Dokumentacja prowadzona przez uprawnionego do rybactwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 30 września 2003 r.
w sprawie dokumentacji prowadzonej przez uprawnionego do rybactwa

Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 750, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
zasady prowadzenia dokumentacji przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim;
2)
wzory dokumentacji.
§  2. 
Udokumentowanie działań związanych z prowadzoną gospodarką rybacką w obwodzie rybackim stanowi:
1)
protokół zarybień,
2)
protokół połowu ryb i raków,
3)
księga gospodarcza,
4)
zestawienie roczne

- zwane dalej "dokumentacją gospodarki rybackiej".

§  3. 
1. 
Wpisy dokonywane w dokumentacji gospodarki rybackiej powinny odzwierciedlać stan faktyczny.
2. 
Uprawniony do rybactwa dokonuje wpisów w dokumentacji gospodarki rybackiej w języku polskim, czytelnie i przy użyciu trwałego środka, bez używania skrótów, z wyjątkiem skrótów ogólnie przyjętych.
3. 
Wpisy w dokumentacji gospodarki rybackiej nie mogą być poprawiane, z wyjątkiem błędów powstałych wskutek oczywistej pomyłki pisarskiej lub rachunkowej.
4. 
Błędy, o których mowa w ust. 3, powstałe w:
1)
księdze gospodarczej albo zestawieniu rocznym, powinny być poprawione przed podjęciem przez wojewodę czynności związanych z dokonywaniem oceny wypełniania przez uprawnionego do rybactwa obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej;
2)
protokołach, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2, powinny być poprawione przed potwierdzeniem zawartych w nich informacji przez właściciela wody albo osobę przez niego upoważnioną.
5. 
Błędy w dokumentacji gospodarki rybackiej poprawia się przez skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, z zachowaniem czytelności błędnego zapisu.
6. 
Dokonanie czynności, o której mowa w ust. 5, potwierdza podpisem złożonym przy poprawionym wpisie, wraz z określeniem daty:
1)
uprawniony do rybactwa - w przypadku księgi gospodarczej albo zestawienia rocznego;
2)
uprawniony do rybactwa i właściciel wody albo osoba przez niego upoważniona - w przypadku protokołów, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2.
§  4. 
1. 
Uprawniony do rybactwa sporządza protokół zarybień niezwłocznie po wprowadzeniu materiału zarybieniowego do wód obwodu rybackiego.
2. 
Uprawniony do rybactwa podaje w protokole zarybień informacje dotyczące wyłącznie materiału zarybieniowego, który w chwili wprowadzenia do wód obwodu rybackiego stanowił jego własność.
3. 
Jeżeli po dokonaniu wpisów w protokole zarybień pozostały niewypełnione rubryki dotyczące gatunku, rodzaju, ilości, zdrowotności lub pochodzenia materiału zarybieniowego, uprawniony do rybactwa, przed podpisaniem protokołu zarybień, przekreśla niewypełnione rubryki w sposób trwały.
4. 
Jeżeli umowa zawarta przez uprawnionego do rybactwa z właścicielem wody przewiduje potwierdzenie protokołu zarybień przez właściciela wody, uprawniony do rybactwa przekazuje protokół zarybień do potwierdzenia właścicielowi wody albo osobie przez niego upoważnionej, w miejscu wprowadzenia materiału zarybieniowego do wód obwodu rybackiego, niezwłocznie po dokonaniu zarybienia.
5. 
W razie niemożności przekazania protokołu zarybień właścicielowi wody albo osobie przez niego upoważnionej z powodu ich nieobecności, uprawniony do rybactwa zamieszcza stosowną adnotację na tę okoliczność w protokole zarybień, wskazując również sposób i termin powiadomienia właściciela wody albo osoby przez niego upoważnionej o planowanym miejscu i terminie zarybienia.
6. 
Uprawniony do rybactwa przechowuje oryginał protokołu zarybień przez okres trzech lat od dnia jego sporządzenia.
§  5. 
1. 
Uprawniony do rybactwa sporządza protokół połowu ryb i raków niezwłocznie po połowie dokonanym:
1)
w zbiorniku wodnym, co do którego wojewoda zwolnił uprawnionego do rybactwa od obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej;
2)
w zbiorniku wodnym uznanym przez wojewodę za nieprzydatny do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej;
3)
w obrębie hodowlanym ustanowionym na jego wniosek w granicach obwodu rybackiego lub
4)
na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 albo ust. 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym.
2. 
Jeżeli po dokonaniu wpisów w protokole połowu ryb i raków pozostały niewypełnione rubryki dotyczące gatunku, sortymentów wagowych, pozyskanych produktów, ilości lub sposobu zagospodarowania ryb lub raków, uprawniony do rybactwa, przed podpisaniem protokołu połowu ryb i raków, przekreśla niewypełnione rubryki w sposób trwały.
3. 
Jeżeli umowa zawarta przez uprawnionego do rybactwa z właścicielem wody przewiduje potwierdzenie protokołu połowu ryb i raków przez właściciela wody, uprawniony do rybactwa przekazuje protokół połowu ryb i raków do potwierdzenia właścicielowi wody albo osobie przez niego upoważnionej, w miejscu połowu, niezwłocznie po dokonaniu połowu.
4. 
W razie niemożności przekazania protokołu połowu ryb i raków właścicielowi wody albo osobie przez niego upoważnionej z powodu ich nieobecności, uprawniony do rybactwa zamieszcza stosowną adnotację na tę okoliczność w protokole połowu ryb i raków, wskazując również sposób i termin powiadomienia właściciela wody albo osoby przez niego upoważnionej o planowanym miejscu i terminie połowu.
5. 
Uprawniony do rybactwa przechowuje oryginał protokołu połowu ryb i raków przez okres trzech lat od dnia jego sporządzenia.
§  6. 
1. 
Uprawniony do rybactwa prowadzi księgę gospodarczą w formie pisemnej albo w formie elektronicznej.
2. 
W przypadku prowadzenia księgi gospodarczej w formie elektronicznej, uprawniony do rybactwa dokonuje zapisu na elektronicznym nośniku informacji w sposób chroniący dane na nim zawarte przed zatarciem, zniekształceniem lub usunięciem pierwotnej treści zapisu oraz w sposób umożliwiający wydrukowanie ich w porządku chronologicznym.
3. 
Księga gospodarcza zawiera ewidencję:
1)
połowu ryb i raków;
2)
amatorskiego połowu ryb;
3)
zarybień.
4. 
Uprawniony do rybactwa prowadzi księgę gospodarczą osobno dla każdego jeziora, zbiornika wodnego, rzeki, kanału oraz cieku naturalnego, które znajdują się w granicach zasadniczego obwodu rybackiego.
5.  1
 W przypadkach uzasadnionych warunkami hydrobiologicznymi obwodu rybackiego, charakterystyką jego ichtiofauny lub innymi czynnikami wymienionymi w operacie rybackim, które mają wpływ na prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie, uprawniony do rybactwa może prowadzić jedną księgę gospodarczą dla łączących się ze sobą jezior, zbiorników wodnych, rzek, kanałów lub cieków naturalnych, w granicach zasadniczego obwodu rybackiego.
§  7. 
1. 
W ewidencji połowu ryb i raków, o której mowa w § 6 ust. 3 pkt 1, uprawniony do rybactwa podaje informacje o ilości ryb i raków złowionych rybackimi narzędziami i urządzeniami połowowymi przez niego i osoby upoważnione do połowu ryb lub raków na jego rzecz.
2. 
Uprawniony do rybactwa podaje ilość ryb i raków, o której mowa w ust. 1, w kilogramach, nie później niż do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złowiono ryby lub raki.
3. 
W ewidencji połowu ryb i raków uprawniony do rybactwa podaje również sumę ilości:
1)
ryb złowionych w ciągu jednego miesiąca,
2)
raków złowionych w ciągu jednego miesiąca,
3)
ryb złowionych w ciągu jednego roku, z podziałem na gatunki,
4)
wszystkich ryb oraz wszystkich raków złowionych w ciągu jednego roku

