Wykonywanie przez operatorów zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 24 stycznia 2003 r.
w sprawie wykonywania przez operatorów zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego

Na podstawie art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852, z 2001 r. Nr 122, poz. 1321 i Nr 154, poz. 1800 i 1802 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676 i Nr 166, poz. 1360) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe wymagania i sposób wykonywania przez operatorów obowiązków na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, w zakresie zapewnienia technicznych i organizacyjnych możliwości wykonywania w sieci telekomunikacyjnej eksploatowanej przez operatora zadań, na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne, zwanych dalej "uprawnionymi podmiotami";
2)
przypadki, w których operator może wnioskować o odroczenie wykonania obowiązków, o których mowa w pkt 1;
3)
warunki, jakie muszą być spełnione dla udzielenia odroczenia wykonania obowiązków, o których mowa w pkt 1;
4)
maksymalne terminy odroczeń wykonania obowiązków, o których mowa w pkt 1.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "ustawie", rozumie się przez to ustawę z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne.
§  2.
1.
Operator zapewnia uprawnionym podmiotom techniczne i organizacyjne możliwości realizacji zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego w eksploatowanej przez niego sieci telekomunikacyjnej, zwanej dalej "siecią operatora", poprzez:
1)
przygotowanie technicznych systemów umożliwiających dostęp do treści informacji przesyłanej w sieci operatora oraz do danych posiadanych przez operatora, w tym do danych posiadanych przez innego operatora świadczącego usługę telekomunikacyjną przy wykorzystaniu sieci operatora, związanych ze świadczoną usługą;
2)
przygotowanie sieci operatora dla zapewnienia telekomunikacji dla systemu kierowania obroną państwa;
3)
przygotowanie sieci operatora do dołączania urządzeń telekomunikacyjnych będących w dyspozycji lub w posiadaniu uprawnionych podmiotów;
4)
udostępnianie urządzeń końcowych operatora dla zapewnienia telekomunikacji w sytuacjach szczególnych zagrożeń, o których mowa w art. 64-66 ustawy;
5)
przygotowanie sieci operatora do kierowania połączeń inicjowanych za pomocą numerów alarmowych do właściwych terytorialnie jednostek organizacyjnych służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy oraz do preferencyjnej obsługi abonentów i użytkowników, ważnych dla funkcjonowania państwa w sytuacjach szczególnych zagrożeń, o których mowa w art. 64-66 ustawy.
2.
Wymagania, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, są zapewniane w sposób ciągły.
3.
Wymagania, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5, są zapewniane na zasadach i w trybie określonych w przepisach art. 64-66 ustawy lub w umowach zawartych między uprawnionymi podmiotami i operatorami.
§  3.
Systemy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, zapewniają dostęp do:
1)
danych identyfikujących abonentów, użytkowników i zakończenia sieci telekomunikacyjnych oraz danych dotyczących faktu, okoliczności i rodzaju połączenia, prób uzyskania połączenia między określonymi zakończeniami sieci telekomunikacyjnych, danych identyfikujących zakończenia sieci telekomunikacyjnych, między którymi wykonano połączenie, w tym połączenie konferencyjne, oraz lokalizacje tych zakończeń, zwanych dalej "danymi", posiadanych przez operatora;
2)
treści informacji przesyłanej w sieci operatora, w tym treści informacji przesyłanej w tej sieci w wyniku świadczenia usługi telekomunikacyjnej przez innego operatora, zwanej dalej "treścią".
§  4.
Systemy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, zapewniające dostęp do treści zapewniają również dostęp do danych z nią skojarzonych przesyłanych w sieci operatora:
1)
identyfikujących abonentów i użytkowników uczestniczących w połączeniu, ze wskazaniem strony inicjującej połączenie oraz wszystkich uczestników połączenia konferencyjnego, a także ich lokalizację, wraz z kategorią połączenia zgodnie z kryteriami stosowanymi przez operatora;
2)
dotyczących daty oraz czasu rozpoczęcia i zakończenia połączenia oraz długości jego trwania;
3)
dotyczących niepełnych lub niezrealizowanych połączeń;
4)
dotyczących przeniesień, przekierowań, dostępu do poczty głosowej, połączeń zwrotnych, połączeń do zlecania i realizacji usług sieciowych, modyfikacji i włączania funkcji sieciowych, zmiany kodów i numerów.
§  5.
