Wzory formularzy stosowane w sprawach celnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 22 grudnia 2004 r.
w sprawie wzorów formularzy stosowanych w sprawach celnych2)

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622 i Nr 273, poz. 2703) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Określa się wzór formularza wniosku o udzielenie wiążącej informacji o pochodzeniu, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2. 
1. 
Określa się wzór wniosku o udzielenie upoważnienia do stosowania uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia towarów, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1, dotyczy stosowania uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia towarów w formie deklaracji na fakturze bez konieczności jej podpisywania przez eksportera, do wniosku tego należy dołączyć zobowiązanie, którego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  3. 
Określa się wzór upoważnienia do stosowania uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia towarów, stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  4. 
Określa się wzór formularza deklaracji skróconej, stanowiący załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  5.  1
 (uchylony).
§  6.  2
 Określa się wzór formularza oświadczenia, że wnioskodawca nie dopuścił się poważnego naruszenia przepisów prawa celnego lub powtórnie nie naruszył tych przepisów oraz że w stosunku do wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe, stanowiący załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§  7.  3
 (uchylony).
§  8. 
Określa się wzór formularza wniosku o objęcie towarów procedurą celną złożony wraz z dokumentami handlowymi lub administracyjnymi stosowany w przypadku uzyskania pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej w formie zgłoszenia uproszczonego poprzez złożenie dokumentów handlowych lub administracyjnych wraz z wnioskiem o objęcie towarów procedurą celną, stanowiący załącznik nr 9 do rozporządzenia.
§  8a.  4
 Określa się wzór formularza wniosku o udzielenie pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą tranzytu/zamykaniu procedury tranzytu, stanowiący załącznik nr 9a do rozporządzenia.
§  8b.  5
 Określa się wzór formularza pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą tranzytu/zamykaniu procedury tranzytu, stanowiący załącznik nr 9b do rozporządzenia.
§  9. 
Określa się wzór formularza wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie gwarancji generalnej lub pozwolenia na zwolnienie z obowiązku składania gwarancji w ramach wspólnotowej/wspólnej procedury tranzytu, stanowiący załącznik nr 10 do rozporządzenia.
§  10. 
Określa się wzór formularza pozwolenia na stosowanie gwarancji generalnej lub zwolnienia z obowiązku składania gwarancji dla przewozów towarów w ramach wspólnotowej/wspólnej procedury tranzytu, stanowiący załącznik nr 11 do rozporządzenia.
§  11. 
Określa się wzór formularza wniosku o udzielenie pozwolenia na wykorzystywanie jako zgłoszenia tranzytowego manifestu lotniczego (procedura uproszczona - poziom 1) lub manifestu lotniczego przesyłanego z wykorzystaniem elektronicznego systemu wymiany danych (procedura uproszczona - poziom 2), stanowiący załącznik nr 12 do rozporządzenia.
§  12. 
Określa się wzór formularza pozwolenia na wykorzystywanie jako zgłoszenia tranzytowego manifestu lotniczego (procedura uproszczona - poziom 1), stanowiący załącznik nr 13 do rozporządzenia.
§  13. 
Określa się wzór formularza pozwolenia na wykorzystywanie jako zgłoszenia tranzytowego manifestu lotniczego przesyłanego z wykorzystaniem elektronicznego systemu wymiany danych (procedura uproszczona - poziom 2), stanowiący załącznik nr 14 do rozporządzenia.
§  14. 
Określa się wzór formularza wniosku o udzielenie pozwolenia na wykorzystywanie jako zgłoszenia tranzytowego manifestu morskiego odnoszącego się do towarów (procedura uproszczona - poziom 1) lub pojedynczego manifestu morskiego (procedura uproszczona - poziom 2), stanowiący załącznik nr 15 do rozporządzenia.
§  15. 
Określa się wzór formularza pozwolenia na wykorzystywanie jako zgłoszenia tranzytowego manifestu morskiego odnoszącego się do towarów (procedura uproszczona - poziom 1), stanowiący załącznik nr 16 do rozporządzenia.
§  16. 
Określa się wzór formularza pozwolenia na wykorzystywanie jako zgłoszenia tranzytowego pojedynczego manifestu morskiego (procedura uproszczona - poziom 2), stanowiący załącznik nr 17 do rozporządzenia.
§  17. 
Określa się wzór formularza wniosku o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury TIR, stanowiący załącznik nr 18 do rozporządzenia.
§  18. 
Określa się wzór formularza pozwolenia na korzystanie z procedury TIR, stanowiący załącznik nr 19 do rozporządzenia.
§  19. 
Określa się wzór formularza wniosku o udzielenie pozwolenia na utworzenie regularnej linii żeglugowej, stanowiący załącznik nr 20 do rozporządzenia.
§  20. 
Określa się wzór formularza pozwolenia na utworzenie regularnej linii żeglugowej, stanowiący załącznik nr 21 do rozporządzenia.
§  21. 
Określa się wzór formularza wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie przez upoważnionego nadawcę dokumentów potwierdzających wspólnotowy status towarów bez obowiązku przedstawiania ich w celu poświadczenia w urzędzie celnym, stanowiący załącznik nr 22 do rozporządzenia.
§  22. 
Określa się wzór formularza pozwolenia na stosowanie przez upoważnionego nadawcę dokumentów potwierdzających wspólnotowy status towarów bez obowiązku przedstawiania ich w celu poświadczenia w urzędzie celnym, stanowiący załącznik nr 23 do rozporządzenia.
§  23. 
Określa się wzór formularza wniosku o udzielenie pozwolenia na zwolnienie z obowiązku wystawiania manifestu służącego do potwierdzenia wspólnotowego statusu towarów najpóźniej do następnego dnia po wypłynięciu statku i w każdym przypadku przed przybyciem statku do portu przeznaczenia, stanowiący załącznik nr 24 do rozporządzenia.
§  24. 
Określa się wzór formularza pozwolenia na zwolnienie z obowiązku wystawiania manifestu służącego do potwierdzenia wspólnotowego statusu towarów najpóźniej do następnego dnia po wypłynięciu statku i w każdym przypadku przed przybyciem statku do portu przeznaczenia, stanowiący załącznik nr 25 do rozporządzenia.
§  24a.  6
 Określa się wzór formularza wniosku o udzielenie pozwolenia na poddanie towarów zabiegom zwyczajowym - czasowe wyprowadzenie towarów, stanowiący załącznik nr 25a do rozporządzenia.
§  25.  7
 Określa się wzór formularza dokumentu dołączanego do wniosku, o którym mowa w art. 497 ust. 3 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. UE L 253 z 11.10.1993, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 6, str. 3, z późn. zm.), zwanego dalej "Rozporządzeniem Wykonawczym", stanowiący załącznik nr 26 do rozporządzenia.
§  25a.  8
 Określa się wzór formularza stosowanego w trakcie dokonywania przemieszczania towarów w sytuacji, o której mowa w art. 296 ust. 4 Rozporządzenia Wykonawczego, na terytorium kraju w ramach uprzywilejowanego traktowania taryfowego towarów ze względu na ich końcowe przeznaczenie. Wzór formularza stanowi załącznik nr 26a do rozporządzenia.
§  26. 
Określa się wzór formularza dokumentu zawierającego spis towarów przywożonych czasowo wymaganego w przypadku, gdy zgłoszenie celne o objęcie towaru procedurą odprawy czasowej jest sporządzane w formie zgłoszenia ustnego, stanowiący załącznik nr 27 do rozporządzenia.
§  27. 
Określa się wzór formularza wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego, stanowiący załącznik nr 28 do rozporządzenia.
§  28. 
Określa się wzór formularza pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego, stanowiący załącznik nr 29 do rozporządzenia.
§  29. 
Określa się wzór formularza potwierdzenia złożenia zabezpieczenia generalnego, stanowiący załącznik nr 30 do rozporządzenia.
§  30.  9
 (uchylony).
§  30a.  10
 Określa się wzór formularza wniosku o rejestrację/aktualizację w systemie rejestracji i identyfikacji EORI - podmiot krajowy (PG-K), stanowiący załącznik nr 32 do rozporządzenia.
§  30b.  11
 Określa się wzór formularza wniosku o rejestrację/aktualizację w systemie rejestracji i identyfikacji EORI - podmiot zagraniczny (PG-Z), stanowiący załącznik nr 33 do rozporządzenia.
§  31. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 131, poz. 908 i Nr 169, poz. 1204).

2) Dane dotyczące aktów prawa Unii Europejskiej ogłoszonych przed dniem 1 maja 2004 r., zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, dotyczą ogłoszenia tych aktów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WSPÓLNOTA EUROPEJSKA

Wniosek o udzielenie wiążącej informacji o pochodzeniu (WIP)

Uwaga: Wniosek powinien być wypełniony zgodnie z instrukcją

1. Organ, do którego kierowany jest wniosek

Dyrektor Izby Celnej w Warszawie

ul. Modlińska 4

03 - 216 Warszawa

2. Data i numer wniosku

Data:

rok miesiąc dzień

Nr:

3. Wnioskodawca (poufne)

Otrzymujący (poufne)

4. Klasyfikacja towaru w nomenklaturze

(CN)

(Klasyfikacja ta służy tylko jako

wskazówka i nie jest wiążąca dla

administracji, z wyjątkiem WIT,

określonej w polu 12)

5. Opis towarów
oraz (gdy jest to potrzebne) skład towarów, jak również wykorzystane dla ich określenia metody badania; oznaczenie handlowe(poufne)
6. Kraj pochodzenia oraz podstawa prawna (pochodzenie niepreferencyjne/

preferencyjne, odniesienie do umowy, konwencji, decyzji,

rozporządzenia, inne) wraz z uzasadnieniem (produkty całkowicie uzyskane lub

wyprodukowane, ostatnie istotne przetworzenie, wystarczająca obróbka lub

przetworzenie, kumulacja pochodzenia, inne)

WSPÓLNOTA EUROPEJSKA - Wniosek o udzielenie wiążącej informacji o pochodzeniu (WIP)

7. Cena ex-works (jeśli potrzebna) (poufne)
8. Użyte materiały Kraj pochodzenia Pozycja HS/kod CN Wartość (poufne)

(jeśli potrzebne)

WSPÓLNOTA EUROPEJSKA - Wniosek o udzielenie wiążącej informacji o pochodzeniu (WIP)

9. Opis procesu przetworzenia koniecznego do uzyskania pochodzenia (jeśli

potrzebny) (poufne)

10. Język
11. Powołanie się na wydaną,wiążącą

informację o pochodzeniu (WIP) bądź

wnioskowaną.

12. Powołanie się na wydaną wiążącą

informację taryfową (WIT) bądź

wnioskowaną.

13. Słowa kluczowe (*poufne)

-(*) -(*)

-(*) -(*)
-(*) -(*)
-(*) -(*)
-(*) -(*)
-(*) -(*)
-(*) -(*)
-(*) -(*)
-(*) -(*)
-(*) -(*)
14. Załączniki do wniosku:

Opis Broszury Fotografie Próbki Pozostałe

Dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności

gospodarczej

15. Oświadczenie:

Podpisując niniejszy wniosek, wnioskodawca przyjmuje odpowiedzialność za

prawidłowość i kompletność informacji podanych w niniejszym wniosku i na

wszystkich załączonych do niego dokumentach. Wnioskodawca zgadza się na

gromadzenie tych informacji oraz wszystkich fotografii, rysunków, broszur itp. w

bazie danych Komisji Europejskiej. Przekazane wraz z wnioskiem lub uzyskane

przez administrację dane, włącznie z fotografiami, rysunkami, broszurami itp.,

które nie zostały zaznaczone jako poufne, mogą być udostępniane publicznie

poprzez Internet.

Wnioskodawca wyraża również zgodę na przedłożenie, na żądanie organów celnych,

tłumaczeń na język polski wszelkich załączonych dokumentów.

Miejscowość

Data sporządzenia wniosku

rok miesiąc dzień podpis wnioskodawcy

Instrukcja wypełniania wniosku

Wniosek należy wypełnić pismem maszynowym. Jeżeli jest wypełniany pismem odręcznym, to należy to zrobić drukowanymi literami.

W razie braku informacji określonych w poszczególnych polach należy wpisać kreskę.

Dane zawarte we wniosku, które wnioskodawca zastrzega jako informacje o charakterze poufnym i które podlegają ochronie zgodnie z art. 15 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, nie będą zawarte w treści WIP. Zastrzeżenie takie należy wyraźnie zaznaczyć we wniosku. Zastrzeżenie może dotyczyć jedynie konkretnych danych zawartych w polu 5 część dolna, polach 7, 8, 9 lub 13.

