Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania rybołówstwa morskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 9 września 2003 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania rybołówstwa morskiego

Na podstawie art. 49 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 129, poz. 1441 oraz z 2002 r. Nr 181, poz. 1514) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania rybołówstwa morskiego (Dz. U. Nr 121, poz. 1038) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Do połowów ryb niżej wymienionych gatunków ustanawia się następujące, najmniejsze wymiary oczek sieci w milimetrach:

Gatunek Długość boku oczka Prześwit oczka
1 2 3
dorsz - 110 - nety dorszowe
105 - sieci z oknem

selektywnym typu "BACOMA"

130 - włoki, tuki i niewody

duńskie*)

płastuga - 105 - sieci z oknem selektywnym

typu "BACOMA"

130 - narzędzia ciągnione*),

nety

śledź - 32
szprot - 16
łosoś, troć, pstrąg tęczowy 80 157
troć, pstrąg tęczowy w pasie 4-milowym wód przybrzeżnych 65 -
leszcz i sandacz 60 -
płoć i okoń 30 -
sieja i szczupak 55 -
węgorz 16 -

*) Dotyczy oczek w przedłużaczu i worku na odcinku ostatnich 8 metrów mierzonych od sznurówki, przy oczkach w zwarciu.";

2)
w § 15 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) do 12 Mm od linii brzegu, w okresie od dnia 1 listopada do dnia 30 kwietnia, przy prowadzeniu połowów statkami o długości całkowitej powyżej 12,5 m należy używać narzędzi ciągnionych.";

3)
§ 19 otrzymuje brzmienie:

"§ 19. 1. Z zastrzeżeniem ust. 2, niedozwolony jest połów ryb przy użyciu narzędzi ciągnionych oraz wykonywanie rybołówstwa przy użyciu statków o długości całkowitej powyżej 15 m w następujących rejonach polskich obszarów morskich:

1) w Zatoce Gdańskiej - od południka 18° 57' do toru wodnego Gdynia-Hel w miejscach, w których głębokość nie przekracza 25 m,

2) w Zatoce Puckiej - do toru wodnego Gdynia-Hel,

3) na Ławicy Odrzanej - na głębokościach mniejszych niż 10 m,

4) od linii toru wodnego Gdynia-Hel od trawersu latarni morskiej w Jastarni od strony pełnego morza - na głębokościach mniejszych niż 20 m,

5) na pozostałych obszarach wód - w pasie o szerokości 3 Mm od brzegu.

2. W okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia, od południka 18° 57' 18" do południka 19° 26' 30" E dopuszcza się prowadzenie ukierunkowanych połowów śledzia przy użyciu narzędzi ciągnionych oraz przy użyciu statków rybackich do 19 m długości całkowitej w odległości powyżej 2 Mm od brzegu.";

4)
w § 23 w ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) w okresie od dnia 10 kwietnia do dnia 15 maja:

a) drygawicami,

b) wontonami o boku oczka większym niż 35 mm,";

5)
w § 27:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W żakach węgorzowych, wystawianych na Zalewie Szczecińskim, Roztoce Odrzańskiej i Jeziorze Wicko Wielkie w okresie od dnia 1 marca do dnia 10 listopada należy stosować sita selektywne, których konstrukcję oraz sposób montowania określa załącznik nr 6 do rozporządzenia. W żakach tych dopuszcza się stosowanie tkaniny sieciowej z oczkiem o boku 10 mm w ostatniej komorze i w kutlu.",

b)
po ust. 2 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Wymiary otworów w sitach selektywnych oraz okresy używania sit selektywnych określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.";

6)
§ 35 otrzymuje brzmienie:

"§ 35. W okresie od dnia 1 maja do dnia 31 grudnia, we wszystkich żakach węgorzowych należy stosować sita selektywne, których konstrukcję oraz sposób montowania określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.";

7)
załącznik nr 1 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego rozporządzenia;
8)
po załączniku nr 6 do rozporządzenia dodaje się załącznik nr 7 do rozporządzenia w brzmieniu określonym w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia.
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KONSTRUKCJA WORKA Z OKNEM SELEKTYWNYM TYPU "BACOMA"

Rys. 1. Konstrukcja płata górnego - model nr 1

grafika

Objaśnienie: płat selektywny w każdym modelu posiada oczka o minimalnym prześwicie 110 mm, kwadratowe, tj. wszystkie cztery boki okna mają być skrojone po półoczku, a okno selektywne powinno zostać zamontowane w taki sposób, żeby boki oczek biegły równolegle i prostopadle do głębokości worka włoka. Okno powinno być wykonane z bezwęzłowej tkaniny sieciowej, z pojedynczego plecionego sznurka o średnicy co najmniej 4,9 mm lub posiadać podobne, dowiedzione właściwości selektywne (sztywność, wytrzymałość i stabilność). Płat selektywny w modelu nr 1 rozciąga się od natu do natu (brak oczek rombowych po obu stronach płata selektywnego).

Rys. 2. Konstrukcja płata górnego - model nr 2

grafika

Rys. 3. Wycinek (X) płata górnego przy końcu worka

grafika

Objaśnienie: ilość oczek rombowych po obydwu stronach okna typu "BACOMA" stanowi 20% (10% + 10%) w stosunku do pozostałych oczek rombowych worka na płacie górnym.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

SITA SELEKTYWNE STOSOWANE NA ZALEWIE SZCZECIŃSKIM, ROZTOCE ODRZAŃSKIEJ I JEZIORZE WICKO WIELKIE

Rys. 1. Otwór owalny o wymiarach 15 mm x 24 mm w sicie selektywnym

grafika

Minimalna ilość otworów w sicie 440, okres stosowania od dnia 1 marca do dnia 15 sierpnia.

Rys. 2. Otwór owalny o wymiarach 18 mm x 30 mm w sicie selektywnym

grafika

Minimalna ilość otworów w sicie 240, okres stosowania od dnia 16 sierpnia do dnia 30 września.

Rys. 3. Otwór owalny o wymiarach 22 mm x 36 mm w sicie selektywnym

grafika

Minimalna ilość otworów w sicie 180, okres stosowania od dnia 1 października do dnia 10 listopada.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.165.1604

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania rybołówstwa morskiego.
Data aktu: 09/09/2003
Data ogłoszenia: 19/09/2003
Data wejścia w życie: 04/10/2003