Do wszystkich uczestników PPK ma zastosowanie limit wpłat i dopłat przewidziany w art. 25a ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Zgodnie z tym przepisem maksymalny limit wpłat i dopłat możliwych do dokonania na wszystkie rachunki PPK uczestnika wynosi w danym roku kalendarzowym równowartość w złotych 50 tys. dolarów amerykańskich, według średniego kursu ogłaszanego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień 31 grudnia roku poprzedzającego dany rok kalendarzowy. Po przekroczeniu tego limitu dalsze wpłaty i dopłaty na rachunek PPK uczestnika nie są dokonywane.

Dodatkowe limity dotyczące wpłat i dopłat na rachunki PPK obowiązują w przypadku uczestników PPK, którzy są objęci przepisami ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (dalej: ustawa kominowa), bądź przepisami ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.

Czytaj również: Przychód uczestnika PPK z tytułu wpłaty pracodawcy podlega opodatkowaniu>>

 

Ograniczenia wynikające z ustawy kominowej

W art. 15aa ustawy kominowej przyjęto, że ograniczenia wynikające z tej ustawy - w zakresie wynagrodzenia i świadczeń dodatkowych - stosuje się do wpłat podstawowych i wpłat dodatkowych oraz wpłaty powitalnej i dopłat rocznych dokonywanych do PPK. Celem omawianej regulacji było spowodowanie, aby wpłaty do PPK nie powodowały przekroczenia limitów wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych określonych przepisami ustawy kominowej. Wpłaty do PPK nie powinny być dokonywane (czyli przekazywane do instytucji finansowej), jeżeli ich dokonanie skutkowałoby przekroczeniem tych limitów. Jeżeli tylko część wpłaty do PPK, w razie jej dokonania, stanowiłaby przekroczenie limitu, nie dokonuje się wpłaty do PPK wyłącznie w tej części.

Jest to zatem inne rozwiązanie niż przyjęte w przypadku Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE) - zgodnie z art. 15aa ustawy kominowej, ograniczeń wynikających z tej ustawy nie stosuje się do składek podstawowych wnoszonych do PPE.

Przykład: Pracownik w wieku 56 lat, do którego stosuje się przepisy ustawy kominowej, nie złożył pracodawcy wniosku o „zapisanie” go do PPK (czyli o zawarcie - w jego imieniu i na jego rzecz – umowy o prowadzenie PPK), gdyż sądzi, że - z uwagi na wysokość jego wynagrodzenia oraz świadczeń dodatkowych - i tak nie będą dokonywane za niego wpłaty do PPK. Ograniczenia wynikające z art. 15aa ustawy kominowej dotyczą wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz wpłaty powitalnej i dopłat rocznych. Nie dotyczy ono natomiast wpłat do PPK, finansowanych przez uczestnika PPK - wpłaty do PPK, finansowane przez uczestnika PPK, są bowiem pobierane z jego wynagrodzenia (nie stanowią dodatkowego świadczenia podmiotu zatrudniającego na rzecz uczestnika PPK). Pracownik, o którym mowa powyżej, może złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK, a po „zapisaniu” go do PPK pracodawca będzie obliczał i pobierał z jego wynagrodzenia wpłaty do PPK finansowane przez tę osobę – nawet, gdyby pracodawca nie mógł finansować temu pracownikowi wpłat do PPK na skutek ograniczeń wynikających z ustawy kominowej.

Zobacz w LEX: Podmiotowy zakres ustaw kominowych > >

 

Cena promocyjna: 71.2 zł

|

Cena regularna: 89 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 71.2 zł


Odpowiednie stosowanie przepisów

Przepis art. 15aa ustawy kominowej stosuje się odpowiednio do pomiotów, o których mowa w art. 1 ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Wynika to z art. 12b tej ustawy. Również w przypadku uczestnika PPK objętego przepisami ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, jeżeli wpłata do PPK, finansowana przez podmiot zatrudniający, spowodowałaby przekroczenie limitu, wpłata ta nie zostanie dokonana, co nie pozbawia uczestnika PPK uprawnienia do finansowania swoich wpłat do PPK.  

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj.

Zobacz w LEX: Ustalanie wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych spółek komunalnych - szkolenie online > >

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r., poz. 427),

Ustawa z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 2136),

Ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 1907 ze zm.).

Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK