Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK) przewiduje tylko dwie sytuacje, w których pracodawca ma obowiązek pośredniczyć w transferze środków PPK uczestnika PPK z jednego jego rachunku PPK na inny. Pierwsza to złożenie pracodawcy przez nowo zatrudnionego pracownika oświadczenia o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK. Druga to zmiana przez pracodawcę instytucji finansowej zarządzającej PPK. W innych przypadkach uczestnik PPK składa polecenie dokonania wypłaty transferowej instytucji finansowej samodzielnie. Robi to w postaci elektronicznej lub w innej postaci, jeżeli w umowie o zarządzanie PPK tak określono. Warunki, terminy i sposób dokonania wypłaty transferowej oraz sposób składania dyspozycji powinny być określone w umowie o prowadzenie PPK. A odpowiednie informacje dotyczące zasad jej przeprowadzenia powinny być przekazane uczestnikowi PPK przez instytucję finansową.

Wypłaty transferowej uczestnik PPK może dokonać zarówno przed ukończeniem 60. roku życia, jak i później. W pierwszym przypadku transfer oszczędności możliwy jest tylko na inny rachunek PPK. W drugim środki zgromadzone na rachunku PPK mogą zostać przeniesione nie tylko na inny rachunek uczestnika PPK, ale też do zakładu ubezpieczeń albo na lokatę terminową.

Czytaj również: Nie trzeba składać deklaracji o rezygnacji, aby skorzystać z oszczędności w PPK>>

 

Transfer między rachunkami PPK

Wypłaty transferowej na swój inny rachunek PPK uczestnik PPK może dokonać w dowolnym momencie i tyle razy, ile uzna za konieczne (ustawa o PPK nie limituje liczby transferów). Bez znaczenia jest to, czy w danej chwili jest zatrudniony, czy nie pracuje, ani to, czy aktywnie oszczędza w PPK czy też złożył pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Wypłata transferowa dotyczy zawsze wszystkich środków zgromadzonych na rachunku PPK. 

Ważne: Uczestnik PPK nie może przekazać swoich oszczędności zgromadzonych w PPK np. na swój rachunek w PPE, IKE czy IKZE. Nie może także przetransferować ich do programu oszczędnościowego, którego uczestnikiem został pracując za granicą.  

Co istotne, dokonanie wypłaty transferowej środków zgromadzonych na rachunku PPK nie stanowi przeszkody do dalszego oszczędzania w tym samym PPK. Rachunek PPK, z którego dokonano takiej wypłaty, nadal jest prowadzony dla uczestnika PPK i mogą na niego wpływać kolejne wpłaty do PPK.

 


Więcej możliwości po 60. roku życia

Również uczestnik PPK, który ukończył 60. rok życia, może - składając odpowiednią dyspozycję instytucji finansowej – „przenieść” swoje oszczędności dotychczas zgromadzone na rachunku PPK na inny rachunek PPK, ale nie tylko. Swoje oszczędności w PPK może też przekazać do zakładu ubezpieczeń albo - na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej, prowadzony przez bank albo spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową. Ma więc więcej możliwości niż uczestnicy PPK, którzy nie ukończyli jeszcze 60 lat. Należy jednak pamiętać, że, aby uczestnik PPK mógł przetransferować swoje oszczędności PPK do zakładu ubezpieczeń czy na lokatę terminową, muszą być spełnione dodatkowe warunki. Dokonanie takiego transferu – inaczej niż w przypadku transferu między rachunkami PPK - oznaczać będzie też w praktyce zakończenie oszczędzania w PPK przez uczestnika programu.

Zobacz w LEX: Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych (PPK) > >

 

Transfer do zakładu ubezpieczeń

Warunkiem umożliwiającym dokonanie transferu oszczędności zgromadzonych w PPK do zakładu ubezpieczeń jest zawarcie przez uczestnika PPK z tym zakładem umowy, na podstawie której - po osiągnięciu przez niego 60. roku życia - nabędzie on prawo do świadczenia okresowego lub dożywotniego. Składając wniosek o taki transfer, uczestnik PPK powinien więc okazać potwierdzenie zawarcia takiej umowy.

