Sposób i tryb finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom innym niż ubezpieczeni.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 grudnia 2004 r.
w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom innym niż ubezpieczeni

Na podstawie art. 13 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób i tryb finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w art. 12 pkt 1-5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą", udzielanych świadczeniobiorcom bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego przez zakłady opieki zdrowotnej oraz, o których mowa w art. 13 ust. 1 i 2 ustawy, udzielanych przez świadczeniodawców świadczeniobiorcom innym niż ubezpieczeni.
§  2.
1.
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w art. 12 pkt 1 ustawy, udzielane skazanym, są finansowane z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
2.
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w art. 12 pkt 2-4 oraz art. 13 ust. 1 i 2 ustawy, są finansowane z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia.
3.
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w art. 12 pkt 5 ustawy, udzielane cudzoziemcom, są finansowane z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw wewnętrznych.
§  3.
1.
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w § 1, inne niż leki, są finansowane na podstawie faktury i miesięcznego zestawienia sporządzanego przez świadczeniodawcę i stanowiącego załącznik do faktury, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Koszty świadczeń opieki zdrowotnej związanych z hospitalizacją ujmuje się w miesięcznym zestawieniu w miesiącu, w którym hospitalizacja została zakończona, z wyłączeniem hospitalizacji finansowanych według osobodni.
3.
Faktura obejmuje kwotę stanowiącą sumę cen świadczeń opieki zdrowotnej wymienionych w zestawieniu, o którym mowa w ust. 1.
4.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, jest sporządzane według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia i zawiera:
1)
imię i nazwisko świadczeniobiorcy;
2)
inne dane umożliwiające identyfikację osoby, o której mowa w pkt 1:
a)
numer PESEL,
b)
datę urodzenia - w przypadku gdy nie posiada ona numeru PESEL,
c)
numer księgi głównej szpitala - w przypadku hospitalizacji,
d)
nazwę zakładu karnego lub aresztu śledczego, w którego ewidencji skazany jest ujęty, oraz numer przepustki uprawniającej skazanego do przebywania poza terenem zakładu karnego - w przypadku udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w art. 12 pkt 1 ustawy;
3)
tytuł uprawnienia zgodnie z rodzajem udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej, określonych obowiązującymi przepisami, udzielonych osobie, o której mowa w pkt 1;
4)
datę udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej;
5)
rodzaj i zakres udzielonego świadczenia opieki zdrowotnej oraz kod choroby zgodny z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób;
6)
liczbę udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej;
7)
cenę każdego rodzaju świadczenia opieki zdrowotnej, przewidzianą w umowie z:
a)
Narodowym Funduszem Zdrowia,
b)
ministrem właściwym do spraw zdrowia - w przypadku świadczeń wysokospecjalistycznych, o których mowa w art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy;
8)
cenę każdego rodzaju świadczenia opieki zdrowotnej, w przypadkach innych niż wymienione w pkt 7, ustaloną na poziomie:
a)
najniższej ceny przewidzianej w umowach o świadczeniach opieki zdrowotnej zawieranych przez dany oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia dla danego rodzaju świadczenia opieki zdrowotnej albo
b)
najniższej ceny danego rodzaju świadczenia opieki zdrowotnej ustalonej przez samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej mający siedzibę na terenie danego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, z zastrzeżeniem lit. c,
c)
ceny świadczenia opieki zdrowotnej udzielonego przez stacje pogotowia ratunkowego lub ratownictwa medycznego, ustalonej jako średni koszt świadczenia opieki zdrowotnej wyliczony w roku poprzedzającym rok, w którym zostało udzielone świadczenie, według ceny gotowości, przewidzianej w umowie z danym oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia;
9)
wartość świadczeń opieki zdrowotnej stanowiącą:
a)
iloczyn liczby świadczeń i ich ceny, z zastrzeżeniem lit. b,
b)
iloczyn liczby osobodni i ich ceny ustalonej w sposób określony w pkt 7 albo pkt 8 - w przypadku hospitalizacji;
10)
datę wystawienia i numer faktury.
5.
Cena określona w zestawieniu, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z ust. 4 pkt 7 lit. b oraz pkt 8 lit. a i b powinna być dodatkowo potwierdzona przez świadczeniodawcę poprzez złożenie, w formie pisemnej, oświadczenia określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Leki wchodzące w zakres świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w § 1, są finansowane na podstawie miesięcznego zestawienia sporządzanego według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia, które zawiera:
1)
rodzaj uprawnienia do wydania leku osobie, o której mowa w § 3 ust. 4 pkt 1;
2)
kod EAN leku;
3)
kwotę podlegającą refundacji.
2.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, sporządza oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie zbiorczych zestawień i informacji, o których mowa w art. 63 i art. 190 ust. 1 ustawy, i przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, nie później niż w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania.
§  5.
Dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 4 ust. 1, są przekazywane w formie pisemnej.
§  6.
Minister Sprawiedliwości, minister właściwy do spraw wewnętrznych i minister właściwy do spraw zdrowia przekazują środki finansowe świadczeniodawcy w terminie do 60 dni od dnia otrzymania prawidłowo sporządzonych dokumentów, o których mowa w § 3 ust. 1.
§  7.
Minister właściwy do spraw zdrowia przekazuje środki finansowe oddziałowi wojewódzkiemu Narodowego Funduszu Zdrowia w terminie 60 dni od daty otrzymania prawidłowo sporządzonego zestawienia, o którym mowa w § 4 ust. 1.
§  8.
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w § 1, udzielone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, są finansowane zgodnie z dotychczasowymi przepisami.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2005 r.1)
______

