Stawki opłat za złożenie wniosku o dokonanie wpisu odmiany do krajowego rejestru, badanie odrębności, wyrównania i trwałości lub wartości gospodarczej odmiany, wpis do krajowego rejestru i utrzymanie odmiany w krajowym rejestrze, złożenie wniosku o przedłużenie okresu wpisu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 17 lutego 2004 r.
w sprawie stawek opłat za złożenie wniosku o dokonanie wpisu odmiany do krajowego rejestru, badanie odrębności, wyrównania i trwałości lub wartości gospodarczej odmiany, wpis do krajowego rejestru i utrzymanie odmiany w krajowym rejestrze, złożenie wniosku o przedłużenie okresu wpisu

Na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 2003 r. o nasiennictwie (Dz. U. Nr 137, poz. 1299) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Określa się stawki opłat za złożenie wniosku o dokonanie wpisu odmiany do krajowego rejestru, badanie odrębności, wyrównania i trwałości lub wartości gospodarczej odmiany, wpis do krajowego rejestru i utrzymanie odmiany w krajowym rejestrze, złożenie wniosku o przedłużenie okresu wpisu, w wysokości określonej w załączniku do rozporządzenia.
2.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, wnosi się na rachunek bankowy wskazany przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, z podaniem tytułu opłaty oraz gatunku i odmiany, których opłata dotyczy.
§  2.
1.
Za pierwszy i każdy następny sezon wegetacyjny, w którym przeprowadza się badania odrębności, wyrównania i trwałości oraz badania wartości gospodarczej odmiany, opłatę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o terminie rozpoczęcia badań.
2.
Jeżeli hodowca zgłasza do badań rejestrowych odmianę o różnym przeznaczeniu dla kilku kierunków użytkowania i powoduje to konieczność przeprowadzenia oddzielnych serii doświadczeń dla każdego z nich, opłatę za badania wartości gospodarczej odmiany wnosi się za każdą serię doświadczeń związaną z kierunkami użytkowania, zgłoszonymi przez hodowcę.
§  3.
1.
Opłaty za wpisanie odmiany do krajowego rejestru oraz za pierwszy rok kalendarzowy utrzymania odmiany w krajowym rejestrze wnosi się w terminie 60 dni od dnia doręczenia decyzji o wpisaniu odmiany do krajowego rejestru.
2.
Za każdy następny rok kalendarzowy utrzymania odmiany w krajowym rejestrze opłatę wnosi się do końca czerwca każdego roku następującego po roku, w którym wydano decyzję o wpisaniu odmiany do krajowego rejestru.
3.
Nie wnosi się opłaty za utrzymanie odmiany w krajowym rejestrze za dany rok kalendarzowy, jeżeli odmiana została skreślona z rejestru w pierwszym półroczu.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

ZAŁĄCZNIK

1. Stawki opłat za złożenie wniosku o dokonanie wpisu odmiany do krajowego rejestru, wpis do krajowego rejestru i utrzymanie odmiany w krajowym rejestrze, złożenie wniosku o przedłużenie okresu wpisu dla wszystkich odmian roślin uprawnych, wynoszą:

1) za złożenie wniosku o dokonanie wpisu odmiany do krajowego rejestru - 500 zł;

2) za wpis do krajowego rejestru - 200 zł;

3) za złożenie wniosku o przedłużenie wpisu odmiany w krajowym rejestrze - 500 zł;

4) za każdy rok utrzymania odmiany w krajowym rejestrze:

a) przez okres pierwszych 5 lat - 200 zł,

b) w następnych latach - 400 zł.

