Zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 1 marca 2004 r.
w sprawie zwolnień z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego

Na podstawie art. 44 ust. 8 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa przypadki, tryb i szczegółowy sposób udzielania i cofania zwolnień z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, zwanych dalej "zwolnieniem", oraz wzór wniosku o udzielenie takiego zwolnienia.
2. 
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  2. 
1. 
Zwolnienie jest udzielane w przypadku, gdy podmiot, spełniający warunki określone w art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym, zwanej dalej "ustawą", dołączy do wniosku o udzielenie zwolnienia następujące dokumenty:
1)
aktualny odpis z rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
2)
potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku akcyzowego;
3)
zaświadczenie o nadaniu statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON i numeru identyfikacji podatkowej NIP;
4)
zaświadczenie, wydane przez:
a)
naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla siedziby lub miejsca zamieszkania podmiotu - o niezaleganiu przez podmiot w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa,
b)
właściwy dla siedziby lub miejsca zamieszkania podmiotu oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - o niezaleganiu przez podmiot ze składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
5)
zaświadczenie, wydane przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla siedziby lub miejsca zamieszkania podmiotu, że podmiot nie naruszył w sposób istotny przepisów podatkowych w okresie ostatnich 3 lat;
6)
pozytywną opinię o sytuacji finansowej podmiotu, wydaną przez bank prowadzący jego rachunek rozliczeniowy;
7)
oświadczenie podmiotu, z którego wynika, iż w stosunku do podmiotu nie jest prowadzone postępowanie likwidacyjne, układowe, upadłościowe lub egzekucyjne;
8)
zobowiązanie do zapłacenia kwoty należnej z tytułu powstania zobowiązania podatkowego.
2. 
Dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, nie dołącza się, jeżeli zostały wcześniej złożone w urzędzie celnym, do którego jest składany wniosek, a dane w nich zawarte są aktualne. W takim przypadku podmiot powinien wskazać we wniosku numer sprawy, przy której złożono te dokumenty.
3. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a oraz pkt 5, powinny być sporządzone nie wcześniej niż miesiąc przed datą złożenia wniosku. Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. b oraz pkt 6, powinny być sporządzone nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą złożenia wniosku.
4. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, powinny być dołączone w oryginałach lub uwierzytelnionych kopiach.
§  3. 
1. 
Zwolnienie jest wydawane w dwóch egzemplarzach, z których jeden jest wydawany podmiotowi, a drugi jest zatrzymywany przez naczelnika urzędu celnego, który je wydał, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Naczelnik urzędu celnego może wydać, na uzasadniony wniosek, większą liczbę egzemplarzy zwolnienia.
3. 
Zwolnienie może być wydane na okres nie dłuższy niż 2 lata.
4. 
Na wniosek podmiotu zwolnienie może być przedłużane na kolejne okresy nie dłuższe niż 2 lata. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
5. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 4, powinien określać:
1)
nazwę i siedzibę albo imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania podmiotu;
2)
numer i datę wydania zwolnienia, o którym mowa w ust. 1;
3)
termin, na jaki zwolnienie ma być przedłużone.
6. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 4, należy dołączyć dokumenty określone w § 2 ust. 1 pkt 4-7.
7. 
Do dokumentów, o których mowa w ust. 6, stosuje się odpowiednio przepisy § 2 ust. 3 i 4.
§  4. 
1. 
Ze zwolnienia można korzystać tylko po przedłożeniu we właściwym urzędzie celnym oryginału zwolnienia lub przedłużenia zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2. 
Naczelnik urzędu celnego, który udzielił zwolnienia, niezwłocznie przesyła jego kopię Dyrektorowi Izby Celnej w Warszawie.
3. 
Dyrektor Izby Celnej w Warszawie prowadzi wykaz podmiotów zwolnionych z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, w sposób zapewniający jego bieżącą aktualizację i dostęp zainteresowanych organów celnych do informacji w nim zawartych.
§  5. 
1. 
Naczelnik urzędu celnego, który wydał zwolnienie, w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że nastąpiło naruszenie warunków określonych w art. 44 ust. 2 ustawy, wszczyna postępowanie wyjaśniające, w trakcie którego może wezwać podmiot do aktualizacji danych zawartych w dokumentach wymienionych w § 2 ust. 1.
2. 
Naczelnik urzędu celnego cofa zwolnienie, jeżeli w wyniku postępowania wyjaśniającego stwierdzi naruszenie warunków, o których mowa w ust. 1.
3. 
W przypadku cofnięcia zwolnienia podmiot powinien niezwłocznie zwrócić naczelnikowi urzędu celnego, który wydał zwolnienie, wszystkie posiadane egzemplarze zwolnienia.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR WNIOSKU O ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU ZŁOŻENIA ZABEZPIECZENIA AKCYZOWEGO

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.35.313

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.
Data aktu: 01/03/2004
Data ogłoszenia: 05/03/2004
Data wejścia w życie: 05/03/2004