Wnioski o rejestrację świadectw dla artykułów rolno-spożywczych o szczególnym charakterze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 12 maja 2004 r.
w sprawie wniosków o rejestrację świadectw dla artykułów rolno-spożywczych o szczególnym charakterze

Na podstawie art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 44, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe wymagania, jakim powinny odpowiadać wnioski o rejestrację świadectw dla artykułów rolno-spożywczych o szczególnym charakterze;
2)
sposób i tryb oceny oraz przekazywania wniosków, o których mowa w pkt 1, do Komisji Europejskiej.
§  2.
Wniosek o rejestrację świadectwa dla artykułu rolno-spożywczego o szczególnym charakterze, zwany dalej "wnioskiem", zawiera:
1)
specyfikację, o której mowa w art. 6 rozporządzenia Rady 2082/92/EWG z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie świadectw o szczególnym charakterze dla produktów rolnych i artykułów spożywczych (Dz. Urz. WE L 208, z 24.07.1992)3);
2)
nazwę grupy w rozumieniu art. 2 ust. 2 rozporządzenia Rady 2082/92/EWG oraz imiona, nazwiska albo nazwę oraz miejsce zamieszkania albo siedzibę i adres poszczególnych członków grupy, zwanej dalej "wnioskodawcą";
3)
wskazanie osoby działającej w imieniu wnioskodawcy wraz z informacją, czy osoba ta należy do grupy;
4)
wskazanie adresu do korespondencji wnioskodawcy.
§  3.
Wnioskodawca może dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające informacje zawarte w specyfikacji, o której mowa w § 2 pkt 1, wraz z ich wykazem.
§  4.
Wniosek dotyczy rejestracji świadectwa tylko dla jednego artykułu rolno-spożywczego o szczególnym charakterze.
§  5.
Wniosek:
1)
sporządza się w języku polskim, pismem drukowanym w czarnym kolorze;
2)
składa się w dwóch egzemplarzach, w formie papierowej oraz w formie elektronicznego nośnika informacji.
§  6.
Po otrzymaniu wniosku minister właściwy do spraw rynków rolnych, zwany dalej "ministrem", może zwrócić się do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej o przekazanie na piśmie informacji, czy nie zachodzi kolizja między zgłoszoną nazwą a istniejącymi znakami towarowymi.
§  7.
1.
Sprawdzenia, czy złożony wniosek spełnia wymogi formalne, dokonuje się w terminie 14 dni od dnia wpłynięcia wniosku do ministra.
2.
W przypadku stwierdzenia, że wniosek nie spełnia wymogów formalnych, wzywa się wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania.
3.
Do wniosku złożonego po uzupełnieniu braków przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
4.
W przypadku nieusunięcia braków, wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
§  8.
Datę i godzinę wpłynięcia wniosku, zgłoszoną nazwę artykułu rolno-spożywczego oraz nazwę wnioskodawcy wpisuje się do rejestru wewnętrznego do spraw wniosków o rejestrację świadectw dla artykułów rolno-spożywczych o szczególnym charakterze, zwanego dalej "rejestrem wewnętrznym wniosków".
§  9.
Minister, w terminie 7 dni od dnia wpisania informacji, o których mowa w § 8, do rejestru wewnętrznego wniosków:
1)
powiadamia o tym fakcie wnioskodawcę;
2)
przekazuje wniosek organowi opiniodawczo-doradczemu w sprawach regionalnych i tradycyjnych artykułów rolno-spożywczych, powołanemu jako organ pomocniczy ministra na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 i Nr 80, poz. 717), zwanemu dalej "organem opiniodawczo-doradczym";
3)
ogłasza w prasie o zasięgu ogólnokrajowym oraz na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi informację o wpłynięciu wniosku, podając:
a)
datę wpłynięcia wniosku,
b)
zgłoszoną nazwę i kategorię artykułu rolno-spożywczego,
c)
nazwę wnioskodawcy,
d)
informację o możliwości złożenia zastrzeżenia przez każdego, kto ma w tym uzasadniony interes ekonomiczny lub prawny, w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia informacji.
§  10.
Zastrzeżenie, o którym mowa w § 9 pkt 3 lit. d, zwane dalej "zastrzeżeniem", powinno zawierać:
1)
imię i nazwisko albo nazwę oraz miejsce zamieszkania albo siedzibę i adres wnoszącego zastrzeżenie;
2)
wskazanie uzasadnionego interesu ekonomicznego lub prawnego wnoszącego zastrzeżenie.
