Forma i sposób zgłoszenia towaru do weterynaryjnej kontroli granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 30 stycznia 2004 r.
w sprawie formy i sposobu zgłoszenia towaru do weterynaryjnej kontroli granicznej

Na podstawie art. 14 ust. 14 pkt 5 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
formę i sposób zgłoszenia towaru do weterynaryjnej kontroli granicznej;
2)
wzory weterynaryjnych świadectw przekroczenia granicy dla zwierząt i produktów.
§  2.
Towar zgłasza się do weterynaryjnej kontroli granicznej, składając wypełnione weterynaryjne świadectwo przekroczenia granicy.
§  3.
1.
Osoba zgłaszająca zwierzęta do weterynaryjnej kontroli granicznej wypełnia części weterynaryjnego świadectwa przekroczenia granicy dotyczące:
1)
nazwy przejścia granicznego;
2)
gatunku zwierzęcia, z podaniem kodu taryfy celnej;
3)
państwa i regionu pochodzenia zwierzęcia;
4)
wielkości partii, z wyszczególnieniem liczby zwierząt lub liczby opakowań;
5)
kategorii użytkowej zwierzęcia;
6)
numeru i daty wydania oryginału świadectwa zdrowia i innych dokumentów towarzyszących przesyłce;
7)
imienia i nazwiska lub nazwy importera oraz jego adresu;
8)
miejsca przeznaczenia zwierzęcia, ze wskazaniem imienia i nazwiska lub nazwy odbiorcy, jego adresu i państwa przeznaczenia;
9)
imienia i nazwiska oraz podpisu osoby zgłaszającej zwierzęta do weterynaryjnej kontroli granicznej;
10)
środka transportu, ze wskazaniem rodzaju i numeru tego środka.
2.
Wzór weterynaryjnego świadectwa przekroczenia granicy dla zwierząt, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Osoba zgłaszająca produkty do weterynaryjnej kontroli granicznej wypełnia części weterynaryjnego świadectwa przekroczenia granicy dotyczące:
1)
nazwy przejścia granicznego;
2)
imienia i nazwiska lub nazwy oraz adresu wysyłającego produkty;
3)
imienia i nazwiska lub nazwy oraz adresu odbiorcy produktów;
4)
imienia i nazwiska lub nazwy oraz adresu importera produktów;
5)
imienia i nazwiska oraz adresu osoby odpowiedzialnej za przesyłkę;
6)
państwa pochodzenia produktów oraz państwa wysyłki produktów;
7)
adresu miejsca oraz państwa przeznaczenia;
8)
środka transportu, ze wskazaniem rodzaju i numeru tego środka oraz numerów kontenerów, pieczęci lub plomb;
9)
rodzaju produktów, z podaniem kodu taryfy celnej, gatunku zwierząt, z których pochodzą, obróbki, jakiej zostały poddane produkty, oraz liczby i rodzaju opakowań jednostkowych, wagi brutto i netto opakowania jednostkowego oraz całkowitej liczby opakowań, ich wagi brutto i netto;
10)
numeru, daty i miejsca wydania świadectwa zdrowia, organu, który wydał to świadectwo, oraz zakładu pochodzenia produktu i jego weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego;
11)
państwa przeznaczenia i punktu kontroli granicznej wyjścia, w przypadku przeładunku i tranzytu;
12)
przeznaczenia produktów;
13)
deklaracji osoby zainteresowanej ładunkiem, zapewniającej zniszczenie lub wywóz przesyłki do miejsca pochodzenia na własny koszt, w przypadku, jeżeli kontrolowane produkty zostaną zatrzymane lub nieprzyjęte przez kraj trzeci.
2.
Wzór weterynaryjnego świadectwa przekroczenia granicy dla produktów, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5.
Weterynaryjne świadectwo przekroczenia granicy wypełnia się w sposób czytelny, drukowanymi literami, bez poprawek i skreśleń, kolorem innym niż używany na świadectwie. Weterynaryjne świadectwo przekroczenia granicy stanowi pojedynczą kartkę papieru.
§  6.
1.
Osoba zgłaszająca towar do weterynaryjnej kontroli granicznej składa weterynaryjne świadectwo przekroczenia granicy w 4 egzemplarzach (oryginał i 3 kopie) granicznemu lekarzowi weterynarii właściwego przejścia granicznego, przez które towary będą przewożone.
2.
Weterynaryjne świadectwo przekroczenia granicy może być przesłane do granicznego lekarza weterynarii właściwego przejścia granicznego za pomocą faksu, pod warunkiem że oryginał tego świadectwa zostanie przedstawiony nie później niż w dniu zgłoszenia towaru do weterynaryjnej kontroli granicznej.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2002 r. w sprawie formy i sposobu zgłoszenia towaru do weterynaryjnej kontroli granicznej oraz wzorów weterynaryjnych świadectw przekroczenia granicy dla zwierząt i produktów (Dz. U. Nr 57, poz. 523).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WETERYNARYJNE ŚWIADECTWO PRZEKROCZENIA GRANICY DLA ZWIERZĄT

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WETERYNARYJNE ŚWIADECTWO PRZEKROCZENIA GRANICY DLA PRODUKTÓW

wzór

Objaśnienia:

1) Numer nadany przez weterynaryjny punkt kontroli granicznej.