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń zdrowotnych udzielanych osobom nieposiadającym uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego (Dz. U. Nr 31, poz. 274), które traci moc w dniu 31 grudnia 2004 r. na podstawie art. 247 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

ZESTAWIENIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ INNYCH NIŻ LEKI UDZIELANYCH ŚWIADCZENIOBIORCOM INNYM NIŻ UBEZPIECZENI I FINANSOWANYCH Z BUDŻETU PAŃSTWA NA PODSTAWIE ART. 13 UST. 3 PKT 1 USTAWY Z DNIA 27 SIERPNIA 2004 R. O ŚWIADCZENIACH OPIEKI ZDROWOTNEJ FINANSOWANYCH ZE ŚRODKÓW PUBLICZNYCH (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) udzielonych w ........ r.1)

............................... ...............

nazwa i adres świadczeniodawcy województwo

Lp. Imię i nazwisko osoby, której udzielono świadczenia opieki zdrowotnej Inne dane - zgodnie z § 3 ust. 4 pkt 2 Tytuł uprawnienia2) Data udzielenia świadczenia Rodzaj i zakres udzielonego świadczenia zgodnie z kodem

(ICD-9, ICD-10)3)

Liczba świadczeń Cena określona zgodnie z § 3 ust. 4 pkt 7 i 84) Wartość w zł (kolumn. 7 x 8) Data i numer faktury
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
OGÓŁEM

........... ...... ................. ................

miejscowość data podpis głównego podpis

księgowego świadczeniodawcy

kierownika

....................................

imię i nazwisko osoby sporządzającej

oraz nr telefonu

.................................................

data, pieczęć i podpis dyrektora oddziału

wojewódzkiego Funduszu albo osoby upoważnionej5)

Objaśnienia:

1) wpisuje się miesiąc i rok,

2) wpisuje się tytuł uprawnienia, którym jest odpowiedni przepis art. 12 pkt 1-5 albo art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135),

3) wpisuje się symbol ICD-9 i ICD-10 zgodny z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych,

4) w przypadku wpisania ceny przewidzianej w umowie z ministrem właściwym do spraw zdrowia, w przypadku świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanych z budżetu państwa, zestawienie, oprócz podpisania go przez świadczeniodawcę/kierownika, musi być dodatkowo potwierdzone przez tego świadczeniodawcę/kierownika poprzez złożenie, w formie pisemnej, oświadczenia o treści:

"Oświadczam, że cena za udzielone świadczenie opieki zdrowotnej wpisana w zestawieniu za miesiąc: ........................... jest zgodna z umową zawartą w

dniu ................. z Narodowym Funduszem Zdrowia/Ministrem Zdrowia na rok ....

