Rejestr urządzeń naziemnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 30 kwietnia 2004 r.
w sprawie rejestru urządzeń naziemnych

Na podstawie art. 92 pkt 3 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 130, poz. 1112, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb prowadzenia rejestru lotniczych urządzeń naziemnych używanych dla potrzeb lotnictwa cywilnego, o których mowa w art. 88 ust. 3 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze, zwanych dalej "urządzeniami".
§  2.
Wniosek o wpis do rejestru urządzeń, zwanego dalej "rejestrem", powinien mieć formę pisemną oraz zawierać następujące dane:
1)
kategorię urządzenia, które ma być wpisane w rejestrze;
2)
imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres zakładającego urządzenie;
3)
imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres użytkownika urządzenia;
4)
współrzędne geograficzne zainstalowanego urządzenia;
5)
nazwę producenta urządzenia;
6)
numer fabryczny urządzenia.
§  3.
1.
Informacja o rodzaju urządzenia i celu, w jakim ma być stosowane, dołączana do wniosku, zgodnie z art. 88 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze, zwanej dalej "ustawą", powinna zawierać:
1)
określenie przeznaczenia urządzenia;
2)
nazwę i typ urządzenia;
3)
zestaw roboczy wchodzący w skład urządzenia;
4)
datę rozpoczęcia funkcjonowania urządzenia;
5)
przewidywany okres eksploatacji urządzenia;
6)
znak rozpoznawczy przewidziany dla urządzenia;
7)
klasę stanu urządzenia.
2.
Charakterystyka techniczna urządzenia dołączana do wniosku, zgodnie z art. 88 ust. 5 pkt 3 ustawy, powinna zawierać:
1)
dane techniczne urządzenia, w tym:
a)
nazwę i numer modelu urządzenia,
b)
typ urządzenia,
c)
zakres i sposoby strojenia urządzenia,
d)
siatkę częstotliwości urządzenia,
e)
oznaczenie rodzaju emisji,
f)
dostępne rodzaje pracy urządzenia i formaty jego sygnałów;
2)
określenie mocy średniej sygnału dla urządzeń promieniujących falą ciągłą lub dla urządzeń impulsowych, mocy w impulsie, okresu powtarzania impulsów, czasu trwania impulsu - w przypadku urządzenia będącego nadajnikiem;
3)
określenie czułości odbiornika - w decybelach w stosunku do jednego miliwata (dBm), kryterium określenia czułości w decybelach (dB) - w przypadku urządzenia będącego odbiornikiem;
4)
określenie danych technicznych anteny urządzenia, w tym:
a)
rodzaju i typu anteny,
b)
zakresu częstotliwości pracy anteny,
c)
strat w torze przesyłowym wysokiej częstotliwości,
d)
polaryzacji anteny,
e)
szerokości wiązki w płaszczyźnie poziomej i pionowej anteny,
f)
zysku kierunkowego listka głównego oraz pierwszego głównego listka bocznego anteny,
g)
wysokości zawieszenia oraz wysokości skutecznej anteny,
h)
parametrów dotyczących przeszukiwania przestrzeni, w tym:
rodzaju przeszukiwania przestrzeni,
czasu pełnego obrotu anteny liczonego w sekundach,
możliwości opuszczania wybranych sektorów,
przeszukiwania pionowego i poziomego;
5)
dodatkowe dane techniczne w przypadku automatycznych systemów pomiarowych parametrów meteorologicznych, w tym:
a)
mierzone parametry,
b)
dostępne standardy sygnałów;
6)
dane techniczne w przypadku wzrokowych pomocy nawigacyjnych, w tym:
a)
figury geometryczne stosowanych pomocy świetlnych podejścia,
b)
zasięg widzialności pomocy świetlnych podejścia.
§  4.
W zaświadczeniu stanowiącym dowód wpisania urządzenia do rejestru zamieszcza się następujące dane:
1)
imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres zakładającego urządzenie;
2)
imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres użytkownika urządzenia;
3)
nazwę i typ urządzenia;
4)
numer fabryczny urządzenia;
5)
współrzędne geograficzne zainstalowania urządzenia;
6)
datę wydania decyzji administracyjnej o wpisie urządzenia do rejestru;
7)
numer identyfikacyjny, pod którym dokonano rejestracji urządzenia w rejestrze.
§  5.
1.
Wraz z rejestrem prowadzona jest dokumentacja rejestrowa, na którą składają się:
1)
wnioski o wpis do rejestru;
2)
dokumenty dołączane do wniosku, o którym mowa w pkt 1;
3)
kopie decyzji o wpisie i wykreśleniu urządzenia z rejestru;
4)
kopie wydanych zaświadczeń o wpisie do rejestru.
2.
Wpisowi do rejestru podlegają dane wymienione w ust. 1 pkt 3 i 4, w § 2 i 3 oraz zawarte w dokumentach, o których mowa w art. 88 ust. 5 pkt 2 i 4 ustawy.
§  6.
1.
Rejestr jest prowadzony dla poszczególnych urządzeń wymienionych w art. 88 ust. 3 ustawy równocześnie w formie elektronicznej oraz w formie kartoteki.
2.
Rejestr zabezpiecza się przed dostępem osób nieupoważnionych.
§  7.
1.
W rejestrze każde urządzenie rejestrowane jest pod oddzielną pozycją i otrzymuje numer identyfikacyjny, na który składa się oznaczenie literowe danej grupy urządzeń oraz kolejny numer w ramach tej grupy, pod którym dokonano rejestracji urządzenia.
2.
W rejestrze prowadzonym w formie elektronicznej zapis elektroniczny jest dokonywany w sposób zapewniający niezwłoczne odczytanie i wydrukowanie całości lub części zapisanych danych.
§  8.
1.
Rejestr prowadzony w formie kartoteki stanowi zbiór kart ewidencyjnych, które są wydrukiem zapisu elektronicznego rejestru prowadzonego w formie elektronicznej.
2.
Karty ewidencyjne są prowadzone oddzielnie dla każdego urządzenia wpisanego do rejestru.
3.
Każda karta ewidencyjna powinna być podpisana w sposób czytelny przez osobę dokonującą wpisów w rejestrze prowadzonym w formie elektronicznej.
§  9.
1.
Zmiana danych podlegających wpisowi do rejestru jest dokonywana uprzednio w rejestrze prowadzonym w formie elektronicznej.
2.
Wprowadzanie zmian w rejestrze prowadzonym w formie kartoteki jest dokonywane przez dołączenie do karty ewidencyjnej danego urządzenia, karty stanowiącej wydruk zapisu elektronicznego rejestru prowadzonego w formie elektronicznej po dokonaniu zmian, o których mowa w ust. 1.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Komunikacji z dnia 15 września 1964 r. w sprawie cywilnych lotnisk, lądowisk i lotniczych urządzeń naziemnych (Dz. U. Nr 37, poz. 237, z 1998 r. Nr 130, poz. 859 oraz z 1999 r. Nr 21, poz. 192) w zakresie ewidencji lotniczych urządzeń naziemnych.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165, Nr 141, poz. 1359 i Nr 232, poz. 2322).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 210, poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 54, poz. 535, Nr 96, poz. 959 i Nr 99, poz. 1002.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.119.1247

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestr urządzeń naziemnych.
Data aktu: 30/04/2004
Data ogłoszenia: 27/05/2004
Data wejścia w życie: 11/06/2004