Szczegółowe wymagania w stosunku do podmiotów prowadzących kursy początkowe i doskonalące oraz zakres tych kursów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 21 maja 2004 r.
w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do podmiotów prowadzących kursy początkowe i doskonalące oraz zakresu tych kursów2)

Na podstawie art. 40 ustawy z dnia 31 marca 2004 r. o przewozie koleją towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 97, poz. 962) zarządza się, co następuje:
§  1.
Kursy są prowadzone na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty i w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej przez podmioty, które spełniają następujące wymagania:
1)
posiadają plan i program kursu;
2)
zatrudniają wykładowców spełniających warunki określone w ustawie dotyczące wykształcenia i kwalifikacji, posiadających co najmniej ośmioletnią praktykę zawodową w dziedzinie objętej tematyką szkolenia lub praktykę czteroletnią i uprawnienia doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu koleją towarów niebezpiecznych;
3)
zapewniają:
a)
sale wykładowe,
b)
pokój wykładowców,
c)
zaplecze sanitarne,
d)
archiwum;
4)
prowadzą dzienniki zajęć oraz rejestr wydanych zaświadczeń o ukończeniu kursu, które są przechowywane przez okres pięciu lat od zakończenia roku, w którym zostały sporządzone.
§  2.
Kurs obejmuje co najmniej 36 godzin zajęć szkoleniowych, przyjmując jako jedną godzinę zajęć szkoleniowych 45 minut.
§  3.
Zakres kursu określa załącznik do rozporządzenia.
§  4.
Podmioty prowadzące kursy doskonalące, w programach tych kursów, uwzględniają zmiany przepisów tematycznie związane z przedmiotem danego kursu, jakie miały miejsce w okresie pięciu lat poprzedzających termin przeprowadzenia kursu.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.3)
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 maja 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 106, poz. 1121).

2) Niniejsze rozporządzenie wdraża postanowienia dyrektywy 96/35/WE z dnia 3 czerwca 1996 r. w sprawie wyznaczania i kwalifikacji zawodowych doradców do spraw bezpieczeństwa w transporcie drogowym, kolejowym i śródlądowym towarów niebezpiecznych (Dz. Urz. WE L 145, z 19.06.1996 r.) oraz dyrektywy 2000/18/WE z dnia 17 kwietnia 2000 r. w sprawie minimalnych wymogów egzaminacyjnych dla doradców do spraw bezpieczeństwa w drogowym, kolejowym i śródlądowym transporcie towarów niebezpiecznych (Dz. Urz. WE L 118 z 19.05.2000 r.).

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych koleją oraz szkolenia i egzaminowania kandydatów na doradców (Dz. U. Nr 63, poz. 573), które zgodnie z art. 76 ust. 2 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. Nr 86, poz. 789, Nr 170, poz. 1652 i Nr 203, poz. 1966) utraciło moc obowiązującą z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

ZAŁĄCZNIK

ZAKRES KURSU POCZĄTKOWEGO I DOSKONALĄCEGO DLA KANDYDATÓW NA DORADCÓW I DORADCÓW DO SPRAW BEZPIECZEŃSTWA PRZEWOZU KOLEJĄ TOWARÓW NIEBEZPIECZNYCH

Lp. Przedmiot zajęć Minimalna ilość godzin zajęć
1 Przepisy prawne i umowy międzynarodowe regulujące przewóz towarów niebezpiecznych koleją oraz innymi środkami transportu, w tym umiejętność posługiwania się przepisami 3
2 Zapewnianie bezpieczeństwa przewozu:

1) główne przyczyny wypadków związanych z przewozem koleją towarów

niebezpiecznych,

2) organizacja i zasady ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa, a w

szczególności:

- zasady zapobiegania wypadkom oraz zagrożeniom przy przewozie

towarów niebezpiecznych,

- następstwa wypadków związanych z przewozem koleją towarów

niebezpiecznych

5
3 Szczegółowa klasyfikacja towarów niebezpiecznych:

1) procedura klasyfikowania towarów niebezpiecznych,

2) zasady klasyfikacji i właściwości towarów niebezpiecznych

5
4 Wymagania w zakresie budowy i eksploatacji opakowań, wagonów cystern, kontenerów cystern przeznaczonych do przewozu towarów niebezpiecznych:

1) rodzaje i konstrukcja opakowań,

2) rodzaje i konstrukcja wagonów cystern, kontenerów cystern oraz ich

okresowe kontrole

7
5 Zasady znakowania opakowań, wagonów i kontenerów z towarami niebezpiecznymi 2
6 Zagadnienia eksploatacyjne:

1) sposoby załadunku i rozmieszczenia ładunku w wagonie,

2) procedury stosowane przy załadunku, przeładunku i wyładunku,

3) zasady prowadzenia manewrów z wagonami zawierającymi towary

niebezpieczne,

4) zasady stosowania wagonów ochronnych, odległość ochronna,

5) przewozy próżnych nieoczyszczonych po przewozie materiałów

niebezpiecznych opakowań oraz próżnych, nieoczyszczonych wagonów i

kontenerów

5
7 Szczególne warunki przewozu towarów niebezpiecznych:

1) przewozy towarów niebezpiecznych w małych ilościach,

2) przewozy materiałów promieniotwórczych,

3) materiały niebezpieczne wyłączone z przewozu koleją,

4) zasady udzielania odstępstw

2
8 Zasady wypełniania listów przewozowych i inna dokumentacja związana z przewozem towarów niebezpiecznych 3
9 Szkolenie pracowników uczestniczących w procesie przewozu towarów niebezpiecznych 1
10 Konsultacje 3

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.135.1446

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe wymagania w stosunku do podmiotów prowadzących kursy początkowe i doskonalące oraz zakres tych kursów.
Data aktu: 21/05/2004
Data ogłoszenia: 15/06/2004
Data wejścia w życie: 30/06/2004