Pole 3 Należy podać imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy, adres, numer telefonu, telefaksu i adres poczty elektronicznej, a także numer identyfikacji podatkowej (NIP) wnioskodawcy. Jeżeli WIP ma zostać udzielona osobie innej niż wnioskodawca, należy oprócz danych wnioskodawcy wpisać w dolnej części pola odpowiednie dane osoby, której ma zostać udzielona WIP.
Pole 5 Należy podać krótki opis towaru; jeżeli opis jest obszerniejszy, należy wpisać tylko nazwę towaru, nawet w formie opisowej, i umieścić adnotację "opis towaru stanowi dodatkowy załącznik"; załącznik ten należy dołączyć do wniosku.
Pole 6 Należy podać proponowany kraj lub region pochodzenia, uzasadniając go przywołaniem podstawy prawnej wskazującej na regułę pozwalającą ustalić pochodzenie towaru; należy wykazać, że elementy wskazanej reguły pozwalającej ustalić pochodzenie towaru są spełnione w danym przypadku.
Pole 7 Należy podać cenę ex-works wyrażoną w złotych polskich; pole należy wypełnić, jeśli reguła pozwalająca ustalić pochodzenie towaru, przywołana w polu 6 wniosku, odnosi się do pojęcia ceny ex-works.
Pole 8 Należy podać wszystkie materiały (surowce, prefabrykaty, półprodukty, części itp.) używane w toku produkcji towaru; w kolumnie "Pozycja HS/kod CN" należy podać informację na tyle szczegółową, na ile przewiduje to reguła pozwalająca ustalić pochodzenie towaru przywołana w polu 6 wniosku; w razie braku miejsca w tym polu należy umieścić adnotację "pozostałe dane stanowią dodatkowy załącznik"; załącznik ten należy dołączyć do wniosku.
Pole 9 Należy podać opis procesu produkcji (obróbki, przeróbki) na tyle szczegółowy, na ile przewiduje to reguła pozwalająca ustalić pochodzenie towaru, przywołana w polu 6 wniosku; w razie braku miejsca w tym polu należy umieścić adnotację "pozostałe dane stanowią dodatkowy załącznik"; załącznik ten należy dołączyć do wniosku.
Pole 11 i 12 Informacja dotyczy WIP lub WIT odnoszących się do towarów identycznych lub podobnych; nie muszą to być WIP lub WIT udzielone wnioskodawcy; należy podać numer i datę powoływanej WIP lub WIT oraz nazwę organu, który je wydał.

ZAŁĄCZNIK Nr  2  12

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

...........................

(imię i nazwisko lub nazwa

wnioskodawcy)

...........................

(adres)

...........................

(NIP)

...........................

(REGON)

Naczelnik Urzędu Celnego

w ......................

WNIOSEK O UDZIELENIE UPOWAŻNIENIA DO STOSOWANIA UPROSZCZONEGO SPOSOBU DOKUMENTOWANIA POCHODZENIA TOWARÓW

1. Kraj, grupa krajów lub region, do którego następować

będzie wywóz towarów objętych upoważnieniem:

............................................................

............................................................

2. Ilość wysyłek w skali miesiąca oraz termin, od jakiego

wnioskodawca dokonuje wywozu produktów pochodzących w

rozumieniu umów o strefach wolnego handlu lub

rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca

1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania

rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego

Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11.10.1993,

z późn. zm.) z podziałem na poszczególne kierunki1)):

............................................................

............................................................

3. Produkty, które obejmowane będą uproszczonym sposobem

dokumentowania pochodzenia (nazwa, kod CN, nazwa

handlowa, inna nazwa lub oznaczenie stosowane w

dokumentach handlowych):

............................................................

............................................................

4. Informacja o zakresie wykorzystywania upoważnienia

(zaznaczyć właściwe pole):

Produkty będą wysyłane wyłącznie z Polski
TAK NIE

(art. 8 rozporządzenia Rady nr 1207/2001)

5. Dane dotyczące podmiotu (-ów), który (-e) będzie wysyłał

towary oraz będzie się posługiwał numerem upoważnienia

wnioskodawcy, a także dane dotyczące zagranicznego urzędu

(-ów) celnego (-ych) właściwego dla kontroli ww. podmiotu

(-ów)2):

............................................................

............................................................

6. Informacja dotycząca spełnienia przez poszczególne

produkty reguł pochodzenia 3) lub wykaz deklaracji

dostawców:

............................................................

............................................................

7. Imiona i nazwiska osób, które w imieniu wnioskodawcy będą

podpisywać deklaracje na fakturach oraz ich stanowiska:

............................................................

............................................................

8. Wnioskowany termin stosowania uproszczonego sposobu

dokumentowania pochodzenia towarów 4):

............................................................

9. Inne informacje, które zdaniem wnioskodawcy mogą mieć

wpływ na podjęcie decyzji o wydaniu upoważnienia:

............................................................

............................................................

10. Załączniki:5)

............................................................

............................................................

Uprzedzony(a) o odpowiedzialności karnej za złożenie

fałszywego oświadczenia, wynikającej z art. 233 Kodeksu

karnego, oświadczam, że według stanu na dzień sporządzenia

wniosku dane w nim zawarte oraz dane i informacje wynikające

z załączonych do wniosku dokumentów są prawdziwe i aktualne.

.................................

(podpis oraz czytelny zapis

imienia i nazwiska wnioskodawcy)

1) W przypadku gdy wnioskodawca nie wywoził dotychczas produktów pochodzących, należy podać przewidywaną ilość wysyłek.

2) Wypełnia się tylko w przypadku, gdy w pkt 4 zaznaczona została odpowiedź "NIE".

3) W przypadku gdy wnioskodawca jest producentem.

4) Możliwe jest stosowanie bezterminowe.

5) Do wniosku należy dołączyć w szczególności:

- dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,

- oświadczenie wnioskodawcy, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do rozporządzenia.

Załączone do wniosku dokumenty powinny być złożone w oryginale lub uwierzytelnionej kopii i zawierać dane aktualne w dniu złożenia wniosku o udzielenie upoważnienia do stosowania uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia towarów, powinny być sporządzone nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

....................

(imię i nazwisko lub

nazwa wnioskodawcy)

....................

(adres)

ZOBOWIĄZANIE

W związku z wnioskiem o udzielenie upoważnienia do

stosowania uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia

towarów, zobowiązuję się przejąć wszelką odpowiedzialność za

każdą deklarację na fakturze, która identyfikuje mnie jako

eksportera, tak jakby była przeze mnie podpisana

własnoręcznie.

...................................

(podpis osoby składającej

zobowiązanie, oraz czytelny zapis

jej imienia i nazwiska)

ZAŁĄCZNIK Nr  4  13

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

......................

(organ celny wydający

upoważnienie)

.....................

(numer upoważnienia)

UPOWAŻNIENIE DO STOSOWANIA UPROSZCZONEGO SPOSOBU DOKUMENTOWANIA POCHODZENIA TOWARÓW

Na podstawie art. ..........................................

po rozpatrzeniu wniosku z dnia .................... udzielam

upoważnienia dla:

............................................................

(imię i nazwisko lub nazwa wnioskodawcy)

............................................................

(adres)

do stosowania uproszczonego sposobu dokumentowania

pochodzenia towarów na następujących warunkach:

1. □ bezterminowo

□ w terminie do .................

2. Kraj, grupa krajów lub region, do którego może następować

wywóz towarów objętych upoważnieniem:

............................................................

............................................................

3. Produkty objęte uproszczonym sposobem dokumentowania

pochodzenia (nazwa produktu, pozycja HS):

............................................................

4. Wymóg podpisywania deklaracji na fakturze (zaznaczyć

właściwy kwadrat):

□ tak □ nie

5. Imiona i nazwiska osób upoważnionych do podpisywania

deklaracji na fakturze:

............................................................

............................................................

6. Wszelkie dowody uzasadniające potwierdzenie pochodzenia

muszą być przechowywane przez okres 5 lat od momentu

wystawienia dowodu pochodzenia i przedstawione osobom

dokonującym kontroli w zakresie wykorzystywania o

niniejszego upoważnienia.

7. Wszelkie zmiany warunków ekonomiczno-technologicznych

odnoszące się do produktów wymienionych w pkt 3, jakie

zaistnieją po wydaniu upoważnienia, a mające wpływ na ich

pochodzenie, muszą być zgłoszone organowi, który wydał

upoważnienie.

UZASADNIENIE

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do

Dyrektora Izby Celnej w .............................., za

pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w terminie 14 dni

od dnia jej doręczenia. Odwołanie powinno zawierać zarzuty

przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego

przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to

żądanie.

..................................

(podpis i pieczęć organu celnego)

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

DEKLARACJA SKRÓCONA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  6 14

(uchylony).

ZAŁĄCZNIK Nr  7  15

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

........................................

(imię i nazwisko lub nazwa wnioskodawcy)

........................................

(adres wnioskodawcy)

OŚWIADCZENIE

Świadomy(a) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, wynikającej z art. 233 Kodeksu karnego, oświadczam, że:

1) nie dopuściłem(am) się poważnego naruszenia przepisów prawa celnego lub powtórnie nie naruszyłem(am) tych przepisów,

2) w stosunku do mojej osoby nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe.

................................

(podpis wnioskodawcy lub osoby

reprezentującej wnioskodawcę,

z podaniem imienia i nazwiska)

ZAŁĄCZNIK Nr  8 16

(uchylony).

ZAŁĄCZNIK Nr  9

WZÓR
Nr wniosku ........................

z dnia .......................

........................

(pieczęć i podpis

funkcjonariusza celnego)

(wypełnia organ celny)

WNIOSEK O OBJĘCIE TOWARÓW PROCEDURĄ CELNĄ ZŁOŻONY WRAZ Z DOKUMENTAMI HANDLOWYMI LUB ADMINISTRACYJNYMI

Organ celny, do którego kierowany jest wniosek:

............................................................

1. Oznaczenie osoby posiadającej pozwolenie na stosowanie

procedury uproszczonej:

............................................................

............................................................

2. W przypadku przedstawicielstwa pośredniego - imię i

nazwisko lub nazwa oraz adres osoby, na rzecz której

działa osoba posiadająca pozwolenie na stosowanie

procedury uproszczonej:

............................................................

............................................................

3. Numer pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej:

............................................................

............................................................

4. W przypadku posiadania pozwolenia na odroczenie terminu

płatności należności celnych - numer pozwolenia:

............................................................

............................................................

5. Procedura celna:

............................................................

............................................................

6. Numer, data i rodzaj dokumentów handlowych lub

urzędowych:

............................................................

............................................................

7. Suma należności celnych przywozowych (wywozowych):

............................................................

............................................................

8. Suma należności podatkowych:

............................................................

............................................................

9. KARTA NR ........ do WNIOSKU O OBJĘCIE TOWARÓW PROCEDURĄ

CELNĄ ZŁOŻONEGO WRAZ Z DOKUMENTAMI HANDLOWYMI

LUB ADMINISTRACYJNYMI

Lp. Rodzaj towaru Wartość towaru Symbol waluty Kurs waluty Wartość celna Stawka celna Kwota cła Inne należności celne Suma należności celnych przywozowych (wywozowych) Stawka podatku Kwota podatku Razem Inne
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Razem

10. Ilość załączonych kart .... .

Data _______________

Podpis _____________

ZAŁĄCZNIK Nr  9a  17

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

........................................

(imię i nazwisko lub nazwa wnioskodawcy)

........................................

(adres wnioskodawcy)

........................................

(NIP)

........................................

(REGON)

reprezentowany przez:

........................................

........................................

Dyrektor Izby Celnej

w ...................

WNIOSEK O UDZIELENIE POZWOLENIA NA UPROSZCZENIE PRZY OBEJMOWANIU TOWARÓW PROCEDURĄ TRANZYTU/ZAMYKANIU PROCEDURY TRANZYTU

1. Rodzaj uproszczenia*:

Obejmowanie towarów procedurą tranzytu:

□ wspólnotowego/wspólnego w Nowym Skomputeryzowanym

Systemie Tranzytowym NCTS

□ z zastosowaniem karnetu TIR w Nowym Skomputeryzowanym

Systemie Tranzytowym NCTS1)

□ w transporcie kolejowym z zastosowaniem listu

przewozowego CIM jako zgłoszenia tranzytowego2)

Zamykanie procedury tranzytu:

□ wspólnotowego/wspólnego w Nowym Skomputeryzowanym

Systemie Tranzytowym NCTS

□ z zastosowaniem karnetu TIR w Nowym Skomputeryzowanym

Systemie Tranzytowym NCTS

□ w transporcie kolejowym z zastosowaniem listu

przewozowego CIM jako zgłoszenia tranzytowego

2. Uproszczenie stosowane będzie*:

□ we własnym imieniu i na swoją rzecz

□ we własnym imieniu, lecz na rzecz innej osoby

(przedstawicielstwo pośrednie)3)

3. Adres miejsca (miejsc), w którym uproszczenie będzie

stosowane4):

.........................................................

4. Wnioskuję o stosowanie uproszczenia poza godzinami pracy

urzędu celnego5)*:

□ tak

□ nie

Uzasadnienie ............................................

.........................................................

5. Wnioskuję, aby przekazywanie komunikatów w Nowym

Skomputeryzowanym Systemie Tranzytowym NCTS odbywało się

w następujących przedziałach czasowych (w minutach)6):

.........................................................

Uzasadnienie ............................................

.........................................................

6. Wnioskuję o7)*:

□ następujący termin na przekazywanie powiadomienia .....

□ zwolnienie z obowiązku każdorazowego przesyłania

powiadomienia

Uzasadnienie: ...........................................

.........................................................

7. Posiadam pozwolenie na stosowanie uproszczeń*:

□ tak: numer pozwolenia .................................

□ nie

8. Cofnięto mi pozwolenie na stosowanie uproszczeń*:

□ tak: numer pozwolenia .................................

□ nie

9. Inne wnioski i informacje:

.........................................................

.........................................................

10. Załączniki8):

........................................................

.........................................................

Świadomy(a) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego

oświadczenia, wynikającej z art. 233 Kodeksu karnego,

oświadczam, że:

1) nie popełniłem(am) żadnego poważnego lub wielokrotnego

naruszenia przepisów celnych lub podatkowych,

2) według stanu na dzień sporządzenia wniosku dane w nim

zawarte oraz dane i informacje wynikające z załączonych

do wniosku dokumentów są prawdziwe i aktualne.

..........................

(podpis wnioskodawcy

lub osoby reprezentującej

wnioskodawcę)

Instrukcja wypełniania wniosku

* Zaznaczyć właściwy kwadrat.

1) Dotyczy wyłącznie posiadaczy karnetów TIR.

2) Dotyczy wyłącznie uprawnionych przedsiębiorstw kolejowych.

3) Nie dotyczy obejmowania towarów procedurą tranzytu: z zastosowaniem karnetu TIR w Nowym Skomputeryzowanym Systemie Tranzytowym NCTS oraz w transporcie kolejowym z zastosowaniem listu przewozowego CIM jako zgłoszenia tranzytowego.

