Postępowanie z dokumentacją związaną z pracą kierowcy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 22 grudnia 2003 r.
w sprawie postępowania z dokumentacją związaną z pracą kierowcy

Na podstawie art. 39e ust. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 1371, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób postępowania z dokumentacją związaną z pracą kierowcy oraz wzory stosowanych dokumentów, w tym wzór zaświadczenia poświadczającego zatrudnienie kierowcy oraz spełnienie wszystkich wymagań określonych ustawą z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, zwaną dalej "ustawą".
§  2. 
1. 
Przedsiębiorca, wykonujący transport drogowy lub przewozy na potrzeby własne, zwany dalej "przedsiębiorcą", wystawia zatrudnionemu przez siebie kierowcy zaświadczenie poświadczające jego zatrudnienie oraz spełnianie wszystkich wymagań określonych ustawą, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do kierowcy wykonującego osobiście przewozy na rzecz przedsiębiorcy wykonującego transport drogowy.
3. 
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, przedsiębiorca wystawia w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz zaświadczenia za potwierdzeniem odbioru otrzymuje kierowca, a drugi dołącza się do dokumentacji kierowcy.
§  3. 
Przedsiębiorca osobiście wykonujący transport drogowy lub przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy na potrzeby własne wystawia oświadczenie poświadczające spełnienie przez siebie wymagań określonych ustawą, według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Przepisy § 2 ust. 3 i § 4 stosuje się odpowiednio.
§  4. 
1. 
Przedsiębiorca prowadzi, odrębnie dla każdego kierowcy, o którym mowa w § 2, dokumentację kierowcy, zawierającą:
1)
kartę informacyjną kierowcy;
2)
kartę ewidencyjną pojazdów;
3)
orzeczenia lekarskie i psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych lub psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;
4)
zaświadczenia o ukończeniu kursów dokształcających, o ile są wymagane;
5)
zaświadczenie, o którym mowa w § 2.
2. 
Dokumentacja kierowcy, o której mowa w ust. 1, powinna być ponumerowana oraz ułożona w porządku chronologicznym, a także powinna zawierać pełen wykaz znajdujących się w niej dokumentów.
3. 
W karcie informacyjnej kierowcy, której wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia, zamieszcza się informacje dotyczące kwalifikacji i uprawnień kierowcy oraz badań lekarskich i psychologicznych.
4. 
Karta informacyjna kierowcy może być prowadzona w formie elektronicznej.
5. 
W karcie ewidencyjnej pojazdów, której wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia, zamieszcza się informacje dotyczące pojazdów, którymi kierowca wykonywał przewozy, w szczególności imię i nazwisko kierowcy, rodzaj, markę, typ, model pojazdu.
6. 
Informacje dotyczące prowadzonej dokumentacji kierowcy, w szczególności imię i nazwisko kierowcy, datę założenia dokumentacji, umieszcza się w ewidencji dokumentacji kierowcy prowadzonej przez przedsiębiorcę, zwanej dalej "ewidencją", której wzór określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  5. 
Dokumentacja, o której mowa w § 4 ust. 1, dla kierowców, z którymi nawiązany jest stosunek pracy, może być prowadzona i przechowywana łącznie z aktami osobowymi pracownika, o których mowa w odrębnych przepisach.
§  6. 
1. 
Przedsiębiorca, z chwilą rozwiązania stosunku pracy z kierowcą, wydaje kierowcy za potwierdzeniem odbioru w ewidencji, oryginały dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 3 i 4, oraz wyciąg z karty ewidencyjnej pojazdów, której wzór określa załącznik nr 6 do rozporządzenia. Przedsiębiorca pozostawia w dokumentacji potwierdzone za zgodność z oryginałem kserokopie wydanych dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 3 i 4.
2. 
Na żądanie kierowcy, o którym mowa w ust. 1, przedsiębiorca wydaje wyciąg z karty informacyjnej kierowcy.
§  7. 
1. 
Przedsiębiorca przechowuje dokumentację kierowcy, o której mowa w § 4 ust. 1, dla potrzeb kontrolnych lub dowodowych przez okres 5 lat. Okres przechowywania liczy się w pełnych latach kalendarzowych, poczynając od dnia 1 stycznia roku następnego od dnia rozwiązania stosunku pracy z kierowcą.
2. 
Termin przechowywania dokumentacji, o którym mowa w ust. 1, może ulec przedłużeniu o ile wynika to z potrzeb przedsiębiorcy.
3. 
Po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1 i 2, dokumentacja kierowcy podlega zniszczeniu przez przedsiębiorcę lub osobę przez niego upoważnioną, w sposób uniemożliwiający identyfikację danych osobowych kierowcy zawartych w dokumentacji. Przedsiębiorca dokonuje w ewidencji adnotacji o tym fakcie.
§  8. 
1. 
W przypadku kierowcy posiadającego świadectwo kwalifikacji, w dokumentacji kierowcy, przez okres ważności tego świadectwa, umieszcza się potwierdzoną za zgodność z oryginałem kserokopię tego świadectwa, jako poświadczenie odbytych kursów lub badań lekarskich i psychologicznych.
2. 
Po upływie terminu ważności świadectwa kwalifikacji jego oryginał przechowywany jest w dokumentacji kierowcy przez cały okres zatrudnienia kierowcy u tego przedsiębiorcy.
3. 
W przypadku utraty przez kierowcę świadectwa kwalifikacji przedsiębiorca wystawia zaświadczenie, o którym mowa w § 2, na podstawie przedłożonego przez kierowcę zaświadczenia wystawionego przez starostę, potwierdzającego spełnianie przez kierowcę wymagań, które stanowiły podstawę do wydania świadectwa kwalifikacji, z uwzględnieniem zakresu i terminu ważności tego świadectwa, z zastrzeżeniem ust. 4. Oryginał zaświadczenia wydanego przez starostę umieszcza się w dokumentacji kierowcy.
4. 
Jeżeli w przypadku, o którym mowa w ust. 3, w dokumentacji przedsiębiorcy znajduje się potwierdzona za zgodność z oryginałem kserokopia ważnego świadectwa kwalifikacji, przedsiębiorca wystawia zaświadczenie, o którym mowa w § 2, na podstawie posiadanej kserokopii tego świadectwa.
5. 
Przepisy § 6 ust. 1 i § 7 stosuje się odpowiednio.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165 i Nr 141, poz. 1359).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 89, poz. 804 i Nr 199, poz. 1671 oraz z 2003 r. Nr 137, poz. 1302, Nr 149, poz. 1452, Nr 200, poz. 1953 i Nr 211, poz. 2050.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR ZAŚWIADCZENIA POŚWIADCZAJĄCEGO ZATRUDNIENIE KIEROWCY ORAZ SPEŁNIANIE PRZEZ NIEGO WYMAGAŃ OKREŚLONYCH USTAWĄ Z DNIA 6 WRZEŚNIA 2001 R. O TRANSPORCIE DROGOWYM

