Tryb i warunki oddelegowania funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do pracy w jednostce organizacyjnej Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 25 lutego 2003 r.
w sprawie trybu i warunków oddelegowania funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do pracy w jednostce organizacyjnej Generalnego Inspektora Informacji Finansowej

Na podstawie art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu (Dz. U. Nr 116, poz. 1216, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb i warunki oddelegowania funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do pracy w jednostce organizacyjnej Generalnego Inspektora Informacji Finansowej;
2)
dane, jakie powinien zawierać wniosek, z którym Generalny Inspektor Informacji Finansowej występuje o oddelegowanie funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
3)
rodzaje uprawnień i świadczeń przysługujących oddelegowanemu funkcjonariuszowi;
4)
dane, jakie powinien zawierać rozkaz personalny o oddelegowaniu;
5)
zasady wypłacania oddelegowanemu funkcjonariuszowi uposażenia i innych należności pieniężnych.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
"ustawa" - ustawę z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu;
2)
"ustawa o ABW oraz AW" - ustawę z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676);
3)
"jednostka oddelegowania" - jednostkę organizacyjną, o której mowa w art. 3 ust. 4 ustawy;
4)
"funkcjonariusz" - funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
5)
"Generalny Inspektor" - Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.
§  3.  1
 Wniosek o oddelegowanie funkcjonariusza, zwany dalej "wnioskiem o oddelegowanie", Generalny Inspektor przekazuje ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, który może skierować ten wniosek do Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§  4. 
Wniosek o oddelegowanie zawiera następujące dane:
1)
wydział i departament lub biuro, w którym proponuje się pracę w okresie oddelegowania;
2)
proponowane stanowisko służbowe przeznaczone dla oddelegowanego funkcjonariusza oraz wysokość przysługującego mu uposażenia w poszczególnych składnikach;
3)
kwalifikacje wymagane do zajmowania proponowanego stanowiska;
4)
zakres wykonywanych zadań i obowiązków na proponowanym stanowisku;
5)
wymagania w zakresie rodzaju poświadczenia bezpieczeństwa upoważniającego do dostępu do informacji niejawnych i okres jego ważności;
6)
proponowany okres oddelegowania oraz
7)
informację o liczbie godzin pracy z użyciem monitora ekranowego.
§  5. 
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego:
1)
w przypadku uwzględnienia wniosku o oddelegowanie wyznacza funkcjonariusza do oddelegowania;
2)
może nie uwzględnić wniosku o oddelegowanie, jeżeli na wskazanym stanowisku nie będą wykonywane zadania służbowe określone w ustawie albo jeżeli jest to uzasadnione potrzebami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§  6. 
Funkcjonariusz, o którym mowa w § 5 pkt 1, zostaje zapoznany z treścią wniosku o oddelegowanie i wyraża wstępną zgodę na oddelegowanie.
§  7. 
1.  2
 W przypadku, o którym mowa w § 5 pkt 1, Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zawiera z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych porozumienie o oddelegowaniu.
2. 
Porozumienie o oddelegowaniu, o którym mowa w ust. 1, określa:
1)
datę porozumienia;
2)
okres oddelegowania;
3)
stopień, imię i nazwisko oddelegowanego funkcjonariusza;
4) 3
 zobowiązanie ministra właściwego do spraw finansów publicznych do wypłacania oddelegowanemu funkcjonariuszowi uposażenia w okresie oddelegowania oraz innych świadczeń, o których mowa w § 15 ust. 2 pkt 1;
5)
numer poświadczenia bezpieczeństwa wydanego oddelegowanemu funkcjonariuszowi, datę jego wydania oraz okres ważności;
6)
stanowisko, wydział i departament lub biuro, w którym oddelegowany funkcjonariusz będzie pracować w okresie oddelegowania, oraz
7)
zakres zadań i obowiązków oddelegowanego funkcjonariusza.
3. 
Jeżeli we wniosku o oddelegowanie Generalny Inspektor nie zawarł wymagań co do rodzaju poświadczenia bezpieczeństwa, przepisu ust. 2 pkt 5 nie stosuje się.
§  8. 
1. 
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oddelegowuje funkcjonariusza do pracy w jednostce oddelegowania za jego zgodą, wyrażoną na piśmie, na warunki oddelegowania określone w porozumieniu, o którym mowa w § 7 ust. 1.
2. 
Przed wyrażeniem zgody, o której mowa w ust. 1, funkcjonariusz zostaje zapoznany z treścią porozumienia określonego w § 7 ust. 1, co potwierdza własnoręcznym podpisem.
§  9. 
1. 
Oddelegowanego funkcjonariusza odwołuje się z zajmowanego stanowiska służbowego i przenosi rozkazem personalnym Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, z pozostawieniem tego funkcjonariusza bez przydziału służbowego do dyspozycji Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
2. 