§  11.
Do zastrzeżenia stosuje się odpowiednio przepisy § 5 i 7.
§  12.
O kolejności opiniowania wniosków decyduje data i godzina wpłynięcia wniosku, wpisane do rejestru wewnętrznego wniosków.
§  13.
1.
W przypadku niewniesienia zastrzeżenia organ opiniodawczo-doradczy, w terminie 60 dni od dnia upływu terminu na wniesienie zastrzeżenia, wydaje opinię w zakresie spełniania wymagań określonych w art. 2 i 4-6 rozporządzenia Rady 2082/92/EWG.
2.
Przed wydaniem opinii, o której mowa w ust. 1, minister może wystąpić do wnioskodawcy o uzupełnienie lub wyjaśnienie, w wyznaczonym terminie, informacji zawartych we wniosku.
3.
Minister, biorąc pod uwagę opinię organu opiniodawczo-doradczego, w terminie 14 dni od dnia jej wydania:
1)
przekazuje wniosek do Komisji Europejskiej albo
2)
w drodze decyzji odmawia przekazania wniosku do Komisji Europejskiej.
§  14.
W przypadku wniesienia zastrzeżenia, do rejestru wewnętrznego wniosków wpisuje się datę jego wpływu.
§  15.
Minister w terminie 7 dni od dnia wpisania zastrzeżenia do rejestru wewnętrznego wniosków:
1)
powiadamia o tym fakcie wnioskodawcę i wnoszącego zastrzeżenie;
2)
przekazuje zastrzeżenie organowi opiniodawczo-doradczemu.
§  16.
1.
Opinię w zakresie spełniania wymagań określonych w art. 2 i 4-6 rozporządzenia Rady 2082/92/EWG oraz zasadności wniesionego zastrzeżenia organ opiniodawczo-doradczy wydaje w terminie 60 dni od dnia przekazania mu zastrzeżenia przez ministra.
2.
Przed wydaniem opinii, o której mowa w ust. 1, minister może wystąpić do wnioskodawcy lub wnoszącego zastrzeżenie o uzupełnienie lub wyjaśnienie, w wyznaczonym terminie, informacji zawartych we wniosku lub w zastrzeżeniu.
3.
Minister, biorąc pod uwagę opinię organu opiniodawczo-doradczego, w terminie 14 dni od dnia jej wydania:
1)
wydaje decyzję o przekazaniu wniosku do Komisji Europejskiej i oddaleniu zastrzeżenia - w przypadku gdy wniosek jest zasadny, a zastrzeżenie jest niezasadne;
2)
w drodze decyzji odmawia przekazania wniosku do Komisji Europejskiej i umarza postępowanie w zakresie złożonego zastrzeżenia - w przypadku gdy wniosek jest niezasadny;
3)
wzywa wnioskodawcę i wnoszącego zastrzeżenie do złożenia, w wyznaczonym terminie, wspólnego wniosku - w przypadku gdy wniosek i zastrzeżenie są zasadne.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, minister przekazuje wniosek do Komisji Europejskiej, jeżeli decyzja stanie się ostateczna.
§  17.
1.
W przypadku złożenia wspólnego wniosku, o którym mowa w § 16 ust. 3 pkt 3, minister przekazuje wniosek organowi opiniodawczo-doradczemu.
2.
Organ opiniodawczo-doradczy wydaje opinię w zakresie spełniania wymagań określonych w art. 2 i 4-6 rozporządzenia Rady 2082/92/EWG, w terminie 30 dni od dnia przekazania mu wspólnego wniosku przez ministra.
3.
Minister, biorąc pod uwagę opinię organu opiniodawczo-doradczego, w terminie 14 dni od dnia jej wydania:
1)
przekazuje wniosek do Komisji Europejskiej albo
2)
w drodze decyzji odmawia przekazania wniosku do Komisji Europejskiej.
§  18.
W przypadku niezłożenia wspólnego wniosku minister, w drodze decyzji, odmawia przekazania wniosku, o którym mowa w § 16 ust. 3 pkt 3, do Komisji Europejskiej, w terminie 7 dni od dnia upływu wyznaczonego terminu na złożenie wspólnego wniosku.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 maja 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 106, poz. 1125).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1802, z 2002 r. Nr 135, poz. 1145 i Nr 166, poz. 1360, z 2003 r. Nr 208, poz. 2020 i Nr 223, poz. 2220 i 2221 oraz z 2004 r. Nr 42, poz. 386 i Nr 96, poz. 959.

3) Dane dotyczące ogłoszenia rozporządzenia Rady 2082/92/EWG, zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, dotyczą ogłoszenia tego aktu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.125.1311

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wnioski o rejestrację świadectw dla artykułów rolno-spożywczych o szczególnym charakterze.
Data aktu: 12/05/2004
Data ogłoszenia: 02/06/2004
Data wejścia w życie: 02/06/2004