Postępowanie w razie wnoszenia napojów alkoholowych na teren obiektów wojskowych oraz wysokość opłaty za przechowywanie napojów alkoholowych w depozycie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 17 lipca 2003 r.
w sprawie postępowania w razie wnoszenia napojów alkoholowych na teren obiektów wojskowych oraz wysokości opłaty za przechowywanie napojów alkoholowych w depozycie

Na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 i Nr 167, poz. 1372 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 719 i Nr 122, poz. 1143) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb postępowania z napojami alkoholowymi wnoszonymi na teren obiektów zajmowanych przez organy wojskowe, jak również obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych, zwanych dalej "jednostkami wojskowymi";
2)
wysokość opłat za przechowywanie napojów alkoholowych w depozycie.
§  2.
Do depozytu napojów alkoholowych przyjmuje się napoje alkoholowe tylko w oryginalnych naczyniach zamkniętych.
§  3.
1.
W biurze przepustek (w razie potrzeby również w innym widocznym miejscu) należy umieścić informację o zakazie wnoszenia napojów alkoholowych oraz o rygorach w razie niezastosowania się do tego zakazu.
2.
Dyżurny biura przepustek lub oficer dyżurny (inspekcyjny) albo inna osoba pełniąca służbę dyżurną, wyznaczona przez dowódcę jednostki wojskowej, może odmówić wpuszczenia na teren jednostki wojskowej osoby, w stosunku do której powziął podejrzenie, że wbrew zakazowi wnosi napoje alkoholowe, chyba że przeprowadzona na żądanie tej osoby kontrola nie potwierdzi podejrzenia.
3.
Osobę, o której mowa w ust. 2, należy pouczyć o prawie żądania przeprowadzenia kontroli.
§  4.
1.
Osobie, która przekazała napoje alkoholowe do depozytu, wydaje się pokwitowanie przyjęcia alkoholu do depozytu, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Jeżeli alkohol został przekazany do depozytu przez dyżurnego biura przepustek, oficera dyżurnego (inspekcyjnego) albo inną osobę pełniącą służbę dyżurną, dowódcę pododdziału lub patrol Żandarmerii Wojskowej, pokwitowanie wydaje się osobie, której został on odebrany.
§  5.
Napoje alkoholowe przyjęte do depozytu odnotowuje się w ewidencji depozytów napojów alkoholowych, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
Za każdą dobę przechowywania jednego opakowania (pojemnika) napoju alkoholowego w depozycie pobiera się opłatę w wysokości 0,5 % minimalnego wynagrodzenia za pracę ogłaszanego w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
§  7.
1.
Wydanie napoju alkoholowego z depozytu, z zastrzeżeniem § 9, następuje za zwrotem pokwitowania, o którym mowa w § 4 ust. 1, po wniesieniu opłaty wyliczonej zgodnie z § 6.
2.
Zwrócone pokwitowanie przechowuje się w jednostce wojskowej przez okres roku.
3.
Dowodem wniesienia opłaty za przechowanie alkoholu w depozycie jest pokwitowanie, którego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  8.
1.
Napój alkoholowy odebrany żołnierzowi zakwaterowanemu na terenie jednostki wojskowej może być zwrócony odpowiednio, z zastrzeżeniem § 9 ust. 1:
1)
żołnierzom rezerwy odbywającym ćwiczenia wojskowe - po zakończeniu ćwiczeń;
2)
żołnierzom służby zasadniczej - po zwolnieniu ze służby wojskowej;
3)
kandydatom na żołnierzy zawodowych - przed wyjazdem na urlop wypoczynkowy lub inny urlop.
2.
W przypadku przeniesienia żołnierza do innej jednostki wojskowej odebrany mu alkohol pozostaje w depozycie, do którego został złożony.
§  9.
1.
Jeżeli wskutek nieodebrania napoju alkoholowego z depozytu wysokość opłaty przekracza jego wartość, depozyt podlega likwidacji na podstawie przepisów o likwidacji niepodjętych depozytów.
2.
Przepisy § 3 i 4 oraz § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. w sprawie rozciągnięcia stosowania przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 50, poz. 449) stosuje się odpowiednio.
§  10.
1.
W przypadku, o którym mowa w § 9, dowódca jednostki wojskowej, co najmniej raz w roku, zwraca się o wszczęcie postępowania likwidacyjnego do naczelnika właściwego miejscowo urzędu skarbowego, będącego organem likwidacyjnym.
2.
Przekazanie napojów alkoholowych z depozytu do organu likwidacyjnego następuje na podstawie protokołu.
§  11.
Wpływy z tytułu opłat określonych w § 6 podlegają odprowadzeniu na rachunek dochodów budżetu państwa.
§  12.
Dowódca jednostki wojskowej jest obowiązany:
1)
zapewnić odpowiednie przechowywanie napojów alkoholowych w depozycie, a także właściwe prowadzenie ewidencji depozytów;
2)
wyznaczyć osobę odpowiedzialną za:
a)
przyjmowanie i wydawanie napojów alkoholowych z depozytu, a także prowadzenie ewidencji depozytów alkoholowych,
b)
przygotowywanie raz na kwartał zestawienia depozytów, co do których ustalono, że wysokość opłaty, o której mowa w § 6, przekracza wartość depozytu.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 maja 1983 r. w sprawie zasad i trybu postępowania w razie wnoszenia napojów alkoholowych na teren obiektów wojskowych (Dz. U. Nr 25, poz. 104 oraz z 1994 r. Nr 130, poz. 653).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

