Szczegółowe warunki i tryb udzielania i uchylania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości akredytacji wykonawcom usług doradczych oraz tryb wyboru najkorzystniejszej oferty realizacji tych usług.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI I PRACY1)
z dnia 16 sierpnia 2004 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania i uchylania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości akredytacji wykonawcom usług doradczych oraz trybu wyboru najkorzystniejszej oferty realizacji tych usług

Na podstawie art. 6c ust. 7 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. Nr 109, poz. 1158, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki i tryb udzielania i uchylania akredytacji wykonawcom usług doradczych finansowanych z udziałem wsparcia udzielanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, zwanych dalej "usługami";
2)
tryb wyboru najkorzystniejszej oferty realizacji usług przez podmioty, które nie są zobowiązane do wyboru wykonawców usług z zastosowaniem przepisów o zamówieniach publicznych.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości;
2)
Agencji - rozumie się przez to Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości;
3)
wymaganych warunkach - rozumie się przez to warunki określone w art. 6c ust. 2 ustawy;
4)
dziedzinie specjalizacji - rozumie się przez to rodzaj usług doradczych, którego dotyczy akredytacja;
5)
wykonawcy - rozumie się przez to osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, wykonującą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność polegającą na świadczeniu usług w określonej dziedzinie specjalizacji;
6)
beneficjencie - rozumie się przez to podmiot, o którym mowa w art. 6c ust. 1 ustawy;
7)
ekspercie - rozumie się przez to osobę fizyczną, która działając w imieniu wykonawcy osobiście realizuje usługi na rzecz beneficjenta.
§  3.
Agencja udziela akredytacji podmiotom, które świadczą usługi w następujących dziedzinach specjalizacji:
1)
prowadzenie przedsiębiorstwa na terytorium Unii Europejskiej;
2)
zapewnianie jakości, w tym w szczególności:
a)
projektowanie, wdrażanie i doskonalenie systemów zarządzania jakością, zarządzania środowiskowego lub zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy,
b)
uzyskiwanie i odnawianie certyfikatów zgodności dla wyrobów, usług, surowców, maszyn i urządzeń, aparatury kontrolno-pomiarowej lub kwalifikacji personelu,
c)
doradztwo przy wydawaniu deklaracji zgodności producenta w zakresie określonym w lit. b,
d)
zapewnianie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności;
3)
innowacje i nowe technologie, w tym w szczególności:
a)
wdrażanie strategii rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o nowe technologie i rozwiązania innowacyjne,
b)
tworzenie przedsiębiorstw opartych na zaawansowanych technologiach lub zamierzających podjąć działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów lub świadczeniu usług nowych na rynku polskim albo znacząco ulepszonych w porównaniu z występującymi na tym rynku,
c)
wykorzystywanie technologii informatycznych w przedsiębiorstwie;
4)
wprowadzanie przez przedsiębiorców produktów na nowe rynki zagraniczne;
5)
tworzenie sieci kooperacyjnych przedsiębiorstw;
6)
łączenie się przedsiębiorstw;
7)
pozyskiwanie zewnętrznego finansowania na rozwój działalności gospodarczej.
§  4.
Wykonawca składa wniosek o udzielenie akredytacji bezpośrednio w Agencji lub przesyłką poleconą bądź kurierską za potwierdzeniem odbioru.
§  5.
1.
Wykonawca określa we wniosku jedną lub więcej dziedzin specjalizacji, w których ubiega się o akredytację.
2.
