Szczegółowe zasady i tryb zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 24 marca 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Na podstawie art. 107 ust. 3 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1.
Funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", który zajmuje lokal mieszkalny w miejscowości pobliskiej miejsca pełnienia służby, przysługuje zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby i z powrotem, jeżeli w miejscowości, w której pełni służbę on sam lub członkowie jego rodziny, o których mowa w art. 103 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, nie posiadają lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego lub domu mieszkalno-pensjonatowego.
§  2.
Nie podlegają zwrotowi koszty dojazdu do i od stacji (przystanku) w obrębie miejscowości, w której funkcjonariusz zamieszkuje, oraz w miejscowości, w której pełni służbę.
§  3.
1.
Funkcjonariuszowi przysługuje zwrot kosztów dojazdu w wysokości ceny:
1)
okresowego biletu imiennego na przejazd w klasie drugiej pociągu osobowego lub okresowego biletu imiennego na przejazd autobusem, jeżeli, dojeżdżając środkiem komunikacji zbiorowej z miejscowości pobliskiej, nie ma połączenia kolejowego lub nie istnieje możliwość korzystania z niego ze względu na godziny pełnienia służby;
2)
wykupionych biletów jednorazowych na przejazd środkiem komunikacji zbiorowej, jeżeli na danej trasie nie jest prowadzona sprzedaż biletów okresowych.
2.
Jeżeli funkcjonariusz dojeżdża do miejsca pełnienia służby pociągiem innej klasy niż określona w ust. 1 pkt 1 lub innym środkiem komunikacji niż określony w ust. 1 pkt 1, zwrotu kosztów dojazdu dokonuje się w wysokości ceny kolejowego okresowego biletu imiennego na przejazd w klasie drugiej pociągu osobowego, przewidzianej dla odległości drogowej między miejscowością, w której funkcjonariusz zamieszkuje, a miejscowością, w której pełni służbę.
3.
Zwrotu kosztów dojazdu, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się z uwzględnieniem przysługujących funkcjonariuszowi uprawnień do ulgowych przejazdów środkami komunikacji zbiorowej.
4.
Jeżeli funkcjonariusz dojeżdża do miejsca pełnienia służby i z powrotem pojazdem służbowego transportu zbiorowego za opłatą, zwrot kosztów dojazdu przysługuje w wysokości obowiązującej stawki odpłatności za ten dowóz.
§  4.
1.
Należność z tytułu zwrotu kosztów dojazdu jest pomniejszana o 1/22 za każdy dzień nieobecności funkcjonariusza w miejscu pełnienia służby.
2.
W przypadku wykupienia przez funkcjonariusza biletu, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2, zwrotu kosztów dojazdu dokonuje się bez odliczeń określonych w ust. 1, jeżeli nieobecność funkcjonariusza w miejscu pełnienia służby miała miejsce po wykupieniu tego biletu.
§  5.
1.
Funkcjonariusz ubiegający się o zwrot kosztów dojazdu składa, w komórce finansowej właściwej dla miejsca pełnienia służby, pisemny raport.
2.
W raporcie, o którym mowa w ust. 1, funkcjonariusz podaje informacje dotyczące nazwy miejscowości pobliskiej, odległości w kilometrach między miejscowością pobliską a miejscem pełnienia służby, rodzaju środka transportu, kosztu dojazdu oraz informację dotyczącą czasu dojazdu w obie strony, przedstawiając w szczególności zaświadczenie od przewoźnika lub wyciąg z rozkładu jazdy.
3.
W przypadku zmiany danych określonych w ust. 2, funkcjonariusz składa nowy raport.
§  6.
1.
Zwrot kosztów dojazdu następuje na pisemny wniosek funkcjonariusza, potwierdzony przez bezpośredniego przełożonego.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, funkcjonariusz składa w terminie do 15 dnia każdego miesiąca wraz z wykupionym biletem (biletami) za miesiąc poprzedni, jeżeli dojeżdża środkami komunikacji zbiorowej. Przepis § 5 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
3.
Zwrotu kosztów dojazdu dokonuje się po upływie każdego miesiąca, za który zwrot ten przysługuje, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024