Przyrządy pomiarowe, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawiane tym przedsiębiorcom wymagania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 13 stycznia 2004 r.
w sprawie przyrządów pomiarowych, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawianych tym przedsiębiorcom wymagań

Na podstawie art. 9 pkt 8 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 63, poz. 636, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do przyrządów pomiarowych, których naprawa lub instalacja może być wykonywana wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, należą przyrządy kontrolne - tachografy samochodowe, zwane dalej "tachografami".
§  2.
1.
Przedsiębiorca naprawiający lub instalujący tachografy powinien:
1)
dysponować wyposażeniem pozwalającym na prawidłowe wykonywanie napraw lub instalacji oraz prowadzić jego ewidencję;
2)
oznakować wyposażenie, o którym mowa w pkt 1, w sposób umożliwiający jego identyfikację;
3)
zatrudniać personel posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie w przedmiocie napraw i instalacji tachografów, poświadczoną świadectwami ukończonych szkoleń w tym zakresie;
4)
posiadać procedury wykonywania napraw lub instalacji oraz obsługi wyposażenia;
5)
zapewniać wykonywanie napraw lub instalacji zgodnie z dokumentacją techniczną tachografów;
6)
stosować własną cechę służącą do identyfikacji przedsiębiorcy i przeznaczoną do umieszczania na zabezpieczeniach zakładanych przez niego na tachografach w miejscach wymaganych przez przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2002 r. w sprawie wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać tachografy samochodowe oraz wykresówki (Dz. U. Nr 230, poz. 1929 oraz z 2003 r. Nr 8, poz. 96);
7)
wyposażyć pomieszczenia, w których są wykonywane naprawy lub instalacje, w szczególności w oświetlenie, ogrzewanie i wentylację, niezbędne do prawidłowego wykonywania tych czynności;
8)
dysponować miejscami parkingowymi dla pojazdów, w których mają być naprawiane lub instalowane tachografy.
2.
Jeżeli naprawy tachografów są wykonywane przez przedsiębiorcę prowadzącego równocześnie inną działalność gospodarczą, to pomieszczenia przeznaczone do napraw powinny być wydzielone i oznakowane w sposób wskazujący ich przeznaczenie.
§  3.
1.
Przedsiębiorca powinien dokumentować wykonane naprawy lub instalacje tachografów w księdze rejestrowej prowadzonej w formie zapewniającej trwałe przechowywanie danych.
2.
W księdze rejestrowej powinny być zamieszczane następujące informacje:
1)
data przyjęcia i wydania tachografu;
2)
dane identyfikujące tachograf;
3)
nazwa i adres zleceniodawcy;
4)
zakres wykonanych czynności;
5)
dane identyfikujące pojazd, w którym został zainstalowany tachograf.
3.
Przedsiębiorca jest obowiązany przechowywać dane przez okres co najmniej 3 lat od daty wykonania usługi.
§  4.
1.
Przedsiębiorca powinien zapewniać udział zatrudnianego personelu wykonującego, w ramach prowadzonej przez niego działalności, naprawy lub instalacje tachografów, co najmniej raz na 3 lata w szkoleniach z zakresu naprawianych lub instalowanych typów tachografów.
2.
Ukończenie szkolenia powinno być potwierdzone świadectwem wystawionym przez prowadzącego szkolenie.
3.
Przedsiębiorca powinien przechowywać dokumentację dotyczącą kwalifikacji i szkoleń pracowników wykonujących naprawy lub instalacje tachografów.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 155, poz. 1286 i Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 170, poz. 1652.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.11.99

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przyrządy pomiarowe, które są naprawiane lub instalowane wyłącznie przez upoważnionych przedsiębiorców, oraz stawiane tym przedsiębiorcom wymagania.
Data aktu: 13/01/2004
Data ogłoszenia: 27/01/2004
Data wejścia w życie: 31/01/2004