Określenie regulaminu organizacji i działania stałych polubownych sądów konsumenckich przy Prezesie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 21 grudnia 2004 r.
w sprawie określenia regulaminu organizacji i działania stałych polubownych sądów konsumenckich przy Prezesie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty

Na podstawie art. 110 ust. 4 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800 i Nr 273, poz. 2703) zarządza się, co następuje:
§  1.
Określa się regulamin organizacji i działania stałych polubownych sądów konsumenckich przy Prezesie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, w tym:
1)
wewnętrzną organizację i tryb funkcjonowania sądów polubownych,
2)
czynności jurysdykcyjne i administracyjne sądów polubownych i ich organów,
3)
wymagania dotyczące kwalifikacji i bezstronności arbitrów

- stanowiący załącznik do rozporządzenia.

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN ORGANIZACJI I DZIAŁANIA STAŁYCH POLUBOWNYCH SĄDÓW KONSUMENCKICH PRZY PREZESIE URZĘDU REGULACJI TELEKOMUNIKACJI I POCZTY

§  1.
W skład stałego polubownego sądu konsumenckiego przy Prezesie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, zwanego dalej "sądem polubownym", wchodzą:
1)
przewodniczący;
2)
arbitrzy.
§  2.
Arbitrów - w liczbie niezbędnej do zapewnienia prawidłowego działania sądu polubownego, ustalanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, zwanego dalej "Prezesem URTiP" - wyznaczają organizacje pozarządowe reprezentujące konsumentów, przedsiębiorców telekomunikacyjnych lub operatorów pocztowych, będące stronami umowy o zorganizowaniu sądu polubownego, o której mowa w art. 110 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne, zwanej dalej "umową", przy czym liczba arbitrów wyznaczonych przez organizacje reprezentujące konsumentów jest nie mniejsza niż liczba arbitrów wyznaczonych przez organizacje reprezentujące przedsiębiorców telekomunikacyjnych lub liczba arbitrów wyznaczonych przez organizacje reprezentujące operatorów pocztowych.
§  3.
1.
Arbitrem może być osoba, która:
1)
posiada wykształcenie wyższe;
2)
posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
3)
korzysta z pełni praw publicznych;
4)
nie była prawomocnie skazana za przestępstwo umyślne;
5)
w ciągu ostatnich 5 lat nie została skreślona z listy arbitrów z powodu rażącego naruszenia obowiązków arbitra.
2.
Co najmniej jedną trzecią liczby wyznaczanych arbitrów, o której mowa w § 2, stanowią osoby mające wyższe wykształcenie prawnicze.
§  4.
1.
Prezes URTiP wpisuje arbitrów na listę arbitrów, zwaną dalej "listą", i odbiera od nich ślubowanie.
2.
Ślubowanie składa się według następującej roty:

"Ślubuję uroczyście, że jako arbiter będę orzekać bezstronnie i zgodnie z prawem.".

