Mianowanie funkcjonariuszy Agencji Wywiadu na stopnie służbowe.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 maja 2003 r.
w sprawie mianowania funkcjonariuszy Agencji Wywiadu na stopnie służbowe

Na podstawie art. 78 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb mianowania na stopnie służbowe,
2)
wzory wniosków o mianowanie na stopień służbowy,
3)
wzory aktów mianowania na stopień służbowy

- funkcjonariuszy Agencji Wywiadu.

2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
"ustawa" - ustawę z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu;
2)
"funkcjonariusz" - funkcjonariusza Agencji Wywiadu;
3) 1
 "przełożony" - Szefa Agencji Wywiadu, zastępcę Szefa Agencji Wywiadu oraz kierownika jednostki organizacyjnej Agencji Wywiadu;
4)
"bezpośredni przełożony" - przełożonego zajmującego stanowisko nie niższe niż kierownika sekcji lub inne równorzędne, któremu funkcjonariusz podlega bezpośrednio;
5)
"stopień" - stopień służbowy funkcjonariusza.
§  2. 
1. 
Bezpośredni przełożony funkcjonariusza występuje z wnioskiem o mianowanie funkcjonariusza na stopień starszego szeregowego oraz w korpusie podoficerów do przełożonego posiadającego uprawnienia w sprawach osobowych funkcjonariuszy.
2. 
Przełożony funkcjonariusza występuje z wnioskiem o mianowanie funkcjonariusza na stopień w korpusie chorążych oraz oficerów do Szefa Agencji Wywiadu. Szef Agencji Wywiadu, po zaopiniowaniu, przedstawia wniosek o mianowanie funkcjonariusza na stopień w korpusie oficerów Prezesowi Rady Ministrów.
3. 
Szef Agencji Wywiadu występuje z wnioskiem o mianowanie funkcjonariusza na pierwszy stopień w korpusie oficerów oraz na stopień generała brygady do Prezesa Rady Ministrów. Prezes Rady Ministrów, po zaopiniowaniu, przedstawia wniosek Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.
4. 
Wzór wniosku o mianowanie funkcjonariusza na stopień określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1.  2
 W przypadku wniosku o mianowanie na stopień osoby przyjmowanej do służby w Agencji Wywiadu i posiadającej stopień wojskowy, policyjny, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej przepisy § 2 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
2. 
W przypadku osoby przyjętej do służby w Agencji Wywiadu i posiadającej stopień Urzędu Ochrony Państwa z wnioskiem o mianowanie na stopień występuje przełożony.
§  4. 
1. 
Mianowania funkcjonariusza na wyższy stopień dokonuje się z dniem 3 maja - Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz z dniem 11 listopada - Narodowego Święta Niepodległości.
2. 
Mianowania funkcjonariusza na wyższy stopień, zależnego od zdania egzaminu, dokonuje się bezpośrednio po zdaniu tego egzaminu.
3. 
Przedterminowego mianowania funkcjonariusza na wyższy stopień w drodze wyróżnienia, na podstawie art. 101 pkt 4 ustawy, dokonuje się z dniem udzielenia tego wyróżnienia.
4. 
Jeżeli w rozkazie personalnym o mianowaniu nie określono innego dnia mianowania na stopień, dniem mianowania funkcjonariusza na stopień jest dzień wydania rozkazu personalnego o mianowaniu.
§  5. 
Mianowania funkcjonariusza na kolejny wyższy stopień w trybie art. 73 ust. 2 ustawy można dokonać z dniem zwolnienia funkcjonariusza ze służby w Agencji Wywiadu.
§  6. 
1. 
Wnioski o mianowanie funkcjonariuszy na wyższe stopnie, do stopnia kapitana włącznie, mogą być sporządzane w formie wniosku zbiorczego.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do wniosków o mianowanie funkcjonariuszy na wyższe stopnie, sporządzanych na podstawie art. 73 lub art. 101 pkt 4 ustawy.
3. 
Wzór wniosku zbiorczego, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Funkcjonariuszowi mianowanemu na stopień wystawia się akt mianowania.
2. 
Nie wystawia się aktu mianowania funkcjonariuszowi mianowanemu na stopień szeregowego.
§  8.  3
 Akt mianowania podpisuje Szef Agencji Wywiadu.
§  9. 
1. 
Funkcjonariuszowi mianowanemu na stopień Szef Agencji Wywiadu wręcza, w sposób uroczysty, akt mianowania.
2. 
W przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 1, wręcza się akt mianowania w połączeniu z obchodami świąt narodowych 3 maja oraz 11 listopada.
3. 
Wzór aktu mianowania określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4. 
Wzór aktu mianowania na pierwszy stopień w korpusie oficerów oraz na stopień generała brygady określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  10. 
W przypadku ujawnienia faktu podważającego zasadność mianowania funkcjonariusza na stopień bezpośredni przełożony lub przełożony, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie funkcjonariusza na stopień, jest obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym fakcie właściwego przełożonego uprawnionego do mianowania tego funkcjonariusza na wnioskowany stopień.
§  11. 
1. 
Funkcjonariuszowi, któremu obniżono stopień, okres służby w posiadanym stopniu, wymagany do mianowania go na wyższy stopień, biegnie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia o ukaraniu karą dyscyplinarną obniżenia stopnia.
2. 
Funkcjonariusza, któremu obniżono stopień, można mianować na kolejny wyższy stopień przed upływem okresu przewidzianego w art. 72 ust. 2 ustawy, dopiero gdy zaistnieją warunki, o których mowa w art. 73 ust. 1 ustawy.
§  12. 
1. 
Funkcjonariusza spełniającego warunki, o których mowa w art. 73 ust. 1 ustawy, można mianować na kolejny wyższy stopień w trybie określonym w tym przepisie, w przypadku:
1)
szczególnych zasług w ochronie bezpieczeństwa zewnętrznego państwa;
2)
szczególnych osiągnięć w służbie;
3)
dokonania czynu świadczącego o jego męstwie.
2. 
Jeżeli w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lub 3, funkcjonariusz poniósł śmierć, mianowania dokonuje się pośmiertnie. Akt mianowania wręcza się w takim przypadku osobie uprawnionej do odprawy pośmiertnej po zmarłym funkcjonariuszu.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
______