Wykonawca dołącza do wniosku:
1)
oryginał lub kserokopię, poświadczoną za zgodność z oryginałem przez osobę upoważnioną przez wykonawcę, odpisu z właściwego rejestru albo zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wystawionych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku - jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej;
2)
oświadczenie wykonawcy o nieposiadaniu zaległości z tytułu należności publicznoprawnych;
3)
oświadczenie o niekaralności za przestępstwa określone w art. 6b ust. 3 pkt 1 ustawy:
a)
wykonawcy będącego osobą fizyczną lub
b)
wszystkich wspólników wykonawcy będącego spółką osobową, lub
c)
wszystkich członków organów zarządzających wykonawcy będącego osobą prawną;
4)
oświadczenie wykonawcy o tym, że nie pozostaje pod zarządem komisarycznym oraz nie znajduje się w toku likwidacji, postępowania upadłościowego ani postępowania naprawczego;
5)
życiorysy co najmniej dwóch ekspertów w poszczególnych dziedzinach specjalizacji, w których wykonawca ubiega się o akredytację, zawierające oświadczenie o:
a)
posiadaniu wyższego wykształcenia magisterskiego lub inżynierskiego,
b)
ukończeniu szkoleń lub studiów podyplomowych w danej dziedzinie specjalizacji - jeżeli kierunek wykształcenia określonego w lit. a nie jest związany z tą dziedziną,
c)
posiadaniu przynajmniej dwuletniego doświadczenia zawodowego w danej dziedzinie specjalizacji;
6)
oświadczenia ekspertów, że usługi będące przedmiotem akredytacji będą wykonywać wyłącznie w imieniu wykonawcy składającego wniosek.
3.
Wykonawca posiadający akredytację, ubiegający się o ponowną akredytację ze względu na zmianę w zakresie dziedzin specjalizacji lub w zakresie ekspertów, dołącza do wniosku dokumenty określone w ust. 2 pkt 5 i 6.
§  6.
1.
Agencja rozpatruje wniosek o udzielenie akredytacji w terminie 30 dni od dnia jego złożenia.
2.
W razie stwierdzenia uchybień formalnych we wniosku Agencja zwraca się do wykonawcy o ich usunięcie. W tym przypadku termin określony w ust. 1 biegnie od dnia usunięcia przez wykonawcę uchybień we wniosku.
§  7.
1.
Agencja dokonuje oceny spełniania przez wykonawcę wymaganych warunków na podstawie złożonego wniosku.
2.
W razie uzasadnionych wątpliwości co do spełniania przez wykonawcę wymaganych warunków Agencja może zwrócić się do wykonawcy o przedstawienie dodatkowych dokumentów lub informacji. W tym przypadku Agencja rozpatruje wniosek o udzielenie akredytacji w terminie 14 dni od dnia przedstawienia przez wykonawcę tych dokumentów lub informacji.
§  8.
Jeżeli ocena, o której mowa w § 7 ust. 1, potwierdza spełnianie przez wykonawcę wymaganych warunków, Agencja zwraca się do wykonawcy o zawarcie umowy o udzieleniu akredytacji, zawierającej zobowiązanie wykonawcy do przestrzegania w prowadzonej działalności zasad etyki zawodowej.
§  9.
1.
Agencja odmawia na piśmie udzielenia akredytacji wykonawcy, który nie spełnia wymaganych warunków, wskazując przyczyny odmowy.
2.
Wykonawca, któremu Agencja odmówiła udzielenia akredytacji, może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania odmowy, wystąpić do Agencji o ponowne rozpatrzenie wniosku. Wystąpienie wykonawcy o ponowne rozpatrzenie wniosku powinno zawierać uzasadnienie.
3.
Agencja dokonuje ponownego rozpatrzenia wniosku w terminie 30 dni od dnia złożenia przez wykonawcę wystąpienia, o którym mowa w ust. 2.
§  10.
1.
W razie powzięcia wiadomości, że wykonawca posiadający akredytację nie spełnia któregokolwiek z wymaganych warunków bądź nienależycie wykonuje umowę o udzieleniu akredytacji, Agencja wszczyna postępowanie wyjaśniające.
2.
Agencja przedstawia wykonawcy na piśmie zastrzeżenia stanowiące przyczynę wszczęcia postępowania wyjaśniającego.
3.
Wykonawca ustosunkowuje się do zastrzeżeń przedstawionych przez Agencję w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania.
4.