2) Kod Animo przypisany do danego weterynaryjnego punktu kontroli granicznej.

3) Jeżeli importer jest jednocześnie odbiorcą: podać "jak w polu 3".

4) Kod ISO odnosi się do pierwszych dwóch liter kodu danego kraju.

5) Dotyczy zarówno produktów spełniających, jak i niespełniających wymagań określonych w prawie Unii Europejskiej.

6) Wpisać odpowiednio.

7) W przypadku produktów pochodzących z zatwierdzonego lub zarejestrowanego zakładu lub środka transportu (np. statek przetwórnia) należy podać nazwę i numer weterynaryjny zakładu. W przypadku zarodków, komórek jajowych oraz nasienia należy podać numer identyfikacyjny zatwierdzonego zespołu pobierającego.

8) Należy podać gatunek zwierząt, obróbkę, jakiej zostały poddane produkty, oraz liczbę i rodzaj opakowań składających się na ładunek lub liczbę kontenerów. Należy zaznaczyć odpowiednią temperaturę transportu.

9) W przypadku przesyłki o zawartości oznaczonej więcej niż jednym kodem towaru, posiadającej jedno świadectwo, mogą zostać nadane dodatkowe kody PCN, które umieszcza się na świadectwie CVED.

10) W przypadku niestosowania wagi należy podać ilość sztuk.

11) Stosuje się w przypadku, gdy przesyłka przeznaczona jest do importu i jest wprowadzana przez inny punkt kontroli granicznej niż ten, w którym będzie przeprowadzona kontrola tożsamości i fizyczna oraz dopuszczenie do obrotu - w przypadku przejść morskich i lotniczych. Stosuje się także przy przesyłkach w tranzycie - dotyczy przejść morskich i lotniczych.

12) Odnosi się do przesyłek nieprzyjętych przez państwo trzecie i ponownie przywożonych do państwa pochodzenia.

13) Gdy kontenery nie są otwierane, sprawdzenie obecności i zgodności pieczęci, znaków urzędowych i znaków weterynaryjnych z danymi zawartymi w świadectwie zdrowia lub w dokumentach towarzyszących.

14) W przypadku ograniczenia zakresu czynności do kontroli dokumentów i kontroli tożsamości.

15) Odnosi się do procedur ponownego przywozu, przesyłek pod nadzorem celnym, przesyłek dopuszczonych: do składu celnego, wolnego obszaru celnego, składu wolnocłowego, dla podmiotów zaopatrujących statki lub bezpośrednio na statek.

16) Oznacza pobieranie próbek bez zatrzymania przesyłki w oczekiwaniu na wyniki badań (monitoring), z procedurą powiadomienia właściwej władzy miejsca przeznaczenia poprzez system wymiany informacji Animo.

17) Oznacza zatrzymanie przesyłki w oczekiwaniu na wyniki badań laboratoryjnych.

18) Należy podać datę zakończenia proponowanych działań. Numer i adres zakładu dokonującego zniszczenia bądź przetworzenia przesyłki należy podać w polu 38.

19) Nieodpowiednia temperatura, oznaki zepsucia, zabrudzenie produktu.

20) Należy podać numer i adres zakładu lub nazwę statku i portu dla przesyłek przeznaczonych do miejsc wymienionych w polach: 33 - przesyłki pod nadzorem celnym, 34 - przesyłki dopuszczone do określonego składu bądź dla podmiotów zaopatrujących statek lub bezpośrednio na statek, 35 - przesyłki do przetworzenia bądź zniszczenia.

21) Pole wypełnić w przypadku, gdy oryginalne zamknięcie celne na przesyłce zostało zniszczone przy otwieraniu.

22) Pole wypełnić w przypadku tranzytu w punkcie kontroli granicznej wyjścia.

23) Pole wypełnić w przypadku przesyłek pozostających pod nadzorem celnym.

24) Wydaje się w przypadku wydania następnego świadectwa CVED.

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 29, poz. 320, Nr 123, poz. 1350 i Nr 129, poz. 1438, z 2002 r. Nr 112, poz. 976 oraz z 2003 r. Nr 52, poz. 450, Nr 122, poz. 1144, Nr 165, poz. 1590 i Nr 208, poz. 2020.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.20.185

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Forma i sposób zgłoszenia towaru do weterynaryjnej kontroli granicznej.
Data aktu: 30/01/2004
Data ogłoszenia: 11/02/2004
Data wejścia w życie: 26/02/2004