2. Stawki opłat za każdy sezon wegetacyjny badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany przed wpisaniem odmiany do krajowego rejestru i za każdy rok badania wartości gospodarczej odmiany przed wpisaniem odmiany do krajowego rejestru wynoszą:

Lp. Rodzaj opłaty Stawki opłat w zależności od grupy roślin uprawnych (w zł)
I II III IV V
1 za każdy sezon wegetacyjny badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany przed wpisaniem odmiany do krajowego rejestru 700 650 600 550 500
2 za każdy sezon wegetacyjny badania wartości gospodarczej odmiany przed wpisaniem odmiany do krajowego rejestru 2.000 1.800 1.600 1.300 1.000

Grupy roślin uprawnych:

I grupa obejmuje: jęczmień jary, kukurydzę pastewną, pszenicę zwyczajną, pszenżyto ozime, owies, żyto ozime, burak cukrowy, ziemniak, rzepak ozimy;

II grupa obejmuje: jęczmień ozimy, koniczynę łąkową (czerwoną), lucernę mieszańcową, lucernę siewną, pszenicę twardą, rzepak jary, życicę trwałą, życicę wielokwiatową (rajgras włoski i holenderski);

III grupa obejmuje:

a) bobik, burak pastewny, festulolium, gorczycę czarną, groch siewny, koniczynę białą, konietlicę łąkową, konopie, kostrzewę czerwoną, kostrzewę łąkową, krokosz barwierski, kupkówkę pospolitą, len, mak, mozgę kanaryjską (kanar), pszenżyto jare, rzepik, słonecznik, tymotkę łąkową, wiechlinę łąkową, wiechlinę błotną, wiechlinę gajową, wiechlinę roczną, wiechlinę zwyczajną, wyczyniec łąkowy,

b) burak ćwikłowy, burak liściowy, cebulę siedmiolatkę, cebulę, cykorię, endywię, fasolę wielokwiatową, fasolę zwykłą, groch siewny (ogrodowy), kalafior, kalarepę, kapustę brukselską, kapustę głowiastą białą, kapustę włoską, kapustę głowiastą czerwoną, kapustę pekińską, karczoch hiszpański (kard), karczoch zwyczajny, koper włoski (fenkuł), marchew, oberżynę, ogórek, pomidor, por, rabarbar, roszponkę, sałatę siewną, seler zwyczajny, skorzonerę (wężymord), szalotkę (cebula szalotka), szparag, trybułę ogrodową,

c) jabłoń, śliwę, wiśnię (odmiany owocujące i podkładki),

d) winorośl (odmiany owocujące i podkładki);

IV grupa obejmuje:

a) brukiew pastewną, esparcetę, facelię błękitną, gorczycę białą, gorczycę sarepską, kapustę pastewną, kminek zwyczajny, komonicę zwyczajną, koniczynę krwistoczerwoną (inkarnatkę), koniczynę perską, koniczynę białoróżową (koniczynę szwedzką), kostrzewę owczą, kostrzewę trzcinową, lucernę chmielową, łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, mietlicę białawą, mietlicę rozłogową, mietlicę pospolitą, mietlicę psią, mozgę Hardinga, rzodkiew oleistą, soję, stokłosę uniolowatą, stokłosę alaskańską, tymotkę kolankowatą, rajgras wyniosły, wykę siewną, wykę kosmatą, życicę mieszańcową (rajgras oldenburski), żyto jare,

b) bób, brokuł, czosnek pospolity, dynię olbrzymią, dynię zwyczajną, jarmuż, kawon (arbuz), paprykę, melon, pietruszkę, rzodkiew, rzodkiewkę, rzepę jadalną, szpinak,

c) malinę, truskawkę;

V grupa obejmuje inne rośliny niewymienione w grupach I-IV, podlegające rejestracji, wymienione w załączniku nr 1 do ustawy z dnia 26 czerwca 2003 r. o nasiennictwie.

3. Opłata za badania odrębności, wyrównania i trwałości odmiany mieszańcowej, niezależnie od jej struktury, stanowi dwukrotność opłaty określonej w ust. 2 załącznika, jeżeli badane są składniki tej odmiany.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.40.368

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stawki opłat za złożenie wniosku o dokonanie wpisu odmiany do krajowego rejestru, badanie odrębności, wyrównania i trwałości lub wartości gospodarczej odmiany, wpis do krajowego rejestru i utrzymanie odmiany w krajowym rejestrze, złożenie wniosku o przedłużenie okresu wpisu.
Data aktu: 17/02/2004
Data ogłoszenia: 12/03/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004