Czynności administracyjne i rozliczenia finansowe związane z prowadzeniem depozytu przedmiotów wartościowych i środków pieniężnych osób pozbawionych wolności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 27 października 2003 r.
w sprawie czynności administracyjnych i rozliczeń finansowych związanych z prowadzeniem depozytu przedmiotów wartościowych i środków pieniężnych osób pozbawionych wolności

Na podstawie art. 249 § 3 pkt 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. Nr 90, poz. 557, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa czynności administracyjne zakładów karnych i aresztów śledczych, zwanych dalej "zakładami", i ich dokumentowanie, w zakresie:
1)
ewidencjonowania zdeponowanych środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych osób pozbawionych wolności, zwanych dalej "osadzonymi";
2)
przyjmowania, przechowywania i wydawania przekazanych przez osadzonych do depozytu środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych;
3)
gromadzenia przez osadzonych środków pieniężnych na książeczkach oszczędnościowych;
4)
przekazywania zdeponowanych środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych osadzonych między zakładami;
5)
rozliczania wynagrodzenia za pracę osadzonych;
6)
dokonywania zakupów przez osadzonych.

Rozdział  2

Ewidencja zdeponowanych środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych

§  2. 
1. 
Środki pieniężne oraz przedmioty wartościowe przyjmuje i wydaje funkcjonariusz lub pracownik cywilny zakładu, któremu powierzono obowiązki związane z prowadzeniem depozytu środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych osadzonych, zwany dalej "depozytorem".
2. 
W razie nieobecności depozytora czynności określone w ust. 1 wykonuje osoba pisemnie wyznaczona przez dyrektora zakładu lub głównego księgowego zakładu.
§  3. 
1.  2
 Osadzonemu, z wyjątkiem przetransportowanego z innego zakładu, depozytor zakłada kartę depozytową, składającą się z czterech części.
2. 
Kartę depozytową osadzonego, który został przetransportowany z innego zakładu, uzupełnia się o jego aktualny numer ewidencyjny i zakłada się część III karty.
§  4. 
1.  3
 W części I karty depozytowej wpisuje się w szczególności dane osobowe osadzonego, adnotacje o pracy oraz przyznane mu nagrody i kary dyscyplinarne, dotyczące prawa dokonywania zakupów lub rozliczenia wynagrodzenia. Ponadto w części tej zamieszcza się treść pouczenia i oświadczenie, o których mowa w § 8.
2.  4
 Na kopercie z przedmiotami wartościowymi lub na odpowiednio zapakowanym przedmiocie wartościowym niemieszczącym się w kopercie, zwanymi dalej "kopertą depozytową", i w części II karty depozytowej zamieszcza się wykaz i dokładny opis przedmiotów wartościowych przyjętych do depozytu. Ponadto w części tej wpisuje się serię i numer koperty depozytowej, numer rozliczeniowy oddziału banku prowadzącego książeczki oszczędnościowe, o których mowa w § 10 ust. 1, i ich numery.
3.  5
 Jeżeli osadzony nie posiada przedmiotów wartościowych, depozytor wpisuje do części II karty depozytowej adnotację o treści: "przedmiotów wartościowych nie posiada", którą potwierdza podpisem oraz odciskiem imiennej pieczątki, a osadzony, czytelnym podpisem. W przypadku odmowy złożenia podpisu przez osadzonego przepis § 9 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
4.  6
 Część III karty depozytowej służy do rejestracji i rozliczania wpływów i rozchodów pieniężnych oraz stanu zgromadzonych środków pieniężnych. W części tej odnotowuje się również numer rozliczeniowy oddziału banku prowadzącego książeczki oszczędnościowe, o których mowa w § 10 ust. 1, i ich numery.
5. 
W części IV karty depozytowej rejestruje się zadłużenie osadzonego.
§  5. 
1. 
Ewidencję księgową środków pieniężnych osadzonych prowadzi się zgodnie z przepisami o rachunkowości.
2. 
Ewidencja księgowa środków pieniężnych osadzonych podlega sprawdzeniu i uzgodnieniu według stanu na ostatni dzień każdego miesiąca.
§  6. 
1. 
Saldo środków pieniężnych osadzonego wylicza się w części III karty depozytowej, a także specyfikuje się je według rubryk zawartych w karcie. Wyliczone saldo na ostatni dzień każdego miesiąca depozytor przedstawia osadzonemu w celu potwierdzenia jego zgodności. W przypadku nieposiadania przez osadzonego środków pieniężnych czynności tej dokonuje się na ostatni dzień każdego kwartału.
2. 
W przypadku odmowy potwierdzenia przez osadzonego przedstawionego salda depozytor sporządza notatkę służbową, którą podpisuje wraz z inną osobą wyznaczoną przez dyrektora zakładu. Jeżeli osadzony zgłasza zarzut niezgodności przedstawionego salda, przeprowadza się czynności wyjaśniające, z których wynikiem zapoznaje się osadzonego.
3. 
Potwierdzenie przez osadzonego salda jest wymagane również w razie jego zwolnienia z zakładu.
§  7. 
1. 
Część I, II i IV karty depozytowej osadzonego transportowanego do innego zakładu przekazuje się wraz z nim do tego zakładu, a część III pozostawia się w zakładzie, który ją założył.
2. 
Karty depozytowe osadzonych zwolnionych, skreślonych z ewidencji i zmarłych oraz części III kart osadzonych przetransportowanych przechowuje się oddzielnie do czasu ich całkowitego rozliczenia.