Rozkaz personalny o oddelegowaniu funkcjonariusza zawiera w szczególności:
1)
datę przeniesienia;
2)
okres oddelegowania;
3)
zajmowane stanowisko służbowe, stawkę uposażenia zasadniczego właściwą dla zajmowanego stanowiska oraz wysokość dodatków do uposażenia o charakterze stałym oraz
4)
wydział i departament lub biuro oraz stanowisko, na które następuje oddelegowanie.
3. 
W okresie oddelegowania funkcjonariusz podlega dyrektorowi jednostki oddelegowania.
§  10. 
Generalny Inspektor może przenieść oddelegowanego funkcjonariusza na inne stanowisko niż wskazane w porozumieniu, o którym mowa w § 7 ust. 1, jeżeli Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz oddelegowany funkcjonariusz wyrażą na to zgodę.
§  11.  4
 Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w przypadkach uzasadnionych potrzebami służby, może odwołać funkcjonariusza z jednostki oddelegowania bez zgody funkcjonariusza lub ministra właściwego do spraw finansów publicznych, zawiadamiając ich o tym co najmniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
§  12. 
Oddelegowanego funkcjonariusza odwołuje się z jednostki oddelegowania w terminie:
1)
miesiąca od niewyrażenia przez oddelegowanego funkcjonariusza zgody na przeniesienie na inne stanowisko niż określone w porozumieniu, o którym mowa w § 7 ust. 1;
2)
3 miesięcy od pisemnego wniosku Generalnego Inspektora o odwołanie oddelegowanego funkcjonariusza;
3)
3 miesięcy od pisemnego wniosku funkcjonariusza o odwołanie.
§  13. 
Po odwołaniu funkcjonariusza z oddelegowania obejmuje on w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego stanowisko służbowe określone w rozkazie personalnym o oddelegowaniu funkcjonariusza, o którym mowa w § 9 ust. 2.
§  14. 
Oddelegowany funkcjonariusz wykonuje obowiązki i korzysta z uprawnień, jakie przysługują pracownikom jednostki oddelegowania na porównywalnym stanowisku.
§  15. 
1. 
Oddelegowanemu funkcjonariuszowi przysługują uprawnienia oraz świadczenia, w tym uposażenie i inne należności pieniężne, na zasadach określonych w ustawie o ABW oraz AW.
2. 
Uposażenia i inne należności pieniężne są wypłacane oddelegowanemu funkcjonariuszowi przez:
1)
jednostkę oddelegowania:
a)
uposażenie w terminach płatności przewidzianych dla funkcjonariuszy,
b)
dodatkowe wynagrodzenie roczne w rozumieniu ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080, z późn. zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 lit. e,
c)
nagrody uznaniowe,
d)
ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane w jednostce oddelegowania urlopy wypoczynkowe z lat poprzedzających rok odwołania z tej jednostki;
2)
właściwą jednostkę organizacyjną Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego:
a)
nagrody jubileuszowe,
b)
odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu,
c)
należności pośmiertne,
d)
nagrodę roczną w rozumieniu ustawy o ABW oraz AW za pierwszy rok oddelegowania, jeżeli funkcjonariusz nie nabył prawa do tej nagrody w jednostce oddelegowania,
e)
świadczenia związane ze zwolnieniem ze służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
f)
inne należności i świadczenia przysługujące funkcjonariuszowi z tytułu pełnienia służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
3. 
W przypadku gdy uposażenie wraz z dodatkami o charakterze stałym, wypłacane przez jednostkę oddelegowania, jest niższe od uposażenia otrzymywanego przez funkcjonariusza na ostatnio zajmowanym stanowisku przed oddelegowaniem, funkcjonariuszowi przysługuje stosowne wyrównanie ze środków finansowych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
4. 
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 lit. b, i nagroda roczna w rozumieniu ustawy o ABW oraz AW są wypłacane funkcjonariuszowi odpowiednio przez jednostkę oddelegowania oraz właściwą jednostkę organizacyjną Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego proporcjonalnie do okresu oddelegowania. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  16. 
Oddelegowanemu funkcjonariuszowi urlopu udziela Generalny Inspektor, w wymiarze i na zasadach określonych w ustawie o ABW oraz AW oraz według planu urlopów sporządzonego w jednostce oddelegowania.
§  17. 
1. 
Oddelegowany funkcjonariusz ma prawo kontynuować naukę na warunkach określonych przed oddelegowaniem.
2. 
Koszty dofinansowania oddelegowanego funkcjonariusza, do których zobowiązała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pokrywa jednostka oddelegowania, proporcjonalnie do okresu oddelegowania.
3. 
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego informuje jednostkę oddelegowania, przed zawarciem porozumienia, o którym mowa w § 7 ust. 1, o warunkach, na jakich funkcjonariusz pobiera naukę.
§  18. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.383) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2017 r.
2 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.383) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2017 r.
3 § 7 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.383) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2017 r.
4 § 11 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.383) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2017 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.41.349

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb i warunki oddelegowania funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do pracy w jednostce organizacyjnej Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.
Data aktu: 25/02/2003
Data ogłoszenia: 10/03/2003
Data wejścia w życie: 25/03/2003