Szczegółowe warunki i tryb wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 17 lipca 2003 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery

Na podstawie art. 47 ust. 10 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 368, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb wypłaty ekwiwalentu w zamian za rezygnację z kwatery;
2)
prowadzenie listy kolejności zawierania umów o wypłatę ekwiwalentu w zamian za rezygnację z kwatery;
3)
organ właściwy w sprawach wypłaty ekwiwalentu w zamian za rezygnację z kwatery;
4)
warunki pierwszeństwa wypłacania ekwiwalentu w zamian za rezygnację z kwatery.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
Agencja - Wojskową Agencję Mieszkaniową;
3)
ekwiwalent - kwotę przekazywaną w zamian za rezygnację z kwatery;
4)
zasób Agencji - zasób mieszkaniowy pozostający we władaniu Agencji;
5)
zamieszkiwanie - przebywanie i korzystanie z kwatery lub innego lokalu mieszkalnego na podstawie tytułu prawnego.
§  3.
Wypłatę ekwiwalentu realizuje się na wniosek osoby uprawnionej, zarejestrowany w oddziale rejonowym Agencji.
§  4.
1.
Prezes Agencji prowadzi listę kolejności zarejestrowanych wniosków, zwaną dalej "listą", według daty złożenia wniosku w oddziale rejonowym Agencji.
2.
Lista jest jawna; wgląd do niej ma każdy oczekujący na wypłatę ekwiwalentu.
3.
Lista podlega aktualizacji do dnia 31 grudnia każdego roku kalendarzowego.
§  5.
1.
Umowa o wypłatę ekwiwalentu jest zawierana między osobą uprawnioną a dyrektorem oddziału rejonowego Agencji według listy, z uwzględnieniem pierwszeństwa wypłacania ekwiwalentu.
2.
Pierwszeństwo w wypłacaniu ekwiwalentu przysługuje w następującej kolejności osobom, które:
1)
zamieszkiwały przed dniem 15 stycznia 2003 r. w zasobie wskazanym w art. 55 ust. 2 ustawy w garnizonach, w których nie są zaspokojone potrzeby mieszkaniowe żołnierzy zawodowych w służbie stałej, i zamieszkują w nim nadal oraz zobowiążą się do zwolnienia kwatery, z zastrzeżeniem § 12, a także zakończyły służbę wojskową; przez niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe należy rozumieć, że w garnizonie nie występuje wolny zasób mieszkaniowy odpowiadający uprawnieniom żołnierzy oczekujących na przydział kwatery;
2)
nie otrzymały przydziału kwatery w czasie pełnienia służby wojskowej i zakończyły służbę wojskową;
3)
zwolniły kwaterę przed dniem 15 stycznia 2003 r. i zakończyły służbę wojskową;
4)
zwolniły kwaterę przed dniem 15 stycznia 2003 r. i nadal pełnią służbę wojskową.
3.
W ramach grup uprawnionych, o których mowa w ust. 2, o kolejności rozstrzyga data złożenia wniosku.
4.
W razie zaistnienia szczególnego przypadku losowego Prezes Agencji, za akceptacją Ministra Obrony Narodowej, może wyrazić zgodę na zawarcie umowy o wypłatę ekwiwalentu poza kolejnością wynikającą z przepisu ust. 2 i 3.
§  6.
1.
Organem właściwym do przyjęcia wniosku żołnierza zawodowego oraz zawarcia umowy o wypłatę ekwiwalentu jest dyrektor oddziału rejonowego Agencji, właściwy ze względu na miejsce pełnienia służby żołnierza.
2.
Organem właściwym do przyjęcia wniosku osoby uprawnionej niebędącej żołnierzem zawodowym oraz zawarcia umowy jest dyrektor oddziału rejonowego Agencji właściwy ze względu na miejsce zamieszkiwania tej osoby.
§  7.
1.
