Zasiedlanie lokali mieszkalnych, wnoszenie opłat za używanie lokalu mieszkalnego i opłat pośrednich w okresie wykonywania prac remontowych oraz normatywy zużycia wyposażenia i urządzeń technicznych w lokalach mieszkalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 października 2004 r.
w sprawie zasiedlania lokali mieszkalnych, wnoszenia opłat za używanie lokalu mieszkalnego i opłat pośrednich w okresie wykonywania prac remontowych oraz normatywów zużycia wyposażenia i urządzeń technicznych w lokalach mieszkalnych

Na podstawie art. 32a ust. 8 i 9 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 368, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb zasiedlenia lokali mieszkalnych;
2)
warunki i sposób wnoszenia opłat za używanie lokalu mieszkalnego i opłat pośrednich w okresie wykonywania prac remontowych w tym lokalu;
3)
normatywy zużycia wyposażenia i urządzeń technicznych w lokalach mieszkalnych;
4)
sposób i tryb obliczania wartości wyposażenia i urządzeń technicznych zużytych w lokalach mieszkalnych;
5)
warunki wymiany lub zwrotu kosztów w zamian za wymianę wyposażenia i urządzeń technicznych zużytych w lokalach mieszkalnych.
§  2.
Zasiedlenie lokalu mieszkalnego obejmuje:
1)
sporządzenie protokołu przyjęcia lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą";
2)
ustalenie zakresu robót remontowych;
3)
wykonanie robót remontowych;
4)
odbiór robót remontowych i usunięcie stwierdzonych usterek;
5)
wprowadzenie do lokalu mieszkalnego.
§  3.
1.
Żołnierz służby stałej i przedstawiciel Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, zwanej dalej "Agencją", ustalają zakres robót remontowych, nie później niż w terminie trzech dni od dnia sporządzenia protokołu przyjęcia lokalu mieszkalnego.
2.
Ustalenie zakresu robót remontowych następuje w formie pisemnej. Dokument ustalający zakres robót remontowych podpisuje żołnierz służby stałej i przedstawiciel Agencji.
§  4.
1.
Żołnierz służby stałej przystępuje do wykonania robót remontowych w terminie siedmiu dni od dnia sporządzenia dokumentu, o którym mowa w § 3 ust. 2.
2.
Po wykonaniu robót remontowych, jednak nie później niż po upływie sześciu tygodni od dnia sporządzenia dokumentu, o którym mowa w § 3 ust. 2, żołnierz służby stałej zgłasza pisemnie we właściwym miejscowo oddziale regionalnym Agencji zakończenie tych robót.
§  5.
Kontrolę robót remontowych w lokalu mieszkalnym może przeprowadzać osoba, która posiada:
1)
uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w rozumieniu przepisów rozdziału 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn. zm. 2 ) oraz
2)
pisemne upoważnienie dyrektora oddziału regionalnego Agencji do przeprowadzania kontroli robót remontowych w lokalach mieszkalnych.
§  6.
1.
Odbioru robót remontowych wykonanych w lokalu mieszkalnym dokonuje przedstawiciel Agencji wyznaczony przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji, a w przypadkach uzasadnionych zakresem tych robót lub właściwościami budynku, w którym znajduje się lokal mieszkalny - komisja składająca się z przedstawicieli Agencji wyznaczonych przez takiego dyrektora.
2.
Przedstawicielami Agencji, o których mowa w ust. 1, mogą być tylko osoby spełniające warunki określone w § 5.
3.
Odbioru robót remontowych wykonanych w lokalu mieszkalnym dokonuje się w terminie trzech dni od dnia zgłoszenia zakończenia tych robót, o którym mowa w § 4 ust. 2.
§  7.
1.
Jeżeli roboty remontowe zostały wykonane w lokalu mieszkalnym z naruszeniem art. 32 ust. 3 ustawy, dyrektor oddziału regionalnego Agencji nakazuje żołnierzowi służby stałej przywrócenie na jego koszt poprzedniego stanu tego lokalu.
2.
W razie stwierdzenia usterek w robotach remontowych wykonanych w lokalu mieszkalnym, dyrektor oddziału regionalnego Agencji wyznacza termin ich usunięcia, nie dłuższy niż siedem dni roboczych, i zawiadamia o tym żołnierza służby stałej. Po upływie tego terminu dokonuje się ponownego odbioru robót remontowych.
§  8.
Żołnierz służby stałej w terminie siedmiu dni roboczych od dnia odbioru robót remontowych wykonanych w lokalu mieszkalnym wprowadza się do tego lokalu.
§  9.
1.
W okresie wykonywania prac remontowych w lokalu mieszkalnym żołnierz służby stałej obejmujący ten lokal wnosi opłatę za używanie lokalu, obliczoną zgodnie z art. 36 ustawy, obniżoną o 50 %, a opłaty pośrednie wnosi w pełnej wysokości.
2.
Obniżka, o której mowa w ust. 1, nie może obejmować okresu dłuższego niż dwa miesiące od dnia wydania decyzji o prawie zamieszkiwania.
3.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, żołnierz służby stałej uiszcza w sposób określony w art. 36 ust. 1 ustawy.
§  10.
1.
Zużycie wyposażenia i urządzeń technicznych w lokalu mieszkalnym, kwalifikujące je do wymiany albo naprawy jest ustalane przez przedstawiciela Agencji spełniającego warunki określone w § 5.
2.
Normatywy zużycia wyposażenia i urządzeń technicznych w lokalu mieszkalnym określa załącznik do rozporządzenia.
3.
Za wartość wyposażenia i urządzeń technicznych w lokalu mieszkalnym, wymienianych w wyniku zgodnego z normatywem ich zużycia, przyjmuje się obowiązujące w kwartale poprzedzającym dzień wymiany średnie krajowe ceny rynkowe wyposażenia i urządzeń technicznych, opublikowane w dostępnych w sprzedaży wydawnictwach, zawierające podatek od towarów i usług, powiększone o koszt ich wymiany, ustalony na podstawie kosztorysu sporządzonego na zasadach określonych w odrębnych przepisach lub środowiskowych metod kosztorysowania z zastosowaniem średnich krajowych stawek robocizny i narzutów.
4.
Wartość wyposażenia i urządzeń technicznych wymienianych w lokalu mieszkalnym ustala dyrektor oddziału regionalnego Agencji w formie pisemnej.
5.
Agencja dokonuje wymiany wyposażenia i urządzeń technicznych w lokalu mieszkalnym po upływie okresu używalności określonego w załączniku do rozporządzenia.
6.
Jeżeli Agencja nie dokonała wymiany zużytego wyposażenia lub urządzeń technicznych w lokalu mieszkalnym po upływie okresu używalności określonego w załączniku do rozporządzenia, żołnierzowi służby stałej, który dokonał takiej wymiany, Agencja zwraca koszty obliczone zgodnie z ust. 3. Decyzję w tej sprawie wydaje dyrektor oddziału regionalnego Agencji.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 3