3.
Przy rozpatrywaniu sprawy arbiter jest bezstronny i nie reprezentuje żadnej ze stron postępowania ani Prezesa URTiP.
§  5.
Lista składa się z części A, na którą wpisuje się arbitrów wyznaczonych przez organizacje pozarządowe reprezentujące konsumentów, z części B, na którą wpisuje się arbitrów wyznaczonych przez organizacje reprezentujące przedsiębiorców telekomunikacyjnych, oraz części C, na którą wpisuje się arbitrów wyznaczonych przez organizacje reprezentujące operatorów pocztowych.
§  6.
1.
Kadencja arbitrów trwa cztery lata i liczy się od dnia wpisania na listę.
2.
Po upływie kadencji arbiter może brać udział jedynie w rozpoznaniu sprawy rozpoczętej wcześniej z jego udziałem, do czasu jej zakończenia.
§  7.
Prezes URTiP skreśla arbitra z listy przed upływem kadencji w przypadku:
1)
utraty lub ograniczenia zdolności do czynności prawnych;
2)
utraty pełni praw publicznych;
3)
prawomocnego skazania za przestępstwo umyślne;
4)
rażącego naruszenia obowiązków arbitra;
5)
odmowy złożenia ślubowania;
6)
złożenia przez arbitra wniosku o skreślenie z listy.
§  8.
Jeżeli w trakcie kadencji liczba arbitrów zmniejszy się do liczby niezapewniającej prawidłowego działania sądu polubownego, uzupełniające wyznaczenie arbitrów następuje na wniosek przewodniczącego, na zasadach określonych w § 2, na okres do końca trwającej kadencji.
§  9.
1.
Przewodniczącego powołuje i odwołuje Prezes URTiP, po zasięgnięciu opinii organizacji pozarządowych reprezentujących konsumentów, przedsiębiorców telekomunikacyjnych lub operatorów pocztowych, będących stroną umowy.
2.
Przewodniczący jest powoływany spośród arbitrów mających wyższe wykształcenie prawnicze, na okres kadencji.
§  10.
Przewodniczący jest organem sądu polubownego. Kieruje sądem i reprezentuje go na zewnątrz.
§  11.
W zakresie działalności administracyjnej przewodniczący podlega nadzorowi Prezesa URTiP.
§  12.
Przewodniczący podaje tekst regulaminu organizacji i działania sądów polubownych, a także listę, do wiadomości konsumentów, przedsiębiorców telekomunikacyjnych i operatorów pocztowych w siedzibie URTiP przez umieszczenie tekstu regulaminu i listy w miejscu ogólnie dostępnym oraz na stronie internetowej URTiP.
§  13.
Obsługę prac sądu polubownego zapewnia Prezes URTiP.
§  14.
Sąd polubowny wzywa strony, świadków, biegłych lub zawiadamia inne osoby na zasadach określonych w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 131 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm. 1 ).
§  15.
Sąd polubowny przechowuje akta sprawy i udostępnia je innemu sądowi polubownemu, sądowi powszechnemu lub administracyjnemu, na jego żądanie.
§  16.
1.
Przewodniczący dokonuje wstępnego badania wniosku o rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny, zwanego dalej "wnioskiem", niezwłocznie po wniesieniu go przez konsumenta, przedsiębiorcę telekomunikacyjnego lub operatora pocztowego.
2.
Jeżeli wniosek nie dotyczy sporu, o którym mowa w art. 110 ust. 3 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne, przewodniczący pozostawia wniosek bez dalszego biegu, o czym niezwłocznie zawiadamia wnioskodawcę.
3.
Jeżeli sprawie nie można nadać dalszego biegu wskutek tego, że we wniosku nie oznaczono lub niedokładnie oznaczono strony lub przedmiot sporu albo wniosek nie jest podpisany bądź do wniosku nie dołączono jego odpisu dla doręczenia go stronie przeciwnej, przewodniczący wzywa wnioskodawcę, pod rygorem zwrócenia wniosku, do jego poprawienia lub uzupełnienia w terminie tygodniowym od dnia doręczenia wezwania. Po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca wniosek wnioskodawcy.