4) Jeżeli miejscem, w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania uproszczenia, jest magazyn czasowego składowania, skład celny, miejsce wyznaczone lub uznane przez organ celny na podstawie odrębnej decyzji, lub miejsce uznane w związku z już stosowaną procedurą celną - należy wskazać numer identyfikacyjny tego miejsca.

5) Nie dotyczy obejmowania towarów procedurą tranzytu z zastosowaniem karnetu TIR w Nowym Skomputeryzowanym Systemie Tranzytowym NCTS.

6) Należy podać czasy dla poszczególnych komunikatów przekazywanych pomiędzy wnioskodawcą a urzędem celnym w Nowym Skomputeryzowanym Systemie Tranzytowym NCTS.

7) Należy wypełnić wyłącznie dla sytuacji awarii Nowego Skomputeryzowanego Systemu Tranzytowego NCTS lub dla uproszczenia w transporcie kolejowym z zastosowaniem listu przewozowego CIM jako zgłoszenia tranzytowego.

8) Do wniosku należy dołączyć:

a) dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,

b) zaświadczenie wydane przez właściwy dla wnioskodawcy urząd skarbowy o niezaleganiu przez wnioskodawcę z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa,

c) jeżeli w pkt 3 wniosku nie wskazano numeru identyfikacyjnego miejsca (miejsc), w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania uproszczenia - należy dołączyć opis tego miejsca, jego plan sytuacyjny oraz opis warunków, które mają zapewnić nienaruszalność i tożsamość towarów.

Dokumenty załączone do wniosku, określone w pkt. 8 lit. b i c Instrukcji wypełniania wniosku, powinny być złożone w oryginale lub uwierzytelnionej kopii i zawierać dane aktualne w dniu złożenia wniosku oraz powinny być sporządzone nie wcześniej niż trzy miesiące przed dniem złożenia wniosku.

Dokumentów nie dołącza się do wniosku, jeżeli zostały złożone w innej sprawie w izbie celnej, do której wniosek jest składany, a dane w nich zawarte są nadal aktualne. W takim przypadku należy podać numer sprawy, przy której złożono dokumenty.

ZAŁĄCZNIK Nr  9b  18

WZÓR

 .........................................

 (miejscowość i data)

...............................................................

(pieczęć organu wydającego pozwolenie)

...............................................................

(numer sprawy)

POZWOLENIE NR ..........

NA UPROSZCZENIE PRZY OBEJMOWANIU TOWARÓW PROCEDURĄ TRANZYTU/ZAMYKANIU PROCEDURY TRANZYTU

Na podstawie art. 97 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 4, str. 307, z późn. zm.), art. 372 ust. 1 lit. d, art. 372 ust. 1 lit. e, art. 442a, art. 454a rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11.10.1993, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 6, str. 3, z późn. zm.), art. 44 ust. 1 lit. d, art. 44 ust. 1 lit. e załącznika I do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, sporządzonej w Interlaken dnia 20 maja 1987 r. (Dz. Urz. WE L 226 z 13.08.1987, str. 2, z późn. zm.), art. 49 Konwencji celnej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR (Konwencja TIR), sporządzonej w Genewie dnia 14 listopada 1975 r. (Dz. Urz. WE L 165 z 26.06.2009, str. 1), art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) oraz art. 70 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622, z późn. zm.)

po rozpatrzeniu wniosku z dnia ................................................................................................

udzielam pozwolenia ..................................................................................................................

 (imię i nazwisko lub nazwa posiadacza pozwolenia)

.......................................................................................................................................................

 (adres)

1. Rodzaj uproszczenia*:

Obejmowanie towarów procedurą tranzytu:

□ wspólnotowego/wspólnego w Nowym Skomputeryzowanym Systemie Tranzytowym NCTS

□ z zastosowaniem karnetu TIR w Nowym Skomputeryzowanym Systemie Tranzytowym NCTS

□ w transporcie kolejowym z zastosowaniem listu przewozowego CIM jako zgłoszenia tranzytowego

Zamykanie procedury tranzytu:

□ wspólnotowego/wspólnego w Nowym Skomputeryzowanym Systemie Tranzytowym NCTS

□ z zastosowaniem karnetu TIR w Nowym Skomputeryzowanym Systemie Tranzytowym NCTS

□ w transporcie kolejowym z zastosowaniem listu przewozowego CIM jako zgłoszenia tranzytowego

2. Uproszczenie będzie stosowane*:

□ we własnym imieniu i na swoją rzecz

□ we własnym imieniu, lecz na rzecz innej osoby (przedstawicielstwo pośrednie)1)

3. Adres miejsca (miejsc), w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania uproszczenia2):

................................................................................................................................................

4. Urząd celny właściwy dla miejsca, w którym dokonywane będą czynności wynikające ze stosowania uproszczenia:

................................................................................................................................................

5. Uproszczenie może być stosowane poza godzinami pracy urzędu celnego*:

□ tak

□ nie

6. Przekazywanie komunikatów w Nowym Skomputeryzowanym Systemie Tranzytowym NCTS będzie odbywać się w następujących przedziałach czasowych (w minutach)3):

................................................................................................................................................

7. Powiadomienie4)*:

□ będzie przekazywane do urzędu celnego5): ........................................................

□ posiadacz pozwolenia jest zwolniony z obowiązku każdorazowego przesyłania powiadomienia

8. Termin na przekazanie do urzędu wyjścia lub przeznaczenia kart SAD lub Tranzytowego Dokumentu Towarzyszącego6):

................................................................................................................................................

9. Termin na przedstawienie w urzędzie wyjścia lub przeznaczenia karnetu TIR wraz z Tranzytowym Dokumentem Towarzyszącym:

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

10. Inne szczegółowe ustalenia7):

................................................................................................................................................

UZASADNIENIE

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do dyrektora izby celnej, który wydał tę decyzję, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

 ...........................................................

 (podpis i pieczęć organu celnego)

Instrukcja wypełniania pozwolenia

* Należy zaznaczyć właściwy kwadrat.

1) Nie dotyczy obejmowania towarów procedurą tranzytu: z zastosowaniem karnetu TIR w Nowym Skomputeryzowanym Systemie Tranzytowym NCTS oraz w transporcie kolejowym z zastosowaniem listu przewozowego CIM jako zgłoszenia tranzytowego.

2) Należy podać numer identyfikacyjny miejsca, w którym uproszczenie będzie stosowane.

3) Należy podać czasy dla poszczególnych komunikatów przekazywanych pomiędzy urzędem celnym a posiadaczem pozwolenia w Nowym Skomputeryzowanym Systemie Tranzytowym NCTS.

4) Dotyczy wyłącznie awarii Nowego Skomputeryzowanego Systemu Tranzytowego NCTS lub uproszczenia w transporcie kolejowym z zastosowaniem listu przewozowego CIM jako zgłoszenia tranzytowego.

5) Należy podać terminy i tryb przekazywania powiadomień i potwierdzeń.

6) Dotyczy realizacji procedury tranzytowej poza systemem NCTS (procedury awaryjne).

7) W szczególności odniesienia do obowiązujących instrukcji.

ZAŁĄCZNIK Nr  10  19

WZÓR

.......................

(miejscowość i data)

........................................

(imię i nazwisko lub nazwa wnioskodawcy)

........................................

(adres wnioskodawcy)

........................................

(NIP)

........................................

(REGON)

Dyrektor Izby Celnej

w ..................

WNIOSEK

o udzielenie pozwolenia na stosowanie gwarancji generalnej/zwolnienia z obowiązku złożenia gwarancji dla przewozów towarów w ramach wspólnotowej/wspólnej procedury tranzytu

1. Wniosek dotyczy:*

□ korzystania z gwarancji generalnej w ramach

wspólnotowej/wspólnej procedury tranzytu

□ zwolnienia z obowiązku składania gwarancji w ramach

wspólnotowej/wspólnej procedury tranzytu

2. Gwarancja generalna dotyczyć będzie:*

□ 100 % kwoty referencyjnej

□ 50 % kwoty referencyjnej

□ 30 % kwoty referencyjnej

2a. Wysokość kwoty referencyjnej ...........................

3. Gwarancja generalna dotyczyć będzie:*

□ 100 % kwoty referencyjnej dla przewozu towarów

określonych w załączniku nr 44c do rozporządzenia

Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r.

ustanawiającego przepisy w celu wykonania

rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego

Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z

11.10.1993, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie

wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 6, str. 3, z późn.

zm.), zwanego dalej "Rozporządzeniem Wykonawczym"

□ 50 % kwoty referencyjnej dla przewozu towarów

określonych w załączniku nr 44c do Rozporządzenia

Wykonawczego

□ 30 % kwoty referencyjnej dla przewozu towarów

określonych w załączniku nr 44c do Rozporządzenia

Wykonawczego

3a. Wysokość kwoty referencyjnej ...........................

4. Wysokość kwoty referencyjnej w przypadku zwolnienia z

obowiązku składania gwarancji wynosi

............................................................

5. Posiadam doświadczenie w korzystaniu ze

wspólnotowej/wspólnej procedury tranzytu w okresie:*

□ 1 roku

□ 2 lat

□ 3 lat

6. Proszę o wydanie poświadczenia gwarancji generalnej T.C.

31 / poświadczenia zwolnienia z obowiązku złożenia

gwarancji T.C. 33 w liczbie egzemplarzy: ................

7. Załączniki:**

............................................................

............................................................

Uprzedzony(a) o odpowiedzialności karnej za złożenie

fałszywego oświadczenia, wynikającej z art. 233 Kodeksu

karnego, oświadczam, że według stanu na dzień sporządzenia

wniosku dane w nim zawarte oraz dane i informacje wynikające

z załączonych do wniosku dokumentów są prawdziwe i aktualne.

..................................

(podpis wnioskodawcy lub osoby

reprezentującej wnioskodawcę)

______

* Zaznaczyć właściwy kwadrat.

** Do wniosku należy dołączyć:

1) dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,

2) zaświadczenie wydane przez właściwy dla wnioskodawcy urząd skarbowy o niezaleganiu z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa,

3) opinię o sytuacji finansowej wnioskodawcy wydaną przez bank prowadzący jego rachunek rozliczeniowy,

4) oświadczenie wnioskodawcy, że nie popełnił poważnego lub wielokrotnego naruszenia przepisów celnych lub podatkowych.

Dokumenty, o których mowa w pkt 1-4, powinny być złożone w oryginale lub uwierzytelnionej kopii. Dokumenty te powinny zawierać dane aktualne w dniu złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia, tzn. powinny być sporządzone nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku. Dokumentów nie dołącza się do wniosku o udzielenie pozwolenia, jeżeli zostały one wcześniej złożone organowi celnemu, do którego składany jest wniosek, i dane w nich zawarte są nadal aktualne. W takim wypadku wnioskodawca jest obowiązany do wskazania sprawy, przy której złożono te dokumenty.

ZAŁĄCZNIK Nr  11  20

WZÓR

 .........................................

 (miejscowość i data)

...............................................................

(pieczęć organu wydającego pozwolenie)

...............................................................

(numer sprawy)

POZWOLENIE NR ....................

NA STOSOWANIE GWARANCJI GENERALNEJ/ZWOLNIENIA Z OBOWIĄZKU SKŁADANIA GWARANCJI DLA PRZEWOZU TOWARÓW W RAMACH WSPÓLNOTOWEJ/WSPÓLNEJ PROCEDURY TRANZYTU

Na podstawie art. 372 ust. 1 lit. a rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11.10.1993, z późn. zm.), art. 44 ust. 1 lit. a załącznika I do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, sporządzonej w Interlaken dnia 20 maja 1987 r. (Dz. Urz. WE L 226 z 13.08.1987, z późn. zm.), art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) oraz art. 70 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622, z późn. zm.)

po rozpatrzeniu wniosku z dnia ................................................................................................

udzielam pozwolenia ..................................................................................................................

 (imię i nazwisko lub nazwa posiadacza pozwolenia)

.......................................................................................................................................................

 (adres)

na stosowanie gwarancji generalnej/zwolnienia z obowiązku składania gwarancji dla przewozu towarów w ramach wspólnotowej/wspólnej procedury tranzytu

1. Pozwolenie dotyczy korzystania z gwarancji generalnej w wysokości*:

□ 100 % kwoty referencyjnej

□ 50 % kwoty referencyjnej

□ 30 % kwoty referencyjnej

1a. Wysokość kwoty referencyjnej wynosi .............................................................................

1b. Nazwa i adres gwaranta .....................................................................................................

1c. Uwagi:

a) wydano ............................... egzemplarzy poświadczeń gwarancji generalnej TC 31 o następujących numerach: ...............................................................................................

b) inne .................................................................................................................................

........................................................................................................................................

.........................................................................................................................................

.........................................................................................................................................

2. Pozwolenie dotyczy korzystania z gwarancji generalnej w wysokości*:

□ 100 % kwoty referencyjnej dla przewozu towarów określonych w załączniku nr 44c do rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93,

□ 50 % kwoty referencyjnej dla przewozu towarów określonych w załączniku nr 44c do rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93,

□ 30 % kwoty referencyjnej dla przewozu towarów określonych w załączniku nr 44c do rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93.

2a. Wysokość kwoty referencyjnej wynosi .............................................................................

2b. Nazwa i adres gwaranta .....................................................................................................

2c. Uwagi:

a) wydano ............................... egzemplarzy poświadczeń gwarancji generalnej TC 31 o następujących numerach: ...............................................................................................

b) inne .................................................................................................................................

3. Pozwolenie dotyczy zwolnienia z obowiązku składania gwarancji do wysokości kwoty referencyjnej.

3a. Wysokość kwoty referencyjnej wynosi .............................................................................

