Ewidencja lądowisk.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 30 kwietnia 2004 r.
w sprawie ewidencji lądowisk

Na podstawie art. 93 ust. 5 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 130, poz. 1112, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady prowadzenia ewidencji lądowisk;
2)
wzór ewidencji lądowisk;
3)
tryb zgłaszania lądowisk do ewidencji lądowisk;
4)
szczegółowe zasady dopuszczania lądowisk do użytkowania.
§  2.
Ewidencja lądowisk, zwana dalej "ewidencją", składa się z:
1)
księgi ewidencyjnej lądowisk;
2)
teczek lądowisk;
3)
teczek korespondencyjnych lądowisk.
§  3.
1.
Księga ewidencyjna lądowisk składa się z numerowanych kolejno kart ewidencyjnych.
2.
Wzór karty ewidencyjnej lądowiska określa załącznik do rozporządzenia.
3.
Każdemu lądowisku nadawany jest numer ewidencyjny, zgodny z numerem karty w księdze ewidencyjnej lądowisk.
4.
Każdy ma prawo wglądu do księgi ewidencyjnej lądowisk.
§  4.
1.
Teczki lądowisk są prowadzone oddzielnie dla poszczególnych lądowisk.
2.
W teczkach lądowisk przechowuje się dokumenty dotyczące lądowiska, o których mowa w § 6, oraz decyzje, o których mowa w § 8.
§  5.
Teczka korespondencyjna lądowiska zawiera korespondencję dotyczącą lądowisk, usystematyzowaną według daty wpływu lub wysłania tej korespondencji.
§  6.
1.
Zgłoszenie lądowiska do ewidencji powinno zawierać:
1)
dane zarządzającego oraz głównego użytkownika lądowiska z podaniem jego nazwy, adresu i numeru telefonu;
2)
współrzędne geograficzne punktu odniesienia lądowiska (według Światowego Systemu Geodezyjnego WGS-84);
3)
położenie lądowiska w stosunku do najbliższej miejscowości (kierunek i odległość), ewentualnie położenie w stosunku do charakterystycznego obiektu;
4)
przeznaczenie lądowiska (określenie typów statków powietrznych mogących na nim przeprowadzać operacje lotnicze).
2.
Do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, dołącza się w dwóch egzemplarzach:
1)
dokument potwierdzający możliwość wykorzystania terenu na cele lądowiska, wydany przez właściwą, ze względu na miejsce położenia lądowiska, jednostkę samorządu terytorialnego;
2)
mapę w skali nie mniejszej niż 1 : 25.000 obejmującą teren lądowiska z naniesionymi granicami pola wzlotów, kierunkami podejść oraz granicami przestrzeni powietrznej w rejonie lądowiska przystosowanego do startów i lądowań samolotów i szybowców oraz w skali 1 : 5.000 dla lądowisk przystosowanych do startów i lądowań śmigłowców ze wskazaniem rodzaju, położenia i wysokości przeszkód lotniczych w promieniu 3 km od środka pola wzlotów dla lądowisk przystosowanych do startów i lądowań samolotów i szybowców oraz w promieniu 1 km dla lądowisk przystosowanych do startów i lądowań śmigłowców;
3)
profile pól wznoszenia i podejścia w:
a)
skali poziomej 1 : 10.000 i pionowej 1 : 500 dla lądowisk przystosowanych do startów i lądowań dla samolotów i szybowców,
b)
skali poziomej 1 : 5.000 lub 1 : 2.000 i w skali pionowej 1 : 1.000, 1 : 500 lub 1 : 200 dla lądowisk przystosowanych do startów i lądowań dla śmigłowców;
4)
pozytywną opinię państwowego powiatowego inspektora sanitarnego odnośnie wymagań higienicznych i zdrowotnych zakładanego lądowiska oraz wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska odnośnie wpływu zakładanego lądowiska na środowisko;
5)
instrukcję operacyjną lądowiska;
6)
pisemne oświadczenie, że:
a)
lądowisko nadaje się do ruchu lotniczego w zakresie ustalonym w instrukcji operacyjnej lądowiska,
b)
użytkowanie lądowiska przez statki powietrzne nie zagraża bezpieczeństwu ludzi i mienia.
§  7.
Instrukcja operacyjna lądowiska powinna być dostępna na lądowisku przez cały czas jego użytkowania.
§  8.
1.
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w drodze decyzji administracyjnej, rozstrzyga o wpisie lądowiska do ewidencji, o odmowie wpisu lądowiska do ewidencji oraz o wykreśleniu lądowiska z ewidencji.
2.
Do decyzji o wpisie lądowiska do ewidencji Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego dołącza duplikat karty ewidencyjnej lądowiska.
§  9.
1.
Wykreślenie lądowiska z ewidencji następuje:
1)
na wniosek zarządzającego lądowiskiem;
2)
z urzędu, jeżeli lądowisko zostało zamknięte dla ruchu lotniczego.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 zarządzający lądowiskiem zwraca Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego decyzję o wpisaniu lądowiska do ewidencji.
§  10.
Użytkowanie lądowiska można rozpocząć po otrzymaniu decyzji o wpisie lądowiska do ewidencji oraz gdy lądowisko to spełnia warunki określone w instrukcji operacyjnej lądowiska.
§  11.
1.
Użytkownicy lądowisk stałych dostosują dokumentację lądowisk do wymagań określonych w rozporządzeniu i prześlą ją Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego do dnia 31 grudnia 2005 r.
2.
Niedokonanie czynności, o których mowa w ust. 1, lub ich dokonanie po określonym terminie, spowoduje wykreślenie lądowiska z ewidencji.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165, Nr 141, poz. 1359 i Nr 232, poz. 2322).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 210, poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 54, poz. 535, Nr 96, poz. 959 i Nr 99, poz. 1002.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR KARTY EWIDENCYJNEJ LĄDOWISKA

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.118.1238

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ewidencja lądowisk.
Data aktu: 30/04/2004
Data ogłoszenia: 26/05/2004
Data wejścia w życie: 10/06/2004