§  17.
1.
Jeżeli w wyniku wstępnego badania wniosku okaże się, że sprawie można nadać dalszy bieg, przewodniczący doręcza odpis wniosku stronie przeciwnej i wzywa ją, aby w terminie czternastu dni od dnia doręczenia wezwania złożyła na piśmie odpowiedź na wniosek wraz z oświadczeniem, czy zgadza się na rozstrzygnięcie sporu przez sąd polubowny.
2.
W razie bezskutecznego upływu terminu, o którym mowa w ust. 1, albo jeżeli strona, której doręczono odpis wniosku, oświadczy, że nie zgadza się na rozstrzygnięcie sprawy przez sąd polubowny, przewodniczący zwraca wniosek wnioskodawcy, informując o przyczynie zwrotu.
§  18.
Jeżeli strona, której doręczono odpis wniosku, oświadczy, że zgadza się na rozpoznanie sporu przez sąd polubowny, przewodniczący wyznacza termin rozprawy oraz podejmuje czynności przygotowujące rozprawę, o których mowa w § 20 i 21.
§  19.
1.
Termin rozprawy wyznacza się tak, aby od daty złożenia oświadczenia, o którym mowa w § 18, do rozprawy nie upłynęło więcej niż miesiąc, chyba że zachodzą niedające się usunąć przeszkody.
2.
Rozprawa odbywa się w siedzibie URTiP w Warszawie lub siedzibie oddziału okręgowego URTiP, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania konsumenta.
§  20.
1.
Jednocześnie z powiadomieniem stron o terminie rozprawy przewodniczący wzywa je, aby w terminie tygodniowym od dnia doręczenia wezwania wyznaczyły do składu orzekającego po jednym arbitrze z odpowiedniej części listy, pod rygorem wyznaczenia ich z urzędu.
2.
Jeżeli w terminie tygodniowym, o którym mowa w ust. 1, strona nie wyznaczyła arbitra, wyznacza go przewodniczący, mając na uwadze, że w składzie orzekającym jeden z arbitrów jest wyznaczany z części A, a drugi - z części B albo C listy - w zależności od przedmiotu sporu.
§  21.
1.
Po wyznaczeniu arbitrów do składu orzekającego przewodniczący wyznacza superarbitra spośród arbitrów mających wyższe wykształcenie prawnicze.
2.
Przewodniczący może być superarbitrem.
§  22.
1.
Sąd orzekający rozpoznaje sprawę na rozprawie w składzie:
1)
superarbiter;
2)
dwóch arbitrów.
2.
Superarbiter przewodniczy rozprawie.
§  23.
1.
Z przebiegu rozprawy protokolant pod kierunkiem superarbitra spisuje protokół.
2.
Protokół zawiera:
1)
oznaczenie sądu oraz miejsca i daty rozprawy;
2)
imiona i nazwiska: superarbitra, arbitrów, protokolanta, jak również obecnych na rozprawie stron i pełnomocników;
3)
oznaczenie sprawy;
4)
przebieg rozprawy, w szczególności wnioski i twierdzenia stron oraz wyniki postępowania dowodowego.
3.
Protokół podpisują superarbiter i protokolant.
§  24.
1.
Rozprawa odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej lub obu stron, chyba że przed rozpoczęciem rozprawy strona wniosła o jej nieprzeprowadzanie i wykazała, że nie może stawić się z przyczyn od niej niezależnych.
2.
Sąd polubowny odroczy rozprawę, jeżeli stwierdzi nieprawidłowość w doręczaniu wezwania albo jeżeli nieobecność strony jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną znaną sądowi przeszkodą, której nie można przezwyciężyć.
§  25.
1.
Rozprawa odbywa się w ten sposób, że po wywołaniu sprawy superarbiter udziela głosu stronom, najpierw wnioskodawcy, a potem stronie przeciwnej, które zgłaszają ustnie swe żądania i wnioski oraz przedstawiają twierdzenia i dowody na ich poparcie. W razie nieobecności strony lub stron na rozprawie superarbiter przedstawia ich wnioski, twierdzenia i dowody znajdujące się w aktach sprawy. Następnie, stosownie do okoliczności, sąd przeprowadza postępowanie dowodowe.