3b. Uwagi:

a) wydano .............................. egzemplarzy poświadczeń zwolnienia z obowiązku złożenia gwarancji generalnej TC 33 o następujących numerach: ................................

b) inne .................................................................................................................................

UZASADNIENIE

.........................................................................................................................................

.........................................................................................................................................

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do dyrektora izby celnej, który wydał tę decyzję, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

 .......................................................

 (podpis i pieczęć organu celnego)

* Zaznaczyć właściwy kwadrat.

ZAŁĄCZNIK Nr  12

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

...........................

(imię i nazwisko lub nazwa

wnioskodawcy)

...........................

(adres wnioskodawcy)

...........................

(NIP)

...........................

(REGON)

Naczelnik Urzędu Celnego

w ....................

WNIOSEK

o udzielenie pozwolenia na wykorzystywanie jako zgłoszenia tranzytowego manifestu lotniczego (procedura uproszczona - poziom 1) / manifestu lotniczego przesyłanego z wykorzystaniem elektronicznego systemu wymiany danych (procedura uproszczona - poziom 2)

1. Wnoszę o udzielenie pozwolenia na wykorzystywanie jako

zgłoszenia tranzytowego:*

□ manifestu lotniczego (procedura uproszczona - poziom 1)

□ manifestu lotniczego przesyłanego z wykorzystaniem

elektronicznego systemu wymiany danych (procedura

uproszczona - poziom 2)

2. Uproszczenie obejmować będzie następujące porty lotnicze

wyjścia i przeznaczenia:

.........................................................

.........................................................

(nazwa, adres i kraj)

3. W przypadku procedury uproszczonej - poziom 1, wnoszę o

upoważnienie do samodzielnego przesyłania do urzędów

wyjścia sporządzanych miesięcznie wykazów manifestów

lotniczych przedstawianych w urzędach przeznaczenia :*

□ tak

□ nie

4. Załączniki:**

............................................................

............................................................

Uprzedzony(a) o odpowiedzialności karnej za złożenie

fałszywego oświadczenia, wynikającej z art. 233 Kodeksu

karnego, oświadczam, że według stanu na dzień sporządzenia

wniosku dane w nim zawarte oraz dane i informacje wynikające

z załączonych do wniosku dokumentów są prawdziwe i aktualne.

................................

(podpis wnioskodawcy lub osoby

reprezentującej wnioskodawcę)

* Zaznaczyć właściwy kwadrat.

** Do wniosku należy dołączyć:

1) dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,

2) zaświadczenie wydane przez właściwy dla wnioskodawcy urząd skarbowy o niezaleganiu z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa,

3) opinię o sytuacji finansowej wnioskodawcy wydaną przez bank prowadzący jego rachunek rozliczeniowy,

4) wzór manifestu stosowanego - w przypadku procedury uproszczonej - poziom 1.

Dokumenty, o których mowa w pkt 1 i 2 powinny być złożone w oryginale lub uwierzytelnionej kopii. Dokumenty te powinny zawierać dane aktualne w dniu złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia, tzn. powinny być sporządzone nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku. Dokumentów nie dołącza się do wniosku o udzielenie pozwolenia, jeżeli zostały one wcześniej złożone organowi celnemu, do którego składany jest wniosek, i dane w nich zawarte są nadal aktualne. W takim wypadku wnioskodawca jest obowiązany do wskazania sprawy, przy której złożono te dokumenty.

ZAŁĄCZNIK Nr  13  21

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

...........................

(pieczęć organu wydającego

pozwolenie)

...........................

(numer sprawy)

POZWOLENIE NR .................

na wykorzystywanie jako zgłoszenia tranzytowego manifestu lotniczego (procedura uproszczona - poziom 1)

Na podstawie art. 444 ust. 1 rozporządzenia Komisji (EWG) nr

2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w

celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92

ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253

z 11.10.1993, z późn. zm.), art. 111 ust. 1 załącznika I do

Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, sporządzonej w

Interlaken dnia 20 maja 1987 r. (Dz. Urz. WE L 226 z

13.08.1987, z późn. zm.) oraz art. 207 ustawy z dnia 29

sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.

926, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia

............................................................

udzielam pozwolenia

............................................................

............................................................

(imię i nazwisko lub nazwa oraz adres posiadacza pozwolenia)

na wykorzystywanie jako zgłoszenia tranzytowego

manifestu lotniczego (procedura uproszczona - poziom 1).

Warunki pozwolenia:

1. Wzór stosowanego manifestu stanowi załącznik do

pozwolenia.

2. Portami wyjścia i przeznaczenia będą (nazwa portu

lotniczego, adres i kraj):

............................................................

............................................................

3. Uwagi:

a) Pozwolenie upoważnia posiadacza pozwolenia do

samodzielnego przesyłania do urzędów wyjścia

sporządzanych miesięcznie wykazów manifestów

przedstawianych w urzędach przeznaczenia *

□ tak

□ nie

b) Inne .................................................

UZASADNIENIE

............................................................

............................................................

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do

Dyrektora Izby Celnej w .................., za pośrednictwem

organu, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od dnia jej

doręczenia. Odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw

decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego

przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to

żądanie.

................................

(podpis i pieczęć organu

celnego)

* Zaznaczyć właściwy kwadrat.

ZAŁĄCZNIK Nr  14  22

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

...........................

(pieczęć organu wydającego

pozwolenie)

...........................

(numer sprawy)

POZWOLENIE NR .................

na wykorzystywanie jako zgłoszenia tranzytowego manifestu lotniczego przesyłanego z wykorzystaniem elektronicznego systemu wymiany danych (procedura uproszczona - poziom 2)

Na podstawie art. 445 ust. 1 rozporządzenia Komisji (EWG) nr

2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w

celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92

ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253

z 11.10.1993, z późn. zm.), art. 112 ust. 1 załącznika I do

Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, sporządzonej w

Interlaken dnia 20 maja 1987 r. (Dz. Urz. WE L 226 z

13.08.1987, z późn. zm.) oraz art. 207 ustawy z dnia 29

sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.

926, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia

............................................................

udzielam pozwolenia

............................................................

(imię i nazwisko lub nazwa oraz adres posiadacza pozwolenia)

na wykorzystywanie jako zgłoszenia tranzytowego

manifestu lotniczego przesyłanego z wykorzystaniem

elektronicznego systemu wymiany danych (procedura

uproszczona - poziom 2)

Warunki pozwolenia:

1. Portami wyjścia i przeznaczenia będą (nazwa portu

lotniczego, adres i kraj):

.........................................................

.........................................................

.........................................................

2. Uwagi:

.........................................................

.........................................................

.........................................................

UZASADNIENIE

............................................................

............................................................

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do

Dyrektora Izby Celnej w ................., za pośrednictwem

organu, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od dnia jej

doręczenia. Odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw

decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego

przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to

żądanie.

................................

(podpis i pieczęć organu

celnego

ZAŁĄCZNIK Nr  15

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

...........................

(imię i nazwisko lub nazwa

wnioskodawcy)

...........................

(adres wnioskodawcy)

...........................

(NIP)

...........................

(REGON)

Dyrektor Izby Celnej

w ..................

WNIOSEK

o udzielenie pozwolenia na wykorzystywanie jako zgłoszenia tranzytowego manifestu morskiego odnoszącego się do towarów (procedura uproszczona - poziom 1) / pojedynczego manifestu morskiego (procedura uproszczona - poziom 2)

1. Wnoszę o udzielenie pozwolenia na wykorzystywanie jako

zgłoszenia tranzytowego:*

□ manifestu morskiego odnoszącego się do towarów

(procedura uproszczona - poziom 1)

□ pojedynczego manifestu morskiego (procedura

uproszczona - poziom 2)

2. Uproszczenie obejmować będzie następujące porty morskie

wyjścia i przeznaczenia:

............................................................

............................................................

(nazwa, adres i kraj)

3. Wzór manifestu stosowanego dla potrzeb pozwolenia stanowi

załącznik do wniosku.

4. Wnoszę o upoważnienie do samodzielnego przesyłania do

urzędów wyjścia sporządzanych miesięcznie wykazów

manifestów morskich przedstawianych w urzędach

przeznaczenia:*

□ tak

□ nie

5. Załączniki: **

............................................................

Uprzedzony(a) o odpowiedzialności karnej za złożenie

fałszywego oświadczenia, wynikającej z art. 233 Kodeksu

karnego, oświadczam, że według stanu na dzień sporządzenia

wniosku dane w nim zawarte oraz dane i informacje wynikające

z załączonych do wniosku dokumentów są prawdziwe i aktualne.

................................

(podpis wnioskodawcy lub osoby

reprezentującej wnioskodawcę)

* Zaznaczyć właściwy kwadrat.

** Do wniosku należy dołączyć:

1) dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,

2) zaświadczenie wydane przez właściwy dla wnioskodawcy urząd skarbowy o niezaleganiu z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa,

3) opinię o sytuacji finansowej wnioskodawcy wydaną przez bank prowadzący jego rachunek rozliczeniowy,

Dokumenty powinny być złożone w oryginale lub uwierzytelnionej kopii. Dokumenty te powinny zawierać dane aktualne w dniu złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia, tzn. powinny być sporządzone nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku. Dokumentów nie dołącza się do wniosku o udzielenie pozwolenia, jeżeli zostały one wcześniej złożone organowi celnemu, do którego składany jest wniosek, i dane w nich zawarte są nadal aktualne. W takim wypadku wnioskodawca jest obowiązany do wskazania sprawy, przy której złożono te dokumenty.

ZAŁĄCZNIK Nr  16  23

WZÓR

(miejscowość i data)

...........................

(pieczęć organu wydającego

pozwolenie)

...........................

(numer sprawy)

POZWOLENIE NR .................

na wykorzystywanie jako zgłoszenia tranzytowego manifestu morskiego odnoszącego się do towarów (procedura uproszczona - poziom 1)

Na podstawie art. 447 ust. 1 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w

celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92

ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253

z 11.10.1993, z późn. zm.) oraz art. 207 ustawy z dnia 29

sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.

926, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia

............................................................

udzielam pozwolenia

............................................................

............................................................

(imię i nazwisko lub nazwa oraz adres posiadacza pozwolenia)

na wykorzystywanie jako zgłoszenia tranzytowego

manifestu morskiego odnoszącego się do towarów

(procedura uproszczona - poziom 1)

Warunki pozwolenia:

1. Wzór stosowanego manifestu morskiego stanowi załącznik do

pozwolenia.

2. Portami wyjścia i przeznaczenia będą (nazwa, adres i

kraj):

.........................................................

.........................................................

3. Uwagi

a) Pozwolenie upoważnia posiadacza pozwolenia do

samodzielnego przesyłania do urzędów wyjścia

sporządzanych miesięcznie wykazów manifestów

przedstawianych w urzędach przeznaczenia*

□ tak

□ nie

b) Inne .................................................

UZASADNIENIE

............................................................

............................................................

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do

Dyrektora Izby Celnej, który wydał tę decyzję, w terminie 14

dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie powinno zawierać

zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania

będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody

uzasadniające to żądanie.

................................

(podpis i pieczęć organu

celnego)

* Zaznaczyć właściwy kwadrat.

ZAŁĄCZNIK Nr  17  24

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

...........................

(pieczęć organu wydającego

pozwolenie)

...........................

(numer sprawy)

POZWOLENIE NR .................

na wykorzystywanie jako zgłoszenia tranzytowego pojedynczego manifestu morskiego (procedura uproszczona - poziom 2)

Na podstawie art. 448 ust. 1 rozporządzenia Komisji (EWG)

nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w

celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92

ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253

z 11.10.1993, z późn. zm.) oraz art. 207 ustawy z dnia 29

sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.

926, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia

............................................................

udzielam pozwolenia

............................................................

............................................................

(imię i nazwisko lub nazwa oraz adres posiadacza pozwolenia)

na wykorzystywanie jako zgłoszenia tranzytowego

pojedynczego manifestu morskiego (procedura uproszczona

- poziom 2)

Warunki pozwolenia:

1. Wzór stosowanego manifestu morskiego stanowi załącznik do

pozwolenia.

2. Portami wyjścia i przeznaczenia będą (nazwa, adres i

kraj):

.........................................................

.........................................................

3. Uwagi

.........................................................

UZASADNIENIE

............................................................

...........................................................

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do

Dyrektora Izby Celnej, który wydał tę decyzję, w terminie 14

dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie powinno zawierać

zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania

będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody

uzasadniające to żądanie.

................................

(podpis i pieczęć organu

celnego

ZAŁĄCZNIK Nr  18

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

...........................

(imię i nazwisko lub nazwa

wnioskodawcy)

...........................

(adres wnioskodawcy)

...........................

(NIP)

...........................

(REGON)

Dyrektor Izby Celnej

wWarszawie

WNIOSEK

o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury TIR

Wnoszę o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury

TIR. Upoważniam do kontaktów w sprawie procedury TIR

Panią/Pana ......................................

Do wniosku załączam oryginał lub uwierzytelnioną kopię:*

1) dokumentów potwierdzających prowadzenie przez

wnioskodawcę działalności gospodarczej,

2) zaświadczenia wydanego przez właściwy dla wnioskodawcy

urząd skarbowy o niezaleganiu z podatkami stanowiącymi

dochód budżetu państwa,

3) opinii o sytuacji finansowej wnioskodawcy wydanej przez

bank lub banki prowadzące jego rachunek lub rachunki,

4) licencji na wykonywanie międzynarodowego transportu

drogowego, jeżeli jest wymagana na podstawie odrębnych

przepisów.

................................

(podpis wnioskodawcy lub osoby

reprezentującej wnioskodawcę)

* Załączone do wniosku dokumenty powinny zwierać dane aktualne w dniu złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury TIR, powinny być sporządzone nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku. Dokumentów, o których mowa wyżej, nie dołącza się do wniosku o udzielenie pozwolenia, jeżeli zostały one wcześniej złożone organowi celnemu, do którego składany jest wniosek, i dane w nich zawarte są nadal aktualne. W takim wypadku wnioskodawca jest obowiązany do wskazania sprawy, przy której złożono te dokumenty.