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie mianowania funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa na stopnie obowiązujące w Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 133, poz. 1489), zachowanym w mocy na podstawie art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK

O MIANOWANIE FUNKCJONARIUSZA AGENCJI WYWIADU NA STOPIEŃ SŁUŻBOWY

Na podstawie art. ....* ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o

Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu

(Dz. U. Nr 74, poz. 676 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844)

wnoszę o mianowanie funkcjonariusza Agencji Wywiadu:

1. Imię .............. Nazwisko ............................

Imię ojca ...............................................

2. Data i miejsce urodzenia ................................

3. Stanowisko służbowe i nazwa jednostki organizacyjnej ....

.........................................................

Rozkaz personalny nr ......... z dnia ...................

4. Posiadany stopień .......................................

Według etatu ............................................

Rozkaz personalny nr ......... z dnia ...................

5. Data wstąpienia do służby ...............................

6. Wykształcenie (podać dokładną nazwę szkoły) .............

.........................................................

7. Przeszkolenie zawodowe ..................................

.........................................................

.........................................................

na stopień ....................

.......................................

(pieczątka imienna i podpis osoby

uprawnionej do złożenia wniosku)

...................

(miejscowość, data)

______

* Wpisać odpowiednio art. 68, 69, 72, 73, 77 lub 101 pkt 4.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WNIOSEK ZBIORCZY O MIANOWANIE FUNKCJONARIUSZY AGENCJI WYWIADU NA STOPNIE SŁUŻBOWE

Wnoszę o mianowanie niżej wymienionych funkcjonariuszy Agencji Wywiadu:

Imię i nazwisko funkcjonariusza, imię ojca Data i miejsce urodzenia Stanowisko służbowe i jednostka organizacyjna Posiadany stopień Data wstąpienia do służby Wykształcenie (podać nazwę szkoły) Przeszkolenie zawodowe Na podstawie art. .... * ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o ABW oraz AW Na stopień
1 2 3 4 5 6 7 8 9

......................................

(pieczątka imienna i podpis

Szefa Agencji Wywiadu lub innego

właściwego bezpośredniego przełożonego

albo przełożonego)

...................

(miejscowość, data)

______

* Wpisać odpowiednio art. 68, 69, 72 lub 77.

ZAŁĄCZNIK Nr  3  4

WZÓR

AKT MIANOWANIA

FUNKCJONARIUSZA AGENCJI WYWIADU NA STOPIEŃ SŁUŻBOWY

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4  5

WZÓR

AKT MIANOWANIA

FUNKCJONARIUSZA AGENCJI WYWIADU NA STOPIEŃ SŁUŻBOWY

wzór

1 § 1 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 marca 2006 r. (Dz.U.06.47.339) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2006 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 2019 r.
3 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 września 2007 r. (Dz.U.07.186.1320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 2007 r.
4 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 września 2007 r. (Dz.U.07.186.1320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 2007 r.
5 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 września 2007 r. (Dz.U.07.186.1320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 2007 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024