POKWITOWANIE Nr ......./20......

.................... .........., dnia ...........

(pieczęć nagłówkowa

jednostki wojskowej)

przyjęcia alkoholu do depozytu

W dniu ..... przyjęto do depozytu od ..........................

(stopień wojskowy, imię i

nazwisko oraz adres zamieszkania)

...............................................................

alkohol .......................................................

(rodzaj i ilość opakowań lub pojemników oraz gatunek

alkoholu)

...............................................................

Pokwitowanie otrzymałem

........................... ............................

(data i podpis osoby (stanowisko, st. wojskowy,

składającej depozyt) imię i nazwisko oraz podpis

osoby przyjmującej depozyt)

POUCZENIE

1. Za każdy dzień przechowywania napojów alkoholowych w depozycie pobiera się opłatę za jedno opakowanie (pojemnik) w wysokości 0,5 % minimalnego wynagrodzenia za pracę ogłaszanego w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

2. Jeżeli wskutek nieodebrania napoju alkoholowego z depozytu wysokość opłaty przekracza jego wartość, depozyt podlega likwidacji na podstawie przepisów o likwidacji niepodjętych depozytów.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

EWIDENCJA DEPOZYTÓW ALKOHOLOWYCH

W JEDNOSTCE WOJSKOWEJ .........

Lewa strona

Lp. Data i godzina przyjęcia depozytu Stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz adres zamieszkania składającego depozyt Ilość, rodzaj i szacunkowa wartość alkoholu złożonego do depozytu Numer pokwitowania wydanego składającemu depozyt Stanowisko, stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz podpis osoby przyjmującej depozyt
1 2 3 4 5 6

Prawa strona

Data i godzina wydania depozytu Liczba dni przechowywania depozytu Kwota przyjętej opłaty za przechowywanie depozytu Stopień wojskowy, imię i nazwisko, podpis oraz adres zamieszkania osoby odbierającej depozyt Stanowisko, stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz podpis osoby wydającej depozyt Data przekazania depozytu organowi likwidacyjnemu Uwagi
7 8 9 10 11 12 13

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

POKWITOWANIE Nr ......../20.......

.................... ............, dnia .........

(pieczęć nagłówkowa

jednostki wojskowej)

przyjęcia opłaty za przechowanie alkoholu w depozycie

W dniu ........ przyjęto od ...................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko

oraz adres zamieszkania)

...............................................................

opłatę za przechowanie alkoholu w depozycie w kwocie .........,

słownie ............... .

.....................................

(st. wojskowy, imię i nazwisko oraz

podpis osoby przyjmującej opłatę)

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.135.1271

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie w razie wnoszenia napojów alkoholowych na teren obiektów wojskowych oraz wysokość opłaty za przechowywanie napojów alkoholowych w depozycie.
Data aktu: 17/07/2003
Data ogłoszenia: 01/08/2003
Data wejścia w życie: 16/08/2003