ZAŁĄCZNIK Nr  19  25

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

...........................

(pieczęć organu wydającego

pozwolenie)

...........................

(numer sprawy)

POZWOLENIE Nr .................

Na podstawie art. 6 ust. 4 i 5 Konwencji celnej

dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem

karnetów TIR (Konwencja TIR), sporządzonej w Genewie dnia 14

listopada 1975 r. (Dz. Urz. WE L 252 z 14.09.1978 r., z

późn. zm.), art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -

Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), w

związku z art. 70 ust. 2 pkt

1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr

68, poz. 622, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z

dnia .................. udzielam pozwolenia na korzystanie

z procedury TIR

............................................................

(imię i nazwisko lub nazwa posiadacza pozwolenia, REGON)

............................................................

(adres)

............................................................

(indywidualny numer identyfikacyjny przydzielony osobie

przez stowarzyszenie poręczające)

1) Jeżeli warunki i wymogi, od spełnienia których

uzależnione było wydanie niniejszego pozwolenia,

przestaną być spełniane, zostanie ono cofnięte na

podstawie art. 6 ust. 4 Konwencji TIR.

2) Uzyskanie niniejszego pozwolenia na korzystanie z

procedury TIR nie stanowi prawa do otrzymania karnetów

TIR od Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych

w Polsce.

UZASADNIENIE

............................................................

............................................................

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do

dyrektora izby celnej, który wydał tę decyzję, w terminie 14

dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie powinno zawierać

zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania

będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody

uzasadniające to żądanie.

................................

(podpis i pieczęć organu

celnego)

ZAŁĄCZNIK Nr  20

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

...........................

(imię i nazwisko lub nazwa

wnioskodawcy)

...........................

(adres wnioskodawcy)

...........................

(NIP)

...........................

(REGON)

Dyrektor Izby Celnej

w ..................

WNIOSEK

o udzielenie pozwolenia na utworzenie regularnej linii żeglugowej

1. Wnoszę o utworzenie regularnej linii żeglugowej.

2. Regularna linia żeglugowa obejmować będzie następujące

porty we Wspólnocie:

.........................................................

(nazwa, adres i kraj)

3. Nazwy statków, które będą obsługiwać regularną linię

żeglugową:

.........................................................

.........................................................

4. Inne informacje, w szczególności rozkład rejsów:

.........................................................

.........................................................

5. Zobowiązuję się:

a) że na trasach, których dotyczy wniosek, statki

wskazane we wniosku nie będą zawijać do żadnego portu

w państwie trzecim lub wolnym obszarze celnym typu I,

portów na obszarze celnym Wspólnoty innych niż

wskazane we wniosku, jak również, że nie będą

dokonywać przeładunków na pełnym morzu,

b) do przechowywania na pokładzie statków wskazanych we

wniosku świadectw uznania regularnej linii żeglugowej

oraz do przedstawiania ww. świadectw na każde żądanie

organu celnego.

6. Załączniki:*

.........................................................

Uprzedzony(a) o odpowiedzialności karnej za złożenie

fałszywego oświadczenia, wynikającej z art. 233 Kodeksu

karnego, oświadczam, że według stanu na dzień sporządzenia

wniosku dane w nim zawarte oraz dane i informacje wynikające

z załączonych do wniosku dokumentów są prawdziwe i aktualne.

................................

(podpis wnioskodawcy lub osoby

reprezentującej wnioskodawcę)

* Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej. Dokumenty powinny być złożone w oryginale lub uwierzytelnionej kopii. Dokumenty te powinny zawierać dane aktualne w dniu złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia, tzn. powinny być sporządzone nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku. Dokumentów nie dołącza się do wniosku o udzielenie pozwolenia, jeżeli zostały one wcześniej złożone organowi celnemu, do którego składany jest wniosek, i dane w nich zawarte są nadal aktualne. W takim wypadku wnioskodawca jest obowiązany do wskazania sprawy, przy której złożono te dokumenty.

ZAŁĄCZNIK Nr  21  26

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

...........................

(pieczęć organu wydającego

pozwolenie)

...........................

(numer sprawy)

POZWOLENIE NR .................

na utworzenie regularnej linii żeglugowej

Na podstawie art. 313b ust. 1 rozporządzenia Komisji

(EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego

przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr

2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz.

WE L 253 z 11.10.1993, z późn. zm.)oraz art. 207 ustawy z

dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr

137, poz. 926, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia

...........................................................

udzielam pozwolenia

............................................................

(imię i nazwisko lub nazwa oraz adres posiadacza pozwolenia)

na utworzenie regularnej linii żeglugowej

Warunki pozwolenia:

1. Regularna linia żeglugowa obejmuje następujące porty we

Wspólnocie:

.........................................................

(nazwa, adres i kraj właściwego portu)

2. Nazwy statków objętych pozwoleniem:

.........................................................

3. Rozkład rejsów:

.........................................................

4. Uwagi:

a) Posiadacz pozwolenia jest zobowiązany na trasach,

których dotyczy pozwolenie, nie zawijać do żadnego

portu w państwie trzecim lub wolnym obszarze celnym

typu I, portów na obszarze Wspólnoty innych niż

wskazane w pozwoleniu, jak również nie dokonywać

przeładunków na pełnym morzu.

b) Posiadacz pozwolenia zobowiązany jest przechowywać na

pokładzie statku i przedstawiać na żądanie organu

celnego świadectwo regularnej linii żeglugowej.

c) Inne .................................................

UZASADNIENIE

............................................................

............................................................

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do

dyrektora izby celnej, który wydał tę decyzję, w terminie 14

dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie powinno zawierać

zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania

będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody

uzasadniające to żądanie.

................................

(podpis i pieczęć organu

celnego)

ZAŁĄCZNIK Nr  22

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

...........................

(imię i nazwisko lub nazwa

wnioskodawcy)

...........................

(adres wnioskodawcy)

...........................

(NIP)

...........................

(REGON)

Dyrektor Izby Celnej

w ..................

WNIOSEK

o wydanie pozwolenia na stosowanie przez upoważnionego nadawcę dokumentów potwierdzających wspólnotowy status towarów bez obowiązku przedstawiania ich w celu poświadczenia w urzędzie celnym

1. Wnoszę o wydanie pozwolenia na stosowanie jako

upoważniony nadawca dokumentów potwierdzających

wspólnotowy status towarów bez obowiązku przedstawiania

ich w celu poświadczenia w urzędzie celnym.

2. Wniosek dotyczy stosowania: *

□ uprzednio poświadczonych przez organ celny formularzy

□ specjalnej metalowej pieczęci zatwierdzonej przez organ

celny

3. Inne:

.........................................................

4. Załączniki:**

.........................................................

Uprzedzony(a) o odpowiedzialności karnej za złożenie

fałszywego oświadczenia, wynikającej z art. 233 Kodeksu

karnego, oświadczam, że według stanu na dzień sporządzenia

wniosku dane w nim zawarte oraz dane i informacje wynikające

z załączonych do wniosku dokumentów są prawdziwe i aktualne.

................................

(podpis wnioskodawcy lub osoby

reprezentującej wnioskodawcę)

* Zaznaczyć właściwy kwadrat.

** Do wniosku należy dołączyć:

1) dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,

2) zaświadczenie wydane przez właściwy dla wnioskodawcy urząd skarbowy o niezaleganiu z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa,

3) opinię o sytuacji finansowej wnioskodawcy wydaną przez bank prowadzący jego rachunek rozliczeniowy.

Dokumenty powinny być złożone w oryginale lub uwierzytelnionej kopii. Dokumenty te powinny zawierać dane aktualne w dniu złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia, tzn. powinny być sporządzone nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku. Dokumentów nie dołącza się do wniosku o udzielenie pozwolenia, jeżeli zostały one wcześniej złożone organowi celnemu, do którego składany jest wniosek, i dane w nich zawarte są nadal aktualne. W takim wypadku wnioskodawca jest obowiązany do wskazania sprawy, przy której złożono te dokumenty.

ZAŁĄCZNIK Nr  23  27

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

...........................

(pieczęć organu wydającego

pozwolenie)

...........................

(numer sprawy)

POZWOLENIE NR .................

na stosowanie przez upoważnionego nadawcę dokumentów potwierdzających wspólnotowy status towarów bez obowiązku przedstawiania ich w celu poświadczenia w urzędzie celnym

Na podstawie art. 324a ust. 1 rozporządzenia Komisji

(EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego

przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr

2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz.

WE L 253 z 11.10.1993, z późn. zm.) oraz art. 207 ustawy z

dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr

137, poz. 926, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia

............................................................

udzielam pozwolenia

............................................................

(imię i nazwisko lub nazwa oraz adres posiadacza pozwolenia)

na stosowanie przez upoważnionego nadawcę dokumentów

potwierdzających wspólnotowy status towarów bez obowiązku

przedstawiania ich w celu poświadczenia w urzędzie celnym

Warunki pozwolenia:

1. Realizacja pozwolenia polega na: *

a) stosowaniu uprzednio poświadczonych przez organ celny

formularzy □

b) stosowaniu przez upoważnionego nadawcę specjalnej

metalowej pieczęci zatwierdzonej przez organ celny □

2. W przypadku gdy realizacja pozwolenia polega na

stosowaniu formularzy uprzednio poświadczonych przez

organ celny, organem celnym, który dokonuje tego

poświadczenia, będzie ...................................

3. Wyłączone kategorie lub przewozy towarów ................

4. Termin i sposób przekazywania przez upoważnionego nadawcę

do właściwego organu celnego, w celu ewentualnej

kontroli, informacji przed wysyłką towarów ..............

5. Uwagi ...................................................

UZASADNIENIE

............................................................

............................................................

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do

dyrektora izby celnej, który wydał tę decyzję, w terminie 14

dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie powinno zawierać

zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania

będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody

uzasadniające to żądanie.

................................

(podpis i pieczęć organu

celnego)

* Należy zakreślić właściwy kwadrat.

ZAŁĄCZNIK Nr  24

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

...........................

(imię i nazwisko lub nazwa

wnioskodawcy)

...........................

(adres wnioskodawcy)

...........................

(NIP)

...........................

(REGON)

Dyrektor Izby Celnej

w ..................

WNIOSEK

o udzielenie pozwolenia na zwolnienie z obowiązku wystawiania manifestu służącego do potwierdzenia wspólnotowego statusu towarów najpóźniej do następnego dnia po wypłynięciu statku i w każdym przypadku przed przybyciem statku do portu przeznaczenia

1. Wnoszę o udzielenie pozwolenia na zwolnienie z obowiązku

wystawiania manifestu służącego do potwierdzenia

wspólnotowego statusu towarów najpóźniej do następnego

dnia po wypłynięciu statku i w każdym przypadku przed

przybyciem statku do portu przeznaczenia.

2. Uproszczenie obejmować będzie następujące porty we

Wspólnocie:

.........................................................

(nazwa portu, adres i kraj)

3. Opis stosowanego systemu elektronicznej wymiany danych:

.........................................................

4. Inne: ...................................................

5. Załączniki:* ............................................

Uprzedzony(a) o odpowiedzialności karnej za złożenie

fałszywego oświadczenia, wynikającej z art. 233 Kodeksu

karnego, oświadczam, że według stanu na dzień sporządzenia

wniosku dane w nim zawarte oraz dane i informacje wynikające

z załączonych do wniosku dokumentów są prawdziwe i aktualne.

................................

(podpis wnioskodawcy lub osoby

reprezentującej wnioskodawcę)

* Do wniosku należy dołączyć:

1) dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,

2) zaświadczenie wydane przez właściwy dla wnioskodawcy urząd skarbowy o niezaleganiu z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa,

3) opinię o sytuacji finansowej wnioskodawcy wydaną przez bank prowadzący jego rachunek rozliczeniowy.

Dokumenty powinny być złożone w oryginale lub uwierzytelnionej kopii. Dokumenty te powinny zawierać dane aktualne w dniu złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia, tzn. powinny być sporządzone nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku. Dokumentów nie dołącza się do wniosku o udzielenie pozwolenia, jeżeli zostały one wcześniej złożone organowi celnemu, do którego składany jest wniosek, i dane w nich zawarte są nadal aktualne. W takim wypadku wnioskodawca jest obowiązany do wskazania sprawy, przy której złożono te dokumenty.

ZAŁĄCZNIK Nr  25  28

WZÓR
Wniosek o udzielenie pozwolenia

na poddanie towarów zabiegom zwyczajowym - czasowe wyprowadzenie towarów*

1. Wnioskodawca 2. Organ celny
3. Pozwolenie na prowadzenie składu celnego
a. numer pozwolenia b. data wydania c. organ wydający pozwolenie
4. Określenie operacji, którym będą poddane towary (zaznaczyć właściwe pole)
□ czasowe wyprowadzenie
□ zwyczajowe zabiegi
5. Towary, które będą przedmiotem operacji
Nr pozwolenia na stosowanie procedury Nr zgłoszenia Kod CN Wyszczególnienie Ilość Wartość
6. Cel i okoliczności uzasadniające czasowe wyprowadzenie 7. Miejsce czasowego wyprowadzenia
8. Termin czasowego wyprowadzenia
9. Rodzaj zwyczajowych zabiegów

(według zał. nr 72 do rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r.)