Jeżeli po śmierci osoby uprawnionej prawo do kwatery nabywa więcej niż jedna osoba, zawiera się jedną umowę o wypłatę ekwiwalentu z wszystkimi osobami uprawnionymi.
2.
Umowę o wypłatę ekwiwalentu w imieniu osób niepełnoletnich zawiera przedstawiciel ustawowy lub kurator sądowy.
§  8.
1.
Wysługę lat, o której mowa w art. 47 ust. 2 ustawy, w stosunku do żołnierza zawodowego potwierdza właściwy dowódca (szef, dyrektor) jednostki (instytucji) wojskowej w formie zaświadczenia.
2.
Wysługę lat, o której mowa w art. 47 ust. 3 ustawy, w stosunku do osoby uprawnionej niebędącej żołnierzem zawodowym potwierdza właściwy wojskowy organ emerytalny w formie zaświadczenia.
§  9.
Zabezpieczenie wypłaconego ekwiwalentu, o którym mowa w art. 47 ust. 6 ustawy, następuje poprzez ustanowienie hipoteki albo wystawienie weksla in blanco bez protestu poręczonego przez dwóch żyrantów.
§  10.
Do obliczenia wysokości ekwiwalentu przysługującego osobie, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy, przyjmuje się różnicę między zajmowaną powierzchnią użytkową lokalu mieszkalnego, uzyskanego i zajmowanego w wyniku przyznanej pomocy finansowej, a powierzchnią przysługującą w dniu zawarcia umowy.
§  11.
1.
Osoba uprawniona, która ubiega się o zamianę udzielonej pomocy finansowej na formę bezzwrotną lub o uzupełnienie udzielonej pomocy finansowej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy, składa pisemny wniosek do dyrektora oddziału rejonowego Agencji, właściwego dla miejsca zaspokajania swoich potrzeb mieszkaniowych.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, podlega rozpatrzeniu przez zawarcie umowy o wypłatę ekwiwalentu.
3.
Wniosek osoby, która zwróciła pomoc finansową w sytuacjach nieprzewidzianych w przepisach obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy lub bez dopełnienia warunków określonych tymi przepisami, po rozpatrzeniu nie wywołuje skutków, o których mowa w ust. 2, i podlega zwrotowi.
4.
Zawarcie umowy na podstawie wniosku, o którym mowa w ust. 1, odbywa się niezależnie od kolejności określonej w § 5.
§  12.
1.
Osobie uprawnionej, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 1, ekwiwalentu nie wypłaca się do czasu przekazania dotychczas zajmowanej kwatery do dyspozycji Agencji.
2.
W uzasadnionych przypadkach można wypłacić ekwiwalent, jeżeli osoba uprawniona zobowiąże się do zwolnienia zajmowanej kwatery w terminie do trzech miesięcy od dnia wypłaty ekwiwalentu. Umowę taką zawiera się w formie aktu notarialnego z zabezpieczeniem egzekucji - na koszt tej osoby.
§  13.
Wypłata ekwiwalentu następuje na rachunek bankowy wskazany przez osobę uprawnioną w terminie określonym w umowie lub, w przypadku osób nieposiadających rachunku bankowego, w innej uzgodnionej formie.
§  14.
Osobom uprawnionym, którym - na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów - zaliczono do czasu oczekiwania na wypłatę ekwiwalentu okres oczekiwania na przydział kwatery, zachowuje się ten okres.
§  15.
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 września 1998 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery (Dz. U. Nr 124, poz. 818 oraz z 2000 r. Nr 110, poz. 1178), z wyjątkiem przepisu § 2 ust. 3, który traci moc z dniem 31 grudnia 2003 r.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów § 4 ust. 1 i 2, które wchodzą w życie z dniem 31 grudnia 2003 r.
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 718 i Nr 101, poz. 944.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.129.1183

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z kwatery.
Data aktu: 17/07/2003
Data ogłoszenia: 22/07/2003
Data wejścia w życie: 06/08/2003, 31/12/2003