Rozdział  3

Przyjmowanie, przechowywanie i wydawanie przekazanych do depozytu środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych

§  8. 
Depozytor przy przyjęciu osadzonego do zakładu przyjmuje od niego środki pieniężne i przedmioty wartościowe oraz:
1)
poucza osadzonego o konieczności przekazania do depozytu wszystkich posiadanych środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych oraz jakie są konsekwencje wynikające z ich nieprzekazania;
2)
przyjmuje od osadzonego oświadczenie, w którym wskazuje on imię i nazwisko oraz adres osoby, której zakład ma wydać zdeponowane środki pieniężne i przedmioty wartościowe, jeżeli nie odbierze ich osobiście;
3)
informuje osadzonego o możliwości wpłacania środków pieniężnych na książeczkę oszczędnościową.
§  9. 
1. 
Do przedmiotów wartościowych zalicza się:
1)
zagraniczne środki płatnicze;
2)
bankowe karty magnetyczne, książeczki oszczędnościowe, bony premiowe, depozytowe, kapitałowe, weksle, czeki, listy gwarancyjne, dokumenty zabezpieczające prawa własności, udziały, akcje, obligacje oraz inne wydane przez banki krajowe i zagraniczne papiery wartościowe;
3)
biżuterię, w tym w szczególności: obrączki, pierścionki, łańcuszki, broszki, bransoletki, kolczyki itp.
2. 
Dokonując opisu przyjętych do depozytu przedmiotów wartościowych, należy dokładnie określić wszystkie ich cechy indywidualne, w szczególności: rodzaj, nazwę, barwę, markę, tworzywo, numer, stopień uszkodzenia. W przypadku braku cech indywidualnych dokonuje się odpowiedniej adnotacji w karcie depozytowej.
3.  7
 Złożenie każdego przedmiotu wartościowego do depozytu jest potwierdzane w karcie depozytowej podpisem i odciskiem imiennej pieczątki przez depozytora oraz czytelnym podpisem przez osadzonego.
4.  8
 W przypadku odmowy złożenia podpisu przez osadzonego depozytor w jego obecności, wraz z dwoma osobami wyznaczonymi przez dyrektora zakładu, sporządza w karcie depozytowej adnotację o treści: "osadzony odmówił podpisu". W miejscach przewidzianych na podpis osadzonego w karcie depozytowej osoby wyznaczone przez dyrektora zakładu składają czytelne podpisy.
§  10. 
1.  9
 Przedmioty wartościowe przyjęte do depozytu, z wyjątkiem książeczek oszczędnościowych, na których były albo są gromadzone środki pieniężne osadzonego podczas aktualnego jego pobytu w zakładzie, umieszcza się w kopercie depozytowej.
2. 
Na kopercie depozytowej wpisuje się:
1)
nazwisko, imię oraz imię ojca osadzonego;
2)
numer ewidencyjny;
3)
wykaz i dokładny opis przedmiotów wartościowych;
4)
numer naklejki.
3.  10
 Kopertę depozytową zakleja depozytor w obecności osadzonego i umieszcza na niej naklejkę oraz opieczętowuje krawędzie koperty i naklejki swoją imienną pieczątką. Umieszczenie przedmiotów wartościowych w kopercie depozytowej potwierdzają na kopercie depozytor - datą i podpisem oraz odciskiem imiennej pieczątki, osadzony - czytelnym podpisem.
4. 
Każdorazowe otwarcie koperty depozytowej odbywa się w obecności osadzonego, z wyjątkiem przypadków określonych w § 12 ust. 2 i 3. Do ponownego umieszczenia tych przedmiotów w kopercie depozytowej używa się nowej koperty, którą zakleja się w sposób określony w ust. 3, dokonując ponownego zewidencjonowania zdeponowanych przedmiotów wartościowych na kopercie depozytowej i w części II karty depozytowej.
5. 
Zawartość koperty depozytowej sprawdza się okresowo ze spisem umieszczonym na tej kopercie i w karcie depozytowej nie rzadziej niż raz na 3 lata, z zachowaniem wymogów określonych w ust. 3 i 4.
6. 
Przedmiot wartościowy, który ze względu na swoją wielkość nie może być umieszczony w kopercie, podlega opakowaniu. Przepisy ust. 2-5 stosuje się odpowiednio.
7. 
Przedmioty wartościowe zabezpiecza się przed pożarem, uszkodzeniem, zniszczeniem i kradzieżą, przechowując je w metalowych szafach.
8. 
Przedmioty wartościowe, które ze względu na swoją wielkość nie mieszczą się w szafach metalowych, zabezpiecza się przed pożarem, uszkodzeniem, zniszczeniem i kradzieżą, przechowując je w wyodrębnionych pomieszczeniach.
§  11. 
Dane dotyczące wydania przedmiotów wartościowych osadzonemu wpisuje się w części II karty depozytowej. Odbiór z depozytu każdego przedmiotu potwierdza osadzony na karcie depozytowej datą i podpisem. W razie zakwestionowania przez osadzonego zawartości koperty depozytowej, depozytor w obecności osoby wyznaczonej przez dyrektora zakładu sporządza protokół, który podpisuje także osadzony. Protokół stanowi podstawę do wszczęcia postępowania wyjaśniającego.
§  12. 
1.  11
 Osobę zwolnioną z zakładu, której nie wydano z depozytu przedmiotów wartościowych i środków pieniężnych przy zwolnieniu, wzywa się przesyłką poleconą, w terminie 10 dni od daty zwolnienia, do ich odbioru w wyznaczonym terminie. Wezwanie zawiera pouczenie o skutku niepodjęcia przedmiotów wartościowych i środków pieniężnych pozostawionych w depozycie w postaci ich przejścia na własność Skarbu Państwa.
2. 
Jeżeli osoba zwolniona nie zgłosiła się, wezwanie należy skierować do osoby wskazanej w oświadczeniu, o którym mowa w § 8 pkt 2. Osoba odbierająca przedmioty wartościowe potwierdza na karcie depozytowej odbiór każdego przedmiotu datą i podpisem, a depozytor wpisuje do karty depozytowej imię i nazwisko oraz cechy dowodu tożsamości tej osoby.
3.  12
