Protokół dodatkowy nr 3, do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu (CEFTA), sporządzonej w Krakowie dnia 21 grudnia 1992 r. Warszawa.1995.12.21.

PROTOKÓŁ DODATKOWY Nr 3,
sporządzony w Warszawie dnia 21 grudnia 1995 r.,
do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu (CEFTA), sporządzonej w Krakowie dnia 21 grudnia 1992 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 21 grudnia 1995 r. został sporządzony w Warszawie Protokół dodatkowy nr 3 do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu, w następującym brzmieniu:

Przekład

PROTOKÓŁ DODATKOWY Nr 3

DO ŚRODKOWOEUROPEJSKIEJ UMOWY O WOLNYM HANDLU

Przedstawiciele Republiki Czeskiej, Republiki Węgierskiej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej:

mając na uwadze Deklaracje Premierów, przyjęte dnia 25 listopada 1994 r. w Poznaniu oraz dnia 11 września 1995 r. w Brnie,

potwierdzając swoje oddanie zasadom gospodarki rynkowej, stanowiącej podstawę ich stosunków,

głęboko przekonani, iż niniejszy Protokół dodatkowy będzie sprzyjać intensyfikacji wzajemnie korzystnych stosunków handlowych pomiędzy nimi w dziedzinie produktów rolnych i żywnościowych oraz wnosić istotny wkład do procesu integracji europejskiej,

zgodnie z postanowieniami artykułów 34, 35, 37 i 39 Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Protokoły od 4 do 6 do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu i załączniki do nich, stosowane zgodnie z Protokołem dodatkowym podpisanym dnia 29 kwietnia 1994 r. w Budapeszcie, zostają z dniem 1 stycznia 1996 r. uchylone i zastąpione nowymi Protokołami od 4 do 6 i załącznikami do nich, które stanowią integralną część niniejszego Protokołu dodatkowego.

Artykuł  2

Niniejszy Protokół dodatkowy stanowi integralną część Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu.

Artykuł  3
1.
Niniejszy Protokół dodatkowy wchodzi w życie w dniu otrzymania przez depozytariusza ostatniej notyfikacji Stron Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu o wypełnieniu niezbędnych do tego procedur.
2.
Depozytariusz notyfikuje wszystkim Stronom wypełnienie procedur niezbędnych dla wejścia w życie niniejszego Protokołu dodatkowego.
3.
Jeżeli Strony nie otrzymają do dnia 31 grudnia 1995 r. notyfikacji zgodnie z ustępem 2 niniejszego artykułu, niniejszy Protokół dodatkowy będzie stosowany tymczasowo od dnia 1 stycznia 1996 r.

Na dowód czego niżej podpisani pełnomocnicy, będąc do tego należycie upoważnieni, podpisali niniejszy Protokół dodatkowy.

Sporządzono w Warszawie dnia 21 grudnia 1995 r. w jednym oryginalnym egzemplarzu w języku angielskim, który zostanie zdeponowany przy Rządzie Polski. Depozytariusz przekaże poświadczone kopie wszystkim Stronom.

PROTOKÓŁ 4

(odnoszący się do artykułu 12)

WYMIANA KONCESJI ROLNYCH MIĘDZY REPUBLIKĄ CZESKĄ I REPUBLIKĄ SŁOWACKĄ Z JEDNEJ STRONY A REPUBLIKĄ WĘGIERSKĄ Z DRUGIEJ STRONY

1.
Cła importowe stosowane w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Republiki Węgierskiej oraz cła importowe stosowane w Republice Węgierskiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Republiki Czeskiej lub Republiki Słowackiej wymienionych w załączniku A do niniejszego protokołu zostaną zniesione z dniem 1 stycznia 1996 r.
2.
Cła importowe stosowane w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Republiki Węgierskiej oraz cła importowe stosowane w Republice Węgierskiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Republiki Czeskiej lub Republiki Słowackiej wymienionych w załączniku B do niniejszego protokołu zostaną obniżone do poziomu ustanowionego w tym załączniku z dniem 1 stycznia 1996 r.
3.
Cła importowe stosowane w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Republiki Węgierskiej wymienionych w załączniku C do niniejszego protokołu zostaną obniżone, bez limitu ilościowego lub w ramach limitu ilościowego określonego w tym załączniku, do poziomu ustanowionego w tym załączniku z dniem 1 stycznia 1996 r.
4.
Cła importowe stosowane w Republice Węgierskiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Republiki Czeskiej lub Republiki Słowackiej wymienionych w załączniku D do niniejszego protokołu zostaną obniżone, bez limitu ilościowego lub w ramach limitu ilościowego określonego w tym załączniku, do poziomu ustanowionego w tym załączniku z dniem 1 stycznia 1996 r.
5.
Cła, o których mowa w niniejszym protokole, obejmują cła ad valorem, cła specyficzne i opłaty specyficzne dla towarów.

