Konkurs na stanowisko dyrektora parku narodowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 7 września 2004 r.
w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora parku narodowego

Na podstawie art. 101 ust. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób ogłaszania konkursu na stanowisko dyrektora parku narodowego, zwanego dalej "konkursem";
2)
organizację i tryb przeprowadzania konkursu;
3)
zadania komisji konkursowej, zwanej dalej "komisją".
§  2.
Minister właściwy do spraw środowiska ogłasza konkurs i przekazuje ogłoszenie o konkursie do publikacji w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym, w prasie lokalnej, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw środowiska, na tablicy ogłoszeń w siedzibie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw środowiska, zwanego dalej "urzędem", oraz w siedzibach dyrekcji parków narodowych.
§  3.
Ogłoszenie, o którym mowa w § 2, zawiera w szczególności:
1)
sygnaturę konkursu;
2)
wskazanie stanowiska, którego konkurs dotyczy;
3)
informację o warunkach, o których mowa w art. 101 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody;
4)
informację o sposobie oraz terminie składania dokumentów potwierdzających spełnienie warunków, o których mowa w art. 101 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, zwanych dalej "dokumentami";
5)
informację o terminie rozpoczęcia konkursu.
§  4.
1.
Osoba przystępująca do konkursu, zwana dalej "kandydatem", składa dokumenty w jeden z następujących sposobów:
1)
bezpośrednio w siedzibie urzędu;
2)
za pomocą poczty elektronicznej na adres urzędu;
3)
za pośrednictwem faksu na numer urzędu;
4)
drogą pocztową na adres urzędu.
2.
W razie przesłania nieuwierzytelnionych kopii dokumentów w dniu rozpoczęcia konkursu kandydat przedstawia komisji do wglądu oryginały tych dokumentów.
3.
W razie złożenia dokumentów drogą pocztową za datę ich złożenia uważa się datę stempla pocztowego placówki pocztowej operatora publicznego.
4.
Termin składania dokumentów nie może być krótszy niż 14 dni od dnia opublikowania ogłoszenia o konkursie.
§  5.
1.
Tryb przeprowadzania konkursu obejmuje następujące etapy:
1)
ustalenie przez komisję, czy kandydat spełnia formalne wymagania zawarte w ogłoszeniu o konkursie;
2)
prezentację przez kandydata koncepcji zarządzania parkiem narodowym, która obejmuje zagadnienia administracyjno-prawne, ekonomiczne oraz ochrony przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki parku narodowego, którego dotyczy konkurs, zwaną dalej "prezentacją";
3)
rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem.
2.
Na podstawie dokumentów komisja roztrzyga o dopuszczeniu kandydata do prezentacji; w przypadku braku dokumentów komisja rozstrzyga o odmowie dopuszczenia kandydata do prezentacji, zawiadamiając o tym na piśmie z podaniem przyczyn odmowy.
3.
Na podstawie dokumentów każdy z członków komisji ocenia kwalifikacje kandydata w skali punktowej od 1 do 5 punktów; uzyskane punkty sumuje się.
4.
Czas prezentacji nie może przekroczyć 15 minut; prezentacja może mieć formę multimedialną.
5.
Każdy członek komisji ocenia prezentację, w skali punktowej od 1 do 5 punktów; uzyskane punkty sumuje się.
6.
Po prezentacji kandydat przystępuje do rozmowy kwalifikacyjnej.
7.
Rozmowa kwalifikacyjna polega na udzielaniu odpowiedzi na pytania zadawane przez członków komisji obejmujące zagadnienia z dziedziny prawa, ekonomii, zarządzania i ochrony przyrody związane ze strukturą i funkcjonowaniem parku narodowego, którego dotyczy konkurs.
8.
Każdy członek komisji zadaje kandydatowi 3 pytania z zakresu, o którym mowa w ust. 7.
9.
Każdą udzieloną odpowiedź na pytania z zakresu, o którym mowa w ust. 7, komisja ocenia w skali punktowej od 1 do 5; uzyskane punkty sumuje się.
§  6.
1.
Przeprowadzenie konkursu kończy ustalenie wyniku, który polega na zsumowaniu wszystkich punktów, które kandydat uzyskał na każdym etapie konkursu; po ustaleniu wyników wyłania się co najmniej dwóch kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę punktów w konkursie, ale nie mniej niż 65.
2.
Po wyłonieniu co najmniej dwóch kandydatów, o których mowa w ust. 1, komisja podejmuje uchwałę o zakończeniu konkursu.
§  7.
Do zadań komisji należy w szczególności:
1)
roztrzygnięcie o dopuszczeniu kandydata do prezentacji na podstawie dokumentów;
2)
roztrzygnięcie o odmowie dopuszczenia kandydata do prezentacji w przypadku braku dokumentów;
3)
powiadomienie na piśmie kandydatów o terminie, miejscu przeprowadzenia konkursu i jego trybie, sposobie i kryteriach ocen oraz o przesłankach dopuszczenia do kolejnego etapu konkursu;
4)
przeprowadzenie konkursu, w tym ustalenie jego wyniku i podjęcie uchwały o jego zakończeniu;
5)
wyłonienie co najmniej dwóch kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę punktów w konkursie;
6)
zawiadomienie kandydatów o wyniku konkursu.
§  8.
1.
Komisja obraduje na posiedzeniach.
2.
Pracami komisji kieruje przewodniczący wyznaczony spośród jej członków przez organ zarządzający konkurs.
3.
Z posiedzenia komisji jest sporządzany protokół przez członka komisji wskazanego przez przewodniczącego komisji; protokół podpisują wszyscy członkowie komisji.
4.
Komisja podejmuje decyzje w formie uchwał zwykłą większością głosów; w razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego komisji.
§  9.
Komisja zawiadamia na piśmie, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, kandydatów o terminie, miejscu przeprowadzenia konkursu i jego trybie, sposobie i kryteriach ocen oraz przesłankach dopuszczenia do kolejnego etapu konkursu, nie później niż na 7 dni przed terminem rozpoczęcia konkursu.
§  10.
1.
Komisja przekazuje ministrowi właściwemu do spraw środowiska dokumentację z przebiegu konkursu w terminie 3 dni od dnia podjęcia uchwały o zakończeniu konkursu.
2.
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1)
uchwały komisji wraz z ich uzasadnieniami;
2)
protokoły posiedzeń komisji oraz ustalenia, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, przebiegu prezentacji i rozmowy kwalifikacyjnej;
3)
uzasadnienia indywidualnych ocen uzyskanych przez kandydatów.
3.
W terminie 7 dni od dnia przekazania dokumentacji, o której mowa w ust. 1, komisja zawiadamia kandydatów na piśmie, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, o wyniku konkursu, o którym mowa w § 6, w tym o uzyskanej ocenie.
§  11.
W przypadku dopuszczenia przez komisję do prezentacji mniej niż trzech kandydatów, niewyłonienia przez komisję co najmniej dwóch kandydatów lub stwierdzenia naruszenia trybu przeprowadzenia konkursu ogłasza się ponowne przeprowadzenie konkursu.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 134, poz. 1438).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.205.2104

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Konkurs na stanowisko dyrektora parku narodowego.
Data aktu: 07/09/2004
Data ogłoszenia: 21/09/2004
Data wejścia w życie: 06/10/2004