Sposób zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji do spraw referendum w referendum ogólnokrajowym oraz powoływania komisji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 30 kwietnia 2003 r.
w sprawie sposobu zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji do spraw referendum w referendum ogólnokrajowym oraz powoływania komisji

Na podstawie art. 13 ust. 9 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (Dz. U. Nr 57, poz. 507) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób zgłaszania kandydatów do komisji obwodowych;
2)
wzór zgłoszenia kandydatów do komisji obwodowych;
3)
szczegółowy tryb powoływania komisji obwodowych, w tym tryb przeprowadzania losowania.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"ustawie" - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym;
2)
"podmiocie uprawnionym" - należy przez to rozumieć podmiot uprawniony, o którym mowa w art. 48 ust. 1 ustawy, posiadający zaświadczenie wydane przez Państwową Komisję Wyborczą na podstawie art. 48 ust. 3 ustawy;
3)
"komisji obwodowej" - należy przez to rozumieć obwodową komisję do spraw referendum, o której mowa w art. 13 ustawy.
§  2.
1.
Podmiot uprawniony, dokonując zgłoszenia właściwemu wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) nie więcej niż po jednym kandydacie na członka każdej komisji obwodowej w gminie, stosuje wzór stanowiący załącznik do rozporządzenia.
2.
W zgłoszeniu podaje się:
1)
nazwę podmiotu uprawnionego oraz nazwę i adres organu upoważnionego do reprezentowania go na zewnątrz, a także imię i nazwisko oraz adres osoby upoważnionej do dokonywania zgłoszenia;
2) 2
 imię (imiona) i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL kandydata na członka komisji obwodowej;
3)
nazwę gminy oraz numer komisji obwodowej, do której następuje zgłoszenie;
4)
oświadczenie kandydata, że wyraża zgodę na powołanie w skład wskazanej komisji obwodowej.
3.
Zgłoszenie podpisuje osoba reprezentująca podmiot uprawniony albo osoba upoważniona przez ten podmiot.
4.
Do zgłoszenia dołącza się zaświadczenie albo uwierzytelnioną kopię zaświadczenia Państwowej Komisji Wyborczej, o którym mowa w art. 48 ust. 3 ustawy.
5.
Osoba dokonująca zgłoszenia z upoważnienia podmiotu uprawnionego dołącza do zgłoszenia upoważnienie albo jego kopię uwierzytelnioną przez pracownika urzędu gminy, po okazaniu oryginału upoważnienia.
§  3.
1.
Zgłoszenie może dotyczyć więcej niż jednej komisji obwodowej w danej gminie.
2.
W przypadku zgłoszenia tego samego kandydata do kilku komisji obwodowych rozpatrywane jest tylko zgłoszenie kandydata do komisji obwodowej o najniższym numerze spośród obwodów, do których kandydat został zgłoszony.
3.
W przypadku zgłoszenia przez podmiot uprawniony więcej niż jednego kandydata do komisji obwodowej rozpatrywane jest tylko zgłoszenie kandydata wpisanego w pierwszej kolejności.
4.
Przed upływem terminu zgłaszania kandydatów podmiot uprawniony, który dokonał zgłoszenia, może pisemnie wycofać zgłoszonego kandydata na członka komisji obwodowej. W miejsce wycofanego kandydata można zgłosić nowego kandydata.
§  4.
1.
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) rozpatruje tylko zgłoszenia kandydatów na członków komisji obwodowych, które spełniają warunki określone w przepisach ustawy oraz w § 2-3.
2.
Przywrócenie terminu zgłaszania kandydatów na członków komisji obwodowych jest niedopuszczalne.
§  5.
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) w miarę dokonywania zgłoszeń tworzy wykaz zgłoszonych kandydatów na członków komisji obwodowych w ten sposób, że w wykazie utworzonych obwodów głosowania zawierającym numery obwodów i adresy siedzib komisji obwodowych wpisuje przy każdym z obwodów nazwiska i imiona prawidłowo zgłoszonych kandydatów na członków komisji obwodowych oraz dane wymienione w § 2 ust. 2 pkt 1-3.
§  6.
1.
W przypadku konieczności ustalenia składu komisji obwodowej w trybie publicznego losowania, o którym mowa w art. 13 ust. 4 ustawy, informację o miejscu, dacie i godzinie jego przeprowadzenia wójt (burmistrz, prezydent miasta) podaje do wiadomości publicznej co najmniej na 2 dni przed losowaniem, wywieszając zawiadomienie w swojej siedzibie, w miejscu ogólnodostępnym. W informacji podaje się numery obwodów głosowania objętych losowaniem składu komisji obwodowych oraz liczbę zgłoszonych kandydatów do każdej z tych komisji.
2.
Losowania członków komisji obwodowej dokonuje się odrębnie do każdej komisji.
3.
Losowanie przeprowadza się w ten sposób, że nazwiska kandydatów uczestniczących w losowaniu oznacza się numerami, informując o tym obecnych przy losowaniu. Do jednakowych kopert wkłada się kartki z wpisanymi numerami odpowiadającymi numerom, którymi oznaczono nazwiska kandydatów. Po wymieszaniu kopert wójt lub burmistrz (prezydent miasta) losuje:
1)
8 kopert, jeżeli termin głosowania w referendum został wyznaczony na jeden dzień;
2)
10 kopert, jeżeli termin głosowania w referendum został wyznaczony na dwa dni.
4.
Wylosowane numery są odczytywane i okazywane obecnym przy losowaniu. Odczytywane są również imiona i nazwiska kandydatów oznaczonych tymi numerami.
5.
Z przeprowadzonego losowania sporządza się protokół, w którym wymienia się:
1)
datę i godzinę losowania;
2)
odrębnie dla każdej komisji obwodowej - jej numer i siedzibę, liczbę kandydatów, spośród których przeprowadzono losowanie;
3)
imiona i nazwiska kandydatów wylosowanych do składu komisji obwodowej;
4)
nazwy podmiotów uprawnionych, które dokonały zgłoszenia kandydatów wylosowanych do składu komisji.
6.
Po przeprowadzeniu losowania wójt (burmistrz, prezydent miasta) powołuje w skład komisji obwodowej wylosowanych kandydatów.
§  7.
1.
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) zawiadamia osoby zainteresowane o powołaniu ich w skład komisji obwodowej.
2. 3
 Składy komisji obwodowych wójt (burmistrz, prezydent miasta) podaje niezwłocznie do wiadomości publicznej. Informacja o składzie komisji obwodowej powinna zawierać jej numer, adres siedziby oraz imiona, nazwiska i miejsca zamieszkania (miejscowości) osób powołanych w jej skład.
§  8.
1. 4
 W przypadku wygaśnięcia członkostwa osoby wchodzącej w skład komisji obwodowej powodującego zmniejszenie składu tej komisji poniżej 5 osób, gdy termin głosowania w referendum został wyznaczony na jeden dzień, i poniżej 7 osób, gdy termin głosowania w referendum został wyznaczony na dwa dni, wójt (burmistrz, prezydent miasta) dokonuje uzupełnienia jej składu odpowiednio do 5 osób lub do 7 osób, spośród osób stale zamieszkałych na obszarze tej gminy.
2.
W przypadku wygaśnięcia członkostwa w komisji obwodowej osoby wskazanej przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) powołuje on inną osobę spośród pracowników, o których mowa w art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy.
§  9.
W przypadku pierwszego referendum ogólnokrajowego zarządzonego po wejściu w życie ustawy wójt (burmistrz, prezydent miasta) rozpatruje tylko te zgłoszenia kandydatów, które zostały dokonane w terminie skróconym na podstawie art. 96 pkt 5 ustawy.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  5