ZAŁĄCZNIK A DO PROTOKOŁU 4

(KOD HS)

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

ZAŁĄCZNIK B DO PROTOKOŁU 4

grafika

ZAŁĄCZNIK C DO PROTOKOŁU 4

grafika

ZAŁĄCZNIK D DO PROTOKOŁU 4

grafika

PROTOKÓŁ 5

(odnoszący się do artykułu 12)

WYMIANA KONCESJI ROLNYCH MIĘDZY REPUBLIKĄ CZESKĄ I REPUBLIKĄ SŁOWACKĄ Z JEDNEJ STRONY A RZECZĄPOSPOLITĄ POLSKĄ Z DRUGIEJ STRONY

1.
Cła importowe stosowane w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Rzeczypospolitej Polskiej oraz cła importowe stosowane w Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Republiki Czeskiej lub Republiki Słowackiej wymienionych w załączniku A do niniejszego protokołu zostaną zniesione z dniem 1 stycznia 1996 r.
2.
Cła importowe stosowane w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Rzeczypospolitej Polskiej oraz cła importowe stosowane w Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Republiki Czeskiej lub Republiki Słowackiej wymienionych w załączniku B do niniejszego protokołu zostaną obniżone do poziomu ustanowionego w tym załączniku z dniem 1 stycznia 1996 r.
3.
Cła importowe stosowane w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Rzeczypospolitej Polskiej wymienionych w załączniku C do niniejszego protokołu zostaną obniżone, bez limitu ilościowego lub w ramach limitu ilościowego określonego w tym załączniku, do poziomu ustanowionego w tym załączniku z dniem 1 stycznia 1996 r.
4.
Cła importowe stosowane w Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Republiki Czeskiej lub Republiki Słowackiej wymienionych w załączniku D do niniejszego protokołu zostaną obniżone, bez limitu ilościowego lub w ramach limitu ilościowego określonego w tym załączniku, do poziomu ustanowionego w tym załączniku z dniem 1 stycznia 1996 r.
5.
Cła, o których mowa w niniejszym protokole, obejmują cła ad valorem, cła specyficzne i opłaty specyficzne dla towarów.
6.
Republika Czeska i Rzeczpospolita Polska nie będą stosować subsydiów eksportowych w stosunku do cukru (kod HS 1701), eksportowanego z Republiki Czeskiej do Rzeczypospolitej Polskiej i vice versa.

ZAŁĄCZNIK A DO PROTOKOŁU 5

(KOD HS)

grafika

ZAŁĄCZNIK B DO PROTOKOŁU 5

grafika

ZAŁĄCZNIK C DO PROTOKOŁU 5

grafika

ZAŁĄCZNIK D DO PROTOKOŁU 5

grafika

PROTOKÓŁ 6

(odnoszący się do artykułu 12)

WYMIANA KONCESJI ROLNYCH MIĘDZY REPUBLIKĄ WĘGIERSKĄ Z JEDNEJ STRONY A RZECZĄPOSPOLITĄ POLSKĄ Z DRUGIEJ STRONY

1.
Cła importowe stosowane w Republice Węgierskiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Rzeczypospolitej Polskiej oraz cła importowe stosowane w Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Republiki Węgierskiej wymienionych w załączniku A do niniejszego protokołu zostaną zniesione z dniem 1 stycznia 1996 r.
2.
Cła importowe stosowane w Republice Węgierskiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Rzeczypospolitej Polskiej oraz cła importowe stosowane w Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Republiki Węgierskiej wymienionych w załączniku B do niniejszego protokołu zostaną obniżone do poziomu ustanowionego w tym załączniku z dniem 1 stycznia 1996 r.
3.
Cła importowe stosowane w Republice Węgierskiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Rzeczypospolitej Polskiej wymienionych w załączniku C do niniejszego protokołu zostaną obniżone, bez limitu ilościowego lub w ramach limitu ilościowego określonego w tym załączniku, do poziomu ustanowionego w tym załączniku z dniem 1 stycznia 1996 r.
4.
Cła importowe stosowane w Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do towarów pochodzących z Republiki Węgierskiej wymienionych w załączniku D do niniejszego protokołu zostaną obniżone, bez limitu ilościowego lub w ramach limitu ilościowego określonego w tym załączniku, do poziomu ustanowionego w tym załączniku z dniem 1 stycznia 1996 r.
5.
Cła, o których mowa w niniejszym protokole, obejmują cła ad valorem, cła specyficzne i opłaty specyficzne dla towarów.

ZAŁĄCZNIK A DO PROTOKOŁU 6

(KOD HS)

grafika

ZAŁĄCZNIK B DO PROTOKOŁU 6

grafika

ZAŁĄCZNIK C DO PROTOKOŁU 6

grafika

ZAŁĄCZNIK D DO PROTOKOŁU 6

grafika

Po zaznajomieniu się z powyższym protokołem, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- został on uznany za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych,

- jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony,

- będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 9 lutego 1996 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.37.320

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Protokół dodatkowy nr 3, do Środkowoeuropejskiej umowy o wolnym handlu (CEFTA), sporządzonej w Krakowie dnia 21 grudnia 1992 r. Warszawa.1995.12.21.
Data aktu: 21/12/1995
Data ogłoszenia: 04/03/2003
Data wejścia w życie: 16/07/1996