 Na prośbę osoby zwolnionej z zakładu lub osoby wskazanej w oświadczeniu na karcie depozytowej przedmioty wartościowe i środki pieniężne mogą być przesłane, za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego, na adres jednej z tych osób. Środki pieniężne mogą być również przesłane na wskazany rachunek bankowy.
4. 
Otwarcia koperty depozytowej i sporządzenia z jej zawartości przesyłki z zadeklarowaną wartością dokonują: główny księgowy zakładu, osoba wyznaczona przez dyrektora zakładu i depozytor. Z czynności tych sporządza się protokół stwierdzający zgodność zawartości koperty depozytowej i przesyłki z opisem w karcie depozytowej. Protokół załącza się do karty depozytowej osoby zwolnionej.
5.  13
 Przekazanie przedmiotów wartościowych i środków pieniężnych następuje na koszt osoby zwolnionej albo osoby wskazanej w oświadczeniu, a jeżeli nie zostały wydane z przyczyn niezależnych od osoby zwolnionej, koszty ponosi zakład.
6. 
W przypadku zwrotu przesyłki:
1)
depozytor dokonuje jej otwarcia w obecności głównego księgowego zakładu i osoby wyznaczonej przez dyrektora zakładu;
2)
depozytor ponownie ewidencjonuje przedmioty wartościowe w części II karty depozytowej oraz umieszcza je w kopercie depozytowej;
3)
depozytor sporządza protokół, który załącza do koperty depozytowej;
4)
w miejscach przewidzianych na podpis osadzonego na kopercie depozytowej oraz w części II karty depozytowej depozytor, główny księgowy zakładu i osoba wyznaczona przez dyrektora zakładu składają podpisy, z adnotacją: "opisu zakopertowania przedmiotów wartościowych dokonano komisyjnie".
7.  14
 W przypadku skreślenia z ewidencji osadzonego posiadającego w zakładzie przedmioty wartościowe i środki pieniężne przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio.
8.  15
 W przypadku zgonu osadzonego posiadającego w zakładzie przedmioty wartościowe i środki pieniężne wzywa się spadkobiercę do ich odbioru. Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio.
9. 
W przypadku gdy wydane osadzonemu z depozytu przedmioty wartościowe pozostawione zostały przez niego w celi i nie ma on możliwości ich samodzielnego spakowania, depozytor w obecności dwóch osób wyznaczonych przez dyrektora zakładu dokonuje zapakowania przedmiotów wartościowych. Przepisy ust. 6 pkt 2-4 stosuje się odpowiednio.
§  13. 
1. 
Środki pieniężne i przedmioty wartościowe podlegają okresowej lub zdawczo-odbiorczej inwentaryzacji zgodnie z przepisami o rachunkowości.
2. 
Inwentaryzacja przedmiotów wartościowych polega w szczególności na:
1)
porównaniu zgodności zapisów w części II karty depozytowej z zapisami na kopercie depozytowej;
2) 16
 sprawdzeniu, czy koperta depozytowa i naklejka nie uległy naruszeniu i czy są opatrzone imienną pieczątką depozytora;
3) 17
 sprawdzeniu, czy koperta depozytowa opatrzona jest imienną pieczątką i podpisem depozytora oraz czytelnym podpisem osadzonego;
4) 18
 sprawdzeniu, czy w karcie depozytowej złożenie każdego przedmiotu wartościowego w depozycie potwierdzone jest w sposób określony w § 9 ust. 3;
5)
sprawdzeniu, czy przedmioty wartościowe są prawidłowo przechowywane i należycie zabezpieczone;
6)
porównaniu zgodności stanu środków pieniężnych zgromadzonych na książeczkach oszczędnościowych z ewidencją, o której mowa w § 22 ust. 2.
3.  19
 W przypadku stwierdzenia niezgodności zapisów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, naruszenia koperty depozytowej lub naklejki albo braku imiennej pieczątki i podpisu depozytora lub czytelnego podpisu osadzonego komisja inwentaryzacyjna, w obecności osadzonego, otwiera kopertę depozytową, porównuje jej zawartość z zapisami w części II karty depozytowej i na kopercie, następnie umieszcza przedmioty wartościowe w nowej kopercie depozytowej, dokonując ewentualnej korekty zapisów. Przepisy § 10 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
4. 
Stan środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych osadzonych podlega inwentaryzacji przy każdej zmianie na stanowisku depozytora.
§  14. 
1. 
Przekazywanie na pisemny wniosek osadzonego środków pieniężnych na rzecz określonych osób, instytucji lub organizacji dokonuje dział finansowy w formie polecenia przelewu lub za pomocą przekazów pocztowych. W uzasadnionych przypadkach dyrektor zakładu może wyrazić zgodę na dokonanie wypłaty w kasie zakładu.
2.  20
 Szczegółowy tryb przekazywania środków pieniężnych za pomocą przekazów pocztowych i ich ewidencjonowania ustala się w porozumieniu z właściwą miejscowo jednostką organizacyjną publicznego operatora pocztowego.
§  15.  21
1. 
Środki pieniężne wpłacone na poczet grzywny przez osoby doprowadzone, lecz nie przyjęte do odbywania zastępczej kary pozbawienia wolności lub kary aresztu, należy przekazać w terminie 3 dni roboczych od daty wpływu, na konto właściwego sądu.
2. 
O każdym przypadku złożenia w całości lub w części kwoty pieniężnej przypadającej do uiszczenia tytułem grzywny w sprawie, w której sąd skierował do wykonania zastępczą karę pozbawienia wolności lub karę aresztu, dział finansowy niezwłocznie zawiadamia na piśmie dział ewidencji zakładu. Zawiadomienie zawiera:
1)
nazwisko, imię, imię ojca osadzonego oraz numer ewidencyjny;
2)
nazwę sądu wraz z sygnaturą akt;
3)
wysokość spłaconej kwoty tytułem grzywny;
4)
datę i podpis głównego księgowego zakładu.

