Sposób technicznego przygotowania sieci służących do przekazywania informacji, do kontroli przekazów informacji oraz sposób dokonywania, rejestracji, przechowywania, odtwarzania i niszczenia zapisów z kontrolowanych przekazów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 czerwca 2003 r.
w sprawie sposobu technicznego przygotowania sieci służących do przekazywania informacji, do kontroli przekazów informacji oraz sposobu dokonywania, rejestracji, przechowywania, odtwarzania i niszczenia zapisów z kontrolowanych przekazów

Na podstawie art. 242 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób technicznego przygotowania sieci służących do przekazywania informacji, do kontroli rozmów telefonicznych lub innych przekazów informacji dokonywanych z wykorzystaniem tych sieci, zwanych dalej "przekazami informacji";
2)
sposób dokonywania, rejestracji, przechowywania, odtwarzania i niszczenia zapisów z kontrolowanych rozmów telefonicznych oraz treści innych rozmów lub przekazów informacji, w tym korespondencji przesyłanej pocztą elektroniczną, zwanych dalej "zapisami z kontrolowanych przekazów informacji".
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
abonencie oraz o użytkowniku - rozumie się przez to abonenta oraz użytkownika, w rozumieniu ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852, z późn. zm.2));
2)
podmiocie uprawnionym - rozumie się przez to podmiot wskazany w postanowieniu sądu lub prokuratora o zarządzeniu kontroli przekazów informacji, o którym mowa w art. 237 § 1 lub 2 Kodeksu postępowania karnego;
3)
podmiotach obowiązanych - rozumie się przez to urzędy, instytucje oraz podmioty prowadzące działalność telekomunikacyjną, o których mowa w art. 237 § 5 Kodeksu postępowania karnego.
§  2.
1.
Przygotowanie sieci służącej do przekazywania informacji, zwanej dalej "siecią", do przeprowadzania kontroli i utrwalania przekazów informacji polega na zapewnieniu przez podmiot obowiązany, eksploatujący sieć, technicznych możliwości przeprowadzenia takiej kontroli i utrwalania, w szczególności na utworzeniu technicznego systemu kontroli i utrwalania kontrolowanych przekazów informacji oraz przechowywania i niszczenia zapisów z tych przekazów, w tym posiadanych danych, o których mowa w § 5 ust. 1.
2.
System, o którym mowa w ust. 1, zapewnia niezwłocznie w ciągu całej doby:
1)
wprowadzanie przez podmiot obowiązany danych lub wykonywanie innych czynności niezbędnych do rozpoczęcia lub zakończenia kontroli, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1;
2)
przechwytywanie, odbiór, kontrolę i utrwalanie kontrolowanych przekazów informacji oraz przechowywanie zapisów z kontrolowanych przekazów informacji w taki sposób, aby nie uległy one zakłóceniu lub zniekształceniu.
3.
System, o którym mowa w ust. 1, powinien zapewniać dostęp do danych identyfikujących urządzenia i sposób realizacji kontroli przekazów informacji.
§  3.
Udział pracowników podmiotów obowiązanych w realizowaniu zadań, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2, wymaga posiadania przez nich poświadczenia bezpieczeństwa wydanego na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych i nie może naruszać ustawowych praw i obowiązków uprawnionego podmiotu realizującego zadanie oraz powinien być ograniczony do niezbędnego minimum.
§  4.
Czynności związane z wykonywaniem orzeczeń i zarządzeń w przedmiocie kontroli oraz utrwalenia przekazów informacji, a także związane z nimi doręczenia, powinny być realizowane w sposób przewidziany dla przekazywania wiadomości, na które rozciąga się obowiązek ochrony informacji niejawnych stanowiących tajemnicę państwową.
§  5.
1.
Podmiot obowiązany gromadzi dane związane z kontrolowanymi i utrwalanymi przekazami informacji:
1)
identyfikujące abonentów i użytkowników uczestniczących w połączeniu, ze wskazaniem strony inicjującej połączenie oraz wszystkich uczestników połączenia konferencyjnego, a także ich lokalizację, wraz z kategorią połączenia zgodnie z kryteriami stosowanymi w sieci;
2)
dotyczące daty oraz czasu rozpoczęcia i zakończenia połączenia oraz długości jego trwania;
3)
dotyczące niepełnych lub niezrealizowanych połączeń;
4)
dotyczące przeniesień, przekierowań, dostępu do poczty głosowej, połączeń zwrotnych, połączeń do zlecania i realizacji usług sieciowych, modyfikacji i włączania funkcji sieciowych, zmiany kodów i numerów.
