Wzór i tryb wydawania licencji detektywa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 9 sierpnia 2004 r.
w sprawie wzoru i trybu wydawania licencji detektywa

Na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 12, poz. 110, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustala się wzór licencji detektywa, zwanej dalej "licencją", który stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  2. 
1. 
Komendant wojewódzki Policji, po otrzymaniu wniosku o wydanie licencji, zwraca się do komendanta powiatowego (miejskiego) Policji, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o wydanie licencji, o wydanie opinii o tej osobie.
2. 
W przypadku otrzymania wniosku o wydanie licencji od obywatela państwa innego niż Rzeczpospolita Polska, komendant wojewódzki Policji zwraca się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby organu odpowiedniego szczebla i kompetencji w tym państwie o wydanie opinii o osobie ubiegającej się o wydanie licencji.
3. 
Komendant powiatowy (miejski) Policji wydaje opinię, o której mowa w ust. 1, w terminie 10 dni.
§  3. 
1. 
Osoba, której przyznano licencję, odbiera ją osobiście, po okazaniu dowodu wniesienia opłaty za wydanie licencji.
2. 
Licencja jest wydawana w terminie miesiąca od dnia, w którym decyzja o jej wydaniu stała się ostateczna, po spełnieniu przez osobę, której przyznano licencję, wymogów określonych w ust. 1.
§  4. 
1. 
W razie zmiany imienia, nazwiska lub miejsca zamieszkania, komendant wojewódzki Policji wydaje, na wniosek detektywa, nową licencję.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, detektyw dołącza kopię dokumentu potwierdzającego zmianę danych oraz posiadaną licencję.
3. 
Jeżeli nowe miejsce zamieszkania detektywa znajduje się na terenie innego województwa, komendant wojewódzki Policji przekazuje sprawę komendantowi wojewódzkiemu Policji właściwemu dla nowego miejsca zamieszkania, który niezwłocznie wydaje nową licencję.
§  5. 
Formularze licencji sporządzone według wzoru określonego na podstawie przepisów dotychczasowych mogą być stosowane do czasu wyczerpania nakładu.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 3

ZAŁĄCZNIK 4  

WZÓR LICENCJI DETEKTYWA

Licencja detektywa jest formatu A7, dwustronna, laminowana, personalizowana z wykorzystaniem drukarki atramentowej lub innej równoważnej, której środek kryjący zapewnia trwałą integrację z podłożem. Legitymacja wykonana jest na papierze:
1)
niewykazującym luminescencji w promieniowaniu ultrafioletowym, uczulonym na działanie odczynników chemicznych;
2)
z dwutonowym znakiem wodnym;
3)
zawierającym włókna zabezpieczające widoczne w promieniowaniu ultrafioletowym.

awers

wzór

1. Opis:

1)
w lewej górnej części wizerunek twarzy detektywa. Do nadruku wizerunku twarzy wykorzystuje się fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2022 r. poz. 671, z późn. zm.), trwale zintegrowaną z podłożem;
2)
w prawej górnej części napis "LICENCJA DETEKTYWA NR" z numeracją typograficzną widoczną w świetle dziennym w kolorze czarnym oraz aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym;
3)
w środkowej części imię i nazwisko posiadacza licencji;
4)
poniżej imienia i nazwiska posiadacza licencji kolejno: oznaczenie organu wydającego decyzję, data wydania decyzji oraz wystawienia licencji;
5)
w lewej dolnej części, poniżej daty wystawienia licencji, element dyfrakcyjny zmienny optycznie samoprzylepny z wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej;
6)
w prawej dolnej części oznaczenie organu wystawiającego.

2. Zabezpieczenia blankietu przed fałszerstwem:

1)
druk offsetowy na całej powierzchni;
2)
dwukolorowe tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego, umiejscowione na całej powierzchni w układzie kolorów A-B-A;
3)
mikrodruki pozytywowe i negatywowe;
4)
element graficzny wykonany farbą irydyscentną, oznaczony literami "RP";
5)
element graficzny wykonany farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym, z wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.

rewers

wzór

1. Opis:

1)
w środkowej górnej części napis "POUCZENIE";
2)
bezpośrednio pod napisem "POUCZENIE" napis "1. Detektyw, zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych, jest obowiązany posiadać licencję podczas wykonywania czynności detektywistycznych i okazywać ją na żądanie osoby, której czynności dotyczą, w taki sposób, aby zainteresowany miał możliwość odczytać i zanotować imię i nazwisko detektywa oraz nazwę organu, który wydał licencję.
2.
Licencja upoważnia do wykonywania czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1 i art. 9 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych.".
2.
Zabezpieczenia blankietu przed fałszerstwem:
1)
druk offsetowy na całej powierzchni;
2)
dwukolorowe tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego, umiejscowione na całej powierzchni w układzie kolorów A-B-A;
3)
mikrodruk pozytywowy.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 134, poz. 1436).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 238, poz. 2021, z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 oraz z 2004 r. Nr 121, poz. 1265 i Nr 173, poz. 1808.
3 Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 października 2002 r. w sprawie wzoru i trybu wydawania licencji detektywa (Dz. U. Nr 189, poz. 1587), zachowane w mocy na podstawie art. 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o usługach detektywistycznych (Dz. U. Nr 121, poz. 1265).
4 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 2023 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.181.1879

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzór i tryb wydawania licencji detektywa.
Data aktu: 09/08/2004
Data ogłoszenia: 20/08/2004
Data wejścia w życie: 04/09/2004