Badania lekarskie oraz zabiegi sanitarne ciała i odzieży cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 17 marca 2003 r.
w sprawie badań lekarskich oraz zabiegów sanitarnych ciała i odzieży cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy

Na podstawie art. 85e ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2001 r. Nr 127, poz. 1400, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
zakres badań lekarskich cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, zwanych dalej "cudzoziemcami", oraz szczegółowe warunki i sposób wykonywania tych badań;
2)
zakres i warunki wykonywania zabiegów sanitarnych ciała i odzieży cudzoziemców;
3)
zakres i warunki wykonywania nadzoru nad badaniami lekarskimi cudzoziemców umieszczanych w ośrodku dla cudzoziemców.
§  2.
1.
Badanie lekarskie cudzoziemca obejmuje ogólną ocenę stanu jego zdrowia wraz z oceną jego stanu sanitarnego.
2.
Przy przeprowadzaniu badania, o którym mowa w ust. 1, lekarz zwraca szczególną uwagę na możliwość wystąpienia choroby zakaźnej lub kontaktu cudzoziemca z chorobą zakaźną, w szczególności określoną w art. 28 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 126, poz. 1384 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391), zwanej dalej "ustawą".
§  3.
1.
Badanie, o którym mowa w § 2 ust. 1, jest przeprowadzane w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej utworzonym przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, a jeżeli nie jest to możliwe, w innym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej właściwym ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca.
2.
W celu wykluczenia schorzenia lub określenia jego aktywności cudzoziemca poddaje się badaniom diagnostycznym, w tym badaniom laboratoryjnym krwi, wydzielin lub wydalin w kierunku zakażenia HIV, krętkiem bladym, błonicą, cholerą, czerwonką, durem brzusznym, durami rzekomymi A, B i C, innymi pałeczkami z rodzaju Salmonella i Shigella, w kierunku nagminnego porażenia dziecięcego oraz w kierunku zakażenia prątkami gruźlicy.
3.
Sposób przeprowadzenia badań, o których mowa w ust. 2, określają przepisy odrębne.
§  4.
W przypadku uzasadnionego podejrzenia wystąpienia u cudzoziemca choroby zakaźnej lekarz może skierować tę osobę do odpowiedniego zakładu opieki zdrowotnej, o którym mowa w § 3 ust. 1, celem leczenia albo odbycia kwarantanny w sposób określony przepisami art. 27 ustawy.
§  5.
1.
W przypadku stwierdzenia przez lekarza przeprowadzającego badanie konieczności przeprowadzenia zabiegów sanitarnych ciała, cudzoziemcowi zapewnia się dostęp do natrysków z ciepłą i zimną wodą, toalety oraz do niezbędnych środków utrzymania czystości.
2.
W uzasadnionych przypadkach cudzoziemca poddaje się strzyżeniu w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób zakaźnych i zakażeń.
3.
Zabiegi sanitarne ciała, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonuje się w miejscu przeprowadzenia badań, o którym mowa w § 3 ust. 1.
§  6.
1.
Odzież, w tym bieliznę, cudzoziemców poddaje się praniu wraz z procesem dezynfekcji termicznej w temperaturze powyżej 90°C lub praniu z procesem dezynfekcji chemiczno-termicznej w temperaturze 60-70°C, z zastosowaniem odpowiednich środków dezynfekujących, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Odzież, której nie można poddać praniu mokremu, czyści się chemicznie i prasuje.
3.
W przypadku podejrzenia lub stwierdzenia wystąpienia choroby zakaźnej, wszawicy lub świerzbu, odzież, w tym bieliznę, poddaje się dezynsekcji lub dezynfekcji chemicznej albo dezynfekcji w komorach parowo-formaldehydowych.
§  7.
Nadzór nad badaniami lekarskimi cudzoziemców umieszczanych w ośrodku dla cudzoziemców sprawuje podmiot, który utworzył zakład opieki zdrowotnej, w którym przeprowadzone zostały badania, zwany dalej "podmiotem sprawującym nadzór".
§  8.
Nadzór, o którym mowa w § 7, dokonywany jest poprzez kontrolę i ocenę, w szczególności:
1)
zgodności zakresu i rodzaju przeprowadzanych badań z przyjętymi standardami postępowania i procedurami medycznymi określonymi odrębnymi przepisami, z uwzględnieniem:
a)
liczby udzielanych świadczeń zdrowotnych lub usług oraz okresu oczekiwania na świadczenia lub usługi,
b)
liczby pracowników udzielających poszczególnych świadczeń zdrowotnych lub usług oraz ich kwalifikacji;
2)
dostępu do badań i sposobu ich przeprowadzenia.
§  9.
1.
Kontrola, o której mowa w § 8, może być dokonywana przez osobę działającą na podstawie upoważnienia wydanego przez podmiot sprawujący nadzór.
2.
Upoważnienie, o którym mowa w ust. 1, wskazuje osobę dokonującą kontroli oraz zawiera oznaczenia:
1)
jednostki organizacyjnej objętej kontrolą;
2)
przedmiotu i zakresu kontroli;
3)
przewidywanego czasu kontroli.
§  10.
1.
Przed przystąpieniem do kontroli kontrolujący przedstawia kierownikowi zakładu opieki zdrowotnej upoważnienie, o którym mowa w § 9 ust. 1, legitymację służbową oraz informuje o przedmiocie i zakresie kontroli.
2.
Czynności kontrolne dokonywane są przy współudziale kierownika zakładu opieki zdrowotnej lub osoby przez niego upoważnionej, którzy:
1)
udostępniają dokumenty;
2)
udzielają wyjaśnień;
3)
umożliwiają dokonywanie wizytacji;
4)
zapewniają niezbędną obsługę techniczną kontrolującego.
§  11.
1.
Kontrolujący sporządza protokół z przeprowadzonej kontroli.
2.
Protokół zawiera ustalenia kontroli oraz wnioski dotyczące usunięcia nieprawidłowości.
3.
Protokół podpisują kontrolujący oraz kierownik zakładu opieki zdrowotnej.
4.
Kierownik zakładu opieki zdrowotnej może, nie później niż w terminie 7 dni od dnia przedłożenia mu protokołu do podpisania, zgłosić umotywowane zastrzeżenia do treści protokołu; kontrolujący jest obowiązany uzupełnić protokół, ustosunkowując się do tych zastrzeżeń.
5.
Kierownik zakładu opieki zdrowotnej może odmówić podpisania protokołu i złożyć pisemne wyjaśnienie przyczyn tej odmowy, które kontrolujący załącza do protokołu.
6.
Kierownik zakładu opieki zdrowotnej otrzymuje egzemplarz protokołu.
§  12.
Podmiot sprawujący nadzór przedstawia kierownikowi zakładu opieki zdrowotnej protokół kontroli zawierający zalecenia pokontrolne wraz z określeniem terminu przedstawienia informacji o sposobie, trybie i okresie realizacji zaleceń pokontrolnych.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 731, Nr 89, poz. 804, Nr 141, poz. 1180 i Nr 153, poz. 1271.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.61.553

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Badania lekarskie oraz zabiegi sanitarne ciała i odzieży cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy.
Data aktu: 17/03/2003
Data ogłoszenia: 10/04/2003
Data wejścia w życie: 25/04/2003