ZAŁĄCZNIK

NORMATYWY ZUŻYCIA WYPOSAŻENIA I URZĄDZEŃ TECHNICZNYCH W LOKALU MIESZKALNYM

Element wyposażenia lokalu mieszkalnego Okres używalności

w latach

Kuchnie gazowe 10
Kuchnie elektryczne 15
Gazowe grzejniki wody przepływowej i urządzenia dwufunkcyjne 10
Elektryczne podgrzewacze wody 15
Baterie i zawory czerpalne 15
Wanny i brodziki emaliowane 15
Wanny i brodziki z tworzyw sztucznych 10
Kabiny natryskowe 10
Zlewozmywaki emaliowane 15
Zlewozmywaki stalowe 20
Misy klozetowe, umywalki i bidety fajansowe 15
Zbiorniki płuczące 15
Szafki zlewozmywakowe 10
Meble wbudowane 15
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 240, poz. 2055, z 2003 r. Nr 80, poz. 718, Nr 101, poz. 944 i Nr 134, poz. 1267 oraz z 2004 r. Nr 6, poz. 39 i Nr 116, poz. 1203.
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 41, Nr 92, poz. 881, Nr 93, poz. 888 i Nr 96, poz. 959.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 marca 1996 r. w sprawie ekwiwalentu konserwacyjnego oraz równoważnika mieszkaniowego, przysługujących osobom uprawnionym do osobnych kwater stałych i najemcom lokali mieszkalnych (Dz. U. Nr 37, poz. 165, z 1997 r. Nr 52, poz. 331, z 1998 r. Nr 45, poz. 275, z 1999 r. Nr 22, poz. 203, z 2000 r. Nr 44, poz. 511, z 2001 r. Nr 43, poz. 484, z 2002 r. Nr 80, poz. 727 oraz z 2003 r. Nr 101, poz. 944 i Nr 103, poz. 959) i rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 kwietnia 2000 r. w sprawie administrowania kwaterami i lokalami mieszkalnymi przez Wojskową Agencję Mieszkaniową (Dz. U. Nr 40, poz. 471 oraz z 2002 r. Nr 80, poz. 725 i Nr 178, poz. 1485), które tracą moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 29 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116, poz. 1203 i Nr 151, poz. 1596), w zakresie uregulowanym tym rozporządzeniem.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.236.2366

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasiedlanie lokali mieszkalnych, wnoszenie opłat za używanie lokalu mieszkalnego i opłat pośrednich w okresie wykonywania prac remontowych oraz normatywy zużycia wyposażenia i urządzeń technicznych w lokalach mieszkalnych.
Data aktu: 14/10/2004
Data ogłoszenia: 29/10/2004
Data wejścia w życie: 13/11/2004