Spłata grzywny następuje zgodnie z przepisami regulującymi kolejność zaspokojenia należności przypadających od dłużnika i należna kwota powinna być przekazana w terminie 3 dni roboczych od daty wpływu, na konto właściwego sądu.

3. 
W przypadku gdy osadzony złoży pisemny wniosek o uiszczenie grzywny, ze środków pieniężnych pozostających do jego dyspozycji, należna kwota powinna być przekazana w terminie 3 dni roboczych od daty wpływu wniosku do działu finansowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  16. 
1. 
Przedmioty wartościowe, co do których orzeczono środek karny przepadku przedmiotów na rzecz Skarbu Państwa, przekazuje się za pokwitowaniem właściwemu organowi egzekucyjnemu.
2. 
Na pisemne żądanie sądu lub prokuratury przekazuje się tym organom za pokwitowaniem przedmioty wartościowe, stanowiące dowody rzeczowe.
§  17. 
Środki pieniężne wpłacone przez osadzonego po powrocie z przepustki lub zezwolenia na czasowe opuszczenie zakładu, do wysokości kwoty pobranej przed opuszczeniem zakładu, nie podlegają rozliczeniu w sposób określony w art. 126 § 2 pkt 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy, zwanej dalej "kodeksem".
§  18. 
1. 
Na pisemny wniosek osadzonego dokonuje się wymiany zagranicznych środków płatniczych, przekazanych do depozytu, na krajowe środki płatnicze. Czynności tej dokonuje się w banku prowadzącym wymianę zagranicznych środków płatniczych położonym najbliżej siedziby zakładu.
2. 
Przekazane do depozytu krajowe środki płatnicze uzyskane w wyniku wymiany zagranicznych środków płatniczych rozlicza się w sposób określony w art. 126 § 2 pkt 3 kodeksu.
§  19. 
W przypadku obniżenia kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracowników nadwyżkę środków pieniężnych, o których mowa w art. 126 § 1 kodeksu, przekazuje się do dyspozycji osadzonego.
§  20. 
1. 
Wszelkie wpływy gotówkowe lub bezgotówkowe na rzecz osadzonego, po jego przetransportowaniu, skreśleniu z ewidencji, zwolnieniu lub zgonie wpisuje się do części III karty depozytowej.
2.  22
 Środki pieniężne, które wpłyną po zwolnieniu osadzonego rozliczonego z zakładem, przesyła się w terminie 7 dni od daty wpływu na wskazany przez niego adres lub rachunek bankowy. Koszty przekazania środków pieniężnych pokrywa osoba zwolniona.
3.  23
 W przypadku zwrotu środków pieniężnych przekazuje się je, w terminie 7 dni od daty wpływu, osobie wskazanej w oświadczeniu, o którym mowa w § 8 pkt 2.
4.  24
 Środki pieniężne, które wpłyną po przetransportowaniu osadzonego do innego zakładu, należy przekazać w terminie 7 dni od daty wpływu do tego zakładu, z podaniem tytułu wpływu. Rozliczenia wpływu środków pieniężnych, według rubryk zawartych we wzorze karty depozytowej, dokonuje zakład, w którym osadzony przebywa.

