Warunki i tryb występowania niepaństwowej uczelni zawodowej o dotacje z budżetu państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)
z dnia 4 kwietnia 2003 r.
w sprawie warunków i trybu występowania niepaństwowej uczelni zawodowej o dotacje z budżetu państwa

Na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96, poz. 590, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Niepaństwowa uczelnia zawodowa może wystąpić o przyznanie dotacji na działalność dydaktyczną w zakresie dofinansowania kształcenia kadr niezbędnych dla prowadzenia działalności dydaktycznej, jeżeli:
1)
prowadzi kształcenie na co najmniej trzech kierunkach studiów;
2)
w okresie trzech lat poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie co najmniej czterech pracowników uczelni, zatrudnionych w niej przez okres nie krótszy niż dwa lata na podstawie umowy o pracę, uzyskało stopień naukowy doktora;
3)
zapewni na ten cel środki własne oraz inne niepochodzące z dotacji z budżetu państwa, w łącznej wysokości co najmniej 50% kosztów realizacji zadania, na które ma być przyznana dotacja.
2.
Zakres wniosku o przyznanie dotacji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Niepaństwowa uczelnia zawodowa może ubiegać się o dotację na pomoc materialną dla studentów, jeżeli posiada regulamin przyznawania pomocy materialnej.
2.
Zakres wniosku o przyznanie dotacji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Niepaństwowa uczelnia zawodowa może wystąpić o przyznanie dotacji na dofinansowanie inwestycji budowlanej, jeżeli:
1)
prowadzi kształcenie na co najmniej trzech kierunkach studiów oraz uzyskała pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej co najmniej jednego z prowadzonych kierunków studiów;
2)
liczba zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy profesora, stopień naukowy doktora habilitowanego lub stopień naukowy doktora jest większa o co najmniej 25% od minimum kadrowego, o którym mowa w przepisach określających warunki, jakie powinna spełniać uczelnia zawodowa, aby utworzyć i prowadzić kierunek studiów;
3)
liczba studentów jest nie mniejsza niż 2.000 osób, w tym co najmniej 350 studentów na studiach dziennych;
4)
posiada bazę materialną stanowiącą jej własność, o wartości co najmniej 5.000.000 zł;
5)
posiada zaakceptowany przez określone w statucie właściwe organy program inwestycji oraz dokument stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego;
6)
zapewni dla inwestycji, której dotyczy wystąpienie, środki inne niż dotacja z budżetu państwa w łącznej wysokości co najmniej 70% planowanej wartości kosztorysowej inwestycji, w tym nie mniej niż 30% środków własnych.
2.
Warunkiem wystąpienia niepaństwowej uczelni zawodowej o przyznanie dotacji, o której mowa w ust. 1, jest złożenie przez organ uczelni uprawniony do jej reprezentowania oświadczenia w formie aktu notarialnego zawierającego zobowiązanie do:
1)
niezbywania i niedokonywania zmiany przeznaczenia nieruchomości zabudowanej przy udziale środków z dotacji, o której mowa w ust. 1, bez zgody ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, zwanego dalej "ministrem";
2)
przekazania nieruchomości wymienionej w pkt 1 na cele edukacyjne uzgodnione z ministrem, w przypadku likwidacji uczelni.
3.
Do wniosku niepaństwowej uczelni zawodowej o przyznanie dotacji, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy określające szczegółowe zasady finansowania inwestycji z budżetu państwa.
4.
Zakres wniosku o przyznanie dotacji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5.
Do wniosku o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną, o której mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
pisemne zobowiązanie określonych w statucie właściwych organów uczelni do zapewnienia środków własnych w wysokości co najmniej 30% planowanej wartości kosztorysowej inwestycji oraz angażowania środków własnych i innych niż dotacja z budżetu państwa od rozpoczęcia inwestycji;
2)
poświadczone kopie umów zawartych z bankiem lub pożyczkodawcą albo wydanych przez nich dokumentów potwierdzających zapewnienie udzielenia kredytu lub pożyczki, z uwzględnieniem planowanych kwot i terminów ich przyznania;
3)
poświadczone kopie dokumentów potwierdzających przyznanie dotacji z funduszów celowych lub innych środków albo zapewnienie ich przyznania, z uwzględnieniem planowanych kwot i terminów ich przyznania.
§  4.
Warunkiem wystąpienia niepaństwowej uczelni zawodowej o przyznanie dotacji z budżetu państwa jest uprzednie wykorzystanie zapewnianych wcześniej środków własnych na realizację przedsięwzięć dofinansowanych z budżetu państwa, zgodnie z zadeklarowanym przeznaczeniem, a także przestrzeganie przez uczelnię przepisów prawa.
§  5.
1.
Wnioski o przyznanie dotacji, o których mowa w § 1-3, składa się w terminie do dnia 10 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym ma być udzielona dotacja.
2.
Wnioski o przyznanie dotacji składa się do ministra w dwóch egzemplarzach. Wniosek podpisuje i składa określony w statucie właściwy organ uprawniony do reprezentowania uczelni, w uzgodnieniu z założycielem uczelni.
§  6.
1.
Po wpłynięciu wniosku minister sprawdza, czy spełnia on wymagania formalne określone w rozporządzeniu.
2.
Jeżeli wniosek nie spełnia wymagań formalnych, minister wzywa niepaństwową uczelnię zawodową do usunięcia uchybień w terminie nie dłuższym niż 14 dni.
3.
W razie nieusunięcia uchybień w terminie określonym w ust. 2, wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
4.
Minister kieruje wniosek niepaństwowej uczelni zawodowej o przyznanie dotacji z budżetu państwa, spełniający wymagania formalne, do Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego w celu zaopiniowania.
5.
Dotacje, o których mowa w § 1-3, przyznawane są w ramach środków przewidzianych na te cele w części budżetu państwa, której dysponentem jest minister.
§  7.
Przepisy dotyczące kierunków studiów stosuje się do specjalności zawodowych do czasu ich przyporządkowania, zgodnie z odrębnymi przepisami, do odpowiednich kierunków studiów.
§  8.
Wnioski niepaństwowych uczelni zawodowych o przyznanie dotacji, wymienionych w §1 i 3, w roku, w którym wchodzi w życie rozporządzenie, mogą być składane nie później niż w okresie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 97, poz. 866).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1314, z 2001 r. Nr 85, poz. 924 i Nr 111, poz. 1194 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 33 i Nr 150, poz. 1239.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZAKRES WNIOSKU NIEPAŃSTWOWEJ UCZELNI ZAWODOWEJ O PRZYZNANIE DOTACJI NA DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNĄ W ZAKRESIE DOFINANSOWANIA KSZTAŁCENIA KADR NIEZBĘDNYCH DLA PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI DYDAKTYCZNEJ