Zakład ubezpieczeń, w rozumieniu ustawy o PPK, to krajowy zakład ubezpieczeń, zagraniczny zakład ubezpieczeń z siedzibą w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej bądź główny oddział zagranicznego zakładu ubezpieczeń z siedzibą w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej, o których mowa w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, uprawnione do prowadzenia działalności określonej w dziale I w grupie 3 załącznika do tej ustawy, w zakresie oferowania ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Ważne: Uczestnik PPK nie może dokonać wypłaty transferowej do zakładu ubezpieczeń przed ukończeniem 60. roku życia (art. 99 ust. 7 ustawy o PPK).

Czytaj również: Uczestnik PPK nie musi znać się na inwestowaniu>>

Sprawdź w LEX: Pracownicze plany kapitałowe. Komentarz > >

 

Na lokatę terminową

Również przetransferowanie środków na: terminową lokatę oszczędnościową, prowadzoną przez bank albo na lokatę terminową prowadzoną w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej możliwe jest dopiero po spełnieniu wskazanych w ustawie o PPK warunków. Będzie to możliwe tylko wówczas, gdy w umowie o prowadzenie rachunku, na który ma nastąpić ten transfer, przewidziano możliwość dysponowania środkami przekazanymi z PPK jedynie w sposób określony w art. 99 ust. 1 ustawy o PPK, czyli wypłacając:

  •  25 proc. środków jednorazowo, a 75 proc. w co najmniej 120 miesięcznych ratach albo
  • 100 proc. środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach.

Podobnie jak w przypadku wypłaty transferowej do zakładu ubezpieczeń, również w przypadku decyzji o przetransferowaniu oszczędności na lokatę terminową konieczne jest przedstawienie przez uczestnika PPK potwierdzenia zawarcia odpowiedniej umowy. Chodzi tu o umowę o prowadzenie rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej albo umowę o prowadzenie rachunku lokaty terminowej w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Ważne: Wypłata transferowa następuje w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia dyspozycji tej wypłaty przez uczestnika PPK.

 

Bez kolejnych wpłat

Dokonanie przez uczestnik PPK wypłaty transferowej do zakładu ubezpieczeń albo na rachunek lokaty terminowej oznacza dla niego koniec oszczędzania w PPK. Tego rodzaju transfery to rozwiązania alternatywne w stosunku do wypłaty środków z rachunku PPK po ukończeniu 60. roku życia. Zgodnie natomiast z art. 97 ust. 3 ustawy o PPK wpłaty na PPK nie są dokonywane ani dopłaty roczne nie są przekazywane w przypadku rozpoczęcia wypłat środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia. To oznacza, że po dokonaniu wypłaty transferowej pracodawca – którego o dokonaniu takiej wypłaty przez uczestnika PPK poinformuje instytucja finansowa - nie może już dokonać wpłaty do PPK. Również w takiej sytuacji dopłaty roczne nie są przekazywane.

Brak możliwości dokonywania nowych wpłat do PPK dotyczy wszystkich rachunków PPK tego uczestnika programu, a nie tylko rachunku, z którego dokonano takiej wypłaty.

 

Zwolnienie z podatku dochodowego

Wypłata transferowa z rachunku PPK jest zwolniona z podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: ustawa o PIT). Podatku dochodowego nie zapłaci także uczestnik PPK, który wypłaci:

  • w formie świadczenia dożywotniego albo okresowego środki przetransferowane z PPK do zakładu ubezpieczeń (art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b ustawy o PIT);
  • środki przetransferowane z PPK na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej albo na rachunek terminowej lokaty w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej - jeżeli jednak wypłata środków przetransferowanych z PPK będzie realizowana w wyniku likwidacji rachunku lokaty albo nastąpi zmiana umowy tego rachunku, to uczestnik PPK zapłaci 19 proc. zryczałtowany podatek od dochodu z tytułu wypłaty 75 proc. środków przetransferowanych z PPK. Dochód stanowi wówczas kwota wypłaty pomniejszona o koszty przypadające na tę wypłatę, stanowiące wydatki na nabycie odkupionych jednostek uczestnictwa lub wpłaty na umorzone jednostki rozrachunkowe, z których środki pieniężne zostały przekazane w formie wypłaty transferowej na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej albo rachunek lokaty terminowej w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (art. 21 ust. 1 pkt 58d oraz art. 30a ust. 1 pkt 11f i ust. 17 ustawy o PIT).

Więcej na temat PPK na www.mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj.  

Podstawa prawna:

Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK

Zobacz wzór dokumentu w LEX: Lista dokumentów, których wzory powinien opracować podmiot zatrudniający na potrzeby prowadzenia PPK > >