Ustanowienie opłaty celnej dodatkowej w związku z nadmiernym przywozem na polski obszar celny zapałek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 27 listopada 2003 r.
w sprawie ustanowienia opłaty celnej dodatkowej w związku z nadmiernym przywozem na polski obszar celny zapałek

Na podstawie art. 28 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny (Dz. U. Nr 43, poz. 477, z późn. zm.2)) w związku z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 września 2002 r. o administrowaniu obrotem towarami z zagranicą, o zmianie ustawy - Kodeks celny oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1572) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ustanawia się ostateczny środek ochronny w formie opłaty celnej dodatkowej na przywóz na polski obszar celny zapałek, klasyfikowanych w Polskiej Scalonej Nomenklaturze Towarowej Handlu Zagranicznego (PCN) według kodu 3605 00 00 0.
2. 
Okres stosowania opłaty celnej dodatkowej, stawkę opłaty celnej dodatkowej oraz wielkość przywozu towaru, która nie jest objęta tą opłatą, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Wysokość opłaty celnej dodatkowej ustala się jako iloczyn wartości celnej towaru - określonej zgodnie z przepisami prawa celnego - oraz stawki opłaty celnej dodatkowej.
4. 
Opłaty celnej dodatkowej nie stosuje się w odniesieniu do towaru pochodzącego z krajów rozwijających się wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  2. 
1. 
Przywozu zapałek, w ramach wielkości nieobjętej opłatą celną dodatkową, dokonuje się na podstawie pozwolenia.
2. 
Ustala się termin ważności pozwoleń do dnia 30 kwietnia 2004 r.
§  3. 
1. 
Wnioski o udzielenie pozwoleń składa się od dnia 1 grudnia 2003 r. do dnia 10 grudnia 2003 r.
2. 
Ustala się termin rozpatrywania wniosków, o których mowa w ust. 1, do dnia 31 grudnia 2003 r.
§  4. 
1. 
Rozdysponowanie wielkości przywozu nieobjętego opłatą celną dodatkową jest dokonywane proporcjonalnie do wartości przywozu towaru, zrealizowanego przez osobę wnioskującą będącą importerem tradycyjnym w okresie odniesienia równym 12 miesiącom poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie pozwolenia.
2. 
Każda wartość zrealizowanego przywozu towaru na polski obszar celny w okresie odniesienia, o którym mowa w ust. 1, jest warunkiem uznania za importera tradycyjnego.
§  5. 
1. 
Rozdysponowanie wielkości przywozu nieobjętego opłatą celną dodatkową polega na udzieleniu pozwolenia przy zachowaniu następujących zasad:
1)
rozpatruje się kompletne, prawidłowo wypełnione wnioski złożone organowi udzielającemu pozwolenia w terminie, o którym mowa w § 3 ust. 1;
2)
wielkości określone we wniosku nie mogą przekraczać wielkości przeznaczonej do rozdysponowania;
3)
jeżeli suma wielkości określonych we wszystkich rozpatrywanych wnioskach nie przekracza wielkości przeznaczonej do rozdysponowania, wnioski te są uwzględniane;
4)
jeżeli suma wielkości określonych we wszystkich rozpatrywanych wnioskach przekracza wielkość przeznaczoną do rozdysponowania, wielkość ta jest rozdysponowywana na rzecz wnioskodawców proporcjonalnie do ich udziału w sumie wartości przywozu zrealizowanego w okresie odniesienia, a wynik zaokrągla się do drugiej cyfry po przecinku;
5)
wielkości określone w pozwoleniu nie mogą przekraczać wielkości wnioskowanych.
2. 
Osoba wnioskująca o udzielenie pozwolenia składa oświadczenie o wartości zrealizowanego przywozu, o którym mowa w § 4 ust. 1. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 123, poz. 1352 oraz z 2002 r. Nr 125, poz. 1063, Nr 153, poz. 1271 i Nr 188, poz. 1572.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

OKRES STOSOWANIA OPŁATY CELNEJ DODATKOWEJ, STAWKA OPŁATY CELNEJ DODATKOWEJ ORAZ WIELKOŚĆ PRZYWOZU TOWARU NIEOBJĘTA TĄ OPŁATĄ

Nazwa towaru Kod PCN Stawka opłaty celnej dodatkowej (w %) Wielkość przywozu nieobjęta opłatą celną dodatkową (w kg)
okres 1 grudnia 2003 r. - 30 kwietnia 2004 r.
(1) (2) (3) (4)
Zapałki 3605 00 00 0 20% 256.166

ZAŁĄCZNIK Nr  2

LISTA KRAJÓW ROZWIJAJĄCYCH SIĘ, O KTÓRYCH MOWA W § 1 UST. 4 ROZPORZĄDZENIA, W ODNIESIENIU DO KTÓRYCH NIE STOSUJE SIĘ OPŁATY CELNEJ DODATKOWEJ

Angola

Argentyna

Bangladesz

Belize

Benin

Boliwia

Botswana

Burkina Faso

Burundi

Chiny

Czad

Demokratyczna Republika Konga

Dominika

Dominikana

Dżibuti

Egipt

Ekwador

Fidżi Republika

Filipiny

Gambia

Ghana

Grenada

Gruzja

Gujana

Gwatemala

Gwinea

Gwinea Bissau

Haiti

Honduras

Indie

Indonezja

Jamajka

Jordania

Kambodża

Kamerun

Kenia

Kirgistan

Kolumbia

Kongo

Kostaryka

Kuba

Lesotho

Madagaskar

Malawi

Malediwy

Malezja

Mali

Maroko

Mauretania

Mauritius

Mongolia

Mozambik

Myanmar (Birma)

Namibia

Nepal

Niger

Nigeria

Nikaragua

Pakistan

Panama

Papua-Nowa Gwinea

Paragwaj

Peru

Republika Środkowoafrykańska

Ruanda

Salwador

Senegal

Sierra Leone

Sri Lanka

St. Vincent i Grenadyny

Suazi

Surinam

Tajlandia

Tanzania

Togo

Tunezja

Uganda

Wybrzeże Kości Słoniowej

Wyspy Salomona

Zambia

Zimbabwe

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

Oświadczenie

o wartości towaru przywiezionego w okresie odniesienia

Okres odniesienia1)
Lp. Numer dokumentu SAD Data dokumentu SAD Wartość towaru2)
Razem - wartość towarów przywiezionych w okresie odniesienia3)

Oświadczam, że wszystkie powyższe dane są prawdziwe.

.............. .....................................

(data) (podpis i pieczęć osoby upoważnionej

oraz pieczęć firmowa4))

______

1) Okres odniesienia określony w niniejszym rozporządzeniu.

2) Wartość statystyczna - pole 46 SAD (w przeliczeniu na PLN).

3) Suma wartości statystycznych z pola 46 SAD (w przeliczeniu na PLN).

4) Pieczęć firmowa, jeżeli wnioskodawcą jest osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.202.1965

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie opłaty celnej dodatkowej w związku z nadmiernym przywozem na polski obszar celny zapałek.
Data aktu: 27/11/2003
Data ogłoszenia: 28/11/2003
Data wejścia w życie: 28/11/2003