10. Szczegóły planowanych działań
11. Informacje dodatkowe, które mogą mieć wpływ na podjęcie decyzji w sprawie wydania pozwolenia
12a. Podpis wnioskodawcy 12b. Miejscowość 12c. Data
13. Na podstawie art. 109, art. 110 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 4, str. 307, z późn. zm.), art. 531, art. 532 i art. 533 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11.10.1993, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 6, str. 3, z późn. zm.) oraz art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) udzielam pozwolenia na (zaznaczyć właściwe pole):

poddanie zwyczajowym zabiegom towarów objętych procedurą składu celnego

czasowe wyprowadzenie towarów objętych procedurą składu celnego

14. Warunki, pod jakimi towary mogą być przedmiotem wykonywanych operacji
15. Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Celnej w ............, za pośrednictwem organu, który wydał pozwolenie, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia. Odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
16a. Data 16b. Numer sprawy 16c. Podpis i pieczęć organu celnego

ZAŁĄCZNIK Nr  25a  29

WZÓR
Wniosek o udzielenie pozwolenia

na poddanie towarów zabiegom zwyczajowym - czasowe wyprowadzenie towarów*

1. Wnioskodawca 2. Organ celny
3. Pozwolenie na prowadzenie składu celnego
a. numer pozwolenia b. data wydania c. organ wydający pozwolenie
4. Określenie operacji, którym będą poddane towary (zaznaczyć właściwe pole)
□ czasowe wyprowadzenie
□ zwyczajowe zabiegi
5. Towary, które będą przedmiotem operacji
Nr pozwolenia na stosowanie procedury Nr zgłoszenia Kod CN Wyszczególnienie Ilość Wartość
6. Cel i okoliczności uzasadniające czasowe wyprowadzenie 7. Miejsce czasowego wyprowadzenia
8. Termin czasowego wyprowadzenia
9. Rodzaj zwyczajowych zabiegów

(według zał. nr 72 do rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r.)

10. Szczegóły planowanych działań
11. Informacje dodatkowe, które mogą mieć wpływ na podjęcie decyzji w sprawie wydania pozwolenia
12a. Podpis wnioskodawcy 12b. Miejscowość 12c. Data
13. Na podstawie art. 109, art. 110 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 4, str. 307, z późn. zm.), art. 531, art. 532 i art. 533 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11.10.1993, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 6, str. 3, z późn. zm.) oraz art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) udzielam pozwolenia na (zaznaczyć właściwe pole):

poddanie zwyczajowym zabiegom towarów objętych procedurą składu celnego

czasowe wyprowadzenie towarów objętych procedurą składu celnego

14. Warunki, pod jakimi towary mogą być przedmiotem wykonywanych operacji
15. Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Celnej w ............, za pośrednictwem organu, który wydał pozwolenie, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia. Odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
16a. Data 16b. Numer sprawy 16c. Podpis i pieczęć organu celnego

ZAŁĄCZNIK Nr  26  30

WZÓR

Dokument dołączany do wniosku, o którym mowa w art. 497 ust. 3 rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny

1. Gospodarcza procedura celna, której dotyczy wniosek (zaznaczyć odpowiednie

pole)

□ uszlachetnianie czynne

□ przetwarzanie pod kontrolą celną

□ odprawa czasowa

□ uszlachetnianie bierne

2. Wnioskodawca oraz korzystający z procedury, jeżeli nie jest wnioskodawcą (imię

i nazwisko lub nazwa oraz adres)

3. Imię i nazwisko lub nazwa oraz adres właściciela towarów (tylko dla procedury

odprawy czasowej - jeżeli ma znaczenie)

4. Miejsce(a), gdzie będzie dokonywany proces uszlachetniania, przetwarzania albo

gdzie towary będą wykorzystywane

5. Rodzaj procesu uszlachetniania, przetwarzania lub sposób wykorzystania towarów
6. Dane dotyczące produktów kompensacyjnych lub przetworzonych (kod taryfy

celnej, nazwa handlowa i/lub techniczna; wskazanie głównych i wtórnych

produktów kompensacyjnych w procedurze uszlachetniania czynnego)

7. Współczynnik produktywności lub sposób/metoda jego obliczenia
8. Proponowane środki identyfikacji towarów przywożonych
9. Przewidywany termin zakończenia procedury
10. Urząd nadzorujący
11. Proponowany urząd/urzędy zakończenia
12. Kody warunków ekonomicznych, zgodne z Załącznikiem 70 do rozporządzenia

Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. (dla procedury uszlachetniania

czynnego)

13. Transfer (art. 512 ust. 1-3 rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2

lipca 1993 r.)

14. Szczegóły planowanych działań lub inne informacje, które zdaniem wnioskodawcy

mogą mieć wpływ na podjęcie decyzji o wydaniu pozwolenia.

........................... .......................

data złożenia wniosku podpis wnioskodawcy

Na podstawie art. 85 rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992, z późn. zm.) w zw. z art. 497 ust. 3 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11.10.1993, z późn. zm.) oraz art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) udzielam pozwolenia na stosowanie procedury ............................................................

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Celnej w ..........................., za pośrednictwem organu, który wydał pozwolenie, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

............... .................. ...............................

data numer pozwolenia podpis i pieczęć organu celnego

ZAŁĄCZNIK Nr  26a  31

WZÓR

Dokument Przekazania Towaru (DPT)

Karta A Dokumentu Przekazania Towaru - dla nadawcy

Potwierdzenie urzędu kontrolnego adresata (pole przeznaczone na adnotacje urzędowe dokonywane przez urząd kontrolny adresata)
I. Część przeznaczona dla nadawcy II. Część przeznaczona dla adresata
1. Opis towaru (należy podać szczegółowy opis towaru, pozwalający na jego identyfikację, oraz wskazać klasyfikację towaru w Nomenklaturze Scalonej (CN)/TARIC) 1. Adresat (należy podać nazwę firmy, adres, telefon, e-mail, wskazać osobę do kontaktów)
2. Numer pozwolenia (należy podać numer pozwolenia adresata)
2. Ilość i wartość przekazanego towaru (należy podać ilość towaru wyrażoną w jednostkach miary używanych we Wspólnej Taryfie Celnej oraz wartość towaru określoną w dokumentach handlowych) 3. Pozycja ewidencji (należy podać numer wpisu do ewidencji adresata)
3. Nadawca (należy podać nazwę firmy, adres, telefon, e-mail, wskazać osobę do kontaktów) 4. Data przekazania towaru (należy wpisać datę faktycznego odbioru towaru)
4. Numer i data zgłoszenia celnego (należy podać numer dokumentu SAD, na podstawie którego towar został objęty uprzywilejowanym traktowaniem taryfowym ze względu na końcowe przeznaczenie) 5. Odebrana ilość towaru (należy wskazać faktyczną ilość towaru, którą dostarczono adresatowi)
5. Numer pozwolenia (należy podać numer pozwolenia nadawcy) 6. Data i podpis adresata (należy wskazać datę, w której nastąpiło przyjęcie Dokumentu Przekazania Towaru, poświadczoną podpisem adresata)
6. Pozycja ewidencji (należy podać numer wpisu do ewidencji nadawcy) 7. Informacje dodatkowe (informacje, które odbiorca uzna za istotne)
7. Data i podpis nadawcy (należy wskazać datę, w której nastąpiło wystawienie Dokumentu Przekazania Towaru, poświadczoną podpisem nadawcy)
8. Informacje dodatkowe (informacje, które nadawca uzna za istotne)

Karta B Dokumentu Przekazania Towaru - dla adresata

Potwierdzenie urzędu kontrolnego adresata (pole przeznaczone na adnotacje urzędowe dokonywane przez urząd kontrolny adresata)
I. Część przeznaczona dla nadawcy II. Część przeznaczona dla adresata
1. Opis towaru (należy podać szczegółowy opis towaru, pozwalający na jego identyfikację, oraz wskazać klasyfikację towaru w Nomenklaturze Scalonej (CN)/TARIC) 1. Adresat (należy podać nazwę firmy, adres, telefon, e-mail, wskazać osobę do kontaktów)
2. Numer pozwolenia (należy podać numer pozwolenia adresata)
2. Ilość i wartość przekazanego towaru (należy podać ilość towaru wyrażoną w jednostkach miary używanych we Wspólnej Taryfie Celnej oraz wartość towaru określoną w dokumentach handlowych) 3. Pozycja ewidencji (należy podać numer wpisu do ewidencji adresata)
3. Nadawca (należy podać nazwę firmy, adres, telefon, e-mail, wskazać osobę do kontaktów) 4. Data przekazania towaru (należy wpisać datę faktycznego odbioru towaru)
4. Numer i data zgłoszenia celnego (należy podać numer dokumentu SAD, na podstawie którego towar został objęty uprzywilejowanym traktowaniem taryfowym ze względu na końcowe przeznaczenie) 5. Ilość odebrana towaru (należy wskazać faktyczną ilość towaru, którą dostarczono adresatowi)
5. Numer pozwolenia (należy podać numer pozwolenia nadawcy) 6. Data i podpis adresata (należy wskazać datę, w której nastąpiło przyjęcie Dokumentu Przekazania Towaru, poświadczoną podpisem adresata)
6. Pozycja ewidencji (należy podać numer wpisu do ewidencji nadawcy) 7. Informacje dodatkowe (informacje, które adresat uzna za istotne)
7. Data i podpis nadawcy (należy wskazać datę, w której nastąpiło wystawienie Dokumentu Przekazania Towaru, poświadczoną podpisem nadawcy)
8. Informacje dodatkowe (informacje, które nadawca uzna za istotne)

Karta C Dokumentu Przekazania Towaru - dla urzędu kontrolnego adresata

Potwierdzenie urzędu kontrolnego adresata (pole przeznaczone na adnotacje urzędowe dokonywane przez urząd kontrolny adresata)
I. Część przeznaczona dla nadawcy II. Część przeznaczona dla adresata
1. Opis towaru (należy podać szczegółowy opis towaru, pozwalający na jego identyfikację, oraz wskazać klasyfikację towaru w Nomenklaturze Scalonej (CN)/TARIC) 1. Adresat (należy podać nazwę firmy, adres, telefon, e-mail, wskazać osobę do kontaktów)
2. Numer pozwolenia (należy podać numer pozwolenia adresata)
2. Ilość i wartość przekazanego towaru (należy podać ilość towaru wyrażoną w jednostkach miary używanych we Wspólnej Taryfie Celnej oraz wartość towaru określoną w dokumentach handlowych) 3. Pozycja ewidencji (należy podać numer wpisu do ewidencji adresata)
3. Nadawca (należy podać nazwę firmy, adres, telefon, e-mail, wskazać osobę do kontaktów) 4. Data przekazania towaru (należy wpisać datę faktycznego odbioru towaru)
4. Numer i data zgłoszenia celnego (należy podać numer dokumentu SAD, na podstawie którego towar został objęty uprzywilejowanym traktowaniem taryfowym ze względu na końcowe przeznaczenie) 5. Ilość odebrana towaru (należy wskazać faktyczną ilość towaru, którą dostarczono adresatowi)
5. Numer pozwolenia (należy podać numer pozwolenia nadawcy) 6. Data i podpis adresata (należy wskazać datę, w której nastąpiło przyjęcie Dokumentu Przekazania Towaru, poświadczoną podpisem adresata)
6. Pozycja ewidencji (należy podać numer wpisu do ewidencji nadawcy) 7. Informacje dodatkowe (informacje, które adresat uzna za istotne)
7. Data i podpis nadawcy (należy wskazać datę, w której nastąpiło wystawienie Dokumentu Przekazania Towaru, poświadczoną podpisem nadawcy)
8. Informacje dodatkowe (informacje, które nadawca uzna za istotne)

Karta D Dokumentu Przekazania Towaru - dla urzędu kontrolnego nadawcy

Potwierdzenie urzędu kontrolnego adresata (pole przeznaczone na adnotacje urzędowe dokonywane przez urząd kontrolny adresata)
I. Część przeznaczona dla nadawcy II. Część przeznaczona dla adresata
1. Opis towaru (należy podać szczegółowy opis towaru, pozwalający na jego identyfikację, oraz wskazać klasyfikację towaru w Nomenklaturze Scalonej (CN)/TARIC) 1. Adresat (należy podać nazwę firmy, adres, telefon, e-mail, wskazać osobę do kontaktów)
2. Numer pozwolenia (należy podać numer pozwolenia adresata)
2. Ilość i wartość przekazanego towaru (należy podać ilość towaru wyrażoną w jednostkach miary używanych we Wspólnej Taryfie Celnej oraz wartość towaru określoną w dokumentach handlowych) 3. Pozycja ewidencji (należy podać numer wpisu do ewidencji adresata)
3. Nadawca (należy podać nazwę firmy, adres, telefon, e-mail, wskazać osobę do kontaktów) 4. Data przekazania towaru (należy wpisać datę faktycznego odbioru towaru)
4. Numer i data zgłoszenia celnego (należy podać numer dokumentu SAD, na podstawie którego towar został objęty uprzywilejowanym traktowaniem taryfowym ze względu na końcowe przeznaczenie) 5. Ilość odebrana towaru (należy wskazać faktyczną ilość towaru, którą dostarczono adresatowi)
5. Numer pozwolenia (należy podać numer pozwolenia nadawcy) 6. Data i podpis adresata (należy wskazać datę, w której nastąpiło przyjęcie Dokumentu Przekazania Towaru, poświadczoną podpisem adresata)
6. Pozycja ewidencji (należy podać numer wpisu do ewidencji nadawcy) 7. Informacje dodatkowe (informacje, które adresat uzna za istotne)
7. Data i podpis nadawcy (należy wskazać datę, w której nastąpiło wystawienie Dokumentu Przekazania Towaru, poświadczoną podpisem nadawcy)
8. Informacje dodatkowe (informacje, które nadawca uzna za istotne)
9. Urząd kontrolny nadawcy (należy podać nazwę i adres urzędu celnego wskazanego w polu nr 11c w pozwoleniu nadawcy)

ZAŁĄCZNIK Nr  27

WZÓR
ODPRAWA CZASOWA

DOKUMENT DOŁĄCZANY DO USTNEGO ZGŁOSZENIA CELNEGO

art. 229 ust. 1, art. 497 ust. 3 drugi akapit i art. 499 trzeci akapit rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r.