Format A-5 poziomo

______

............................. ........................

(oznaczenie przedsiębiorcy) (miejscowość i data)

ZAŚWIADCZENIE

Na podstawie art. 39e ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 6

września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz.

1371, z późn. zm.) poświadcza się, że:

Pan(i) .....................................................

(imię i nazwisko albo nazwa przedsiębiorcy)

PESEL ......................................................

- ma ukończone 21 lat*),

- posiada prawo jazdy kategorii .............. nr ..........

jest zatrudniony(a)**)/osobiście wykonuje przewozy**) w ..

..........................................................

(imię i nazwisko albo nazwa przedsiębiorcy)

..........................................................

(miejsce zamieszkania (siedziba) i adres przedsiębiorcy)

Poświadcza się spełnienie wymagań określonych w art. 39a

ust. 1 pkt 3-5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o

transporcie drogowym na podstawie:

1) orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak

przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na

stanowisku kierowcy ważnego do dnia: ....................

........................................................,

2) orzeczenia psychologicznego stwierdzającego brak

przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na

stanowisku kierowcy ważnego do dnia: ...................,

3) zaświadczenia o ukończeniu kursu dokształcającego w

zakresie przewozu osób/rzeczy***) nr ....................

.................................

(czytelny podpis przedsiębiorcy)

______

*) Skreślić w przypadku kierowcy:

- niemającego ukończonych 21 lat i wykonującego transport drogowy rzeczy pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t do 7,5 t,

- zatrudnionego przez przedsiębiorcę wykonującego przewozy na potrzeby własne (nie dotyczy).

