Ewidencja podatkowa nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 22 kwietnia 2004 r.
w sprawie ewidencji podatkowej nieruchomości

Na podstawie art. 7a ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. [Przedmiot regulacji]
Rozporządzenie określa zasady prowadzenia ewidencji podatkowej nieruchomości, zwanej dalej "ewidencją", w systemie informatycznym przez organy podatkowe, w tym zakres informacji objętych tą ewidencją.
§  2. [Wymagania w zakresie systemu informatycznego wykorzystywanego do prowadzenia ewidencji podatkowej nieruchomości]
1.
System informatyczny powinien spełniać warunki określone w przepisach o warunkach technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych.
2.
System informatyczny powinien umożliwiać:
1)
tworzenie raportów i zbiorczych zestawień według kryteriów definiowanych przez użytkownika;
2)
eksport danych zawartych w ewidencji do pliku w formacie rozszerzalnego języka znaczników (XML), w celu ich porównywania z danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej na podstawie przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego, zwanej dalej "ewidencją gruntów i budynków".
3.
Strukturę i zasady budowy pliku w formacie XML określa załącznik do rozporządzenia.
§  3. [Dane gromadzone w ewidencji podatkowej nieruchomości]
Ewidencja obejmuje dane niezbędne do wymiaru i poboru podatku od nieruchomości, podatku rolnego lub podatku leśnego, w tym:
1)
dane dotyczące podatników podatku od nieruchomości, podatku rolnego lub podatku leśnego, zwanych dalej "podatnikami";
2)
dane dotyczące gruntów, budynków lub ich części, a także budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, oraz gruntów podlegających opodatkowaniu podatkiem rolnym lub podatkiem leśnym, zwanych dalej "przedmiotami opodatkowania".
§  4. [Dane dotyczące podatników]
1.
W ewidencji wykazuje się dane dotyczące podatników, w tym:
1)
w odniesieniu do osób fizycznych:
a)
nazwisko,
b)
pierwsze imię,
c)
drugie imię,
d)
adres zamieszkania,
e)
numer identyfikacji podatkowej (NIP),
f)
numer ewidencyjny PESEL,
g)
numer identyfikacyjny REGON, o ile został nadany;
2)
w odniesieniu do osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej:
a)
nazwę pełną lub nazwę skróconą (firma),
b)
adres siedziby,
c)
numer identyfikacji podatkowej (NIP),
d)
numer identyfikacyjny REGON.
2.
W przypadku gdy osobie fizycznej nie nadano numeru ewidencyjnego PESEL, w ewidencji wykazuje się datę urodzenia oraz imiona rodziców podatnika.
3.
W ewidencji wykazuje się także, czy podatnik jest właścicielem, posiadaczem samoistnym, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem zależnym przedmiotów opodatkowania.
§  5. [Dane dotyczące przedmiotów opodatkowania]
1.
W ewidencji wykazuje się dane dotyczące przedmiotów opodatkowania, w tym:
1)
w odniesieniu do gruntów:
a)
powierzchnię, określoną z dokładnością do 1 m2,
b)
identyfikatory działek ewidencyjnych,
c)
numer księgi wieczystej lub zbioru dokumentów oraz nazwę sądu, w którym jest prowadzona księga wieczysta lub zbiór dokumentów;
2)
w odniesieniu do budynków lub ich części:
a)
powierzchnię użytkową, określoną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych,
b)
identyfikatory budynków,
c)
numer księgi wieczystej lub zbioru dokumentów oraz nazwę sądu, w którym jest prowadzona księga wieczysta lub zbiór dokumentów, jeżeli budynek stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności;
3)
w odniesieniu do budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - wartość stanowiącą podstawę opodatkowania budowli, określoną zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
2.
Jeżeli grunty są sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako:
1)
użytki rolne albo jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych i podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym - w ewidencji wykazuje się oznaczenie użytków gruntowych, a także klas gleboznawczych, jeżeli grunty stanowią gospodarstwo rolne lub podlegają zwolnieniu albo uldze od podatku rolnego ze względu na oznaczenie klasy gleboznawczej gruntu;
2)
lasy i podlegają opodatkowaniu podatkiem leśnym - w ewidencji wykazuje się powierzchnię odrębnie dla: lasów, lasów ochronnych, lasów wchodzących w skład rezerwatów przyrody i lasów wchodzących w skład parków narodowych.
3.
Jeżeli w budynku znajdują się wydzielone samodzielne lokale mieszkalne lub lokale o innym przeznaczeniu, w rozumieniu przepisów o własności lokali - w ewidencji wykazuje się identyfikator lokalu oraz numer księgi wieczystej i nazwę sądu, w którym jest prowadzona księga wieczysta dla lokalu będącego przedmiotem odrębnej własności.
4.
Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b i c, pkt 2 lit. b i c oraz ust. 3, wykazuje się w ewidencji odrębnie dla każdej nieruchomości. Dla każdej nieruchomości wykazuje się również informacje o położeniu nieruchomości, w tym adres nieruchomości.
5.
Jeżeli grunty, budynki lub ich części albo budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej:
1)
podlegają zwolnieniu albo uldze od podatku od nieruchomości, podatku rolnego lub podatku leśnego - w ewidencji, oprócz danych, o których mowa w ust. 1-4, wykazuje się również podstawę prawną zastosowania zwolnienia albo ulgi;
2)
znajdują się na terenach zamkniętych w rozumieniu przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego - w ewidencji wykazuje się jedynie dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, pkt 2 lit. a i pkt 3;
3)
są przedmiotem współwłasności lub znajdują się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów - w ewidencji wykazuje się tego rodzaju informację.
§  6. [Inne dane]
W ewidencji mogą być wykazywane, oprócz danych wymienionych w § 4 i 5, inne dane niezbędne do wymiaru i poboru podatku od nieruchomości, podatku rolnego lub podatku leśnego.
§  7. [Eksport danych w celu ich porównywania z danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków]
1.
Eksport danych, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, powinien zostać zapewniony do dnia 31 grudnia roku następującego po roku, w którym dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków mogą być udostępniane w formacie wymiany danych ewidencyjnych określonym w przepisach prawa geodezyjnego i kartograficznego.
2.
Dane, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 lit. b i c, pkt 2 lit. b i c oraz ust. 3, wykazuje się w ewidencji nie później niż w terminie określonym w ust. 1.
§  8. [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2005 r.
________

