Dotacja przeznaczona dla górnictwa soli, rud cynku i ołowiu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 13 lutego 2004 r.
w sprawie dotacji przeznaczonej dla górnictwa soli, rud cynku i ołowiu

Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy budżetowej na rok 2004 z dnia 23 stycznia 2004 r. (Dz. U. Nr 17, poz. 167) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady udzielania i wykorzystania dotacji przeznaczonej dla górnictwa soli, rud cynku i ołowiu, zwanej dalej "dotacją", ujętej w budżecie państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw gospodarki, a w szczególności tryb udzielania, sposób wykorzystania i rozliczania dotacji.
§  2.
1.
Dotację w wysokości określonej w załączniku nr 10 do ustawy budżetowej na rok 2004 z dnia 23 stycznia 2004 r. wykorzystuje się na finansowanie:
1)
zadań w zakresie:
a)
całkowitej likwidacji zakładu górniczego "Łężkowice", całkowitej likwidacji zakładu górniczego "Siedlec - Moszczenica" i całkowitej likwidacji niezabytkowej części zakładu górniczego "Bochnia", w ramach likwidacji Kopalni Soli "Bochnia" oraz utrzymania i zabezpieczenia zabytkowej części Kopalni Soli "Bochnia", wchodzących w skład Przedsiębiorstwa Państwowego Kopalnia Soli "Bochnia",
b)
całkowitej likwidacji zakładu górniczego "Barycz" i całkowitej likwidacji niezabytkowej części zakładu górniczego "Wieliczka", w ramach likwidacji części Kopalni Soli "Wieliczka" oraz utrzymania, zabezpieczenia i ratowania zabytkowej części Kopalni Soli "Wieliczka", wchodzących w skład Przedsiębiorstwa Państwowego Kopalnia Soli "Wieliczka",
c)
częściowej likwidacji zakładu górniczego "Trzebionka", wchodzącego w skład Zakładów Górniczych "Trzebionka" S.A.;
2)
działań wykonywanych po zakończeniu likwidacji zakładu górniczego "Bolesław" oraz rejonu "Olkusz", zakładu górniczego "Olkusz-Pomorzany", wchodzących w skład Przedsiębiorstwa Państwowego Zakłady Górniczo-Hutnicze "Bolesław".
2.
Przez zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 1, rozumie się:
1)
likwidację otworów eksploatacyjnych oraz wyrobisk górniczych;
2)
likwidację zbędnych instalacji, budynków oraz demontaż maszyn i urządzeń;
3)
naprawianie szkód wyrządzonych ruchem zakładu górniczego;
4)
rekultywację terenów pogórniczych;
5)
utrzymanie obiektów przeznaczonych do likwidacji w kolejności zapewniającej bezpieczeństwo ruchu zakładu górniczego;
6)
wykonanie prac zabezpieczających, przedsięwzięć zapobiegających zagrożeniom związanym z likwidowanym zakładem górniczym;
7)
utylizację solanki, w zakładach górniczych wymienionych w ust. 1 pkt 1 lit. a i b;
8)
zabezpieczenie części zabytkowych, renowację zabytkowych wyrobisk, maszyn i urządzeń w kopalniach wymienionych w ust. 1 pkt 1 lit. a i b;
9)
opracowanie projektów, dokumentacji, opinii, ekspertyz i analiz związanych z zakresem zadań wymienionych w pkt 1-8;
10)
ogólny zarząd w kopalniach, wymienionych w ust. 1 pkt 1 lit. a i b, od chwili zaprzestania wydobycia.
3.
Przez działania, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:
1)
wykonanie prac zabezpieczających, przedsięwzięć zapobiegających zagrożeniom po zakończeniu likwidacji zakładu górniczego;
2)
likwidację infrastruktury pozostałej po zakończeniu likwidacji zakładu górniczego;
3)
rekultywację terenów pogórniczych;
4)
naprawianie szkód wyrządzonych ruchem zakładu górniczego;
5)
opracowywanie, wymaganych odrębnymi przepisami, projektów, dokumentacji, opinii, ekspertyz i analiz związanych z zakresem zadań wymienionych w pkt 1-4.
§  3.
Dotację przeznacza się również na:
1)
osłony socjalne z tytułu urlopów górniczych, wypłacane w bieżącym roku budżetowym, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 lutego 2004 r. w sprawie osłon socjalnych dla pracowników górnictwa soli, rud cynku i ołowiu oraz byłych pracowników zlikwidowanej Kopalni Barytu "Boguszów" (Dz. U. Nr 25, poz. 224), pracownikom zakładów, o których mowa w § 2 ust. 1;
2)
zaspokojenie roszczeń byłych pracowników całkowicie likwidowanych zakładów górniczych, w których zaprzestano wydobycia, dotyczących:
a)
ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy przysługujący emerytom i rencistom na podstawie układów zbiorowych pracy, obowiązujących w zakładach górniczych wymienionych w § 2 ust. 1,
b)
rent wyrównawczych oraz jednorazowych odszkodowań pieniężnych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
§  4.
