Szczegółowe wymagania, jakim powinien odpowiadać lokal podmiotu wykonującego czynności z zakresu zaopatrzenia w środki pomocnicze i wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 12 października 2004 r.
w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinien odpowiadać lokal podmiotu wykonującego czynności z zakresu zaopatrzenia w środki pomocnicze i wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi

Na podstawie art. 159 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) zarządza się, co następuje:
§  1.
Lokal podmiotu wykonującego czynności z zakresu zaopatrzenia w środki pomocnicze i wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi musi spełniać następujące wymagania:
1)
stanowić jedną wyodrębnioną całość i być wyposażony w magazyn lub szafy eskpedycyjne;
2)
być wyposażony w przymierzalnię w odniesieniu do lokalu podmiotu wykonującego indywidualne przedmioty ortopedyczne dla poszczególnych świadczeniobiorców;
3)
być wyposażony w izbę ekspedycyjną w odniesieniu do lokalu podmiotu innego niż określony w pkt 2;
4)
umożliwiać swobodny dostęp świadczeniobiorcom, w szczególności osobom niepełnosprawnym z dysfunkcją narządu ruchu;
5)
zapewnić miejsce do oczekiwania;
6)
warunki przechowywania środków pomocniczych i wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi powinny być zgodne z zaleceniami wytwórcy, w szczególności powinny zapewniać ochronę przed zmieszaniem z innymi wyrobami, zanieczyszczeniami mechanicznymi, utratą masy, zawilgoceniem, obcymi zapachami;
7)
być wyposażony w węzeł sanitarny;
8)
ściany i podłogi powinny być gładkie i łatwo zmywalne;
9)
być wyposażony w wydzielone i przystosowane pomieszczenie do badania słuchu - w odniesieniu do lokalu podmiotu wykonującego czynności zaopatrzenia w środki pomocnicze z zakresu protetyki słuchu.
§  2.
Lokal, o którym mowa w § 1 pkt 3, wyposaża się w:
1)
szafy ekspedycyjne, przeznaczone wyłącznie do przechowywania wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi lub środków pomocniczych;
2)
stół ekspedycyjny;
3)
przyrządy do pomiaru temperatury powietrza i wilgotności pomieszczeń.
§  3.
Miejsce świadczenia usług w zakresie zaopatrzenia w środki pomocnicze i wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi w lokalu, o którym mowa w § 1, oznacza się na zewnątrz, a oznaczenie to zawiera w szczególności:
1)
nazwę (firmę) podmiotu;
2)
adres i numer telefonu;
3)
informację o godzinach pracy.
§  4.
Wykaz sprzętu stanowiącego wyposażenie lokalu podmiotu wykonującego czynności zaopatrzenia w środki pomocnicze z zakresu protetyki słuchu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  5.
Wykaz sprzętu stanowiącego wyposażenie lokalu podmiotu wykonującego czynności zaopatrzenia w środki pomocnicze z zakresu optyki okularowej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2005 r.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 134, poz. 1439).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ SPRZĘTU STANOWIĄCEGO WYPOSAŻENIE LOKALU PODMIOTU WYKONUJĄCEGO CZYNNOŚCI ZAOPATRZENIA W ŚRODKI POMOCNICZE Z ZAKRESU PROTETYKI SŁUCHU

Lokal podmiotu wykonującego czynności zaopatrzenia w środki pomocnicze z zakresu protetyki słuchu wyposaża się w:

1) komputer z oprogramowaniem i specjalistycznym oprzyrządowaniem do programowania aparatów słuchowych;

2) audiometr tonalny na przewodnictwo powietrzne i kostne, umożliwiający maskowanie, audiometrię mowy i badanie w wolnym polu;

3) wyposażenie niezbędne do pobierania wycisków usznych:

a) otoskop z kompletem wzierników,

b) sztabka świetlna,

c) strzykawka do pobierania wycisków,

d) pęseta uszna;

4) materiały niezbędne do pobierania wycisków usznych:

a) masy wyciskowe,

b) tampony zabezpieczające z nitką,

c) bagietki do oczyszczania,

d) serwety zabezpieczające ubranie pacjenta;

5) wyposażenie niezbędne do korekty wkładek usznych i wstępnej kontroli aparatów słuchowych:

a) mikromotor,

b) wiertła, frezy, gumki polerskie,

c) materiały (wężyki, lakiery, masy uzupełniające),

d) stetoklip do osłuchiwania aparatów słuchowych zausznych i wewnątrzusznych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYKAZ SPRZĘTU STANOWIĄCEGO WYPOSAŻENIE LOKALU PODMIOTU WYKONUJĄCEGO CZYNNOŚCI ZAOPATRZENIA W ŚRODKI POMOCNICZE Z ZAKRESU OPTYKI OKULAROWEJ

1. Lokal podmiotu wykonującego czynności zaopatrzenia w środki pomocnicze z zakresu optyki okularowej będący gabinetem okulistycznym, w którym wykonuje się aplikację leczniczych soczewek kontaktowych świadczeniobiorcom ze schorzeniem stożka rogówki, wyposaża się w:

1) biomikroskop - lampę szczelinową średniej rozdzielczości;

2) oftalmometr Javala;

3) zestaw do badania refrakcji: linijki do skiaskopii lub refraktometr optyczny;

4) kasetę próbną szkieł okularowych z oprawą próbną;

5) oftalmoskop - wziernik okulistyczny;

6) tablice Snellena do badania ostrości wzroku;

7) zestaw próbny sztywnych gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych:

a) "stożkowych" o promieniach bazowych BC: od 5,80 mm do 7,00 mm co 0,1 mm,

b) "standardowych" - poszerzonych o promieniach bazowych od 7,10 mm do 8,10 mm co 0,1 mm;

8) tonometr aplanacyjny, impresyjny.

2. Lokal podmiotu wykonującego czynności zaopatrzenia w środki pomocnicze z zakresu optyki okularowej będący gabinetem okulistycznym, w którym wykonuje się aplikację leczniczych soczewek kontaktowych świadczeniobiorcom z dużą anizometropią (łącznie z afakią), wyposaża się w:

1) sprzęt wymieniony w ust. 1;

2) zestaw próbny soczewek kontaktowych;

3) tonometr do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego.

3. Lokal podmiotu wykonującego czynności zaopatrzenia w środki pomocnicze z zakresu optyki okularowej będący pracownią optyczną wyposaża się w:

1) szlifierkę soczewek okularowych;

2) centroskop;

3) dioptromierz;

4) polaryskop;

5) podgrzewacz opraw okularowych;

6) zestaw narzędzi ręcznych do montażu i napraw ramek okularowych;

7) kasetę okulistyczną;

8) tablice z optotypami, umożliwiające sprawdzenie wykonanej pracy przy jej wydawaniu;

9) części zamienne, w tym w szczególności zauszniki lub noski, umożliwiające wykonywanie podstawowych napraw;

10) oprawy okularowe i soczewki w podstawowym zakresie mocy, pozwalające na wykonanie okularów oraz pomocy wzrokowych zgodnie ze wskazaniami zawartymi w zleceniu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.231.2327

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe wymagania, jakim powinien odpowiadać lokal podmiotu wykonującego czynności z zakresu zaopatrzenia w środki pomocnicze i wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi.
Data aktu: 12/10/2004
Data ogłoszenia: 22/10/2004
Data wejścia w życie: 01/01/2005