2.
Superarbiter może wyłączyć jawność rozprawy ze względu na ochronę prywatności osoby fizycznej lub tajemnicy przedsiębiorcy.
3.
Po wstępnym wyjaśnieniu stanowisk stron superarbiter podejmuje czynności skłaniające strony do zawarcia ugody. Osnowę ugody zawartej przed sądem wciąga się do protokołu rozprawy i stwierdza podpisami stron. Niemożność podpisania ugody sąd stwierdza w protokole.
§  26.
Superarbiter zamyka rozprawę, gdy sąd uzna sprawę za dostatecznie wyjaśnioną. Przed zamknięciem rozprawy superarbiter udziela głosu stronom.
§  27.
1.
Po zamknięciu rozprawy sąd odbywa niejawną naradę, po której wydaje wyrok.
2.
Wydanie wyroku następuje w ciągu trzech dni od dnia zamknięcia rozprawy.
3.
Wyrok zapada większością głosów i jest podpisywany przez cały skład orzekający.
4.
Wyrok zawiera:
1)
oznaczenie sądu, superarbitra, arbitrów i protokolanta;
2)
datę i miejsce wydania wyroku;
3)
oznaczenie stron;
4)
oznaczenie przedmiotu sprawy;
5)
rozstrzygnięcie o żądaniach stron;
6)
przytoczenie motywów, którymi kierował się sąd przy wydaniu wyroku;
7)
podpisy superarbitra i arbitrów.
§  28.
Sąd polubowny doręcza obu stronom za pokwitowaniem lub dowodem doręczenia odpis wyroku podpisany tak jak oryginał, w terminie 14 dni od dnia wydania wyroku.
1 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1965 r. Nr 15, poz. 113, z 1974 r. Nr 27, poz. 157 i Nr 39, poz. 231, z 1975 r. Nr 45, poz. 234, z 1982 r. Nr 11, poz. 82 i Nr 30, poz. 210, z 1983 r. Nr 5, poz. 33, z 1984 r. Nr 45, poz. 241 i 242, z 1985 r. Nr 20, poz. 86, z 1987 r. Nr 21, poz. 123, z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 4, poz. 21 i Nr 33, poz. 175, z 1990 r. Nr 14, poz. 88, Nr 34, poz. 198, Nr 53, poz. 306, Nr 55, poz. 318 i Nr 79, poz. 464, z 1991 r. Nr 7, poz. 24, Nr 22, poz. 92 i Nr 115, poz. 496, z 1993 r. Nr 12, poz. 53, z 1994 r. Nr 105, poz. 509, z 1995 r. Nr 83, poz. 417, z 1996 r. Nr 24, poz. 110, Nr 43, poz. 189, Nr 73, poz. 350 i Nr 149, poz. 703, z 1997 r. Nr 43, poz. 270, Nr 54, poz. 348, Nr 75, poz. 471, Nr 102, poz. 643, Nr 117, poz. 752, Nr 121, poz. 769 i 770, Nr 133, poz. 882, Nr 139, poz. 934, Nr 140, poz. 940 i Nr 141, poz. 944, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 757, z 1999 r. Nr 52, poz. 532, z 2000 r. Nr 22, poz. 269 i 271, Nr 48, poz. 552 i 554, Nr 55, poz. 665, Nr 73, poz. 852, Nr 94, poz. 1037, Nr 114, poz. 1191 i 1193 i Nr 122, poz. 1314, 1319 i 1322, z 2001 r. Nr 4, poz. 27, Nr 49, poz. 508, Nr 63, poz. 635, Nr 98, poz. 1069, 1070 i 1071, Nr 123, poz. 1353, Nr 125, poz. 1368 i Nr 138, poz. 1546, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 26, poz. 265, Nr 74, poz. 676, Nr 84, poz. 764, Nr 126, poz. 1069 i 1070, Nr 129, poz. 1102, Nr 153, poz. 1271, Nr 219, poz. 1849 i Nr 240, poz. 2058, z 2003 r. Nr 41, poz. 360, Nr 42, poz. 363, Nr 60, poz. 535, Nr 109, poz. 1035, Nr 119, poz. 1121, Nr 130, poz. 1188, Nr 139, poz. 1323, Nr 199, poz. 1939 i Nr 228, poz. 2255 oraz z 2004 r. Nr 9, poz. 75, Nr 11, poz. 101, Nr 68, poz. 623, Nr 91, poz. 871, Nr 93, poz. 891, Nr 121, poz. 1264, Nr 162, poz. 1691, Nr 169, poz. 1783, Nr 172, poz. 1804, Nr 204, poz. 2091, Nr 210, poz. 2135, Nr 236, poz. 2356 i Nr 237, poz. 2384.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.281.2794

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie regulaminu organizacji i działania stałych polubownych sądów konsumenckich przy Prezesie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.
Data aktu: 21/12/2004
Data ogłoszenia: 29/12/2004
Data wejścia w życie: 13/01/2005