2.
Przepis § 11 ust. 3 stosuje się.
§  6.
1.
Utrwalania kontrolowanych przekazów informacji dokonuje się przy użyciu środków technicznych, w tym systemu technicznego, o którym mowa w § 2 ust. 1, celem uzyskania zapisów przekazów informacji w sposób umożliwiający ich odtworzenie przy użyciu standardowych urządzeń odtwarzających.
2.
Utrwalenia dokonuje osoba upoważniona przez podmiot uprawniony, w miejscu i przy użyciu środków technicznych przygotowanych przez podmiot obowiązany, na standardowym nośniku umożliwiającym odtworzenie zapisów przekazów informacji, zwanym dalej "nośnikiem".
3.
Osoba dokonująca utrwalenia przekazów informacji zapisuje lub oznacza na nośniku:
1)
sygnaturę akt sprawy, w której czynność ta została zlecona;
2)
swoje imię, nazwisko i stanowisko służbowe albo imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie tej czynności;
3)
dane dotyczące podstawy utrwalania;
4)
czas rozpoczęcia i zakończenia utrwalania.
4.
Osoba, o której mowa w ust. 2, dołącza do nośnika dane określone w § 5 ust. 1.
§  7.
Podmiot obowiązany zapewnia osobie, o której mowa w § 6 ust. 2, możliwość utrwalenia przekazów informacji w sposób uniemożliwiający zapoznanie się przez tę osobę z treścią utrwalanych przekazów informacji.
§  8.
W przypadku szyfrowania kontrolowanych przekazów informacji przez podmiot obowiązany, podmiot ten udostępnia przekazy informacji uprawnionym podmiotom w formie niezaszyfrowanej.
§  9.
1.
Z czynności kontroli i utrwalenia osoba upoważniona do jej przeprowadzenia sporządza notatkę urzędową, w której zamieszcza:
1)
datę i miejsce sporządzenia notatki oraz sygnaturę akt sprawy;
2)
swoje imię, nazwisko i stanowisko służbowe albo imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie tej czynności;
3)
oznaczenie czynności ze wskazaniem podstawy jej przeprowadzenia;
4)
imię i nazwisko użytkownika sieci lub nazwę podmiotu będącego użytkownikiem oraz dane identyfikujące urządzenie służące do przesyłania przekazów informacji, które podlegają kontroli i utrwaleniu, a także, w miarę możności, dane identyfikujące urządzenia, z którymi dokonywane były połączenia;
5)
rodzaj i typ aparatury utrwalającej oraz niezbędne dane o pracy urządzenia utrwalającego, w tym rodzaj i typ użytego nośnika i parametry zapisu;
6)
czas rozpoczęcia i zakończenia zapisu, z zaznaczeniem, czy zostało użyte urządzenie do automatycznego uruchamiania i wyłączania aparatury;
7)
dane pozwalające na identyfikację użytego nośnika;
8)
w miarę potrzeby inne dane dotyczące dokonywanej czynności.
2.
W razie uszkodzenia aparatury utrwalającej lub nośnika bądź ich zatrzymania w trakcie zapisu czyni się o tym wzmiankę w notatce, o której mowa w ust. 1. Przepis § 6 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  10.
1.
Po zakończeniu utrwalania nośnik, na którym dokonywano zapisu, wraz z dołączonymi do niego danymi, określonymi w § 5 ust. 1, osoba, o której mowa w § 6 ust. 2, opakowuje wraz z notatką wymienioną w § 9, w sposób uniemożliwiający osobom nieupoważnionym zapoznanie się z zawartością przesyłki, i oznacza sygnaturą akt sprawy.
2.
Przesyłkę, o której mowa w ust. 1, podmiot uprawniony przekazuje organowi zarządzającemu kontrolę przekazów informacji.
§  11.
1.
