Zm.: rozporządzenie w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 28 września 2004 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów2)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 204, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 sierpnia 2001 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 83, poz. 905 i Nr 148, poz. 1661 oraz z 2003 r. Nr 85, poz. 784 i Nr 205, poz. 1992) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 11:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W celu przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego lekarz, lekarz dentysta składa wniosek o rozpoczęcie specjalizacji w danej dziedzinie medycyny do działającej na podstawie odrębnych przepisów jednostki organizacyjnej podległej wojewodzie - wojewódzkiego centrum zdrowia publicznego, zwanego dalej "wojewódzkim ośrodkiem", na którego obszarze zamierza odbywać specjalizację, w terminie do dnia 31 maja lub dnia 31 grudnia każdego roku.",

b)
uchyla się ust. 8;
2)
§ 12 otrzymuje brzmienie:

"§ 12. 1. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza wojewódzki ośrodek dwa razy do roku w terminach: od dnia 1 czerwca do dnia 15 lipca oraz od dnia 1 stycznia do dnia 15 lutego.

2. Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje ocenę formalną wniosku o rozpoczęcie specjalizacji oraz postępowanie konkursowe.

3. Postępowanie konkursowe obejmuje i uwzględnia:

1) w przypadku lekarza, który występuje o rozpoczęcie specjalizacji w podstawowej dziedzinie medycyny:

a) jeżeli nie posiada specjalizacji I lub II stopnia bądź tytułu specjalisty albo jeżeli ubiega się o rozpoczęcie specjalizacji w ramach rezydentury - rozmowę kwalifikacyjną oraz wynik Lekarskiego Egzaminu Państwowego lub, w przypadku lekarza dentysty, Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego,

b) w innym trybie niż rezydentura, jeżeli posiada I lub II stopień specjalizacji lub tytuł specjalisty - rozmowę kwalifikacyjną oraz wynik egzaminu w zakresie odpowiedniej specjalizacji I, II stopnia lub państwowego egzaminu specjalizacyjnego;

2) w przypadku lekarza, który występuje o rozpoczęcie specjalizacji w szczegółowej dziedzinie medycyny - rozmowę kwalifikacyjną, udokumentowanie osiągnięć zawodowych lekarza oraz liczbę punktów w ewidencji doskonalenia zawodowego.

4. Wynik postępowania kwalifikacyjnego jest sumą:

1) w postępowaniu kwalifikacyjnym dotyczącym specjalizacji podstawowej - liczby punktów uzyskanych z rozmowy kwalifikacyjnej i Lekarskiego Egzaminu Państwowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego albo egzaminu specjalizacyjnego;

2) w postępowaniu kwalifikacyjnym dotyczącym specjalizacji szczegółowej - liczby punktów uzyskanych z rozmowy kwalifikacyjnej, liczby punktów z oceny osiągnięć zawodowych lekarza oraz liczby punktów w ewidencji doskonalenia zawodowego.

5. Maksymalna liczba punktów z rozmowy kwalifikacyjnej wynosi 30, a z oceny osiągnięć zawodowych lekarza wynosi 10.

6. Do odbywania specjalizacji zostają zakwalifikowani lekarze, lekarze dentyści, których liczba odpowiada liczbie wolnych miejsc w danej dziedzinie medycyny w danym województwie, w kolejności od najwyższej uzyskanej łącznej liczby punktów.

7. W przypadku uzyskania przez dwóch lub więcej lekarzy jednakowej liczby punktów kwalifikujących ich do odbywania specjalizacji, postępowanie obejmuje dodatkową rozmowę kwalifikacyjną.

8. W zależności od liczby wnioskodawców postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza komisja albo komisje powoływane i odwoływane przez właściwego wojewodę.

9. Wojewódzki ośrodek kieruje lekarza ubiegającego się o rozpoczęcie specjalizacji do odpowiedniej komisji, o której mowa w ust. 8, na podstawie losowania przeprowadzonego w obecności przedstawiciela właściwej okręgowej rady lekarskiej.

10. W skład komisji, o której mowa w ust. 8, wchodzą lekarze specjaliści w dziedzinie medycyny objętej postępowaniem kwalifikacyjnym lub, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z pokrewnych dziedzin medycyny, a w szczególności:

- właściwy konsultant wojewódzki lub jego przedstawiciel, jako przewodniczący komisji,

- przedstawiciel właściwej okręgowej rady lekarskiej,

- przedstawiciel właściwego towarzystwa naukowego.";

3)
po § 12a dodaje się § 12b w brzmieniu:

"12b. 1. Lekarz, lekarz dentysta posiadający prawo wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, który zamierza przystąpić do egzaminu, o którym mowa w § 12 ust. 3 pkt 1 lit. a), składa w wojewódzkim ośrodku, najpóźniej na 30 dni przed egzaminem, wniosek o przystąpienie do egzaminu, zawierający imię i nazwisko, adres, numer PESEL albo datę i miejsce urodzenia w odniesieniu do lekarza cudzoziemca oraz numer prawa wykonywania zawodu.

2. Wojewódzki ośrodek przekazuje CEM listę lekarzy lub lekarzy dentystów, zawierającą dane, o których mowa w ust. 1, najpóźniej na 25 dni przed egzaminem.

3. Dyrektor CEM zawiadamia zdającego o terminie i miejscu egzaminu nie później niż 14 dni przed jego rozpoczęciem.";

4)
w § 32 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Liczbę wolnych miejsc szkoleniowych dla lekarzy, którzy mogą rozpocząć specjalizację w poszczególnych dziedzinach medycyny na obszarze województwa w danym postępowaniu kwalifikacyjnym, w tym liczbę rezydentur, minister właściwy do spraw zdrowia ogłasza przed rozpoczęciem postępowania kwalifikacyjnego, w oparciu o informację dotyczącą liczby wolnych miejsc szkoleniowych przekazaną przez wojewódzkie ośrodki, a także liczbę miejsc szkoleniowych ustalonych przez Ministra Obrony Narodowej i ministra właściwego do spraw wewnętrznych, z zastrzeżeniem § 42.".

§  2.
Postępowanie kwalifikacyjne dla lekarzy dentystów od dnia 1 grudnia 2004 r. do dnia 31 stycznia 2005 r. jest przeprowadzane zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami.
§  3.
W przypadku lekarza, który występuje o rozpoczęcie specjalizacji w szczegółowej dziedzinie medycyny w postępowaniu kwalifikacyjnym do czasu zakończenia pierwszego okresu rozliczeniowego, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, postępowanie kwalifikacyjne obejmuje rozmowę kwalifikacyjną, udokumentowanie osiągnięć zawodowych lekarza oraz wynik egzaminu specjalizacyjnego w odpowiedniej podstawowej dziedzinie medycyny.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 134, poz.1439).

2) Tytuł rozporządzenia został zmieniony w związku z art. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o zmianie ustawy o zawodzie lekarza oraz ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 845).

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 691, Nr 152, poz. 1266 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 90, poz. 845 oraz z 2004 r. Nr 92, poz. 882 i 885, Nr 173, poz. 1808 i Nr 210, poz. 2135.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.224.2284

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów.
Data aktu: 28/09/2004
Data ogłoszenia: 15/10/2004
Data wejścia w życie: 19/10/2004