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 200, poz. 1683, z 2003 r. Nr 96, poz. 874, Nr 110, poz. 1039, Nr 188, poz. 1840, Nr 200, poz. 1953 i Nr 203, poz. 1966 oraz z 2004 r. Nr 92, poz. 880 i 884 i Nr 96, poz. 959.

ZAŁĄCZNIK

STRUKTURA I ZASADY BUDOWY PLIKU W FORMACIE XML

A. Schemat pliku w formacie Rozszerzalnego Języka Znaczników (XML)

schemat

B. Tabela typów powierzchni gruntów

Symbol Typ powierzchni Rodzaj nieruchomości w ewidencji podatkowej
R Grunty orne Grunty orne
ŁPs Łąki i pastwiska Łąki i pastwiska
S Sady Sady
B Użytki rolne zabudowane Użytki rolne zabudowane B-R, B-Ł itp
Wsr Grunty pod stawami Grunty pod stawami
W Rowy Rowy
Ls Lasy Lasy
N Nieużytki Nieużytki
E Użytki ekologiczne Użytki ekologiczne
Lz Grunty zadrzewione i zakrzewione Grunty zadrzewione i zakrzewione
IG Inne grunty Związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Pod jeziorami, zajęte na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych

Pozostałe

Grunty podlegające zwolnieniu (uldze) podatkowemu niewykazane w wymienionych powyżej kategoriach

C. Tabela typów powierzchni budynków i ich części

Symbol Typ powierzchni Rodzaj nieruchomości w ewidencji podatkowej
BM Budynki mieszkalne i ich części Budynki mieszkalne i ich części

Budynki mieszkalne i ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej

Budynki mieszkalne i ich części podlegające zwolnieniu (uldze) podatkowemu

BN Budynki niemieszkalne i ich części Budynki i ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Budynki i ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym

Budynki i ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych

Pozostałe budynki i ich części

Budynki niemieszkalne lub ich części podlegające zwolnieniu (uldze) podatkowemu

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024