Staż adaptacyjny i test umiejętności odbywane w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY1)
z dnia 23 kwietnia 2004 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności odbywanych w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z 2002 r. Nr 71, poz. 655, z 2003 r. Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu adaptacyjnego oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb ich ponoszenia,
2)
warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb ich ponoszenia

- w zawodzie konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa.

§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych;
2)
staż adaptacyjny - staż, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy;
3)
test umiejętności - test, o którym mowa w art. 2 pkt 17 ustawy;
4)
postępowanie - postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji prowadzone na podstawie przepisów ustawy;
5)
wnioskodawca - wnioskodawcę w rozumieniu ustawy;
6)
organ prowadzący postępowanie - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub podmiot wskazany w trybie określonym w art. 4a ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1548, Nr 162, poz. 1568 i Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 69, poz. 624, Nr 91, poz. 873 i Nr 96, poz. 959);
7)
Biuletynie Informacji Publicznej - Biuletyn w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 oraz z 2002 r. Nr 153, poz. 1271);
8)
jednostka - przedsiębiorcę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178, z późn. zm.2)), oraz państwowe jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną, które prowadzą działalność w zakresie objętym zawodem konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa, gdzie wnioskodawca może odbywać staż adaptacyjny.
§  3.
Organ prowadzący postępowanie upowszechnia w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego:
1)
informacje o wymogach kwalifikacyjnych odpowiednio dla zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa;
2)
wykaz literatury przedmiotu odpowiednio dla zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa.
§  4.
Jeżeli wnioskodawca wnosi o uznanie kwalifikacji zawodowych dla więcej niż jednego z zawodów: konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa, staż adaptacyjny albo test umiejętności przeprowadza się osobno dla każdego zawodu.
§  5.
1.
Konieczność odbycia stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenia testu umiejętności stwierdza w postanowieniu organ prowadzący postępowanie.
2.
Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, zobowiązującego do odbycia stażu adaptacyjnego albo przystąpienia do testu umiejętności, występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenie testu umiejętności.
3.
Test umiejętności może być przeprowadzony w języku polskim, angielskim albo francuskim.
4.
We wniosku o przeprowadzenie testu umiejętności wnioskodawca wskazuje język, w jakim ma być przeprowadzony test umiejętności.
§  6.
Organ prowadzący postępowanie przekazuje postanowienie, o którym mowa w § 5 ust. 1, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informacje o posiadanych kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym wnioskodawcy, odpowiednio:
1)
jednostce, w której ma być odbywany staż adaptacyjny, albo
2)
komisji egzaminacyjnej, która przygotowuje i przeprowadza test umiejętności.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  7.
1.
Staż adaptacyjny odbywa się w jednostce.
2.
Wnioskodawca wraz z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego składa formularz zgłoszeniowy oraz zobowiązanie jednostki do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego.
3.
W zobowiązaniu, o którym mowa w ust. 2, jednostka określa:
1)
rodzaj stosunku prawnego;
2)
termin, w jakim nawiąże stosunek prawny;
3)
okres, na jaki nawiąże stosunek prawny;
4)
informację o obowiązkach, jakie powierzy wnioskodawcy;
5)
koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu.
§  8.
1.
Koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu adaptacyjnego są ustalane kwotowo przez jednostkę, na podstawie rzeczywistych wydatków związanych z odbywaniem stażu, z uwzględnieniem długości okresu i obowiązków, o których mowa w § 7 ust. 3 pkt 4.