1. Wnioskodawca oraz korzystający z procedury, jeżeli nie jest wnioskodawcą (imię i nazwisko lub nazwa oraz adres zamieszkania lub siedziba)

Applicant and the person who uses the procedure if he is not Applicant (name and surname or name and residence or headquarters)

1a. Pełnomocnik lub pełnomocnik do doręczeń, jeżeli osoba wpisana w polu 1 ma miejsce zamieszkania lub siedzibę poza obszarem celnym Wspólnoty

Representative or representative for deliveries if person inscribed in Box No. 1 has got a residence or headquarters outside the customs territory of the Community

2. Szczegółowy opis towarów / Detailed description of goods
Lp.

Item No.

Nazwa handlowa

Trade name

Ilość towarów Quantity of goods Numery identyfikacyjne Identification Numbers Wartość Value
3. Cel przywozu oraz miejsce wykorzystania towarów / Intended use of goods and

place of use

..................................................................................

4. Przewidywany termin pozostawania towarów na obszarze celnym Wspólnoty

The intended stay of goods in the customs territory of the Community

..................................................................................

5. Numer pozycji rejestru / number of the register

..................... ...................................................

data / date pieczęć urzędu celnego / stamp of the customs office

6. Oświadczam, że czasowo przywożę towary wyszczególnione w dokumencie oraz

zobowiązuję się do powrotnego wywozu towarów wymienionych w niniejszym

dokumencie w terminie określonym przepisami prawa lub do uregulowania ich stanu

prawnego zgodnie z ustawodawstwem wspólnotowym.

I declare that I am temporarily importing goods enumerated in the list and I

undertake to re-export the goods enumerated in this list within the period

stipulated by the law or regulate their status in accordance with Community

laws and regulations

..................... ..................................................

data / date podpis wnioskodawcy / signature of the Applicant

7. Powrotny wywóz towarów / Nadanie towarom przeznaczenia celnego

Re-exportation of goods/ Assignment goods another customs-approved treatment or

use

...............................................

numer pozycji ewidencji / number of the register

..................... ...................................................

data / date pieczęć urzędu celnego / stamp of the customs office

ZAŁĄCZNIK Nr  28  32

WZÓR

........................

(miejscowość i data)

........................................

(imię i nazwisko lub nazwa wnioskodawcy)

........................................

(adres wnioskodawcy)

........................................

(NIP)

........................................

(REGON)

Dyrektor Izby Celnej

w ..................

WNIOSEK O UDZIELENIE POZWOLENIA

NA STOSOWANIE ZABEZPIECZENIA GENERALNEGO

I. Procedura lub procedury celne, w których stosowane ma być

zabezpieczenie generalne: ..................................

............................................................

II. Izba(y) celna(e) i procedura(y) celna(e):*

1. ..................... ...........................

(izba celna) (procedura(y) celna(e))

2. ..................... ..........................

(izba celna) (procedura(y) celna(e))

3. ..................... ...........................

(izba celna) (procedura(y) celna(e))

III. Do wniosku dołączam:

........................................................

........................................................

................................

(podpis wnioskodawcy lub osoby

reprezentującej wnioskodawcę)

______

* Wypełnić, jeżeli zabezpieczenie generalne będzie wykorzystywane także na terenie właściwości miejscowej dyrektorów innych izb celnych.

ZAŁĄCZNIK Nr  29  33

WZÓR

......................

(miejscowość i data)

......................................

(pieczęć organu wydającego pozwolenie)

......................................

(numer sprawy)

..............................

..............................

(imię i nazwisko lub nazwa

posiadacza pozwolenia,

dokładny adres)

POZWOLENIE NA STOSOWANIE ZABEZPIECZENIA GENERALNEGO

Nr .............. z dnia ................

Na podstawie art. 191 rozporządzenia Rady (EWG) nr

2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego

Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992,

str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne,

rozdz. 2, t. 4, str. 307, z późn. zm.) oraz art. 207 ustawy

z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z

2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku

z dnia .....................................................

udzielam pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia

generalnego w procedurze

............................................................

(podać procedurę(y))

Niniejsze pozwolenie będzie również mogło być stosowane

na terenie właściwości miejscowej:

1. Dyrektora Izby Celnej w ....... w procedurze(ach) .......

.........................................................

2. Dyrektora Izby Celnej w ....... w procedurze(ach) .......

.........................................................

3. Dyrektora Izby Celnej w ....... w procedurze(ach) .......

.........................................................

Jednocześnie informuję, że na podstawie art. 9

Wspólnotowego Kodeksu Celnego decyzja zostanie cofnięta,

jeżeli w ciągu 60 dni:

- od dnia jej wydania osoba nie złoży zabezpieczenia bądź

- od upływu terminu ważności dotychczasowego zabezpieczenia

osoba nie złoży nowego zabezpieczenia.

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do

dyrektora izby celnej, który ją wydał, w terminie 14 dni od

dnia jej doręczenia. Odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego

przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to

żądanie.

.....................................

(podpis i pieczęć organu celnego)

Otrzymują:

1. Adresat pozwolenia

2. Dyrektor Izby Celnej w ..............

3. Dyrektor Izby Celnej w ..............

4. Dyrektor Izby Celnej w ..............

ZAŁĄCZNIK Nr  30  34

WZÓR

.....................

(miejscowość i data)

.......................................

(pieczęć organu wydającego pozwolenie)

Potwierdzenie złożenia zabezpieczenia generalnego

Nr sprawy: ......

1. Numer i data wydania pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego:
2. Nazwa lub imię i nazwisko oraz siedziba lub miejsce zamieszkania osoby

składającej zabezpieczenie generalne:

3. Forma zabezpieczenia:
4. Termin ważności zabezpieczenia: od dnia ........... do dnia ..........
5. Kwota zabezpieczenia generalnego: ................................ zł

(słownie złotych .......................................................)

6. Procedura lub procedury celne, w których zabezpieczenie może być stosowane:
7. Uwagi:
Dyrektor Izby Celnej

(podpis)

Otrzymuje:

Dyrektor Izby Celnej w ...........*

* Wypełnić, jeżeli zabezpieczenie będzie wykorzystywane przed dyrektorem innej

izby celnej.

Adnotacje urzędowe o stanie wykorzystania zabezpieczenia generalnego

Lp. Powstanie zobowiązania Wykonanie zobowiązania
data adnotacji rodzaj zobowiązania kwota saldo podpis oraz odcisk datownika data adnotacji sposób wykonania zobowiązania kwota podpis oraz odcisk datownika uwagi

ZAŁĄCZNIK Nr  31  35

 (uchylony).

ZAŁĄCZNIK Nr  32  36

WZÓR

PG-K

WNIOSEK O REJESTRACJĘ/AKTUALIZACJĘ W SYSTEMIE REJESTRACJI I IDENTYFIKACJI EORI - PODMIOT KRAJOWY

wzór

Instrukcja wypełniania wniosku o rejestrację/aktualizację w systemie rejestracji i identyfikacji EORI - podmiot krajowy (PG-K)

1. Ilekroć we wniosku jest mowa o:

1.1. wnioskodawcy - rozumie się przez to osobę posiadającą miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która składa wniosek o rejestrację, aktualizację, uzupełnienie danych albo o unieważnienie numeru EORI, zwaną dalej "podmiotem", lub osobę przez nią upoważnioną do złożenia takiego wniosku;

1.2. składającym wniosek - rozumie się przez to osobę składającą za podmiot wniosek o rejestrację w systemie EORI, niebędącą osobą upoważnioną, o której mowa w pkt 1.1.

2.

2.1. Wniosek należy kierować do naczelnika urzędu celnego osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego według miejsca zamieszkania lub siedziby podmiotu albo według miejsca, w którym dokonywana jest pierwsza czynność wymagająca posłużenia się numerem EORI.

2.2. Osoba upoważniona, o której mowa w pkt 1.1, dołącza do wniosku dokument upoważnienia.

3. Przy wykorzystaniu wniosku PG-K można dokonać:

3.1. Rejestracji

W celu uzyskania numeru EORI niezbędne jest, z zastrzeżeniem przypadku określonego w pkt 4, wypełnienie pól wniosku przeznaczonych dla podmiotu, tj. w sekcji A w polu 2 należy zaznaczyć kwadrat 1, wypełnić pole 6 (o ile podmiot posiada świadectwo AEO) oraz wypełnić sekcję B i pola 45-52 w sekcji C.

3.2. Aktualizacji

W celu dokonania zmiany danych podanych w poprzednio złożonym wniosku należy zaznaczyć w sekcji A w polu 2 kwadrat 2, wypełnić pole 5 oraz pola zawierające dane, które uległy zmianie bądź wymagają korekty, wpisując zaktualizowane bądź skorygowane dane, oraz wypełnić pola 46-52 w sekcji C. Nie dopuszcza się aktualizacji lub korekty w zakresie danych, które w poprzednio złożonym wniosku podano w polach 15 i 16 w sekcji B. W przypadku podania w poprzednio złożonym wniosku w polach 15 i 16 w sekcji B danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym należy złożyć wniosek o unieważnienie numeru EORI oraz wniosek o rejestrację.

3.3. Uzupełnienia danych1

W celu uzupełnienia danych należy zaznaczyć w sekcji A w polu 2 kwadrat 3, wypełnić pole 5 i 6 (o ile podmiot posiada świadectwo AEO), wypełnić sekcję B oraz pola 45-52 w sekcji C. Pola 15 i 16 w sekcji B muszą zostać wypełnione tak samo jak we wniosku o rejestrację w systemie EORI składanym zgodnie z pkt 4 przy pierwszej czynności wymagającej posłużenia się tym numerem. W przypadku podania we wniosku składanym przy pierwszej czynności wymagającej posłużenia się numerem EORI w polach 15 i 16 w sekcji B danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym należy złożyć wniosek o unieważnienie numeru EORI oraz wniosek o rejestrację.

3.4. Unieważnienia numeru EORI2

W celu unieważnienia numeru EORI należy zaznaczyć w sekcji A w polu 2 kwadrat 4, wypełnić pole 5 oraz pola 46-52 w sekcji C.

4. Jeżeli wniosek o rejestrację w systemie EORI składany jest przy pierwszej czynności wymagającej posłużenia się tym numerem, w celu uzyskania numeru EORI należy wypełnić co najmniej następujące części wniosku dotyczące odpowiednio:

4.1. wnioskodawcy - w sekcji A pole 2, w sekcji B pola 7, 8, 11, 15, 16, podsekcję B.1, w sekcji C pola 42-52; w przypadku podmiotu będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą konieczne jest także wypełnienie w sekcji B pól 9 i 10;

4.2. składającego wniosek - w sekcji A pole 2, w sekcji B pola 7, 8, 11, 15 i 16, podsekcję B.1, w sekcji D pola 54-60; w przypadku podmiotu będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą konieczne jest także wypełnienie w sekcji B pól 9 i 10.

W obu przypadkach powinny zostać wykonane zobowiązania podpisane w sekcji C albo D, a brakujące dane powinny zostać uzupełnione zgodnie z pkt 3.3.

5. Zasady wypełniania niektórych pól:

5.1. W przypadku gdy zakres żądanych do podania w sekcji B danych nie dotyczy podmiotu, odpowiednie pola wniosku należy pozostawić puste.

5.2. W sekcji B w polu 11 "Nazwa skrócona" należy podać nazwę podmiotu, jaką się on posługuje (zamierza się posługiwać) w dokumentach celnych. W przypadku gdy podmiot posługuje się pełną nazwą i nie stosuje żadnej formy skróconej, w polu tym należy powtórzyć nazwę podaną w polu 8. W przypadku nazwy dłuższej niż 35 znaków zostaje wpisane 35 pierwszych znaków nazwy pełnej.

5.3. W sekcji B w polu 17 należy wpisać dwuznakowy kod zgodny z poniższym wykazem:

Opis Oznaczenie formy prawnej
Spółka cywilna 00
Spółka jawna 01
Spółka komandytowa 02
Spółka partnerska 03
Spółka komandytowo-akcyjna 04
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 05
Spółka akcyjna 06
Spółka europejska 07
Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych 08
Spółdzielnia 09
Spółdzielnia europejska 10
Przedsiębiorstwo państwowe 11
Jednostka badawczo-rozwojowa 12
Przedsiębiorstwo zagraniczne 13
Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych 14
Oddział przedsiębiorcy zagranicznego 15
Główny oddział zagranicznego zakładu ubezpieczeń 16
Stowarzyszenie lub jednostka terenowa stowarzyszenia posiadająca osobowość prawną 17
Związek stowarzyszeń 18
Fundacja 19
Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej 20
Kółko rolnicze 21
Rolnicze zrzeszenie branżowe 22
Związek rolników, kółek i organizacji rolniczych 23
Związek rolniczych zrzeszeń branżowych 24
Związek zawodowy rolników indywidualnych 25
Cech rzemieślniczy 26
Izba rzemieślnicza 27
Związek Rzemiosła Polskiego 28
Zrzeszenie handlu i usług 29
Zrzeszenie transportu 30
Ogólnokrajowa reprezentacja zrzeszeń handlu i usług 31
Ogólnokrajowa reprezentacja zrzeszeń transportu 32
Ogólnokrajowy związek międzybranżowy 33
Ogólnokrajowe zrzeszenie międzybranżowe 34
Izba gospodarcza lub Krajowa Izba Gospodarcza 35
Związek zawodowy lub jednostka organizacyjna związku zawodowego posiadająca osobowość prawną 36
Związek pracodawców 37
Federacja lub konfederacja związków pracodawców 38
Stowarzyszenie kultury fizycznej 39
Związek sportowy 40
Polski związek sportowy 41
Stowarzyszenie kultury fizycznej o zasięgu ogólnokrajowym 42
Kolumna transportu sanitarnego 43
Inna organizacja przedsiębiorców 44
Inna organizacja społeczna lub zawodowa 45
Nieposiadająca osobowości prawnej organizacja pożytku publicznego 46
Inna osoba prawna będąca organizacją pożytku publicznego 47
Kościelna osoba prawna będąca organizacją pożytku publicznego 48
Nieposiadająca osobowości prawnej instytucja kościelna będąca organizacją pożytku publicznego 49
Inna forma prawna 99

5.4. W sekcji B w polu 21 należy wpisać 4-cyfrowy kod głównej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD 2007) określoną w przepisach wydanych na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.).

