Warunki i zasady wykorzystywania lotnisk wojskowych przez lotnictwo cywilne oraz obowiązki zarządzających tymi lotniskami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 15 listopada 2004 r.
w sprawie warunków i zasad wykorzystywania lotnisk wojskowych przez lotnictwo cywilne oraz obowiązków zarządzających tymi lotniskami

Na podstawie art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 130, poz. 1112, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i zasady wykorzystywania lotnisk wojskowych przez lotnictwo cywilne oraz obowiązki zarządzających tymi lotniskami.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze;
2)
wojskowy użytkownik lotniska - jednostkę organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowaną, wpisaną do rejestru lotnisk wojskowych jako główny użytkownik lotniska wojskowego;
3)
zarządzający - podmiot wpisany do rejestru lotnisk cywilnych jako zarządzający lotniskiem wojskowym w zakresie, w jakim jest ono wykorzystywane przez lotnictwo cywilne, a także podmiot, który ubiega się o taki wpis, o ile uzyskał uzgodnienie, o którym mowa w art. 60 ust. 3 ustawy.
§  3.
Zarządzający jest obowiązany wykorzystywać lotnisko wojskowe zgodnie z przeznaczeniem, w sposób zapewniający jego bezpieczną eksploatację, z uwzględnieniem następujących zasad:
1)
działalność zarządzającego nie zakłóca podstawowej funkcji lotniska wojskowego oraz wojskowego szkolenia lotniczego i ćwiczeń wojskowych, odbywanych na terenie lotniska wojskowego, z uwzględnieniem umowy operacyjnej, o której mowa w § 4;
2)
działalność wojskowego użytkownika lotniska nie zakłóca podstawowych funkcji związanych z wykorzystywaniem lotniska wojskowego na potrzeby lotnictwa cywilnego, z uwzględnieniem umowy operacyjnej, o której mowa w § 4;
3)
inwestycje podejmowane przez zarządzającego oraz inne podmioty prowadzące lotniczą działalność gospodarczą na lotnisku wojskowym realizuje się na podstawie opracowanej przez zarządzającego koncepcji dostosowania tego lotniska do wymogów lotnictwa cywilnego, uzgodnionej z wojskowym użytkownikiem lotniska i Agencją Mienia Wojskowego;
4)
wydawane przez zarządzającego zakazy, nakazy i inne polecenia, niewynikające z umowy operacyjnej, o której mowa w § 4, dotyczące wykorzystywania lotniska wojskowego przez lotnictwo cywilne, uzgadnia się z wojskowym użytkownikiem lotniska, z wyjątkiem sytuacji lub zdarzeń mogących zagrozić życiu lub zdrowiu.
§  4.
1.
Lotnisko wojskowe może być wykorzystywane przez lotnictwo cywilne na podstawie umowy operacyjnej, zawartej pomiędzy zarządzającym a wojskowym użytkownikiem lotniska, z zastrzeżeniem § 5 i 6.
2.
W umowie operacyjnej ustala się zakres i sposób wspólnej, bezpiecznej eksploatacji lotniska wojskowego, a w szczególności:
1)
zakres, sposób oraz terminy korzystania z poszczególnych obiektów i urządzeń lotniska wojskowego oraz sposób uzgadniania bieżących zmian w tym zakresie;
2)
zakres i sposób wspólnego korzystania z lotniczych urządzeń naziemnych;
3)
sposób funkcjonowania służb ruchu lotniczego;
4)
sposób współpracy w zakresie utrzymania i eksploatacji lotniska wojskowego;
5)
sposób współpracy w zakresie ochrony lotniska wojskowego, w tym podział zadań oraz organizację i sposób tej ochrony, stanowiące część programu ochrony lotniska;
6)
zasady prowadzenia osłony meteorologicznej;
7)
sposób współpracy w zakresie ochrony środowiska;
8)
sposób planowania i realizacji inwestycji na lotnisku wojskowym, w tym inwestycji dostosowujących lotnisko wojskowe do wymogów lotnictwa cywilnego.
§  5.
1.
Udostępnienie gruntów oraz obiektów i urządzeń lotniska wojskowego w celu wykorzystania przez lotnictwo cywilne następuje po uprzednim zawarciu umowy operacyjnej, o której mowa w § 4, na podstawie odpowiedniej umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy zarządzającym a wojskowym użytkownikiem lotniska, a w przypadku, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2004 r. Nr 163, poz. 1711) - pomiędzy zarządzającym a Agencją Mienia Wojskowego.
2.
Umowa, o której mowa w ust. 1, powinna określać w szczególności:
1)
stawki opłat za udostępnienie gruntów oraz obiektów i urządzeń lotniska wojskowego, a także zasady ich wnoszenia oraz waloryzacji;
2)
sposób finansowania oraz rozliczania inwestycji, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 8;
3)
okres udostępnienia lotniska wojskowego w celu wykorzystania go przez lotnictwo cywilne.
§  6.
1.
Korzystanie z obiektów i urządzeń lotniska wojskowego, nieobjętych umowami, o których mowa w § 4 i 5, następuje na zasadach określonych w odrębnej umowie cywilnoprawnej zawartej pomiędzy zarządzającym a podmiotem udostępniającym do wykorzystania te obiekty i urządzenia.
2.
O zawarciu umowy, o której mowa w ust. 1, zarządzający zawiadamia niezwłocznie wojskowego użytkownika lotniska.
§  7.
1.
W terminie 1 miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia wojskowi użytkownicy lotnisk i Agencja Mienia Wojskowego przedstawią projekty umów, o których mowa w § 4 i 5, podmiotom wykonującym, w dniu wejścia w życie rozporządzenia, czynności w zakresie zarządzania lotniskiem wojskowym, w rozumieniu ustawy, które uzyskały uzgodnienie w trybie art. 60 ust. 3 ustawy.
2.
Podmioty wykonujące, w dniu wejścia w życie rozporządzenia, czynności w zakresie zarządzania lotniskiem wojskowym, w rozumieniu ustawy, mogą wykonywać te czynności na dotychczasowych zasadach, do czasu zawarcia umów, o których mowa w § 4 i 5, odpowiednio z wojskowym użytkownikiem lotniska i Agencją Mienia Wojskowego, jednak przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia przedstawienia projektów tych umów odpowiednio przez wojskowego użytkownika lotniska i Agencję Mienia Wojskowego.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 134, poz. 1429).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 210, poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 54, poz. 535, Nr 96, poz. 959, Nr 99, poz. 1002, Nr 172, poz. 1805 i Nr 173, poz. 1808.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.254.2552

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i zasady wykorzystywania lotnisk wojskowych przez lotnictwo cywilne oraz obowiązki zarządzających tymi lotniskami.
Data aktu: 15/11/2004
Data ogłoszenia: 30/11/2004
Data wejścia w życie: 15/12/2004