**) Niepotrzebne skreślić.

***) Niepotrzebne skreślić; nie dotyczy kierowcy zatrudnionego przez przedsiębiorcę wykonującego przewozy na potrzeby własne.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR OŚWIADCZENIA POŚWIADCZAJĄCEGO SPEŁNIANIE PRZEZ PRZEDSIĘBIORCĘ OSOBIŚCIE WYKONUJĄCEGO TRANSPORT DROGOWY ORAZ PRZEDSIĘBIORCĘ OSOBIŚCIE WYKONUJĄCEGO PRZEWOZY NA POTRZEBY WŁASNE WYMAGAŃ USTAWY Z DNIA 6 WRZEŚNIA 2001 R. O TRANSPORCIE DROGOWYM

Format A-5 poziomo

______

............................ ......................

(oznaczenie przedsiębiorcy) (miejscowość i data)

OŚWIADCZENIE

poświadczające spełnianie przez kierowcę osobiście

wykonującego

............................................................

....................*) wymagań określonych w art. 39a ust. 1

ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.

U. Nr 125, poz. 1371, z poźn. zm.)

Oświadczam, że mam ukończone 21 lat**) oraz posiadam:

a) prawo jazdy kategorii ................... nr ...........,

b) orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań

zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy,

ważne do dnia: .........................................,

c) orzeczenie psychologiczne stwierdzające brak

przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na

stanowisku kierowcy, ważne do dnia: ....................,

d) zaświadczenie o ukończeniu kursu dokształcającego w

zakresie przewozu osób/rzeczy***) nr ....................

..................................

(czytelny podpis przedsiębiorcy)

______

*) Wpisać odpowiednio:

- transport drogowy,

- przewozy na potrzeby własne.

**) Skreślić w przypadku przedsiębiorcy osobiście wykonującego:

- transport drogowy rzeczy pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t do 7,5 t i niemającego ukończonych 21 lat,

- przewozy na potrzeby własne (nie dotyczy).

***) Niepotrzebne skreślić; nie dotyczy przedsiębiorcy osobiście wykonującego przewozy na potrzeby własne.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR KARTY INFORMACYJNEJ KIEROWCY

Format A-4

KARTA INFORMACYJNA KIEROWCY

Imię i nazwisko ......................... PESEL ............

Prawo jazdy kategorii ................ nr ..................

Zatrudniony (a) /osobiście wykonuje przewozy*): od .........

........................ do ................................

Kurs dokształcający w zakresie przewozu osób*): nr

zaświadczenia .................... data .................**)

Kurs dokształcający w zakresie przewozu rzeczy*): nr

zaświadczenia ................. data ....................**)

Badania lekarskie Badania psychologiczne
Lp. data badania termin następnego badania Lp. data badania termin następnego badania

______

*) Niepotrzebne skreślić.

**) Data wydania zaświadczenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR KARTY EWIDENCYJNEJ POJAZDÓW

Format A-4

KARTA EWIDENCYJNA POJAZDÓW

Imię i nazwisko .......................... PESEL ...........

Prawo jazdy kategorii .................... nr ..............

Zatrudniony (a)/osobiście wykonuje przewozy*) :od ..........

.................... do ....................................

Okres używania (prowadzenia) przez kierowcę pojazdu Rodzaj pojazdu**) Marka, typ, model pojazdu
od do

*) Niepotrzebne skreślić.

**) Dotyczy także przyczep (naczep).

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR EWIDENCJI DOKUMENTACJI KIEROWCY

EWIDENCJA DOKUMENTACJI KIEROWCY
Lp. Imię i nazwisko Data założenia dokumentacji Data i potwierdzenie pobrania dokumentów z dokumentacji Data zniszczenia dokumentacji kierowcy

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR WYCIĄGU Z KARTY EWIDENCYJNEJ POJAZDÓW

Format A-5 poziomo

______

WYCIĄG Z KARTY EWIDENCYJNEJ POJAZDÓW

............................ .....................

(oznaczenie przedsiębiorcy) (miejscowość i data)

Imię i nazwisko ......................... PESEL ............

Prawo jazdy kategorii .................... nr ..............

Zatrudniony (a) / osobiście wykonuje przewozy*) od .........

................. do .......................................

Wykonywał (a) przewozy następującymi pojazdami:**)

1) .........................................................

2) .........................................................

3) .........................................................

..................................

(czytelny podpis przedsiębiorcy)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

**) Wpisać rodzaj, markę, typ i model pojazdu, którym kierowca wykonywał przewozy łącznie przez okres dłuższy niż 1 miesiąc.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.230.2303

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie z dokumentacją związaną z pracą kierowcy.
Data aktu: 22/12/2003
Data ogłoszenia: 31/12/2003
Data wejścia w życie: 01/01/2004