Lokale mieszkalne dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 24 czerwca 2002 r.
w sprawie lokali mieszkalnych dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Na podstawie art. 86 ust. 5 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 27, poz. 298 i Nr 106, poz. 1149 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki i tryb przydzielania i opróżniania oraz normy zaludnienia lokali mieszkalnych, a także lokali tymczasowych, o których mowa w art. 76 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu, zwanej dalej "ustawą", przeznaczonych dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, zwanych dalej "funkcjonariuszami".
§  2. 
1. 
Norma zaludnienia przysługująca funkcjonariuszowi wynosi od 7 do 10 m2 powierzchni mieszkalnej, którą stanowi powierzchnia pokoi znajdujących się w lokalu mieszkalnym.
2. 
Przy przydzielaniu funkcjonariuszom lokali mieszkalnych uwzględnia się następujące normy zaludnienia:
1)
generałom oraz innym oficerom zajmującym stanowiska służbowe oznaczone w etacie stopniem generała - lokal o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej trzem normom zaludnienia, nie mniejszy niż 2 pokoje z kuchnią,
2)
oficerom zajmującym stanowiska służbowe oznaczone w etacie stopniem pułkownika oraz oficerom od stopnia majora - lokal o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej dwóm normom zaludnienia, nie mniejszy niż pokój z kuchnią,
3)
innym funkcjonariuszom niż wymienieni w pkt 1 i 2 - jedna norma zaludnienia.
3. 
Przy przydzielaniu funkcjonariuszom lokali mieszkalnych uwzględnia się ponadto po jednej normie zaludnienia dla każdego członka rodziny funkcjonariusza wymienionego w art. 77 ustawy.
§  3. 
1.  1
 Funkcjonariuszowi przydziela się lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej liczbie przysługujących mu norm zaludnienia.
2.  2
 Szef Biura Ochrony Rządu może przydzielić funkcjonariuszowi, na jego wniosek lub za jego pisemną zgodą, lokal mieszkalny o powierzchni mieszkalnej:
1)
większej, do 20 m2,
2)
mniejszej

- w stosunku do powierzchni mieszkalnej przysługującej temu funkcjonariuszowi zgodnie z normami zaludnienia, przy czym przydział lokalu o powierzchni mieszkalnej mniejszej nie pozbawia funkcjonariusza prawa do uzyskania lokalu mieszkalnego o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej normom mu przysługującym.

3. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych może przydzielić Szefowi Biura Ochrony Rządu oraz jego zastępcom lokal mieszkalny o powierzchni większej od przysługującej zgodnie z normami zaludnienia.
§  4. 
Przydzielony lokal mieszkalny powinien znajdować się w stanie technicznym i sanitarnym umożliwiającym zasiedlenie.
§  5. 
1. 
Lokal mieszkalny przydziela się funkcjonariuszowi na jego wniosek.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien w szczególności zawierać:
1)
imię i nazwisko, stopień, stanowisko służbowe, wskazanie komórki organizacyjnej Biura Ochrony Rządu, w której funkcjonariusz pełni służbę, datę przyjęcia lub zwolnienia ze służby funkcjonariusza oraz datę mianowania na funkcjonariusza służby stałej,
2)
oświadczenie funkcjonariusza o członkach rodziny, których uwzględnia się przy przydziale lokalu, oraz o przysługujących im lokalach mieszkalnych lub domach jednorodzinnych, a także otrzymanej przez nich pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowie,
3)
oświadczenie funkcjonariusza o ilości przysługujących mu norm zaludnienia,
4)
oświadczenie funkcjonariusza o dotychczas zajmowanym lokalu mieszkalnym, otrzymanej pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe lub ekwiwalencie pieniężnym w zamian za rezygnację z kwatery,
5)
uzasadnienie wniosku,
6)
opinię szefa komórki organizacyjnej Biura Ochrony Rządu, w której funkcjonariusz pełni służbę,
7)
adnotacje komórki organizacyjnej Biura Ochrony Rządu właściwej w sprawach kadrowych o przebiegu służby funkcjonariusza.
3. 
Wnioski podlegają rejestracji w kolejności wpływu.
4. 
Na podstawie złożonych wniosków corocznie do dnia 31 października sporządza się lub uaktualnia listę oczekujących na przydział lokalu mieszkalnego. Listę zatwierdza Szef Biura Ochrony Rządu.
§  6. 
1. 
Kolejność przydziału lokali mieszkalnych funkcjonariuszom ustala się, z zastrzeżeniem ust. 2, biorąc pod uwagę następujące kryteria:
1)
brak mieszkania albo konieczność poprawy dotychczasowych warunków mieszkaniowych z uwzględnieniem czasu oczekiwania na przydział lokalu mieszkalnego,
2)
kwalifikacje zawodowe, przydatność do służby i okres służby w jednostkach organizacyjnych podległych i podporządkowanych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
2. 
Przydział lokalu mieszkalnego może nastąpić z pominięciem ustalonej kolejności ze względu na ważny interes służby.
§  7. 
1. 
Funkcjonariusz, któremu przydzielono lokal mieszkalny, obowiązany jest zwolnić poprzednio zajmowany lokal pozostający w zasobach jednostki samorządu terytorialnego, Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub podległych mu organów oraz innego pracodawcy nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia podpisania protokołu przyjęcia lokalu.
2. 
Z dniem podpisania protokołu przyjęcia lokalu funkcjonariusz ponosi wydatki na czynsz i inne opłaty za świadczenia związane z eksploatacją lokalu.
§  8. 
Przymusowego opróżnienia lokalu mieszkalnego pozostającego w zasobach ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub podległych mu organów dokonuje organ egzekucyjny na wniosek Szefa Biura Ochrony Rządu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
§  9. 
Tymczasowy lokal można przydzielić funkcjonariuszowi w służbie przygotowawczej na jego wniosek. Przepisy § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  10. 
Przydział tymczasowego lokalu w budynku Biura Ochrony Rządu przeznaczonym na cele służbowe lub znajdującym się na terenie obiektu zamkniętego może nastąpić tylko na okres pełnienia służby przez funkcjonariusza.
§  11. 
Funkcjonariuszowi w służbie przygotowawczej można przydzielić tymczasowy lokal, jeżeli on sam lub członkowie jego rodziny nie mają tytułu prawnego do zajmowania lokalu mieszkalnego (domu) w miejscowości, w której funkcjonariusz pełni służbę, lub w miejscowości oddalonej od tej miejscowości nie więcej niż 100 km.
§  12. 
Funkcjonariusz, o którym mowa w § 11, ponosi pełne koszty związane z zakwaterowaniem w lokalu tymczasowym.
§  13. 
Decyzję o opróżnieniu tymczasowego lokalu wydaje się w razie:
1)
zwolnienia funkcjonariusza ze służby w okresie służby przygotowawczej,
2)
upływu okresu, o którym mowa w § 10,
3)
wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 4-8 i 10 ustawy.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 lipca 2015 r. (Dz.U.2015.1009) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 2015 r.
2 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 lipca 2015 r. (Dz.U.2015.1009) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 2015 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.99.899

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Lokale mieszkalne dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.
Data aktu: 24/06/2002
Data ogłoszenia: 04/07/2002
Data wejścia w życie: 19/07/2002