Wielkość oraz wymagania weterynaryjne w zakresie przywozu i przewozu towarów nieprzeznaczonych do obrotu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 2 stycznia 2003 r.
w sprawie wielkości oraz wymagań weterynaryjnych w zakresie przywozu i przewozu towarów nieprzeznaczonych do obrotu

Na podstawie art. 15a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752, z 2001 r. Nr 29, poz. 320, Nr 123, poz. 1350 i Nr 129, poz. 1438 oraz z 2002 r. Nr 112, poz. 976) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przy przekraczaniu granicy mogą być przywożone i przewożone nieprzeznaczone do obrotu, towarzyszące osobom podróżującym, psy lub koty domowe w liczbie nie większej niż trzy, a w przypadku miotów psa lub kota domowego - matka wraz z całym miotem, jeżeli jest on w wieku poniżej trzech miesięcy.
2.
Psy lub koty domowe, a w przypadku miotów matki, o których mowa w ust. 1, mogą być przywożone i przewożone, jeżeli zostały zaszczepione przeciwko wściekliźnie na co najmniej trzydzieści dni i nie wcześniej niż dwanaście miesięcy przed przekroczeniem granicy lub w przypadku szczepienia przypominającego - najpóźniej dwanaście miesięcy po poprzednim szczepieniu ochronnym przeciwko wściekliźnie i nie wcześniej niż dwanaście miesięcy przed przekroczeniem granicy.
§  2.
1.
Produkty mogą być przywożone i przewożone w środkach międzynarodowego transportu, w ilościach wymaganych do spożycia przez personel lub podróżnych na pokładzie takich środków transportu, pod warunkiem że nie zostaną wprowadzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Produkty, o których mowa w ust. 1, lub ich odpadki wyładowane z międzynarodowego środka transportu podlegają zniszczeniu w miejscu zatwierdzonym do tego celu przez powiatowego lekarza weterynarii.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się w razie bezpośredniego przeładunku produktów przeznaczonych do spożycia przez personel lub podróżnych z jednego międzynarodowego środka transportu na inny międzynarodowy środek transportu, w tym samym porcie i pod nadzorem celnym.
§  3.
1.
Mięso w ilości do jednego kilograma może być przywożone i przewożone przez podróżnych jako bagaż osobisty, z przeznaczeniem do własnego spożycia, lub wysyłane w paczkach przez osoby prywatne do osób prywatnych, jeżeli:
1)
znajduje się w hermetycznie zamkniętym pojemniku i osiągnięto wartość Fc równą co najmniej 3,00 lub pochodzi z państwa lub części państwa wpisanego do rejestru prowadzonego przez Głównego Lekarza Weterynarii;
2)
pochodzi z obszarów nieobjętych zakazem przywozu takiego mięsa w związku ze stwierdzeniem w danym państwie choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania.
2.
Mięso odstrzelonych zwierząt parzystokopytnych lub jednokopytnych albo odstrzelone dzikie zwierzęta parzystokopytne lub jednokopytne, przeznaczone do własnego spożycia, mogą być przywożone i przewożone, jeżeli pochodzą z państw lub części państw wpisanych do rejestru prowadzonego przez Głównego Lekarza Weterynarii oraz jeżeli nie obowiązuje zakaz przywozu lub jeżeli nie dotarła do urzędowej wiadomości organów kontroli granicznej informacja o stwierdzeniu w danym państwie choroby zakaźnej zwierząt objętej obowiązkiem zwalczania, w ilości:
1)
jedno odstrzelone dzikie zwierzę parzystokopytne lub jednokopytne lub odstrzelone zające, dzikie króliki i dzikie ptactwo oraz mięso wymienionych zwierząt w łącznej ilości do 30 kg;
2)
jeden odstrzelony ssak lądowy inny niż wymienione w pkt 1.
3.
Produkty pochodzenia zwierzęcego inne niż wymienione w ust. 1 i 2 mogą być przywożone i przewożone przez podróżnych jako bagaż osobisty, z przeznaczeniem do własnego spożycia, lub wysyłane w paczkach przez osoby prywatne do osób prywatnych, jeżeli pochodzą z obszarów nieobjętych zakazem przywozu w związku ze stwierdzeniem w danym państwie choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania.
§  4.
Spreparowane zwierzęta lub ich części nieprzeznaczone do działalności gospodarczej mogą być przywożone, jeżeli spełnione są warunki określone w § 3 ust. 2.
§  5.
Środki żywienia zwierząt mogą być przywożone i przewożone w ilości niezbędnej do karmienia zwierząt w transporcie, w tym dla zwierząt towarzyszących osobom podróżującym.
§  6.
Zwierzęta specyficznie wolne od patogenów oraz produkty przeznaczone do badań naukowych lub analiz lub jako wzory stanowiące próbkę produktu mogą być przywożone w ilości każdorazowo określonej w zezwoleniu Głównego Lekarza Weterynarii oraz po spełnieniu wymagań określonych w tym zezwoleniu, oraz pod warunkiem, że produkty po zakończeniu badań, analiz lub prób zostaną wywiezione lub nieszkodliwie usunięte.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.7.86

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wielkość oraz wymagania weterynaryjne w zakresie przywozu i przewozu towarów nieprzeznaczonych do obrotu.
Data aktu: 02/01/2003
Data ogłoszenia: 23/01/2003
Data wejścia w życie: 07/02/2003