Wzór dziennika połowowego oraz gatunki organizmów morskich, których wyrzucenie za burtę wymaga wykazania w dzienniku połowowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 26 kwietnia 2004 r.
w sprawie wzoru dziennika połowowego oraz gatunków organizmów morskich, których wyrzucenie za burtę wymaga wykazania w dzienniku połowowym

Na podstawie art. 44 ustawy z dnia 19 lutego 2004 r. o rybołówstwie (Dz. U. Nr 62, poz. 574) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dziennik połowowy składa się z okładki, strony tytułowej i kolejno ponumerowanych stron.
§  2.
Dziennik połowowy ma nadany numer, który składa się z trzech pierwszych liter nazwy siedziby okręgowego inspektora rybołówstwa morskiego wydającego dziennik połowowy, oraz z cyfr, które stanowią numer wpisu w rejestrze dzienników połowowych prowadzonym przez tego inspektora.
§  3.
1.
Okładka dziennika połowowego jest sztywna i ma kolor niebieski.
2.
Na wewnętrznej stronie okładki dziennika połowowego umieszczone są mapy, na których zaznaczone są kody rejonów połowowych określone przez:
1)
Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES);
2)
Organizację Rybacką Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO).
§  4.
Strony dziennika połowowego mają format 210 x 297 mm (A4) i są wykonane z papieru samokopiującego, z białym poddrukiem "Polska".
§  5.
1.
Każda strona dziennika połowowego, z wyłączeniem strony tytułowej, ma własny niepowtarzalny numer, który składa się z wyrazu "POL" oraz 8 cyfr.
2.
Czterem kolejnym kartkom dziennika połowowego nadaje się ten sam numer strony. Jedna z kartek stanowi oryginał strony, a pozostałe trzy stanowią kopie oryginału strony.
3.
Oryginał strony jest oznaczony cyfrą 0 i ma jasnoniebieski kolor, natomiast kopie:
1)
pierwsza - jest oznaczona cyfrą 1 i ma kolor różowy;
2)
druga - jest oznaczona cyfrą 2 i ma kolor seledynowy;
3)
trzecia - jest oznaczona cyfrą 3 i ma kolor żółty.
§  6.
1.
Wzór okładki i strony tytułowej dziennika połowowego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Wzór kolejnych stron dziennika połowowego, w tym wzór deklaracji wyładunkowo-przeładunkowej, która stanowi część strony dziennika połowowego, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia Komisji nr 2807/83 z dnia 22 września 1983 r. ustanawiającego szczegółowe zasady zapisu informacji dotyczących połowów dokonywanych przez Państwa Członkowskie (Dz. Urz. WE L 276, z 10/10/1983, z późn. zm.).
§  7.
Gatunki organizmów morskich, których wyrzucenie za burtę wymaga wykazania w dzienniku połowowym, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

OKŁADKI I STRONY TYTUŁOWEJ DZIENNIKA POŁOWOWEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  2

GATUNKI ORGANIZMÓW MORSKICH, KTÓRYCH WYRZUCENIE ZA BURTĘ WYMAGA WYKAZANIA W DZIENNIKU POŁOWOWYM

Nazwa polska Nazwa łacińska Kod FAO
1 2 3
GATUNKI ORGANIZMÓW MORSKICH WYSTĘPUJĄCYCH W POŁOWACH BAŁTYCKICH
1.Certa Vimba vimba VIV
2. Dorsz bałtycki Gadus morhua callarias COD
3. Gładzica Pleuronectes platessa PLE
4. Leszcz Abramis brama FBM
5. Łosoś Salmo salar SAL
6. Nagład Scophthalmus rhombus BLL
7. Okoń Perca fluviatilis FPE
8. Płoć Rutilus rutilus FRO
9. Pstrąg tęczowy Oncorhynchus mykiss TRR
10. Sandacz Stizostedion lucioperca FPP
11. Sieja Coregonus lavertus PLN
12. Skarp Psetta maxima TUR
13. Stornia Platichthys flesus FLE
14. Szprot Sprattus sprattus SPR
15. Szczupak Esox lucius FPI
16. Śledź Clupea harengus HER
17. Troć Salmo trutta TRS
18. Węgorz Anguilla anguilla ELE
19. Zimnica Limanda limanda DAB
GATUNKI ORGANIZMÓW MORSKICH WYSTĘPUJĄCYCH W POŁOWACH POZABAŁTYCKICH
każdy gatunek organizmów morskich, którego masa wyrzucona za burtę jest większa niż 100 kg

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024