2.
Rzeczywiste wydatki związane z odbywaniem stażu obejmują:
1)
wydatki techniczno-organizacyjne jednostki, w której staż jest odbywany;
2)
wynagrodzenie opiekuna stażu.
3.
Opłata z tytułu kosztów odbywania przez wnioskodawcę stażu jest wnoszona jednorazowo albo miesięcznie w równych częściach na konto wskazane przez jednostkę. W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej, opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia.
§  9.
1.
Staż adaptacyjny odbywa się pod nadzorem opiekuna stażu, którym może być osoba posiadająca co najmniej 5-letnie doświadczenie w wykonywaniu odpowiednio zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni lub archeologa.
2.
Opiekuna stażu wyznacza jednostka, w której odbywa się staż adaptacyjny.
3.
W przypadku braku możliwości dalszego pełnienia czynności przez opiekuna stażu adaptacyjnego jednostka, w której staż jest odbywany, niezwłocznie dokonuje zmiany opiekuna, informując o tym wnioskodawcę i organ prowadzący postępowanie.
4.
Jednostka może dokonać zmiany opiekuna stażu po złożeniu przez wnioskodawcę umotywowanego wniosku lub po złożeniu przez opiekuna stażu umotywowanej prośby, nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem stażu adaptacyjnego.
§  10.
1.
Program i czas trwania stażu adaptacyjnego określa się w postanowieniu, o którym mowa w § 5 ust. 1.
2.
Program stażu adaptacyjnego przygotowywany jest dla każdego wnioskodawcy indywidualnie, po przeprowadzeniu analizy kwalifikacji wnioskodawcy z uwzględnieniem zakresu dotychczasowego doświadczenia zawodowego, okresu stażu niezbędnego do nabycia umiejętności do wykonywania zawodu odpowiednio konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz różnic wynikających ze specyfiki tych zawodów w Rzeczypospolitej Polskiej i państwie wnioskodawcy.
§  11.
1.
Na wniosek wnioskodawcy organ prowadzący postępowanie może przedłużyć okres stażu adaptacyjnego.
2.
Organ prowadzący postępowanie przedłuża lub odmawia przedłużenia stażu po zapoznaniu się z opinią o dotychczasowym jego przebiegu, sporządzoną przez jednostkę, w której odbywa się staż adaptacyjny.
§  12.
1.
Prawidłowy przebieg stażu adaptacyjnego zapewnia jednostka, w której odbywa się staż.
2.
Opiekun stażu adaptacyjnego informuje jednostkę o realizacji przez wnioskodawcę zadań, wynikających z zatwierdzonego programu stażu.
§  13.
1.
Zaliczenie stażu adaptacyjnego dokonuje się na podstawie oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności.
2.
Oceny stażu adaptacyjnego, w formie opinii, dokonują wspólnie opiekun stażu i jednostka, w której staż był odbywany, nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia stażu.
3.
Ocena stażu adaptacyjnego jest przekazywana wnioskodawcy oraz organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 7 dni od dnia jej sporządzenia.
4.
Wnioskodawca, który uzyskał negatywną ocenę, może ponownie wystąpić z wnioskiem o odbycie stażu.
§  14.
Na podstawie oceny, o której mowa w § 13 ust. 2, organ prowadzący postępowanie wydaje decyzję o uznaniu lub odmowie uznania kwalifikacji do wykonywania odpowiednio zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni lub archeologa.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  15.
1.
Test umiejętności, zwany dalej "testem", przeprowadza komisja egzaminacyjna.
2.
Członków komisji egzaminacyjnej, w liczbie od 3 do 5, powołuje organ prowadzący postępowanie spośród osób dysponujących wiedzą oraz doświadczeniem zawodowym w zakresie wykonywania odpowiednio zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni, archeologa.
3.
Organ prowadzący postępowanie spośród członków komisji egzaminacyjnej wyznacza przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.
§  16.
O ustalonym zakresie wiedzy i umiejętności objętych testem, miejscu, terminie przeprowadzenia testu organ prowadzący postępowanie zawiadamia wnioskodawcę, co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym dniem przeprowadzenia testu umiejętności.
§  17.
1.
W zawiadomieniu, o którym mowa w § 16, wskazuje się wysokość opłaty z tytułu kosztów przeprowadzenia testu.