1. Informacje o uczelni:

1) nazwa uczelni;

2) data utworzenia;

3) prowadzone kierunki studiów;

4) liczba nauczycieli akademickich zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, z podziałem na posiadających stopień naukowy doktora, stopień naukowy doktora habilitowanego oraz tytuł naukowy;

5) liczba nauczycieli akademickich wykonujących pracę w uczelni na podstawie umów cywilnoprawnych, z podziałem na posiadających stopień naukowy doktora, stopień naukowy doktora habilitowanego oraz tytuł naukowy;

6) liczba studentów, w tym studentów studiów dziennych;

7) informacje o pracownikach uczelni, którzy uzyskali w ostatnich trzech latach stopnie naukowe doktora, wraz z podaniem nazw jednostek, które stopnie te nadały, oraz okresie zatrudnienia tych pracowników w uczelni na podstawie umowy o pracę.

(Informacje o uczelni powinny być podane według stanu na dzień sporządzania wniosku.)

2. Opis zadania z zakresu kształcenia kadr niezbędnych dla prowadzenia działalności dydaktycznej:

1) charakterystyka planowanego zadania;

2) termin realizacji;

3) uzasadnienie celowości realizacji planowanego zadania;

4) dotychczasowe doświadczenia i osiągnięcia w tym zakresie.

(Zadanie powinno być realizowane w roku kalendarzowym wymienionym we wniosku.)

3. Planowane koszty zadania,

z tego:

1) wynagrodzenia;

2) aparatura naukowo-badawcza;

3) programy komputerowe, wydawnictwa;

4) materiały i przedmioty nietrwałe;

5) wyjazdy;

6) koszty pośrednie;

7) inne koszty (podać jakie).

4. Planowane źródła sfinansowania kosztów zadania:

1) wysokość wnioskowanej dotacji;

2) środki własne uczelni;

3) inne środki (z określeniem źródła pochodzenia).