Rozdział  4

Gromadzenie środków pieniężnych na książeczkach oszczędnościowych

§  21. 
Szczegółowe zasady wystawiania książeczek oszczędnościowych oraz obieg dokumentów rozliczeniowych z tytułu wniesionych wkładów oszczędnościowych przez osadzonych ustala się w porozumieniu z bankiem.
§  22. 
1. 
Środki pieniężne przeznaczone na książeczki oszczędnościowe przekazuje się w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który następuje rozliczenie wpływów pieniężnych osadzonego.
2. 
Ewidencję księgową środków pieniężnych przekazanych na książeczkę oszczędnościową prowadzi się w sposób zapewniający ustalenie wysokości środków pieniężnych pozostających do dyspozycji osadzonego oraz środków, o których mowa w art. 126 § 1 kodeksu.
3.  25
 Wysokość środków pieniężnych zgromadzonych na książeczce oszczędnościowej według stanu na ostatni dzień każdego miesiąca osadzony potwierdza podpisem. Przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  23. 
Książeczki oszczędnościowe osadzonych przechowuje depozytor. Przepis § 10 ust. 7 stosuje się odpowiednio.
§  24. 
W przypadku przetransportowania osadzonego do innego zakładu przekazuje się wraz z kopertą depozytową jego książeczkę oszczędnościową, a jej numer, numer rozliczeniowy oddziału banku i wysokość zgromadzonej kwoty, z podziałem na środki pieniężne pozostające do dyspozycji osadzonego oraz środki, o których mowa w art. 126 § 1 kodeksu, odnotowuje się w wykazie depozytów wartościowych osadzonych.
§  25. 
Wypłaty środków pieniężnych pozostających do dyspozycji osadzonych, zgromadzonych na książeczkach oszczędnościowych, dokonuje się na ich pisemne wnioski, w terminie umożliwiającym dokonanie zakupów.

Rozdział  5

Przekazywanie zdeponowanych środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych między zakładami

§  26.  26
1. 
Na podstawie kart depozytowych osadzonych skierowanych do transportu dział finansowy sporządza w egzemplarzach A, B, C wykaz depozytów wartościowych osadzonych. Zgodność danych zawartych w wykazie potwierdzają datą i podpisem oraz odciskiem imiennej pieczątki główny księgowy zakładu i depozytor.
2. 
Koperty depozytowe, książeczki oszczędnościowe, części I, II i IV kart depozytowych oraz uwierzytelnione przez głównego księgowego zakładu kopie części III, zawierające przychody i rozchody dotyczące miesiąca przetransportowania, a także dokumenty dotyczące zobowiązań osadzonych pakuje się, naklejając po obu stronach pakietu naklejkę opatrzoną imienną pieczątką depozytora. Pakiet z depozytami, wraz z egzemplarzami B i C wykazu depozytów wartościowych osadzonych, przekazuje się do działu ewidencji zakładu. Przejęcie pakietu oraz egzemplarzy B i C wykazu potwierdza się datą i czytelnym podpisem na egzemplarzu A wykazu.
3. 
Egzemplarz A wykazu stanowi podstawę do spisania z ewidencji księgowej środków pieniężnych osadzonych oraz dokonania, w terminie 7 dni od dnia przetransportowania, ich przelewu na rachunek bankowy zakładu przyjmującego transport osadzonych.
§  27. 
1.  27
 Osoba przyjmująca transport osadzonych potwierdza nienaruszalność pakietu z depozytami datą i czytelnym podpisem na egzemplarzach B i C wykazu oraz przekazuje je wraz z pakietem depozytorowi.
2.  28
 Po otrzymaniu pakietu depozytor potwierdza datą i podpisem oraz odciskiem imiennej pieczątki zgodność jego zawartości z egzemplarzami B i C wykazu. Egzemplarz C wykazu, zatwierdzony przez głównego księgowego zakładu przyjmującego osadzonych, zwraca się do zakładu przekazującego osadzonych, nie później niż 3 dnia roboczego po przyjęciu transportu.
3.  29
 Niezwłocznie po sprawdzeniu zgodności zawartości pakietu z egzemplarzami B i C wykazu sprawdza się zawartość koperty depozytowej. Przepisy § 10 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
4. 
W przypadku stwierdzenia niezgodności zawartości koperty depozytowej z opisem na tej kopercie i w karcie depozytowej, sporządza się protokół, który przedkłada się dyrektorowi zakładu. Protokół stanowi podstawę do wszczęcia postępowania wyjaśniającego. Protokół oraz uwierzytelnione przez głównego księgowego zakładu kopie części I i II karty depozytowej i opisu na kopercie przesyła się wraz z egzemplarzem C wykazu do dyrektora zakładu przekazującego osadzonych.
5. 
Egzemplarz B wykazu stanowi podstawę dla działu finansowego zakładu przyjmującego transport osadzonych do zewidencjonowania otrzymanych środków pieniężnych.
§  28. 
1. 
Jeżeli z ważnych względów zachodzi konieczność przerwania transportowania i pozostawienia osadzonego w zakładzie innym niż zakład docelowy, należy dokonać czynności, o których mowa w § 27, w przypadku gdy pakiet zawiera wyłącznie depozyt i dokumentację osadzonego, który pozostaje w zakładzie.
2. 
W razie rozdzielenia transportu grupowego zakład docelowy niezwłocznie sporządza i odsyła wykaz depozytów wartościowych wraz z pakietem do zakładu, w którym faktycznie osadzony pozostał.
3. 
Dział ewidencji zakładu wysyłającego transport niezwłocznie po otrzymaniu informacji o miejscu aktualnego pobytu osadzonego powiadamia pisemnie dział finansowy.