(dzień/miesiąc/rok zawarcia umowy)

....................................."

(podpis świadczeniodawcy/kierownika)

W przypadku braku umowy świadczeniodawcy z Narodowym Funduszem Zdrowia i ministrem właściwym do spraw zdrowia zestawienie, oprócz podpisania go przez świadczeniodawcę/kierownika, musi być dodatkowo potwierdzone przez tego świadczeniodawcę/kierownika poprzez złożenie, w formie pisemnej, oświadczenia o treści:

"Oświadczam, że cena za udzielone świadczenie opieki zdrowotnej wpisana w zestawieniu za miesiąc: .................... jest ustalona zgodnie z § 3 ust. 4 pkt 8, oraz że świadczeniodawca nie ma podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i ministrem właściwym do spraw zdrowia na wykazane w zestawieniu świadczenia zdrowotne

....................................."

(podpis świadczeniodawcy/ kierownika)

5) wpisuje się datę, pieczęć i podpis dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu albo osoby upoważnionej tylko w przypadku wpisania w zestawieniu ceny przewidzianej w umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia albo wpisania w zestawieniu najniższej ceny przewidzianej w umowach zawieranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla danego rodzaju świadczenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

ZESTAWIENIE KOSZTÓW LEKÓW WYDANYCH ŚWIADCZENIOBIORCOM INNYM NIŻ UBEZPIECZENI I FINANSOWANYCH Z BUDŻETU PAŃSTWA NA PODSTAWIE ART. 13 UST. 3 PKT 1 USTAWY Z DNIA 27 SIERPNIA 2004 R. O ŚWIADCZENIACH OPIEKI ZDROWOTNEJ FINANSOWANYCH ZE ŚRODKÓW PUBLICZNYCH (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) wydanych w ........ r. 1)

..........................

nazwa i adres oddziału

wojewódzkiego Funduszu

Lp. Rodzaj uprawnienia pacjenta 2) Kod EAN leku 3) Kwota podlegająca refundacji
1 2 3 4
OGÓŁEM

............ ..... ............... ......................

miejscowość data podpis osoby data, pieczęć i podpis

sporządzającej dyrektora oddziału

wojewódzkiego Funduszu

albo osoby upoważnionej

Objaśnienia:

1) wpisuje się rok i okres, którego dotyczy zestawienie,

2) wpisuje się według rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 września 2004 r. w sprawie sposobu oraz terminów przedstawiania przez apteki podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych zbiorczych zestawień zrealizowanych recept podlegających refundacji, a także wzoru zbiorczego zestawienia recept podlegających refundacji (Dz. U. Nr 213, poz. 2165),

3) wpisuje się według rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących oznakowania opakowania produktu leczniczego oraz treści ulotek (Dz. U. Nr 234, poz. 1978), w przypadkach, gdy kod EAN został nadany.

Na podstawie art. 13 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) akceptuję sfinansowanie z budżetu państwa kosztu wymienionych w powyższej tabeli leków poniesionych przez

........................................................,

(nazwa i adres oddziału wojewódzkiego Narodowego

Funduszu Zdrowia)

w wysokości ...................... zł.

.............................................

data, pieczęć i podpis ministra właściwego

do spraw zdrowia albo osoby upoważnionej

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.281.2789

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom innym niż ubezpieczeni.
Data aktu: 20/12/2004
Data ogłoszenia: 29/12/2004
Data wejścia w życie: 01/01/2005