5. Określenie zakresu i kwot przeznaczenia wnioskowanej dotacji (z wyłączeniem rzeczowych aktywów trwałych).

6. Numer rachunku bankowego.

7. Sprawozdanie merytoryczne i rozliczenie z przyznanych wcześniej dotacji w ramach działalności dydaktycznej (jeżeli tego rodzaju sprawozdanie nie było wcześniej przedkładane).

8. Opinia organu kolegialnego uczelni.

9. Dane osoby sporządzającej wniosek (imię i nazwisko oraz numer telefonu).

10. Podpisy określonych w statucie właściwych organów uczelni oraz założyciela.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZAKRES WNIOSKU NIEPAŃSTWOWEJ UCZELNI ZAWODOWEJ O PRZYZNANIE DOTACJI NA POMOC MATERIALNĄ DLA STUDENTÓW

1. Informacje o uczelni:

1) nazwa uczelni;

2) data utworzenia;

3) liczba studentów (bez cudzoziemców) wg stanu w dniu 30 listopada;

4) liczba studentów studiów dziennych (bez cudzoziemców) wg stanu w dniu 30 listopada.

2. Informacja o wykorzystaniu dotacji w ramach pomocy materialnej dla studentów

przyznanej w roku składania wniosku (jeżeli tego rodzaju informacja nie była wcześniej przedkładana), zawierająca w szczególności dane o liczbie stypendystów wg stanu w dniu 30 listopada.

3. Numer rachunku bankowego.

4. Dane osoby sporządzającej wniosek (imię i nazwisko oraz numer telefonu).

5. Podpisy określonych w statucie właściwych organów uczelni oraz założyciela.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZAKRES WNIOSKU NIEPAŃSTWOWEJ UCZELNI ZAWODOWEJ O PRZYZNANIE DOTACJI NA DOFINANSOWANIE INWESTYCJI BUDOWLANEJ

1. Informacje o uczelni:

1) nazwa uczelni;

2) data utworzenia;

3) prowadzone kierunki studiów;

4) ocena Państwowej Komisji Akredytacyjnej, z podaniem kierunku lub kierunków studiów;

5) liczba nauczycieli akademickich zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, z podziałem na posiadających stopień naukowy doktora, stopień naukowy doktora habilitowanego oraz tytuł naukowy, z podaniem nazwisk osób stanowiących minimum kadrowe poszczególnych kierunków studiów;

6) liczba studentów, w tym studentów studiów dziennych;

7) opis bazy uczelni, w tym własnej, z podaniem szczegółowych informacji o dotychczasowym zaangażowaniu środków własnych w rozwój bazy uczelni;

8) udokumentowana informacja o wartości bazy materialnej będącej własnością uczelni.

(Informacje o uczelni powinny być podane według stanu na dzień sporządzania wniosku.)

2. Opis inwestycji:

1) nazwa i lokalizacja inwestycji;

2) informacja o przedmiocie i przeznaczeniu inwestycji;

3) uzasadnienie celowości inwestycji i jej lokalizacji;

4) planowany okres realizacji inwestycji;

5) dokumenty potwierdzające przygotowanie uczelni do realizacji inwestycji, w tym zaakceptowany program inwestycji, kopia decyzji o pozwoleniu na budowę, dokument stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością;

6) planowana wartość kosztorysowa i struktura nakładów, z podaniem daty zatwierdzenia planowanej wartości kosztorysowej;

7) źródła finansowania inwestycji, w tym środki własne, środki inne niż dotacja z budżetu państwa, wnioskowana dotacja;

8) harmonogram realizacji inwestycji;

9) zakładany wstępnie harmonogram przekazywania wnioskowanej dotacji.

3. Zobowiązanie określonych w statucie właściwych organów uczelni, o których mowa w § 3 ust. 5 pkt 1 rozporządzenia.

4. Oświadczenie, o którym mowa w § 3 ust. 2 rozporządzenia.

5. Numer rachunku bankowego.

6. Sprawozdanie merytoryczne i rozliczenie z przyznanych wcześniej dotacji na inwestycje (jeżeli tego rodzaju sprawozdanie nie było wcześniej przedkładane).

7. Opinia organu kolegialnego uczelni.

8. Dane osoby sporządzającej wniosek (imię i nazwisko oraz numer telefonu).

9. Podpisy określonych w statucie właściwych organów uczelni oraz założyciela.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.62.559

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb występowania niepaństwowej uczelni zawodowej o dotacje z budżetu państwa.
Data aktu: 04/04/2003
Data ogłoszenia: 14/04/2003
Data wejścia w życie: 29/04/2003