Rozdział  6

Rozliczanie wynagrodzenia za pracę

§  29. 
1. 
Podstawę rozliczenia wynagrodzenia za pracę osadzonych stanowią listy płac.
2. 
Listy płac osadzonych zatrudnionych przy pracach porządkowych oraz pomocniczych wykonywanych odpłatnie na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej przekazuje się do działu finansowego w terminie do 5. dnia roboczego każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
3.  30
 Lista płac osadzonych zatrudnionych na podstawie skierowania do pracy zawiera w szczególności:
1)
nazwę podmiotu zatrudniającego osadzonych oraz okres, za jaki naliczono wynagrodzenie;
2)
w części dotyczącej naliczenia wynagrodzenia za pracę: dane personalne osadzonego, wymiar czasu pracy, stawkę zaszeregowania oraz kwotę wynagrodzenia przysługującego osadzonemu;
3)
dokonane potrącenia z tytułu ubezpieczeń społecznych;
4)
kwoty, o których mowa w ust. 5.
4. 
Osoba odpowiedzialna za zatrudnienie osadzonych sprawdza listy płac pod względem zgodności danych osobowych zatrudnionych, czasu pracy, wynagrodzenia za pracę.
5.  31
 Dział finansowy dokonuje rozliczenia wynagrodzenia za pracę, ustalając:
1)
kwotę potrącenia na Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej;
2)
kwotę potrącenia na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy;
3)
wynagrodzenie przypadające;
4)
zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych;
5)
wynagrodzenie przypadające pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, z wyszczególnieniem kwot podlegających egzekucji.
§  30. 
1. 
Decyzje dyscyplinarne obniżające wynagrodzenie przypadające skazanemu lub ukaranemu dotyczą ich wynagrodzenia za pracę za miesiąc, w którym zostały podjęte.
2. 
Decyzje, o których mowa w ust. 1, przekazuje się niezwłocznie do działu finansowego i odnotowuje w kartach depozytowych.
3. 
Nie później niż w terminie 3 dni informuje się dział finansowy o decyzjach dotyczących zatrudnienia lub wycofania z zatrudnienia osadzonych.
§  31.  32
Środki pieniężne potrącone na:
1)
Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej zakład przesyła na rachunek bankowy Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej w Ministerstwie Sprawiedliwości,
2)
Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy zakład przesyła na rachunek bankowy Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej

- w terminie do końca miesiąca, w którym nastąpił wpływ środków na wynagrodzenia.

