Postępowanie w razie wnoszenia napojów alkoholowych na teren obiektów wojskowych oraz wysokość opłaty za przechowywanie napojów alkoholowych w depozycie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 17 lipca 2003 r.
w sprawie postępowania w razie wnoszenia napojów alkoholowych na teren obiektów wojskowych oraz wysokości opłaty za przechowywanie napojów alkoholowych w depozycie

Na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 i Nr 167, poz. 1372 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 719 i Nr 122, poz. 1143) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb postępowania z napojami alkoholowymi wnoszonymi na teren obiektów zajmowanych przez organy wojskowe, jak również obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych, zwanych dalej "jednostkami wojskowymi";
2)
wysokość opłat za przechowywanie napojów alkoholowych w depozycie.
§  2.
Do depozytu napojów alkoholowych przyjmuje się napoje alkoholowe tylko w oryginalnych naczyniach zamkniętych.
§  3.
1.
W biurze przepustek (w razie potrzeby również w innym widocznym miejscu) należy umieścić informację o zakazie wnoszenia napojów alkoholowych oraz o rygorach w razie niezastosowania się do tego zakazu.
2.
Dyżurny biura przepustek lub oficer dyżurny (inspekcyjny) albo inna osoba pełniąca służbę dyżurną, wyznaczona przez dowódcę jednostki wojskowej, może odmówić wpuszczenia na teren jednostki wojskowej osoby, w stosunku do której powziął podejrzenie, że wbrew zakazowi wnosi napoje alkoholowe, chyba że przeprowadzona na żądanie tej osoby kontrola nie potwierdzi podejrzenia.
3.
Osobę, o której mowa w ust. 2, należy pouczyć o prawie żądania przeprowadzenia kontroli.
§  4.
1.
Osobie, która przekazała napoje alkoholowe do depozytu, wydaje się pokwitowanie przyjęcia alkoholu do depozytu, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Jeżeli alkohol został przekazany do depozytu przez dyżurnego biura przepustek, oficera dyżurnego (inspekcyjnego) albo inną osobę pełniącą służbę dyżurną, dowódcę pododdziału lub patrol Żandarmerii Wojskowej, pokwitowanie wydaje się osobie, której został on odebrany.
§  5.
Napoje alkoholowe przyjęte do depozytu odnotowuje się w ewidencji depozytów napojów alkoholowych, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
Za każdą dobę przechowywania jednego opakowania (pojemnika) napoju alkoholowego w depozycie pobiera się opłatę w wysokości 0,5 % minimalnego wynagrodzenia za pracę ogłaszanego w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
§  7.
1.
Wydanie napoju alkoholowego z depozytu, z zastrzeżeniem § 9, następuje za zwrotem pokwitowania, o którym mowa w § 4 ust. 1, po wniesieniu opłaty wyliczonej zgodnie z § 6.
2.
Zwrócone pokwitowanie przechowuje się w jednostce wojskowej przez okres roku.
3.
Dowodem wniesienia opłaty za przechowanie alkoholu w depozycie jest pokwitowanie, którego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  8.
1.
Napój alkoholowy odebrany żołnierzowi zakwaterowanemu na terenie jednostki wojskowej może być zwrócony odpowiednio, z zastrzeżeniem § 9 ust. 1:
1)
żołnierzom rezerwy odbywającym ćwiczenia wojskowe - po zakończeniu ćwiczeń;
2)
żołnierzom służby zasadniczej - po zwolnieniu ze służby wojskowej;
3)
kandydatom na żołnierzy zawodowych - przed wyjazdem na urlop wypoczynkowy lub inny urlop.
2.
W przypadku przeniesienia żołnierza do innej jednostki wojskowej odebrany mu alkohol pozostaje w depozycie, do którego został złożony.
§  9.
1.
Jeżeli wskutek nieodebrania napoju alkoholowego z depozytu wysokość opłaty przekracza jego wartość, depozyt podlega likwidacji na podstawie przepisów o likwidacji niepodjętych depozytów.
2.
Przepisy § 3 i 4 oraz § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. w sprawie rozciągnięcia stosowania przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 50, poz. 449) stosuje się odpowiednio.
§  10.
1.
W przypadku, o którym mowa w § 9, dowódca jednostki wojskowej, co najmniej raz w roku, zwraca się o wszczęcie postępowania likwidacyjnego do naczelnika właściwego miejscowo urzędu skarbowego, będącego organem likwidacyjnym.
2.
Przekazanie napojów alkoholowych z depozytu do organu likwidacyjnego następuje na podstawie protokołu.
§  11.
Wpływy z tytułu opłat określonych w § 6 podlegają odprowadzeniu na rachunek dochodów budżetu państwa.
§  12.
Dowódca jednostki wojskowej jest obowiązany:
1)
zapewnić odpowiednie przechowywanie napojów alkoholowych w depozycie, a także właściwe prowadzenie ewidencji depozytów;
2)
wyznaczyć osobę odpowiedzialną za:
a)
przyjmowanie i wydawanie napojów alkoholowych z depozytu, a także prowadzenie ewidencji depozytów alkoholowych,
b)
przygotowywanie raz na kwartał zestawienia depozytów, co do których ustalono, że wysokość opłaty, o której mowa w § 6, przekracza wartość depozytu.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 maja 1983 r. w sprawie zasad i trybu postępowania w razie wnoszenia napojów alkoholowych na teren obiektów wojskowych (Dz. U. Nr 25, poz. 104 oraz z 1994 r. Nr 130, poz. 653).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