5.5. W przypadku gdy podmiot wykorzystuje skrytkę pocztową jako adres do korespondencji, w podsekcji B.2 w polu 33 należy wpisać "skrytka pocztowa", a następnie podać jej adres i numer.

______

1 Wniosek o uzupełnienie danych składają podmioty, w stosunku do których w składanym wniosku nie podano wszystkich danych, lecz podano je co najmniej w zakresie wymaganym zgodnie z pkt 4, oraz podmioty, którym przed dniem 1 lipca 2009 r. organ rejestrujący nadał numer EORI automatycznie, tzn. bez składania wniosku o rejestrację.

2 Wniosek o unieważnienie numeru EORI należy złożyć w przypadku stwierdzenia nadania błędnego numeru EORI, posiadania przez podmiot więcej niż jednego numeru EORI lub zmiany przez podmiot numeru NIP lub REGON. Za błędny numer EORI uznaje się numer, który nie jest zgodny ze strukturą prawidłowo nadawanych numerów EORI. Struktura prawidłowo nadawanych numerów EORI składa się z liter "PL" oraz z numeru NIP uzupełnionego o pięć zer lub o ostatnie pięć znaków numeru REGON w przypadku podmiotów posiadających 14-znakowy numer REGON.

W przypadku nadania błędnego numeru EORI lub posiadania więcej niż jednego numeru EORI należy złożyć wniosek/wnioski o unieważnienie błędnego/błędnych numerów EORI lub o unieważnienie tych numerów EORI, które zostały nadane podmiotowi po uzyskaniu przez niego pierwszego z posiadanych prawidłowych numerów.

W przypadku stwierdzenia przez organ rejestrujący nadania błędnego numeru EORI lub posiadania więcej niż jednego numeru EORI przez podmiot, który nie złożył wniosku o unieważnienie, organ rejestrujący unieważni z urzędu błędne numery EORI lub numery, które zostały nadane podmiotowi po uzyskaniu przez niego pierwszego z posiadanych prawidłowych numerów. Podmiot zostanie poinformowany o unieważnionym/unieważnionych numerze/numerach EORI.

ZAŁĄCZNIK Nr  33  37

PG-Z

WNIOSEK O REJESTRACJĘ/AKTUALIZACJĘ W SYSTEMIE REJESTRACJI I IDENTYFIKACJI EORI - PODMIOT ZAGRANICZNY

wzór

Instrukcja wypełniania wniosku o rejestrację/aktualizację w systemie rejestracji i identyfikacji EORI - podmiot zagraniczny (PG-Z)

1. Ilekroć we wniosku jest mowa o:

1.1. wnioskodawcy - rozumie się przez to osobę nieposiadającą miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która składa wniosek o rejestrację, aktualizację, uzupełnienie danych albo o unieważnienie numeru EORI, zwaną dalej "podmiotem", lub osobę przez nią upoważnioną do złożenia takiego wniosku;

1.2. składającym wniosek - rozumie się przez to osobę składającą za podmiot wniosek o rejestrację w systemie EORI, niebędącą osobą upoważnioną, o której mowa w pkt 1.1.

2.

2.1. Wniosek EORI należy kierować do naczelnika urzędu celnego osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego według miejsca, w którym dokonywana jest pierwsza czynność wymagająca posłużenia się numerem EORI, albo według miejsca, w którym planowane jest dokonanie pierwszej czynności wymagającej posłużenia się numerem EORI.

2.2. Osoba upoważniona, o której mowa w pkt 1.1, dołącza do wniosku dokument upoważnienia.

3. Przy wykorzystaniu wniosku PG-Z można dokonać:

3.1. Rejestracji

W celu uzyskania numeru EORI niezbędne jest, z zastrzeżeniem przypadku określonego w pkt 4, wypełnienie pól wniosku przeznaczonych dla podmiotu, tj. w sekcji A w polu 2 należy zaznaczyć kwadrat 1, wypełnić pole 6 (o ile podmiot posiada świadectwo AEO) oraz wypełnić sekcję B i pola 40-47 w sekcji C.

3.2. Aktualizacji

W celu dokonania zmiany danych podanych w poprzednio złożonym wniosku należy zaznaczyć w sekcji A w polu 2 kwadrat 2, wypełnić pole 5 oraz pola zawierające dane, które uległy zmianie bądź wymagają korekty, wpisując zaktualizowane bądź skorygowane dane, oraz wypełnić pola 41-47 w sekcji C.

3.3. Uzupełnienia danych1

W celu uzupełnienia danych należy zaznaczyć w sekcji A w polu 2 kwadrat 3, wypełnić pola 5 i 6 (o ile podmiot posiada świadectwo AEO), wypełnić sekcję B oraz pola 40-47 w sekcji C.

3.4. Unieważnienia numeru EORI2

W celu unieważnienia numeru EORI należy zaznaczyć w sekcji A w polu 2 kwadrat 4, wypełnić pole 5 oraz wypełnić pola 41-47 w sekcji C.

4. Jeżeli wniosek o rejestrację w systemie EORI składany jest przy pierwszej czynności wymagającej posłużenia się tym numerem, w celu uzyskania numeru EORI należy wypełnić co najmniej następujące części wniosku dotyczące odpowiednio:

4.1. wnioskodawcy - w sekcji A pola 1 i 2, w sekcji B pola 7, 8, 11 oraz co najmniej jedno z pól 13, 14, podsekcję B.1, w sekcji C pola 37-47. W przypadku podmiotu będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą konieczne jest także wypełnienie w sekcji B pól 9 i 10;

4.2. składającego wniosek - w sekcji A pola 1 i 2, w sekcji B pola 7, 8, 12 oraz co najmniej jedno z pól 13, 14, podsekcję B.1, w sekcji D pola 49-55. W przypadku podmiotu będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą konieczne jest także wypełnienie w sekcji B pól 9 i 10.

W obu przypadkach powinny zostać wykonane zobowiązania podpisane w sekcji C, D, a brakujące dane powinny zostać uzupełnione zgodnie z pkt 3.3.

5. Zasady wypełniania niektórych pól:

5.1. W przypadku gdy zakres żądanych do podania w sekcji B danych nie dotyczy podmiotu, odpowiednie pola wniosku należy pozostawić puste.

5.2. W sekcji A w polu 1 należy podać kod języka, w jakim został wypełniony wniosek. Dopuszczalne są następujące kody języka:

- PL dla języka polskiego,

- DE dla języka niemieckiego,

- FR dla języka francuskiego,

- EN dla języka angielskiego.

5.3. W sekcji B w polu 12 "Nazwa skrócona" należy podać nazwę podmiotu, jaką się on posługuje (zamierza się posługiwać) w dokumentach celnych. W przypadku gdy podmiot posługuje się pełną nazwą i nie stosuje żadnej formy skróconej, w polu tym należy powtórzyć nazwę podaną w polu 8. W przypadku nazwy dłuższej niż 35 znaków zostaje wpisane 35 pierwszych znaków nazwy pełnej.

5.4. W sekcji B w polu 14 należy wpisać numer do celów podatkowych lub celnych nadany przez właściwy organ kraju zamieszkania/siedziby podmiotu, poprzedzony dwucyfrowym kodem tego kraju (należy wykorzystać dwuznakowe kody ISO alfa, zgodne z rozporządzeniem Rady 1172/95 z dnia 22 maja 1995 r. w sprawie statystyk odnoszących się do handlu towarami między Wspólnotą i jej Państwami Członkowskimi, a państwami trzecimi (Dz. Urz. UE L 118 z 25.05.1995, str. 10)).

5.5. W sekcji B w polu 16 należy wpisać 4-cyfrowy kod głównej działalności gospodarczej, zgodnie z:

- Polską Klasyfikacją Działalności (PKD 2007) określoną w przepisach wydanych na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.) lub

- równoważną klasyfikacją NACE Rev. 2 wprowadzoną rozporządzeniem (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniającym rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych (Dz. Urz. UE L 393 z 30.12.2006, str. 1).

5.6. W sekcji B w polu 17 należy określić formę prawną prowadzonej przez podmiot działalności.

5.7. W podsekcji B.1 w polu 18 i podsekcji B.2 w polu 27 należy podać kod kraju (wykorzystać dwuznakowe kody ISO alfa, zgodne z rozporządzeniem Rady 1172/95 z dnia 22 maja 1995 r. w sprawie statystyk odnoszących się do handlu towarami między Wspólnotą i jej Państwami Członkowskimi, a państwami trzecimi (Dz. Urz. UE L 118 z 25.05.1995, str. 10)).

5.8. W przypadku gdy podmiot wykorzystuje skrytkę pocztową jako adres do korespondencji, w podsekcji B.2 w polu 28 należy wpisać "skrytka pocztowa", a następnie podać jej adres i numer.

______

1 Wniosek o uzupełnienie danych składają podmioty, w stosunku do których w składanym wniosku nie podano wszystkich danych, lecz podano je co najmniej w zakresie wymaganym zgodnie z pkt 4.

2 Wniosek o unieważnienie numeru EORI należy złożyć w przypadku stwierdzenia nadania błędnego numeru EORI lub posiadania przez podmiot więcej niż jednego numeru EORI. Za błędny numer EORI uznaje się numer, który nie jest zgodny ze strukturą prawidłowo nadawanych numerów EORI. Struktura prawidłowo nadawanych numerów EORI składa się z liter "PL", 6-cyfrowego kodu jednostki dokonującej rejestracji, 8-cyfrowego numeru sekwencyjnego oraz litery "Z". W przypadku nadania błędnego numeru EORI lub posiadania więcej niż jednego numeru EORI należy złożyć wniosek/wnioski o unieważnienie błędnego/błędnych numerów EORI lub numeru/numerów niebędących właściwymi numerami EORI. Za właściwy numer EORI uznaje się numer uzyskany jako pierwszy wg daty złożenia wniosku wpisanej w polu 46 w sekcji C lub w polu 54 w sekcji D.

W przypadku stwierdzenia przez organ rejestrujący nadania błędnego numeru EORI lub posiadania więcej niż jednego numeru EORI przez podmiot, który nie złożył wniosku o unieważnienie, organ rejestrujący unieważni z urzędu błędne numery EORI lub numery, które zostały nadane podmiotowi po uzyskaniu przez niego pierwszego z posiadanych prawidłowych numerów. Podmiot zostanie poinformowany o unieważnionym/unieważnionych numerze/numerach EORI.

1 § 5 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
2 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
3 § 7 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
4 § 8a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
5 § 8b dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
6 § 24a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 października 2006 r. (Dz.U.06.198.1457) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 2006 r.
7 § 25 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 marca 2010 r. (Dz.U.10.44.256) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 kwietnia 2010 r.
8 § 25a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 2010 r. (Dz.U.10.44.256) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 kwietnia 2010 r.
9 § 30 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 lipca 2005 r. (Dz.U.05.136.1147) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 2005 r.
10 § 30a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 października 2009 r. (Dz.U.09.187.1451) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 2009 r.
11 § 30b dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 października 2009 r. (Dz.U.09.187.1451) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 2009 r.
12 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
13 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
14 Załącznik nr 6 uchylony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
15 Załącznik nr 7:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 lipca 2005 r. (Dz.U.05.136.1147) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.

16 Załącznik nr 8 uchylony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
17 Załącznik nr 9a dodany przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
18 Załącznik nr 9b:

- dodany przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 października 2009 r. (Dz.U.09.187.1451) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 2009 r.

19 Załącznik nr 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 lipca 2005 r. (Dz.U.05.136.1147) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 2005 r.
20 Załącznik nr 11:

- zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 października 2009 r. (Dz.U.09.187.1451) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 2009 r.

21 Załącznik nr 13 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
22 Załącznik nr 14 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
23 Załącznik nr 16 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
24 Załącznik nr 17 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
25 Załącznik nr 19 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
26 Załącznik nr 21 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
27 Załącznik nr 23 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
28 Załącznik nr 25:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 października 2006 r. (Dz.U.06.198.1457) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.

29 Załącznik nr 25a:

- dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 października 2006 r. (Dz.U.06.198.1457) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.

30 Załącznik nr 26 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
31 Załącznik nr 26a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 marca 2010 r. (Dz.U.10.44.256) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 kwietnia 2010 r.
32 Załącznik nr 28 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 lipca 2005 r. (Dz.U.05.136.1147) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 2005 r.
33 Załącznik nr 29:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 lipca 2005 r. (Dz.U.05.136.1147) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 27 listopada 2008 r. (Dz.U.08.216.1373) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.

34 Załącznik nr 30 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 lipca 2005 r. (Dz.U.05.136.1147) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 2005 r.
35 Załącznik nr 31 uchylony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 8 lipca 2005 r. (Dz.U.05.136.1147) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 2005 r.
36 Załącznik nr 32 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 października 2009 r. (Dz.U.09.187.1451) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 2009 r.
37 Załącznik nr 33 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 października 2009 r. (Dz.U.09.187.1451) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 2009 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.283.2824

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzory formularzy stosowane w sprawach celnych.
Data aktu: 22/12/2004
Data ogłoszenia: 30/12/2004
Data wejścia w życie: 14/01/2005