Współpraca organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej z organami celnymi w zakresie granicznej kontroli sanitarnej żywności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 21 lutego 2003 r.
w sprawie współpracy organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej z organami celnymi w zakresie granicznej kontroli sanitarnej żywności

Na podstawie art. 41 ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 63, poz. 634 i Nr 128, poz. 1408 oraz z 2002 r. Nr 135, poz. 1145 i Nr 166, poz. 1362) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i organy celne w zakresie swojej właściwości rzeczowej współdziałają w celu zapewnienia prawidłowej kontroli obrotu towarowego z zagranicą środków spożywczych, dozwolonych substancji dodatkowych, innych składników żywności oraz substancji pomagających w przetwarzaniu, a także udzielają sobie wzajemnej pomocy dotyczącej:
1)
czynności kontrolnych;
2)
wymiany informacji;
3)
szkoleń i wymiany doświadczeń.
2.
Współdziałanie organów, o których mowa w ust. 1, polega w szczególności na:
1)
równoczesnej kontroli partii środków spożywczych, dozwolonych substancji dodatkowych, innych składników żywności oraz substancji pomagających w przetwarzaniu, przywożonych z zagranicy i wprowadzanych na polski obszar celny;
2)
uzgadnianiu postępowania w przypadkach zatrzymania transportu partii środka spożywczego, dozwolonej substancji dodatkowej, innego składnika żywności lub substancji pomagającej w przetwarzaniu na przejściu granicznym celem zgromadzenia i dostarczenia przez importera dokumentacji wymaganej przepisami ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia, zwanej dalej "ustawą";
3)
wzajemnym udzielaniu pomocy w zakresie prawidłowej identyfikacji środków spożywczych, dozwolonych substancji dodatkowych, innych składników żywności oraz substancji pomagających w przetwarzaniu, a także informowaniu o zauważonych nieprawidłowościach związanych z ich zgłoszeniem do odprawy celnej lub kontroli sanitarnej;
4)
nadawaniu przez organ celny przeznaczenia celnego partii środka spożywczego, dozwolonej substancji dodatkowej, innego składnika żywności lub substancji pomagającej w przetwarzaniu, po uprzednim wydaniu przez właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej stosownego świadectwa zezwalającego na ich wprowadzenie na polski obszar celny;
5)
zawiadamianiu przez właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej właściwego organu celnego o wydaniu decyzji o zakazie wprowadzenia partii środka spożywczego, dozwolonej substancji dodatkowej, innego składnika żywności lub substancji pomagającej w przetwarzaniu do obrotu w kraju;
6)
wycofaniu przez organ celny partii środka spożywczego, dozwolonej substancji dodatkowej, innego składnika żywności lub substancji pomagającej w przetwarzaniu, na koszt importera, poza granice kraju, w przypadku wydania przez organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej decyzji o zakazie wprowadzenia partii do obrotu w kraju;
7)
odmowie dopuszczenia przez graniczne urzędy celne do wwozu na polski obszar celny partii środka spożywczego, dozwolonej substancji dodatkowej, innego składnika żywności lub substancji pomagającej w przetwarzaniu, zakwestionowanej w drodze decyzji organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej;
8)
wszczynaniu przez właściwy miejscowo urząd celny odpowiedniego postępowania z jednoczesnym powiadomieniem państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, w przypadku ujawnienia na terenie kraju towarów niepoddanych granicznej kontroli sanitarnej i celnej;
9)
wzajemnej wymianie informacji dotyczących negatywnych zjawisk występujących przy wprowadzaniu środków spożywczych, dozwolonych substancji dodatkowych, innych składników żywności lub substancji pomagających w przetwarzaniu na polski obszar celny oraz ich przemieszczaniu w ramach procedury tranzytu.
§  2.
Partię środka spożywczego, dozwolonej substancji dodatkowej, innego składnika żywności lub substancji pomagającej w przetwarzaniu do kontroli sanitarnej udostępnia zgłaszający towar do odprawy celnej.
§  3.
Warunkiem objęcia partii środka spożywczego, dozwolonej substancji dodatkowej, innego składnika żywności lub substancji pomagającej w przetwarzaniu procedurą celną dopuszczenia do obrotu jest przedstawienie przez importera organowi celnemu świadectwa, o którym mowa w art. 41 ust. 3 ustawy.
§  4.
1.
Jeżeli państwowy graniczny inspektor sanitarny wyrazi zgodę na przeprowadzenie kontroli jakości zdrowotnej partii środka spożywczego, dozwolonej substancji dodatkowej, innego składnika żywności lub substancji pomagającej w przetwarzaniu przez państwowego inspektora sanitarnego właściwego ze względu na siedzibę odbiorcy lub miejsce złożenia towaru, partia ta może zostać objęta procedurą tranzytu.
2.
O przypadku wyrażenia zgody, o której mowa w ust. 1, państwowy graniczny inspektor sanitarny zawiadamia właściwego państwowego inspektora sanitarnego oraz właściwy organ celny.
3.
Wzór zawiadomienia określa załącznik do rozporządzenia.
§  5.
Właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej zawiadamia właściwy organ celny o wydaniu decyzji, o której mowa w art. 41 ust. 4 ustawy.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

ZAWIADOMIENIE

Państwowy graniczny inspektor sanitarny

.......................................

Nr dokumentu

.......................................

Państwowy inspektor sanitarny

.......................................

Importer

.......................................

Urząd celny

.......................................

Działając na podstawie § 4 rozporządzenia Ministra

Zdrowia z dnia 21 lutego 2003 r. w sprawie współpracy

organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej z organami celnymi w

zakresie granicznej kontroli sanitarnej żywności (Dz. U. Nr

50, poz. 439), Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny w

..................... zawiadamia, że wyraża zgodę na

przeprowadzanie kontroli sanitarnej niżej wymienionej partii

środka spożywczego/dozwolonej substancji dodatkowej/innego

składnika żywności/substancji pomagającej w przetwarzaniu* u

odbiorcy.

IDENTYFIKACJA PARTII:

nazwa środka spożywczego/substancji pomagającej w

przetwarzaniu*: ............................................

............................................................

kraj pochodzenia: ..........................................

wielkość partii: ...........................................

wielkość i rodzaj opakowań: ................................

data minimalnej trwałości/termin przydatności do spożycia*:

............................................................

kod, oznaczenia: ...........................................

środek transportu: .........................................

odbiorca - miejsce złożenia towaru: ........................

miejsce i data przejścia przez granicę RP: .................

............................................................

urząd celny przeznaczenia: .................................

Importera pouczono o obowiązku uzyskania świadectwa, o

którym mowa w art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o

warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 63,

poz. 634, ze zm.).

........................ ...............................

(miejsce wydania i data) (podpis i pieczęć inspektora)

Otrzymują:

1. Właściwy państwowy inspektor sanitarny

2. Importer

3. Urząd celny

______

* Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024