POKWITOWANIE Nr ......./20......

.................... .........., dnia ...........

(pieczęć nagłówkowa

jednostki wojskowej)

przyjęcia alkoholu do depozytu

W dniu ..... przyjęto do depozytu od ..........................

(stopień wojskowy, imię i

nazwisko oraz adres zamieszkania)

...............................................................

alkohol .......................................................

(rodzaj i ilość opakowań lub pojemników oraz gatunek

alkoholu)

...............................................................

Pokwitowanie otrzymałem

........................... ............................

(data i podpis osoby (stanowisko, st. wojskowy,

składającej depozyt) imię i nazwisko oraz podpis

osoby przyjmującej depozyt)

POUCZENIE

1. Za każdy dzień przechowywania napojów alkoholowych w depozycie pobiera się opłatę za jedno opakowanie (pojemnik) w wysokości 0,5 % minimalnego wynagrodzenia za pracę ogłaszanego w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

2. Jeżeli wskutek nieodebrania napoju alkoholowego z depozytu wysokość opłaty przekracza jego wartość, depozyt podlega likwidacji na podstawie przepisów o likwidacji niepodjętych depozytów.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

EWIDENCJA DEPOZYTÓW ALKOHOLOWYCH

W JEDNOSTCE WOJSKOWEJ .........

Lewa strona

Lp. Data i godzina przyjęcia depozytu Stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz adres zamieszkania składającego depozyt Ilość, rodzaj i szacunkowa wartość alkoholu złożonego do depozytu Numer pokwitowania wydanego składającemu depozyt Stanowisko, stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz podpis osoby przyjmującej depozyt
1 2 3 4 5 6

Prawa strona

Data i godzina wydania depozytu Liczba dni przechowywania depozytu Kwota przyjętej opłaty za przechowywanie depozytu Stopień wojskowy, imię i nazwisko, podpis oraz adres zamieszkania osoby odbierającej depozyt Stanowisko, stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz podpis osoby wydającej depozyt Data przekazania depozytu organowi likwidacyjnemu Uwagi
7 8 9 10 11 12 13

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

POKWITOWANIE Nr ......../20.......

.................... ............, dnia .........

(pieczęć nagłówkowa

jednostki wojskowej)

przyjęcia opłaty za przechowanie alkoholu w depozycie

W dniu ........ przyjęto od ...................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko

oraz adres zamieszkania)

...............................................................

opłatę za przechowanie alkoholu w depozycie w kwocie .........,

słownie ............... .

.....................................

(st. wojskowy, imię i nazwisko oraz

podpis osoby przyjmującej opłatę)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.135.1271

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie w razie wnoszenia napojów alkoholowych na teren obiektów wojskowych oraz wysokość opłaty za przechowywanie napojów alkoholowych w depozycie.
Data aktu: 17/07/2003
Data ogłoszenia: 01/08/2003
Data wejścia w życie: 16/08/2003