Systemy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, zapewniają niezwłocznie w ciągu całej doby:
1)
przechwytywanie, odbiór, przesyłanie, odczyt, rejestrację i przechowywanie treści oraz danych;
2)
dostęp do treści i danych w taki sposób, aby treści i dane nie uległy zakłóceniu lub zniekształceniu, a treści i dane z nimi skojarzone były prezentowane w czasie rzeczywistym;
3)
wprowadzanie przez uprawniony podmiot do sieci operatora danych lub wykonywanie innych czynności niezbędnych do uzyskania lub anulowania dostępu do treści i danych;
4)
przechwytywanie treści i danych skojarzonych z tą treścią;
5)
przekazywanie treści i danych między tymi systemami a elementami sieci telekomunikacyjnych;
6)
jednoczesną i niezależną realizację czynności, o których mowa w pkt 3-5, na potrzeby uprawnionych podmiotów przy spełnieniu wymagań, o których mowa w pkt 2;
7)
dostęp do danych posiadanych przez operatora, w tym danych posiadanych przez innego operatora świadczącego usługi telekomunikacyjne przy wykorzystaniu sieci operatora z ostatnich 12 miesięcy.
§  6.
1.
Realizacja czynności określonych w § 5 pkt 3 oraz realizacja odczytu treści i danych z nią skojarzonych, a także pobieranie danych, o których mowa w § 3 pkt 1, odbywa się w miejscach uzgodnionych pomiędzy uprawnionym podmiotem i operatorem.
2.
Dostęp do treści i danych, o których mowa w § 3 i 4, jest realizowany za pomocą sieci telekomunikacyjnej.
§  7.
W przypadku szyfrowania treści i danych przez operatora, w tym przez operatora świadczącego usługi przy wykorzystaniu sieci innego operatora, operator udostępnia treści i dane uprawnionym podmiotom w formie niezaszyfrowanej.
§  8.
1.
Systemy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, zapewniają łączne i niezależne udostępnianie uprawnionym podmiotom treści i danych z nimi skojarzonych, z zastrzeżeniem ust. 2, w ilości co najmniej:
1)
0,15% pojemności każdej centrali wchodzącej w skład sieci operatora;
2)
0,2% zakończeń sieci operatora.
2.
W przypadku równoczesnego i niezależnego udostępniania treści i danych z nimi skojarzonych ilości, o których mowa w ust. 1, wynoszą odpowiednio 0,05% i 0,03%.
§  9.
Udział pracowników operatora w realizowaniu zadań, o których mowa w § 2 ust. 1, wymaga posiadania przez nich poświadczenia bezpieczeństwa wydanego na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych i nie może naruszać ustawowych praw i obowiązków uprawnionego podmiotu realizującego zadanie oraz powinien być ograniczony do niezbędnego minimum.
§  10.
1.
Operator może złożyć wniosek o odroczenie terminu zapewnienia uprawnionemu podmiotowi technicznych i organizacyjnych możliwości realizacji zadań poprzez systemy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, w przypadku udokumentowanych trudności organizacyjno-technicznych, dotyczących rozpoczętego procesu wdrażania tych systemów.
2.
Operator może złożyć wniosek, o którym mowa w ust. 1, najpóźniej w terminie:
1)
dwóch miesięcy przed planowanym terminem rozpoczęcia eksploatacji sieci telekomunikacyjnej lub rozpoczęcia świadczenia usług telekomunikacyjnych w przypadku operatora działającego na podstawie zezwolenia telekomunikacyjnego;
2)
dwudziestu ośmiu dni przed planowanym terminem rozpoczęcia eksploatacji sieci telekomunikacyjnej lub rozpoczęcia świadczenia usług telekomunikacyjnych w przypadku operatora działającego na podstawie zgłoszenia działalności telekomunikacyjnej.
§  11.
Warunkiem uzyskania odroczenia jest:
1)
złożenie wraz z wnioskiem, zaopiniowanego przez uprawnione podmioty, harmonogramu osiągania przez operatora pełnej zdolności realizacji zadań przez systemy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1;
2)
udokumentowanie braku środków finansowych na dokończenie procesu wdrażania systemów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, przy przekroczeniu pierwotnie zaplanowanych kosztów.
§  12.
Maksymalny termin odroczenia wynosi sześć miesięcy.
§  13.
1.
Dla operatora, który rozpoczął eksploatację sieci telekomunikacyjnej lub rozpoczął świadczenie usług telekomunikacyjnych przy wykorzystaniu sieci innego operatora przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, maksymalny termin odroczenia wynosi osiemnaście miesięcy.
2.
Operator, który rozpoczął eksploatację sieci telekomunikacyjnej lub rozpoczął świadczenie usług telekomunikacyjnych przy wykorzystaniu sieci innego operatora przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, może złożyć wniosek, o którym mowa w § 10 ust. 1, najpóźniej w terminie dwudziestu ośmiu dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.19.166

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie przez operatorów zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Data aktu: 24/01/2003
Data ogłoszenia: 07/02/2003
Data wejścia w życie: 22/02/2003