Organy właściwe do stosowania w czasie stanu wojennego ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela wobec osób, których działalność zagraża bezpieczeństwu lub obronności państwa, oraz tryb postępowania w tych sprawach.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 września 2004 r.
w sprawie organów właściwych do stosowania w czasie stanu wojennego ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela wobec osób, których działalność zagraża bezpieczeństwu lub obronności państwa, oraz trybu postępowania w tych sprawach

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 2002 r. o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 156, poz. 1301, z 2003 r. Nr 228, poz. 2261 oraz z 2004 r. Nr 107, poz. 1135) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
organy właściwe do dokonania w czasie stanu wojennego przeszukania osób, których działalność zagraża bezpieczeństwu lub obronności państwa, lub przeszukania mieszkań, innych pomieszczeń, pojazdów, statków powietrznych oraz jednostek pływających należących do tych osób, a także zajęcia przedmiotów wykorzystywanych do prowadzenia takiej działalności;
2)
tryb postępowania w sprawach, o których mowa w pkt 1.
§  2.
Organami właściwymi do stosowania ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela, o których mowa w § 1 pkt 1, zwanymi dalej "właściwymi organami", są:
1)
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
2)
Komendant Główny Policji, komendanci wojewódzcy Policji (Komendant Stołeczny Policji), komendanci powiatowi (miejscy) Policji;
3)
Komendant Główny Straży Granicznej oraz terenowe organy Straży Granicznej;
4)
Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej oraz komendanci terenowych jednostek organizacyjnych Żandarmerii Wojskowej.
§  3.
1.
Funkcjonariusz lub żołnierz przed przystąpieniem do przeszukania osoby, o której mowa w § 1 pkt 1, przedstawia tej osobie nakaz kierownika komórki organizacyjnej, w której pełni służbę, wraz z pisemną zgodą właściwego organu.
2.
W sprawach niecierpiących zwłoki, gdy uzyskanie zgody właściwego organu nie było uprzednio możliwe, funkcjonariusz lub żołnierz dokonuje odpowiednich czynności na podstawie nakazu kierownika komórki organizacyjnej, o której mowa w ust. 1, oraz legitymacji służbowej. Po przeprowadzeniu czynności jest obowiązany niezwłocznie zwrócić się do właściwego organu o ich zatwierdzenie.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, funkcjonariusz lub żołnierz doręcza osobie, u której dokonano przeszukania, w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia przeszukania, pisemne zatwierdzenie tej czynności przez właściwy organ.
§  4.
1.
Przedmioty wykorzystywane do prowadzenia działalności zagrażającej obronności lub bezpieczeństwu państwa należy wydać na żądanie właściwego organu.
2.
Przepisy § 3 stosuje się odpowiednio.
§  5.
1.
Jeżeli zajęcie przedmiotów nastąpiło bez uprzedniej zgody właściwego organu, a zatwierdzenie czynności zajęcia nie nastąpiło w odpowiednim terminie, należy niezwłocznie zwrócić zajęte przedmioty uprawnionej osobie.
2.
Jeżeli powstaje wątpliwość, komu należy wydać zajęte przedmioty, właściwy organ składa je do depozytu jednostki organizacyjnej tego organu aż do wyjaśnienia uprawnienia odbioru.
§  6.
1.
Funkcjonariusz lub żołnierz, przystępując do wykonywania czynności, o których mowa w § 1 pkt 1, jest obowiązany:
1)
okazać legitymację służbową lub znak identyfikacyjny w taki sposób, aby osoba, wobec której są podejmowane czynności, miała możliwość odczytania numeru dokumentu i nazwy organu, który je wydał;
2)
na żądanie tej osoby, umożliwić odnotowanie danych, o których mowa w pkt 1;
3)
podać przyczynę oraz podstawę prawną podjęcia czynności.
2.
Po zakończeniu wykonywania czynności, o których mowa w § 1 pkt 1, funkcjonariusz lub żołnierz informuje osobę, wobec której dokonano czynności, o prawie złożenia do właściwego organu zażalenia na sposób ich przeprowadzenia. Informację o pouczeniu osoby, wobec której czynność podjęto, funkcjonariusz lub żołnierz zamieszcza w protokole, o którym mowa w § 9.
§  7.
Przeszukania osób, o których mowa w § 1 pkt 1, pomieszczeń, pojazdów, statków powietrznych i jednostek pływających należących do tych osób dokonuje się w ciągu całej doby.
§  8.
Do przeprowadzenia czynności przeszukania stosuje się odpowiednio przepisy art. 222-224 oraz art. 228 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.1)).
§  9.
1.
Funkcjonariusz lub żołnierz dokonujący przeszukania lub zajęcia dokumentuje te czynności protokołem sporządzonym niezwłocznie po ich zakończeniu, w którym podaje:
1)
swoje imię, nazwisko, stanowisko służbowe oraz dane innych osób uczestniczących w przeszukaniu lub zajęciu;
2)
oznaczenie sprawy, z którą przeszukanie lub zajęcie ma związek;
3)
miejsce przeszukania lub zajęcia;
4)
dokładną godzinę rozpoczęcia i zakończenia czynności przeszukania lub zajęcia;
5)
przebieg czynności przeszukania lub zajęcia oraz oświadczenia i wnioski jej uczestników;
6)
dokładną listę zajętych przedmiotów i, w miarę potrzeby, ich opis;
7)
wskazanie nakazu kierownika właściwej jednostki organizacyjnej właściwego organu wraz z pisemną zgodą tego organu, a w przypadku gdy zgoda nie została wydana, wzmiankę o poinformowaniu osoby, wobec której dokonano czynności przeszukania lub zajęcia, że otrzyma ona pisemne zatwierdzenie wydane przez właściwy organ;
8)
w miarę potrzeby, inne okoliczności dotyczące przebiegu przeszukania lub zajęcia.
2.
Protokół podpisuje funkcjonariusz lub żołnierz dokonujący czynności, o których mowa w § 1 pkt 1, oraz osoba, wobec której dokonano tych czynności. Odmowę podpisania protokołu przez osobę, wobec której dokonano tych czynności, lub brak jej podpisu wynikający z innych przyczyn funkcjonariusz lub żołnierz zaznacza w protokole.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1999 r. Nr 83, poz. 931, z 2000 r. Nr 50, poz. 580, Nr 62, poz. 717, Nr 73, poz. 852 i Nr 93, poz. 1027, z 2001 r. Nr 98, poz. 1071 i Nr 106, poz. 1149, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, z 2003 r. Nr 17, poz. 155, Nr 111, poz. 1061 i Nr 130, poz. 1188 oraz z 2004 r. Nr 51, poz. 514, Nr 69, poz. 626 i Nr 93, poz. 889.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.219.2219

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organy właściwe do stosowania w czasie stanu wojennego ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela wobec osób, których działalność zagraża bezpieczeństwu lub obronności państwa, oraz tryb postępowania w tych sprawach.
Data aktu: 21/09/2004
Data ogłoszenia: 08/10/2004
Data wejścia w życie: 23/10/2004