Szczegółowe zasady organizacyjnego i finansowego wydzielenia działalności maklerskiej banku.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 października 2004 r.
w sprawie szczegółowych zasad organizacyjnego i finansowego wydzielenia działalności maklerskiej banku

Na podstawie art. 60 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi;
2)
banku - rozumie się przez to bank, który uzyskał zezwolenie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na prowadzenie działalności maklerskiej;
3)
biurze maklerskim - rozumie się przez to oddział lub inną jednostkę banku działającą na zasadach oddziału, wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo, prowadzącą działalność maklerską.
§  2.
1.
Bank prowadzi działalność maklerską wyłącznie w ramach biura maklerskiego.
2.
Czynności związane z prowadzeniem działalności maklerskiej mogą wykonywać wyłącznie pracownicy zatrudnieni w biurze maklerskim lub osoby pozostające z biurem maklerskim w stosunku zlecenia lub innym stosunku o podobnym charakterze.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do czynności, o których mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy. W takim przypadku biuro maklerskie prowadzi listę punktów obsługi klienta lub punktów przyjmowania zleceń, w których są wykonywane te czynności, oraz osób je wykonujących. Punkty obsługi klienta i punkty przyjmowania zleceń w zakresie wykonywania tych czynności podlegają organizacyjnie biuru maklerskiemu.
§  3.
1.
Bank, który prowadzi działalność maklerską wyłącznie w zakresie przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, o których mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy, może prowadzić tę działalność, wyodrębnioną organizacyjnie, w ramach jednostki banku niebędącej oddziałem lub inną jednostką banku działającą na zasadach oddziału.
2.
Jednostka banku, wyodrębniona zgodnie z ust. 1, prowadzi listę punktów przyjmowania zleceń, w których są wykonywane czynności przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, o których mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy, oraz listę osób wykonujących te czynności.
3.
Punkty przyjmowania zleceń, w zakresie wykonywania czynności przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, o których mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy, podlegają jednostce banku, wyodrębnionej zgodnie z ust. 1.
§  4.
Informatyczne systemy lub podsystemy przetwarzania danych w zakresie działalności biura maklerskiego oraz jednostki banku, wyodrębnionej zgodnie z § 3 ust. 1, powinny być wydzielone lub zabezpieczone w taki sposób, aby uniemożliwić dostęp do tych danych osobom nieupoważnionym.
§  5.
1.
Biuro maklerskie samodzielnie przechowuje i archiwizuje dokumenty związane z jego działalnością. Dokumenty mogą być przechowywane i archiwizowane w pomieszczeniach banku, pod warunkiem wydzielenia archiwum biura maklerskiego z archiwum banku.
2.
Osoby wykonujące czynności przechowywania i archiwizacji dokumentów, o których mowa w ust. 1, działają na podstawie umowy zawartej z biurem maklerskim.
3.
W przypadku banku prowadzącego działalność maklerską wyłącznie w zakresie przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, o których mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy, dokumenty związane z tą działalnością są przechowywane i archiwizowane przez ten bank.
§  6.
Bank opracowuje i wdraża pisemne procedury regulujące, w sposób zapewniający bezpieczeństwo informacji, zasady ochrony przepływu informacji, w tym także informacji poufnych i stanowiących tajemnicę zawodową w rozumieniu ustawy, pomiędzy biurem maklerskim albo jednostką banku, wyodrębnioną zgodnie z § 3 ust. 1, a bankiem.
§  7.
Bank wydziela kapitał (fundusz) na działalność maklerską prowadzoną w ramach biura maklerskiego z funduszy własnych banku.
§  8.
1.
Biuro maklerskie prowadzi odrębnie księgi rachunkowe dotyczące jego działalności.
2.
Biuro maklerskie ewidencjonuje wszystkie przychody i koszty oraz zyski i straty związane z jego działalnością, w tym również koszty działania punktów obsługi klientów oraz innych jednostek organizacyjnych biura.
3.
Biuro maklerskie sporządza samodzielne sprawozdania finansowe w zakresie wynikającym z odrębnych przepisów.
§  9.
Biuro maklerskie rozlicza się z bankiem z przychodów i kosztów oraz z zysków i strat wyłącznie wynikiem finansowym.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacyjnego i finansowego wydzielenia działalności maklerskiej banku (Dz. U. Nr 146, poz. 950).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 240, poz. 2055, z 2003 r. Nr 50, poz. 424, Nr 84, poz. 774, Nr 124, poz. 1151, Nr 170, poz. 1651 i Nr 223, poz. 2216 oraz z 2004 r. Nr 64, poz. 594, Nr 91, poz. 871, Nr 96, poz. 959, Nr 116, poz. 1205 i Nr 146, poz. 1546.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.242.2418

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady organizacyjnego i finansowego wydzielenia działalności maklerskiej banku.
Data aktu: 26/10/2004
Data ogłoszenia: 10/11/2004
Data wejścia w życie: 25/11/2004