- nie później niż do dnia 15 kwietnia roku następującego po roku, w którym złowiono ryby lub raki.

§  8. 
W ewidencji amatorskiego połowu ryb, o której mowa w § 6 ust. 3 pkt 2, uprawniony do rybactwa dokonuje wpisów raz w roku, nie później niż do dnia 15 kwietnia drugiego roku po roku, w którym złowiono ryby.
§  9. 
W ewidencji zarybień, o której mowa w § 6 ust. 3 pkt 3, uprawniony do rybactwa wpisuje informacje zawarte w :
1)
protokołach zarybień,
2)
innych dokumentach dotyczących zarybień, przekazanych uprawnionemu do rybactwa przez:
a)
właściciela wody lub
b)
podmiot, któremu właściciel wody udostępnił obwód rybacki do badań naukowych

- nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uprawniony do rybactwa wprowadził materiał zarybieniowy do wód albo otrzymał informację o wykonanych zarybieniach.

§  10. 
1. 
Uprawniony do rybactwa sporządza zestawienie roczne w formie pisemnej albo w formie elektronicznej, raz w roku, nie później niż do dnia 15 kwietnia każdego roku.
2. 
Uprawniony do rybactwa dokonuje zapisu na elektronicznym nośniku informacji w sposób chroniący dane na nim zawarte przed zatarciem, zniekształceniem lub usunięciem pierwotnej treści zapisu.
3. 
Zestawienie roczne zawiera w szczególności:
1)
informacje zawarte w ewidencji połowu ryb i raków, sporządzonej za rok poprzedzający rok, w którym uprawniony do rybactwa sporządza zestawienie;
2)
informacje zawarte w ewidencji amatorskiego połowu ryb, sporządzonej za rok poprzedzający o dwa lata rok, w którym uprawniony do rybactwa sporządza zestawienie;
3)
informacje zawarte w protokołach zarybień, sporządzonych w roku poprzedzającym rok, w którym uprawniony do rybactwa sporządza zestawienie, z wyłączeniem informacji o materiale zarybieniowym wprowadzonym do wód obwodu rybackiego, który wcześniej został złowiony w tym samym lub innym obwodzie rybackim.
§  11. 
Określa się wzory:
1)
protokołu zarybień - stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
protokołu połowu ryb i raków - stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
księgi gospodarczej - stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia;
4)
zestawienia rocznego - stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  12. 
Księgę gospodarczą i zestawienie roczne za rok 2004 sporządza się za okres liczony od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 81, poz. 875, Nr 110, poz. 1189 i Nr 115, poz. 1229.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR PROTOKOŁU ZARYBIEŃ

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR PROTOKOŁU POŁOWU RYB I RAKÓW

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR KSIĘGI GOSPODARCZEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR ZESTAWIENIA ROCZNEGO

1 § 6 ust. 5 zmieniony przez obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 listopada 2003 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.03.210.2048).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.180.1766

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dokumentacja prowadzona przez uprawnionego do rybactwa.
Data aktu: 30/09/2003
Data ogłoszenia: 23/10/2003
Data wejścia w życie: 24/04/2004