Informacja wyprzedzająca dla ludności na wypadek zdarzenia radiacyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 kwietnia 2004 r.
w sprawie informacji wyprzedzającej dla ludności na wypadek zdarzenia radiacyjnego1)

Na podstawie art. 92 ust. 4 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2001 r. Nr 3, poz. 18, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
grupy ludności, którym jest przekazywana informacja wyprzedzająca;
2)
podmioty właściwe w sprawie opracowywania i przekazywania informacji wyprzedzającej;
3)
zakres informacji wyprzedzającej oraz sposób i częstotliwość jej przekazywania;
4)
rodzaje działalności, które w przypadku zdarzenia radiacyjnego mogą prowadzić do narażenia ludności na dawkę promieniowania jonizującego przekraczającą dawkę graniczną.
§  2.
Informacja wyprzedzająca jest opracowywana i przekazywana na wypadek zdarzenia radiacyjnego mogącego wystąpić w związku z wykonywaniem działalności określonych w § 3, albo innego zdarzenia radiacyjnego, w wyniku których może dojść do:
1)
znaczących uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska lub
2)
wystąpienia w środowisku znacząco podwyższonych poziomów mocy dawki promieniowania jonizującego

- które mogą prowadzić do narażenia ludności na dawki promieniowania jonizującego przekraczające dawki graniczne.

§  3.
Do działalności, które w przypadku zdarzenia radiacyjnego mogą prowadzić do narażenia ludności na dawki promieniowania jonizującego przekraczające dawki graniczne należą:
1)
eksploatacja i likwidacja obiektów jądrowych, w tym reaktorów jądrowych;
2)
eksploatacja, zamknięcie i likwidacja składowisk odpadów promieniotwórczych i składowisk wypalonego paliwa jądrowego oraz budowa i eksploatacja przechowalników wypalonego paliwa jądrowego;
3)
przechowywanie paliwa jądrowego i odpadów promieniotwórczych;
4)
wytwarzanie, stosowanie, przechowywanie, składowanie substancji promieniotwórczych na potrzeby rolnictwa, przemysłu, ochrony zdrowia i badań naukowych;
5)
transport paliwa jądrowego i odpadów promieniotwórczych;
6)
transport substancji promieniotwórczych na potrzeby rolnictwa, przemysłu, ochrony zdrowia i badań naukowych;
7)
wykorzystywanie substancji promieniotwórczych do wytwarzania energii w pojazdach kosmicznych.
§  4.
Informacja wyprzedzająca przekazywana jest grupom ludności przebywającej na:
1)
terenach wokół jednostek organizacyjnych prowadzących działalności wymienione w § 3 pkt 1 - 4;
2)
terenach, które mogą być dotknięte skutkami zdarzeń radiacyjnych związanych z wypadkami podczas transportu, o którym mowa w § 3 pkt 5 i 6;
3)
terenach, które mogą być dotknięte skutkami zdarzeń radiacyjnych powstałych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a związanych z działalnościami, o których mowa w § 3;
4)
terenach, na których mogą wystąpić inne zdarzenia radiacyjne, w wyniku których może dojść do znaczących uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska lub wystąpienia w środowisku znacząco podwyższonych poziomów mocy dawki promieniowania jonizującego.
§  5.
1.
Opracowanie informacji wyprzedzającej, po określeniu granic terenów, o których mowa w § 4 pkt 1, należy do kierowników jednostek organizacyjnych prowadzących działalności wymienione w § 3 pkt 1-4.
2.
Opracowanie informacji wyprzedzającej, po określeniu granic terenów, o których mowa w § 4 pkt 2, należy do kierowników jednostek organizacyjnych, które wykonują transport, o którym mowa w § 3 pkt 5 i 6.
3.
Opracowanie informacji wyprzedzającej, po określeniu granic terenów, o których mowa w § 4 pkt 3 i 4, należy do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
4.
Podstawą określenia granic terenów, o których mowa w § 4, jest analiza skutków potencjalnych zdarzeń radiacyjnych.
§  6.
Zakres informacji wyprzedzającej obejmuje:
1)
podstawowe dane o promieniowaniu jonizującym oraz o skutkach jego oddziaływania na człowieka i środowisko;
2)
w przypadku działalności, o których mowa w § 3 pkt 1-4 - rodzaje sytuacji awaryjnych i scenariusze ich rozwoju, brane pod uwagę przy projektowaniu działalności, mogące prowadzić do wystąpienia zdarzeń radiacyjnych powodujących zagrożenie, o którym mowa w § 2, poza terenem jednostki organizacyjnej, z określeniem rodzaju i zasięgu ich potencjalnych skutków dla ludności i środowiska;
3)
w przypadku działalności, o których mowa w § 3 pkt 5-7, rodzaje sytuacji awaryjnych i scenariusze ich rozwoju, mogące wystąpić podczas transportu lub awaryjnego powrotu pojazdu kosmicznego na Ziemię, mogące prowadzić do wystąpienia zdarzeń radiacyjnych powodujących zagrożenia, o których mowa w § 2, z określeniem prawdopodobieństwa ich wystąpienia oraz rodzaju i zasięgu ich potencjalnych skutków dla ludności i środowiska;
4)
określenie sposobu alarmowania ludności o wystąpieniu i informowania o rozwoju zdarzenia radiacyjnego;
5)
wskazanie sposobów postępowania i zachowania się ludności w celu ochrony przed skutkami zdarzenia radiacyjnego i uzyskania niezbędnej pomocy, w tym wskazanie środków ochrony ludności przewidzianych w zakładowym i wojewódzkim planie postępowania awaryjnego na wypadek wystąpienia takiej sytuacji.
§  7.
Informacja wyprzedzająca jest przekazywana przez kierowników jednostek organizacyjnych prowadzących działalności wymienione w § 3 pkt 1-6 na piśmie w formie zapewniającej jej trwałość oraz łatwość przeczytania i zrozumienia w warunkach stresu, grupom ludności przebywającej na terenach, o których mowa w:
1)
§ 4 pkt 1:
a)
w odstępach rocznych - do dnia 20 stycznia każdego roku,
b)
niezwłocznie po wprowadzeniu w niej zmian;
2)
§ 4 pkt 2 - w terminie 14 dni przed rozpoczęciem transportu.
§  8.
1.
Informacja wyprzedzająca jest przekazywana przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wojewodom województw, na terenach których mogą wystąpić skutki zdarzenia radiacyjnego, o którym mowa w § 4 pkt 3 lub 4, niezwłocznie po uzyskaniu informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.
2.
Informację, o której mowa w ust. 1, wojewodowie przekazują grupom ludności określonym w § 4 pkt 3 lub 4, w drodze aktu prawa miejscowego, niezwłocznie po jej uzyskaniu od Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Rozporządzenie dokonuje transpozycji dyrektywy 89/618/Euratom z dnia 27 listopada 1989 r. w sprawie informowania ogółu społeczeństwa o środkach ochrony zdrowia, które będą stosowane, oraz działaniach, jakie należy podjąć w przypadku zagrożenia radiologicznego (Dz. Urz. WE L 357 z 7.12.1989).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 100, poz. 1085 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 135, poz. 1145, z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 124, poz. 1152 oraz z 2004 r. Nr 70, poz. 632 i Nr 96, poz.959.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.102.1065

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Informacja wyprzedzająca dla ludności na wypadek zdarzenia radiacyjnego.
Data aktu: 27/04/2004
Data ogłoszenia: 01/05/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004