2.
Koszty przeprowadzenia testu ustala organ prowadzący postępowanie na podstawie rzeczywistych wydatków techniczno-organizacyjnych ponoszonych przez organ prowadzący postępowanie w związku z przeprowadzeniem testu.
3.
Wnioskodawca wnosi opłatę z tytułu kosztów przeprowadzenie testu na rachunek bankowy organu prowadzącego postępowanie.
4.
Wnioskodawca przedstawia dowód dokonania opłaty, o której mowa w ust. 1, przed przystąpieniem do testu.
§  18.
1.
Test opracowuje komisja egzaminacyjna. Przepisy § 10 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2.
Test składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.
3.
Część pisemna testu trwa 120 minut i składa się z 30 pytań, w tym 10 % o charakterze opisowym. Każde z pytań niemające charakteru opisowego powinno zawierać nie mniej niż 3 możliwości odpowiedzi, z których jedna może być prawidłowa.
4.
Do ustnej części testu dopuszcza się osoby, które uzyskały więcej niż 80 % punktów możliwych do uzyskania z części pisemnej.
5.
Część ustna testu składa się z nie więcej niż 10 pytań i trwa 30 minut. Część ustną testu uznaje się za zdaną, jeżeli osoba zdająca odpowiedziała poprawnie na co najmniej 80 % pytań.
§  19.
Przy ocenie testu uwzględnia się w szczególności następujące zasady:
1)
za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie niemające charakteru opisowego, ustala się jednakową liczbę punktów;
2)
za każde prawidłowe rozwiązanie pytania o charakterze opisowym ustala się jednakową liczbę punktów;
3)
za każdą błędną odpowiedź lub brak odpowiedzi ustala się zero punktów;
4)
zaliczenie testu następuje w przypadku, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 80 % punktów możliwych do uzyskania.
§  20.
1.
Z przebiegu testu sporządza się protokół, w którym podaje się datę przeprowadzenia testu, skład komisji egzaminacyjnej, imię i nazwisko osoby, która przystąpiła do testu, wyniki testu oraz podpisy członków komisji egzaminacyjnej.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący komisji egzaminacyjnej przedkłada organowi prowadzącemu postępowanie oraz przekazuje wnioskodawcy w terminie trzech dni od dnia przeprowadzenia testu.
§  21.
Na podstawie wyniku testu organ prowadzący postępowanie wydaje decyzję o uznaniu lub odmowie uznania kwalifikacji do wykonywania odpowiednio zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa.
§  22.
1.
Nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu.
2.
Ponowne przystąpienie do testu wymaga złożenia nowego wniosku o przeprowadzenie testu, chyba że nieprzystąpienie do testu nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
3.
W przypadku nieprzystąpienia do testu z uzasadnionej przyczyny, przepis § 15 stosuje się odpowiednio.
4.
Oceny przyczyny usprawiedliwiającej nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie dokonuje przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
5.
Wnioskodawca, który uzyskał negatywny wynik z testu, może ponownie przystąpić do testu nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia, w którym przeprowadzono test.
6.
Do wnioskodawcy, o którym mowa w ust. 5, stosuje się przepis § 17 ust. 3.

Rozdział  4

Przepis końcowy

§  23.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Minister Kultury kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury (Dz. U. Nr 32, poz. 303).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 86, poz. 958 i Nr 114, poz. 1193, z 2001 r. Nr 49, poz. 509, Nr 67, poz. 679, Nr 102, poz. 1115 i Nr 147, poz. 1643, z 2002 r. Nr 1, poz. 2, Nr 115, poz. 995 i Nr 130, poz. 1112, z 2003 r. Nr 86, poz. 789, Nr 128, poz. 1176 i Nr 217, poz. 2125 oraz z 2004 r. Nr 54, poz. 535 i Nr 91, poz. 870.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.101.1052

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Staż adaptacyjny i test umiejętności odbywane w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu konserwatora zabytków ruchomych, konserwatora zabytków nieruchomych, konserwatora zabytkowej zieleni i archeologa.
Data aktu: 23/04/2004
Data ogłoszenia: 01/05/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004