§  32. 
1. 
Jeżeli w czasie przebywania osadzonego w zakładzie wierzyciel złoży wniosek wraz z tytułem wykonawczym dotyczącym należności alimentacyjnych, administracja zakładu jest zobowiązana do jego realizacji.
2. 
Wniosek może być złożony na piśmie lub ustnie do protokołu w zakładzie i powinien zawierać:
1)
oznaczenie stron;
2)
oznaczenie wysokości świadczenia, które ma być zrealizowane łącznie z zaległościami;
3)
oznaczenie załączników, które zostały złożone.
3.  33
 Jeżeli wnioski złożyło kilku wierzycieli, a kwota znajdująca się na koncie osadzonego, która może być potrącona, nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich należności lub jeżeli jest zajęta przez organ egzekucyjny, zakład przekazuje tytuły będące podstawą egzekucji komornikowi sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika, a w razie braku miejsca zamieszkania - do komornika sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę zakładu, w którym dłużnik przebywa, zawiadamiając wierzycieli w każdym przypadku gdy nie jest możliwe zrealizowanie ich wniosku, ze wskazaniem przyczyny niedokonywania wypłat, również wtedy gdy zachodzi niemożność zrealizowania wniosków o potrącanie alimentów w trybie bezegzekucyjnym.
§  33. 
Jeżeli następuje zbieg egzekucji administracyjnej i sądowej, zakład przekazuje tytuły będące podstawą egzekucji wraz z adnotacją o wysokości dotychczasowych potrąceń organowi egzekucyjnemu, który pierwszy dokonał zajęcia, celem wszczęcia postępowania, o którym mowa w art. 773 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm. 34 ), dokonując w dalszym ciągu potrąceń na dotychczasowych zasadach. O przekazaniu tytułów będących podstawą egzekucji zawiadamia się osadzonego i organ egzekucyjny, który dokonał zajęcia jako drugi.
§  34. 
1. 
Dział finansowy zawiadamia osadzonego o wpływie każdego tytułu będącego podstawą egzekucji. W przypadku wpływu tytułu zasądzającego alimenty zawiadamia się ponadto osobę odpowiedzialną za zatrudnienie osadzonych i dział penitencjarny.
2. 
W razie przetransportowania osadzonego posiadającego tytuły będące podstawą egzekucji zakład przyjmujący osadzonego zawiadamia organ egzekucyjny o przejęciu tych tytułów, w terminie do 7 dni. W przypadku gdy egzekucja świadczeń alimentacyjnych jest prowadzona na podstawie wniosku wraz z tytułem wykonawczym, złożonego bezpośrednio w zakładzie, o jego przejęciu w terminie 7 dni powiadamia się wierzyciela.
3. 
W przypadku zwolnienia osadzonego zakład odnotowuje na tytule wykonawczym dotychczasowe wyniki egzekucji i zwraca dokumenty wnioskodawcy z informacją o przyczynach zwrotu i nowym adresie osoby zwolnionej. Gdy egzekucję prowadzi organ egzekucyjny, zakład informuje o zwolnieniu osadzonego i jego nowym adresie.
4. 
W przypadkach określonych w § 32 ust. 3 i § 33 w czasie od przesłania tytułów będących podstawą egzekucji, aż do otrzymania postanowienia o wyznaczeniu organu egzekucyjnego, dokonuje się w dalszym ciągu potrąceń na poczet egzekucji, z tym że kwoty te blokuje się na karcie depozytowej w części III w rubryce "kwoty dla komornika".
5. 
Jeżeli do terminu zwolnienia osadzonego z zakładu nie wpłynie postanowienie o wyznaczeniu organu przejmującego prowadzenie egzekucji, kwota zablokowana pozostaje na rachunku bankowym zakładu. Kwotę zablokowaną przekazuje się organowi, któremu zlecono przejęcie prowadzenia egzekucji.
6.  35
 Przepisy ust. 3-5 stosuje się odpowiednio w przypadku skreślenia osadzonego z ewidencji lub jego zgonu.
§  35. 
1. 
Dla osadzonych zatrudnionych przy pracach porządkowych oraz pomocniczych wynagrodzenie za okres zwolnienia od pracy, jak również ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, oblicza dział finansowy na podstawie wniosku osoby odpowiedzialnej za zatrudnienie osadzonych, zatwierdzonego przez dyrektora zakładu.
2.  36
 Wniosek zawiera informację o ilości godzin, w czasie których osadzony wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona podstawa wymiaru wynagrodzenia za okres zwolnienia od pracy.
3. 
Wynagrodzenie za okres zwolnienia od pracy, jak również ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia rozlicza się według zasad obowiązujących przy rozliczaniu wynagrodzenia przysługującego.
4. 
Wynagrodzenie za okres urlopu wypoczynkowego, jak również ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop, rozlicza się zgodnie z przepisem ust. 3.

Rozdział  7

Dokonywanie zakupów przez osadzonych

§  36. 
1. 
Zakupy artykułów żywnościowych i wyrobów tytoniowych oraz innych artykułów dopuszczonych do sprzedaży w zakładzie realizuje się w formie bezgotówkowej na podstawie paragonów, z wyjątkiem przypadku określonego w art. 92 pkt 8 kodeksu.
2. 
Dział finansowy umieszcza na paragonach następujące dane:
1)
imię, nazwisko i imię ojca osadzonego;
2)
numer ewidencyjny osadzonego;
3)
środki pieniężne pozostające do dyspozycji osadzonego;
4)
rodzaj nagrody lub kary dyscyplinarnej związanej z prawem dokonywania zakupów.
3. 
Dane, o których mowa w ust. 2, depozytor potwierdza podpisem i pieczątką na paragonie.
4. 
Decyzje o nagrodzie, o której mowa w art. 138 § 1 pkt 14 i art. 221 § 2 pkt 7 kodeksu, lub o karze dyscyplinarnej, o której mowa w art. 143 § 1 pkt 5 i art. 222 § 2 pkt 7 kodeksu, przekazuje się niezwłocznie do działu finansowego i odnotowuje w kartach depozytowych.
5.  37
 Podczas zakupów na paragonach podpisy składają: osoba wydająca artykuły, osadzony dokonujący zakupów oraz osoba kontrolująca tę czynność. Osadzony swoim podpisem potwierdza pobranie artykułów o określonej na paragonie wartości oraz upoważnia zakład do dokonania zapłaty za zakupione artykuły ze środków pieniężnych pozostających do jego dyspozycji.
6.  38
 Kwotę stanowiącą wartość dokonanych przez osadzonego zakupów dział finansowy rejestruje w jego karcie depozytowej na podstawie paragonów oraz zestawienia paragonów sporządzonego przez punkt sprzedaży.
7. 
Zestawienie, o którym mowa w ust. 6, zawiera:
1)
numer paragonu;
2)
imię, nazwisko, imię ojca osadzonego;
3)
wartość dokonanych przez osadzonego zakupów;
4)
łączną wartość wydanych towarów.
8.  39
 (uchylony).