1.
Dotację na realizację zadań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, przyznaje się na wniosek przedsiębiorstwa górniczego, w przypadku spełnienia następujących warunków:
1)
podjęcia decyzji albo uchwały przez właściwy organ przedsiębiorstwa górniczego o rozpoczęciu likwidacji zakładu górniczego;
2)
zaakceptowania przez ministra właściwego do spraw gospodarki:
a)
programu likwidacji zakładu górniczego, ujmującego także w Kopalniach Soli "Wieliczka" i "Bochnia" zabezpieczenie zabytkowych części tych kopalń,
b)
rocznego planu likwidacji zakładu górniczego, ujmującego także w Kopalniach Soli "Wieliczka" i "Bochnia" zabezpieczenie zabytkowych części tych kopalń, w podziale na miesiące, obejmującego:
zakres rzeczowo-finansowy zadań likwidacyjnych oraz harmonogram ich realizacji, ujmujący także w Kopalniach Soli "Wieliczka" i "Bochnia" zabezpieczenie zabytkowych części tych kopalń,
przychody z likwidacji majątku zakładu górniczego oraz z innych źródeł;
3)
zawarcia umowy o finansowanie programu likwidacji wymienionego w pkt 2 lit. a, pomiędzy ministrem właściwym do spraw gospodarki a ubiegającym się o dotację właściwym organem przedsiębiorstwa górniczego.
2.
Dotację na realizację działań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, przyznaje się na wniosek przedsiębiorstwa górniczego, po zaakceptowaniu przez ministra właściwego do spraw gospodarki rocznego planu działań wykonywanych po zakończeniu likwidacji zakładu górniczego, obejmującego, w podziale na miesiące, jego zakres rzeczowy i finansowy, oraz zawarciu umowy o finansowanie tych działań, pomiędzy ministrem właściwym do spraw gospodarki a ubiegającym się o dotację właściwym organem przedsiębiorstwa górniczego.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1 i 2, powinien zawierać:
1)
oznaczenie wnioskodawcy;
2)
określenie zadań przewidzianych do realizacji, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, albo wykonania działań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2;
3)
preliminarz środków planowanych na realizację zadań albo wykonania działań w danym roku kalendarzowym;
4)
określenie stanu zaawansowania prac związanych z likwidacją zakładu górniczego albo wykonania działań po zakończeniu likwidacji zakładu górniczego.
§  5.
1.
Przyznana przez ministra właściwego do spraw gospodarki dotacja jest wypłacana zaliczkowo, w ratach miesięcznych, na specjalnie w tym celu wyodrębniony przez właściwy organ przedsiębiorstwa górniczego rachunek bankowy.
2.
Podstawę do wypłacenia rat zaliczki stanowi przedstawienie przez przedsiębiorstwo górnicze:
1)
wniosku o wypłacenie raty zaliczki, wynikającej z:
a)
rocznego planu likwidacji, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. b, albo
b)
rocznego planu działań wykonywanych po zakończeniu likwidacji, o którym mowa w § 4 ust. 2;
2)
sprawozdania, o którym mowa w § 6 ust. 1.
§  6.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze, które otrzyma dotację, składa ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, w terminie do 25. dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc przekazania kolejnej raty dotacji, sprawozdania miesięczne zawierające rozliczenie rzeczowo-finansowe wykonanych zadań oraz działań w trakcie likwidacji zakładu górniczego i po zakończeniu likwidacji zakładu górniczego.
2.
Przedsiębiorstwo górnicze przedstawia ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, do dnia 20 lutego 2005 r., wraz z rocznym rozliczeniem rzeczowo-finansowym, sprawozdanie z realizacji rocznego planu:
1)
likwidacji zakładu górniczego;
2)
działań wykonywanych po zakończeniu likwidacji zakładu górniczego.
3.
W przypadku gdy przedsiębiorstwo górnicze nie wykonało zadań związanych z likwidacją zakładu górniczego albo działań po zakończeniu likwidacji zakładu górniczego i nie przedstawiło sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, minister właściwy do spraw gospodarki wstrzymuje przekazywanie kolejnych rat dotacji do czasu ustania przyczyn wstrzymania.
§  7.
Dotacja wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrana w nadmiernej wysokości podlega zwrotowi do budżetu państwa na zasadzie i w trybie określonych w przepisach o finansach publicznych.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.31.267

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dotacja przeznaczona dla górnictwa soli, rud cynku i ołowiu.
Data aktu: 13/02/2004
Data ogłoszenia: 27/02/2004
Data wejścia w życie: 06/03/2004