WZÓR

ZGŁOSZENIE KANDYDATÓW NA CZŁONKÓW KOMISJI OBWODOWEJ

Zgłoszenie kandydata(ów)

na członka (członków)* obwodowej komisji do spraw referendum (obwodowych komisji do spraw referendum)* w gminie __________________________________________________

(nazwa gminy)

w referendum ogólnokrajowym zarządzonym na dzień

(podać datę referendum)

W imieniu podmiotu uprawnionego

(nazwa partii politycznej, klubu poselskiego, klubu senatorskiego, klubu parlamentarnego,

stowarzyszenia, organizacji społecznej, fundacji, pełnomocnika**)

a) ..............................................................................................................................................*

(nazwa organu upoważnionego do reprezentowania uprawnionego podmiotu na

zewnątrz i adres)

b) jako osoba upoważniona przez podmiot uprawniony

..............................................................................................................................................*

(imię (imiona), nazwisko i adres zamieszkania)

zgłaszam kandydaturę(y):

1) ........................................................., zamieszkałego ............................................................

(imię (imiona) i nazwisko kandydata) (adres - miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania)

nr PESEL ........................................, do składu Obwodowej Komisji do Spraw Referendum Nr .................... w ____________________________________________________________

(miejscowość)

Oświadczam, że jestem ujęty w stałym rejestrze wyborców gminy ................................................................ i wyrażam zgodę na powołanie mnie w skład wskazanej wyżej Obwodowej Komisji do Spraw Referendum.

______________________ _______________________________

(data) (podpis kandydata na członka Komisji)

2) ........................................................., zamieszkałego ............................................................

(imię (imiona) i nazwisko kandydata) (adres - miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania)

nr PESEL ........................................, do składu Obwodowej Komisji do Spraw Referendum Nr .................... w ____________________________________________________________

(miejscowość)

Oświadczam, że jestem ujęty w stałym rejestrze wyborców gminy ................................................................. i wyrażam zgodę na powołanie mnie w skład wskazanej wyżej Obwodowej Komisji do Spraw Referendum.

______________________ _______________________________

(data) (podpis kandydata na członka Komisji)

3) ........................................................., zamieszkałego ............................................................

(imię (imiona) i nazwisko kandydata) (adres - miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania)

nr PESEL ........................................, do składu Obwodowej Komisji do Spraw Referendum Nr .................... w ____________________________________________________________

(miejscowość)

Oświadczam, że jestem ujęty w stałym rejestrze wyborców gminy ............................................ ............................... i wyrażam zgodę na powołanie mnie w skład wskazanej wyżej Obwodowej Komisji do Spraw Referendum.

______________________ _______________________________

(data) (podpis kandydata na członka Komisji)

__________________________________________________________________________

______________________ _______________________________

(data) (podpis osoby dokonującej zgłoszenia)

_______________________________

(czytelne imię, nazwisko, funkcja)

* Niepotrzebne skreślić.

** Dotyczy referendum przeprowadzonego z inicjatywy obywateli.

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - administracja publiczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).
2 § 2 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 grudnia 2010 r. (Dz.U.11.17.86) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2011 r.
3 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 grudnia 2010 r. (Dz.U.11.17.86) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2011 r.
4 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 8 maja 2003 r. (Dz.U.03.80.730) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 2003 r.
5 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 7 grudnia 2010 r. (Dz.U.11.17.86) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2011 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.74.671

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji do spraw referendum w referendum ogólnokrajowym oraz powoływania komisji.
Data aktu: 30/04/2003
Data ogłoszenia: 02/05/2003
Data wejścia w życie: 02/05/2003