Rozdział  8

Przepis końcowy

§  37. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 40

ZAŁĄCZNIK  41

1 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 160, poz. 1083, z 1999 r. Nr 83, poz. 931, z 2000 r. Nr 60, poz. 701, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1318, z 2001 r. Nr 98, poz. 1071, Nr 111, poz. 1194 i Nr 151, poz. 1686, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 121, poz. 1033 i Nr 200, poz. 1679 oraz z 2003 r. Nr 111, poz. 1061, Nr 142, poz. 1380 i Nr 179, poz. 1750.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
4 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
5 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
6 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
7 § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
8 § 9 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
9 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
10 § 10 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.

11 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
12 § 12 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
13 § 12 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. c) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
14 § 12 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. d) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
15 § 12 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. d) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
16 § 13 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
17 § 13 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
18 § 13 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
19 § 13 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
20 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
21 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
22 § 20 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
23 § 20 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
24 § 20 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
25 § 22 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
26 § 26 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
27 § 27 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
28 § 27 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
29 § 27 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
30 § 29 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
31 § 29 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. b) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
32 § 31:

- zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.

33 § 32 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
34 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1965 r. Nr 15, poz. 113, z 1974 r. Nr 27, poz. 157 i Nr 39, poz. 231, z 1975 r. Nr 45, poz. 234, z 1982 r. Nr 11, poz. 82 i Nr 30, poz. 210, z 1983 r. Nr 5, poz. 33, z 1984 r. Nr 45, poz. 241 i 242, z 1985 r. Nr 20, poz. 86, z 1987 r. Nr 21, poz. 123, z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 4, poz. 21 i Nr 33, poz. 175, z 1990 r. Nr 14, poz. 88, Nr 34, poz. 198, Nr 53, poz. 306, Nr 55, poz. 318 i Nr 79, poz. 464, z 1991 r. Nr 7, poz. 24, Nr 22, poz. 92 i Nr 115, poz. 496, z 1993 r. Nr 12, poz. 53, z 1994 r. Nr 105, poz. 509, z 1995 r. Nr 83, poz. 417, z 1996 r. Nr 24, poz. 110, Nr 43, poz. 189, Nr 73, poz. 350 i Nr 149, poz. 703, z 1997 r. Nr 43, poz. 270, Nr 54, poz. 348, Nr 75, poz. 471, Nr 102, poz. 643, Nr 117, poz. 752, Nr 121, poz. 769 i 770, Nr 133, poz. 882, Nr 139, poz. 934, Nr 140, poz. 940 i Nr 141, poz. 944, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 757, z 1999 r. Nr 52, poz. 532, z 2000 r. Nr 22, poz. 269 i 271, Nr 48, poz. 552 i 554, Nr 55, poz. 665, Nr 73, poz. 852, Nr 94, poz. 1037, Nr 114, poz. 1191 i 1193 i Nr 122, poz. 1314, 1319 i 1322, z 2001 r. Nr 4, poz. 27, Nr 49, poz. 508, Nr 63, poz. 635, Nr 98, poz. 1069, 1070 i 1071, Nr 123, poz. 1353, Nr 125, poz. 1368 i Nr 138, poz. 1546, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 26, poz. 265, Nr 74, poz. 676, Nr 84, poz. 764, Nr 126, poz. 1069 i 1070, Nr 129, poz. 1102, Nr 153, poz. 1271, Nr 219, poz. 1849 i Nr 240, poz. 2058 oraz z 2003 r. Nr 41, poz. 360, Nr 42, poz. 363, Nr 60, poz. 535, Nr 109, poz. 1035, Nr 119, poz. 1121, Nr 130, poz. 1188 i Nr 139, poz. 1323.
35 § 34 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
36 § 35 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
37 § 36 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
38 § 36 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
39 § 36 ust. 8 uchylony przez § 1 pkt 12 lit. c) rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
40 Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia utraciło moc zarządzenie nr 34/2001/CZSW Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 lipca 2001 r. w sprawie czynności administracyjnych i rozliczeń finansowych związanych z prowadzeniem depozytu przedmiotów wartościowych i środków pieniężnych osób pozbawionych wolności (Dz. Urz. Min. Spraw. Nr 2, poz. 16), zachowane w mocy na podstawie art. 8 ustawy z dnia 24 lipca 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 142, poz. 1380).
41 Załącznik uchylony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.192.1881

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Czynności administracyjne i rozliczenia finansowe związane z prowadzeniem depozytu przedmiotów wartościowych i środków pieniężnych osób pozbawionych wolności.
Data aktu: 27/10/2003
Data ogłoszenia: 14/11/2003
Data wejścia w życie: 29/11/2003