Podmiot obowiązany zapewnia rejestrację faktu przeprowadzenia kontroli przekazów informacji, gromadząc dane o przeprowadzonych kontrolach.
2.
Dane, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1)
sygnaturę akt sprawy i datę wydania postanowienia sądu lub prokuratora;
2)
datę przeprowadzenia kontroli;
3)
informację o podmiocie uprawnionym;
4)
imię i nazwisko użytkownika sieci lub nazwę podmiotu będącego użytkownikiem, w stosunku do którego zarządzono kontrolę;
5)
czas dokonywania kontroli.
3.
Gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie danych, o których mowa w ust. 1 i 2, odbywa się przy zastosowaniu przepisów dotyczących ochrony informacji niejawnych stanowiących tajemnicę państwową.
§  12.
1.
W protokole czynności, podczas której nastąpiło odtworzenie zapisu z kontroli przekazów informacji, osoba dokonująca odtworzenia zamieszcza swoje imię, nazwisko i stanowisko służbowe oraz dane, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 4 i 5, oraz dane dotyczące rodzaju i typu aparatury odtwarzającej. W wypadkach wydawania przez sąd lub prokuratora zgody, o której mowa w art. 237 § 6 Kodeksu postępowania karnego, należy nadto zamieścić w protokole datę jej wydania i sygnaturę akt sprawy, w której została wydana.
2.
Przy odtwarzaniu zapisu może być użyte dodatkowe urządzenie korygujące lub wzmacniające dźwięk. Należy o tym dokonać wzmianki w protokole czynności, zamieszczając w nim dane dotyczące rodzaju i typu urządzenia korygującego i wzmacniającego dźwięk.
3.
Jeżeli okaże się to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa osoby, której głos lub wizerunek zostały utrwalone, sąd lub prokurator może zarządzić odtworzenie zapisu w warunkach uniemożliwiających jej rozpoznanie. Czynności tej należy dokonać w sposób zapewniający, że zapis na nośniku nie ulegnie zmianie, a nośnik nie ulegnie uszkodzeniu.
§  13.
O uszkodzeniu nośnika w związku z odtwarzaniem zapisu należy uczynić adnotację w protokole czynności. W razie uszkodzenia nośnika w innych okolicznościach należy sporządzić odpowiednią notatkę urzędową.
§  14.
Nośnik z zapisami kontroli przekazów informacji przechowuje się i przesyła w warunkach zabezpieczających przed utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem, zwłaszcza przed szkodliwym działaniem środków chemicznych, czynników mechanicznych, temperatury, promieniowania, pola magnetycznego lub elektrycznego.
§  15.
1.
Zapis z kontroli przekazów informacji, którego zniszczenie sąd zarządził na podstawie art. 238 § 3 Kodeksu postępowania karnego, podlega usunięciu w sposób trwale uniemożliwiający jego odtworzenie.
2.
Jeżeli mimo usunięcia zapisu zachodzi możliwość jego odtworzenia, należy zarządzić fizyczne zniszczenie nośnika.
3.
Z czynności usunięcia zapisu lub zniszczenia nośnika sporządza się protokół.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2003 r.3).
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1999 r. Nr 83, poz. 931, z 2000 r. Nr 50, poz. 580, Nr 62, poz. 717, Nr 73, poz. 852 i Nr 93, poz. 1027, z 2001 r. Nr 98, poz. 1071 i Nr 106, poz. 1149, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 oraz z 2003 r. Nr 17, poz. 155.

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 122, poz. 1321, Nr 154, poz. 1800 i 1802, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676 i Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 424.

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 sierpnia 1998 r. w sprawie sposobu technicznego przygotowania sieci telekomunikacyjnej do kontroli rozmów telefonicznych oraz sposobu dokonywania, rejestracji, przechowywania, odtwarzania i niszczenia zapisów z kontrolowanych rozmów telefonicznych (Dz. U. Nr 114, poz. 739), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.110.1052

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób technicznego przygotowania sieci służących do przekazywania informacji, do kontroli przekazów informacji oraz sposób dokonywania, rejestracji, przechowywania, odtwarzania i niszczenia zapisów z kontrolowanych przekazów.
Data aktu: 24/06/2003
Data ogłoszenia: 27/06/2003
Data wejścia w życie: 01/07/2003