Regulamin pobytu w ośrodku dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 12 sierpnia 2003 r.
w sprawie regulaminu pobytu w ośrodku dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy

Na podstawie art. 62 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 128, poz. 1176) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin pobytu w ośrodku dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2003 r.2)
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 stycznia 2002 r. w sprawie regulaminu pobytu w ośrodkach dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy (Dz. U. Nr 10, poz. 105), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN POBYTU W OŚRODKU DLA CUDZOZIEMCÓW UBIEGAJĄCYCH SIĘ O NADANIE STATUSU UCHODŹCY

§  1.
1.
Cudzoziemca przyjmuje się do ośrodka dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, zwanego dalej "ośrodkiem", na podstawie decyzji w sprawie przyznania pomocy, o której mowa w art. 56 ust. 6 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Cudzoziemiec, przy przyjęciu do ośrodka, powinien okazać pracownikowi ośrodka, zwanemu dalej "pracownikiem", tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca i zaświadczenie o przeprowadzeniu badań lekarskich i niezbędnych zabiegów sanitarnych ciała i odzieży oraz podać dane osobowe.
3.
Dane osobowe cudzoziemca przyjmowanego do ośrodka wprowadza się do ewidencji mieszkańców ośrodka.
§  2.
Pracownik doręcza cudzoziemcowi za pokwitowaniem regulamin pobytu w ośrodku przetłumaczony na język zrozumiały dla cudzoziemca oraz informuje cudzoziemca o:
1)
przysługującej mu pomocy pieniężnej, jej wysokości i sposobie wypłaty;
2)
pozostałych formach pomocy, które zapewnia się cudzoziemcowi w ośrodku;
3)
warunkach wstrzymywania pomocy.
§  3.
1.
Cudzoziemiec przyjęty do ośrodka otrzymuje identyfikator z jego zdjęciem, uprawniający do pobytu na terenie ośrodka.
2.
W identyfikatorze, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się:
1)
nazwisko i imię cudzoziemca;
2)
datę urodzenia lub wiek;
3)
obywatelstwo;
4)
datę przybycia do ośrodka;
5)
numer identyfikacyjny.
3.
Identyfikator obejmuje towarzyszące cudzoziemcowi małoletnie dzieci.
§  4.
Cudzoziemiec przyjęty do ośrodka otrzymuje za pokwitowaniem: pościel, ręcznik, sztućce i naczynia stołowe.
§  5.
1.
Cudzoziemca kwateruje się we wskazanym pomieszczeniu mieszkalnym ośrodka, w miarę możliwości wraz z innymi członkami jego rodziny, i wyznacza mu się miejsce do spania.
2.
Cudzoziemiec nie może samowolnie dokonywać zmiany pomieszczenia mieszkalnego ośrodka i miejsca wyznaczonego mu do spania.
3.
W pomieszczeniu mieszkalnym ośrodka w godzinach od 22°° do 6°° mogą przebywać tylko osoby w nim zakwaterowane.
§  6.
1.
Cudzoziemiec może przyjmować odwiedziny w ośrodku w godzinach od 10°° do 16°° w miejscu wyznaczonym przez pracownika.
2.
Osoba odwiedzająca zgłasza pracownikowi ochrony ośrodka cel wizyty, podaje dane osobowe cudzoziemca, którego zamierza odwiedzić, oraz okazuje dokument potwierdzający jej tożsamość.
3.
Pracownik ochrony ośrodka wpisuje dane osobowe osoby odwiedzającej do zeszytu odwiedzin.
§  7.
1.
Cudzoziemiec otrzymuje całodzienne wyżywienie w stołówce ośrodka.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do cudzoziemca, któremu przyznano ekwiwalent pieniężny w zamian za wyżywienie.
3.
Jeżeli ekwiwalent pieniężny w zamian za wyżywienie przyznano cudzoziemcowi na jego dziecko poniżej 2 roku życia, przepisu ust. 1 nie stosuje się do tego dziecka.