W trakcie postępowania wyjaśniającego Agencja może zwrócić się do wykonawcy o złożenie dodatkowych dokumentów i wyjaśnień dotyczących przedstawionych zastrzeżeń, określając termin ich złożenia, nie krótszy niż 14 dni.
5.
W wyniku postępowania wyjaśniającego Agencja może:
1)
zwrócić się do wykonawcy o usunięcie stwierdzonych uchybień, określając sposób udokumentowania i termin ich usunięcia, nie krótszy niż 14 dni, lub
2)
zwrócić się do wykonawcy o złożenie wniosku o ponowną akredytację, o której mowa w § 5 ust. 3, określając termin jego złożenia, nie krótszy niż 14 dni, lub
3)
uchylić akredytację.
§  11.
1.
Agencja uchyla akredytację udzieloną wykonawcy, jeżeli postępowanie wyjaśniające wykaże, że wykonawca nie spełnia w istotnym zakresie wymaganych warunków lub naruszył w istotny sposób umowę o udzieleniu akredytacji.
2.
Agencja może uchylić akredytację udzieloną wykonawcy, jeżeli wykonawca:
1)
nie ustosunkował się w terminie określonym w § 10 ust. 3 do zastrzeżeń przedstawionych przez Agencję lub
2)
nie złożył w określonym terminie dokumentów bądź wyjaśnień, o których mowa w § 10 ust. 4, lub
3)
nie udokumentował w określonym terminie usunięcia uchybień, o których mowa w § 10 ust. 5 pkt 1, lub
4)
nie złożył w określonym terminie wniosku o ponowną akredytację, o którym mowa w § 10 ust. 5 pkt 2.
3.
Uchylenie akredytacji następuje w drodze rozwiązania przez Agencję umowy o udzieleniu akredytacji, ze skutkiem natychmiastowym.
§  12.
Agencja udostępnia beneficjentom wykaz wykonawców posiadających akredytację, w szczególności przez jego zamieszczenie na stronie internetowej Agencji.
§  13.
1.
W celu dokonania wyboru najkorzystniejszej oferty realizacji usług beneficjent przekazuje Agencji w formie elektronicznej zaproszenie do składania ofert, które Agencja niezwłocznie zamieszcza na swojej stronie internetowej.
2.
Zaproszenie, o którym mowa w ust. 1, określa:
1)
oznaczenie beneficjenta;
2)
przedmiot usługi;
3)
miejsce i termin składania ofert, nie krótszy niż 14 dni od dnia zamieszczenia zaproszenia;
4)
co najmniej dwa kryteria oceny ofert, z których jednym jest cena.
3.
Beneficjent dokonuje wyboru najkorzystniejszej oferty spośród ofert złożonych, w terminie określonym w zaproszeniu, przez wykonawców posiadających akredytację Agencji w danej dziedzinie specjalizacji. Jeżeli:
1)
została złożona tylko jedna taka oferta - beneficjent dokonuje wyboru tej oferty lub zwraca się do Agencji o ponowne zamieszczenie na jej stronie internetowej zaproszenia do składania ofert;
2)
nie została złożona żadna taka oferta - beneficjent zwraca się do Agencji o ponowne zamieszczenie na jej stronie internetowej zaproszenia do składania ofert.
4.
Dokonując wyboru najkorzystniejszej oferty, beneficjent stosuje kryteria określone w zaproszeniu.
§  14.
Wniosek o udzielenie akredytacji złożony w okresie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia Agencja rozpatruje w terminie 60 dni od dnia jego złożenia.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 66, poz. 596 i Nr 216, poz. 1824 oraz z 2004 r. Nr 145, poz. 1537.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.187.1937

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb udzielania i uchylania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości akredytacji wykonawcom usług doradczych oraz tryb wyboru najkorzystniejszej oferty realizacji tych usług.
Data aktu: 16/08/2004
Data ogłoszenia: 27/08/2004
Data wejścia w życie: 04/09/2004