Szkolenie podstawowe strażników gminnych (miejskich).

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 27 stycznia 2004 r.
w sprawie szkolenia podstawowego strażników gminnych (miejskich)

Na podstawie art. 25 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. Nr 123, poz. 779, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 oraz z 2003 r. Nr 130, poz. 1190) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa minimalny zakres programu szkolenia podstawowego strażników gminnych (miejskich), zwanych dalej "strażnikami", warunki i zakres udziału Policji w szkoleniu podstawowym, sposób powoływania, skład i tryb działania komisji egzaminacyjnych, kwalifikacje członków komisji, obowiązki przewodniczącego komisji, formę egzaminu oraz organ właściwy do wydania świadectwa złożenia egzaminu i wzór świadectwa.
2.
Minimalny zakres programu szkolenia podstawowego strażników określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Szkolenie podstawowe strażników mogą prowadzić wyłącznie:
1)
jednostki szkoleniowe Policji,
2)
jednostki innych straży gminnych (miejskich),
3)
inne podmioty działające na podstawie przepisów o działalności gospodarczej albo przepisów o systemie oświaty, których przedmiot działalności jest związany z zakresem szkolenia podstawowego strażników

- zwane dalej "podmiotami szkolącymi", zgodnie z umową zawartą z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta), któremu podlega straż gminna (miejska), dla której jest organizowane szkolenie podstawowe.

2.
Szkolenie, o którym mowa w ust. 1, straż gminna (miejska) może prowadzić również samodzielnie.
3.
Szkolenie podstawowe w zakresie przedmiotów, o których mowa w lp. 7-11 załącznika nr 1 do rozporządzenia, prowadzi wyłącznie Policja.
§  3.
Właściwy miejscowo komendant wojewódzki Policji zatwierdza:
1)
szczegółowy program szkolenia podstawowego opracowany przez podmiot szkolący;
2)
testy do części pisemnej egzaminu i zestawy pytań do części ustnej egzaminu przygotowane przez podmiot szkolący.
§  4.
Szkolenie podstawowe kończy się egzaminem z zakresu wiedzy i umiejętności określonego w programie szkolenia.
§  5.
1.
Egzamin, o którym mowa w § 4, przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:
1)
dwóch przedstawicieli komendanta wojewódzkiego Policji;
2)
komendant straży gminnej (miejskiej) lub upoważniona przez niego osoba;
3)
przedstawiciel podmiotu szkolącego.
3.
Członkowie komisji, o których mowa w ust. 2, powinni posiadać wiedzę, umiejętności i doświadczenie w zakresie wynikającym z programu szkolenia.
4.
Komendant wojewódzki Policji wyznacza spośród swoich przedstawicieli przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
§  6.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej:
1)
czuwa nad prawidłowym przebiegiem egzaminu;
2)
kieruje pracą komisji egzaminacyjnej;
3)
dokumentuje przebieg egzaminu końcowego lub poprawkowego oraz ich wynik protokołem sporządzonym w dwóch egzemplarzach, podpisanych przez komisję w pełnym składzie i opatrzonych datą;
4)
po zakończeniu egzaminu końcowego lub poprawkowego niezwłocznie przekazuje jeden egzemplarz protokołu egzaminu podmiotowi szkolącemu, drugi egzemplarz właściwemu miejscowo komendantowi wojewódzkiemu Policji oraz pisemnie informuje o wynikach egzaminu komendanta straży gminnej (miejskiej), w której są zatrudnieni egzaminowani strażnicy.
§  7.
Strażnik przystępuje do egzaminu kończącego szkolenie podstawowe po ukończeniu wszystkich przewidzianych programem przedmiotów szkolenia.
§  8.
1.
Egzamin składa się z części pisemnej, ustnej i praktycznej.
2.
Część pisemna egzaminu polega na rozwiązaniu testu.
3.
Część ustna egzaminu polega na udzieleniu odpowiedzi na pięć tematów wylosowanych przez strażnika z przygotowanego zestawu pytań.
4.
Część praktyczna egzaminu polega na zaprezentowaniu określonych przez komisję egzaminacyjną praktycznych umiejętności nabytych w czasie trwania szkolenia.
§  9.
1.
Komisja egzaminacyjna ocenia każdą część egzaminu odrębnie.
2.
Komisja egzaminacyjna uznaje egzamin za złożony z wynikiem pozytywnym, jeżeli strażnik otrzyma pozytywne oceny z części ustnej i części praktycznej od większości członków komisji egzaminacyjnej oraz gdy zaznaczy w arkuszu testowym egzaminu pisemnego minimum 60 % prawidłowych odpowiedzi.
§  10.
1.
W przypadku negatywnej oceny z egzaminu strażnik może jednokrotnie przystąpić do egzaminu poprawkowego, nie wcześniej jednak niż po upływie dwóch tygodni od daty egzaminu kończącego szkolenie.
2.
Skład komisji, termin i miejsce egzaminu poprawkowego określa komendant wojewódzki Policji.
§  11.
Na podstawie protokołu egzaminu właściwy miejscowo komendant wojewódzki Policji wydaje świadectwo ukończenia przez strażnika szkolenia podstawowego, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

MINIMALNY ZAKRES PROGRAMU SZKOLENIA PODSTAWOWEGO STRAŻNIKÓW GMINNYCH (MIEJSKICH)

Lp. Przedmiot Ilość godzin
1 Organizacja i zadania straży gminnych (miejskich) 9
2 Podstawowe zagadnienia prawa administracyjnego dla potrzeb pracowników straży gminnych (miejskich) 14
3 Elementy prawa karnego i prawa wykroczeń 64
4 Postępowanie w sprawach karnych 40
5 Elementy kryminalistyki 10
6 Podstawowe elementy psychologii 13
7 Wybrane zagadnienie z prewencji 30
8 Użycie środków przymusu bezpośredniego 10
9 Podstawowe wiadomości z zakresu organizacji i zasad wykonywania konwojów 15
10 Podstawowe wiadomości z zakresu organizacji i zasad wykonywania ochrony obiektów 15
11 Wybrane zagadnienia z zakresu ruchu drogowego 28
12 Wybrane zagadnienia z techniki i taktyk interwencji 51
13 Wybrane zagadnienia z łączności 5
14 Elementy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych 12
15 Udzielanie pierwszej pomocy 17
16 Organizacja oraz zakres i sposoby współdziałania z właściwymi podmiotami w zakresie ochrony porządku w gminie 5
17 Zadania straży gminnej (miejskiej) w systemie obrony cywilnej 6
18 Praktyka zawodowa odbywana w jednostce straży gminnej (miejskiej) 160
19 Egzamin
OGÓŁEM 504

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Świadectwo

ukończenia szkolenia podstawowego

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.14.127

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szkolenie podstawowe strażników gminnych (miejskich).
Data aktu: 27/01/2004
Data ogłoszenia: 30/01/2004
Data wejścia w życie: 04/02/2004