Przyrządy pomiarowe, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawiane tym przedsiębiorcom wymagania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 13 stycznia 2004 r.
w sprawie przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawianych tym przedsiębiorcom wymagań

Na podstawie art. 9 pkt 8 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do przyrządów pomiarowych, których naprawa lub instalacja może być wykonywana wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, należą przyrządy kontrolne - tachografy samochodowe, zwane dalej "tachografami".
§  2.
1.
Przedsiębiorca naprawiający lub instalujący tachografy powinien:
1)
dysponować wyposażeniem pozwalającym na prawidłowe wykonywanie napraw lub instalacji oraz prowadzić jego ewidencję;
2)
oznakować wyposażenie, o którym mowa w pkt 1, w sposób umożliwiający jego identyfikację;
3)
zatrudniać personel posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie w przedmiocie napraw i instalacji tachografów, poświadczoną świadectwami ukończonych szkoleń w tym zakresie;
4)
posiadać procedury wykonywania napraw lub instalacji oraz obsługi wyposażenia;
5)
zapewniać wykonywanie napraw lub instalacji zgodnie z dokumentacją techniczną tachografów;
6)
stosować własną cechę służącą do identyfikacji przedsiębiorcy i przeznaczoną do umieszczania na zabezpieczeniach zakładanych przez niego na tachografach w miejscach wymaganych przez przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2002 r. w sprawie wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać tachografy samochodowe oraz wykresówki (Dz. U. Nr 230, poz. 1929 oraz z 2003 r. Nr 8, poz. 96);
7)
wyposażyć pomieszczenia, w których są wykonywane naprawy lub instalacje, w szczególności w oświetlenie, ogrzewanie i wentylację, niezbędne do prawidłowego wykonywania tych czynności;
8)
dysponować miejscami parkingowymi dla pojazdów, w których mają być naprawiane lub instalowane tachografy.
2.
Jeżeli naprawy tachografów są wykonywane przez przedsiębiorcę prowadzącego równocześnie inną działalność gospodarczą, to pomieszczenia przeznaczone do napraw powinny być wydzielone i oznakowane w sposób wskazujący ich przeznaczenie.
§  3.
1.
Przedsiębiorca powinien dokumentować wykonane naprawy lub instalacje tachografów w księdze rejestrowej prowadzonej w formie zapewniającej trwałe przechowywanie danych.
2.
W księdze rejestrowej powinny być zamieszczane następujące informacje:
1)
data przyjęcia i wydania tachografu;
2)
dane identyfikujące tachograf;
3)
nazwa i adres zleceniodawcy;
4)
zakres wykonanych czynności;
5)
dane identyfikujące pojazd, w którym został zainstalowany tachograf.
3.
Przedsiębiorca jest obowiązany przechowywać dane przez okres co najmniej 3 lat od daty wykonania usługi.
§  4.
1.
Przedsiębiorca powinien zapewniać udział zatrudnianego personelu wykonującego, w ramach prowadzonej przez niego działalności, naprawy lub instalacje tachografów, co najmniej raz na 3 lata w szkoleniach z zakresu naprawianych lub instalowanych typów tachografów.
2.
Ukończenie szkolenia powinno być potwierdzone świadectwem wystawionym przez prowadzącego szkolenie.
3.
Przedsiębiorca powinien przechowywać dokumentację dotyczącą kwalifikacji i szkoleń pracowników wykonujących naprawy lub instalacje tachografów.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 155, poz. 1286 i Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 170, poz. 1652.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.11.99

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przyrządy pomiarowe, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawiane tym przedsiębiorcom wymagania.
Data aktu: 13/01/2004
Data ogłoszenia: 27/01/2004
Data wejścia w życie: 31/01/2004