4.
Posiłki w stołówce wydaje się trzy razy dziennie.
§  8.
Cudzoziemcowi przebywającemu w ośrodku udostępnia się pomieszczenie kuchenne do przygotowywania posiłków oraz pomieszczenie wyposażone w urządzenia chłodnicze do przechowywania artykułów żywnościowych.
§  9.
Cudzoziemiec przebywający w ośrodku powinien poddać się badaniom lekarskim i zabiegom sanitarnym zaleconym przez lekarza sprawującego opiekę medyczną w ośrodku.
§  10.
1.
Cudzoziemcowi przebywającemu w ośrodku zapewnia się poszanowanie jego kultury, a także możliwość:
1)
podtrzymywania zwyczajów i tradycji narodowych oraz wykonywania praktyk religijnych, o ile nie są sprzeczne z prawem obowiązującym w Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
swobodnego poruszania się po terenie ośrodka, z wyłączeniem miejsc, do których administracja ośrodka wydała zakaz wstępu;
3)
otrzymywania informacji o przepisach prawnych dotyczących pobytu w ośrodku;
4)
składania petycji, skarg i wniosków w sprawie warunków pobytu w ośrodku.
2.
Cudzoziemiec przebywający w ośrodku powinien:
1)
stosować się do poleceń pracownika;
2)
dbać o higienę osobistą;
3)
dbać o czystość zajmowanych pomieszczeń mieszkalnych, poprzez ich sprzątanie i usuwanie nieczystości, a także dbać o czystość wspólnych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych;
4)
przestrzegać ciszy nocnej w godzinach od 22°° do 6°°;
5)
powracać do ośrodka przed godziną 23°°;
6)
posiadać i okazywać na żądanie pracownika tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca;
7)
przy każdorazowym opuszczaniu terenu ośrodka pozostawiać pracownikowi ochrony ośrodka identyfikator, o którym mowa w § 3;
8)
niezwłocznie zawiadamiać pracownika o wystąpieniu choroby, wypadkach lub awariach zaistniałych na terenie ośrodka;
9)
udostępniać zajmowane pomieszczenie mieszkalne pracownikowi w celu przeprowadzenia kontroli tego pomieszczenia.
§  11.
Na terenie ośrodka zabrania się:
1)
posiadania broni lub amunicji w rozumieniu ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. Nr 53, poz. 549, z 2001 r. Nr 27, poz. 298, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 117, poz. 1007 oraz z 2003 r. Nr 52, poz. 451 i Nr 80, poz. 718), a także materiałów wybuchowych lub innych przedmiotów, których używanie może zagrażać bezpieczeństwu publicznemu;
2)
posiadania środków odurzających i substancji psychotropowych;
3)
spożywania napojów alkoholowych;
4)
zakłócania porządku publicznego;
5)
przyjmowania na nocleg osób nieuprawnionych;
6)
samowolnego przenoszenia wyposażenia pomieszczeń mieszkalnych ośrodka;
7)
używania dodatkowych urządzeń grzewczych lub innych urządzeń, których używanie może zakłócić prawidłowe funkcjonowanie ośrodka;
8)
wynoszenia posiłków ze stołówki;
9)
pozostawiania dzieci bez opieki rodziców lub opiekunów;
10)
fotografowania lub filmowania osób znajdujących się na terenie ośrodka bez ich zgody;
11)
niszczenia mienia ośrodka.
§  12.
Ośrodek nie odpowiada za pieniądze lub inne przedmioty wartościowe przechowywane przez cudzoziemca w ośrodku.
§  13.
Cudzoziemiec przebywający w ośrodku może być przeniesiony do innego ośrodka, jeżeli wymagają tego względy organizacyjne.
§  14.
Cudzoziemiec, opuszczając ośrodek, powinien zwrócić pracownikowi identyfikator, o którym mowa w § 3, oraz przedmioty, o których mowa w § 4.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024