Warunki, jakie powinna spełniać uczelnia zawodowa, aby utworzyć i prowadzić kierunek lub specjalność zawodową.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
z dnia 10 stycznia 2002 r.
w sprawie warunków, jakie powinna spełniać uczelnia zawodowa, aby utworzyć i prowadzić kierunek lub specjalność zawodową.

Na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96, poz. 590, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1314, z 2001 r. Nr 85, poz. 924 i Nr 111, poz. 1194 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 33) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Uczelnia zawodowa może utworzyć i prowadzić kierunek lub specjalność zawodową, jeżeli:
1)
przedstawi koncepcję kształcenia zawodowego w ramach kierunku lub specjalności zawodowej, zawierającą w szczególności charakterystykę absolwenta,
2)
przedstawi plany studiów i programy nauczania gwarantujące realizację koncepcji kształcenia zawodowego:
a)
obejmujące okres co najmniej 6, a w przypadku studiów kończących się uzyskaniem tytułu zawodowego "inżynier" - 7 semestrów zajęć dydaktycznych oraz odrębnie co najmniej 15 tygodni praktyki,
b)
przewidujące na studiach dziennych co najmniej 2200 godzin zajęć dydaktycznych, bez praktyki zawodowej,
c)
przewidujące na studiach wieczorowych i zaocznych nie mniej niż 80% godzin zajęć dydaktycznych przewidzianych na studiach dziennych oraz obejmujące ten sam zakres treści programowych,
3)
spełnia wymagania dotyczące minimalnej liczby nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy, zatrudnionych w uczelni, zwane dalej "minimum kadrowym", oraz proporcji liczby nauczycieli akademickich do liczby studentów,
4)
posiada bazę materialną i dydaktyczną zapewniającą prawidłową realizację celów kształcenia, w tym odpowiednią liczbę sal dydaktycznych, laboratoriów i pracowni,
5)
posiada bibliotekę wyposażoną w literaturę zalecaną w ramach poszczególnych przedmiotów; w przypadku braku biblioteki uczelnianej w uczelni nowo tworzonej należy przedstawić wiarygodne plany jej utworzenia w ciągu pierwszego roku działalności szkoły,
6)
zapewnia odbycie przez studentów praktyk przewidzianych w planach studiów.
§  2. 
Warunkiem utworzenia i prowadzenia kierunku lub specjalności zawodowej w państwowej uczelni zawodowej jest ponadto potwierdzone zaangażowanie organizacyjne i finansowe organów samorządu terytorialnego i społeczności lokalnej.
§  3. 
1. 
Minimum kadrowe w uczelni zawodowej, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 7, dla każdego kierunku studiów stanowi zatrudnienie, w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej:
1)
czterech nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego, o specjalnościach naukowych, w których uzyskiwane są dyplomy na tym kierunku studiów,
2)
sześciu nauczycieli akademickich, w tym co najmniej czterech posiadających stopień naukowy, o specjalnościach naukowych, w których uzyskiwane są dyplomy na tym kierunku studiów, posiadających udokumentowane doświadczenie zawodowe zdobyte poza szkolnictwem wyższym.
2. 
W uczelni zawodowej prowadzącej kierunek studiów artystycznych niezbędne jest zatrudnienie, w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej trzech nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego bądź posiadających kwalifikacje artystyczne II stopnia, reprezentujących dyscyplinę artystyczną związaną ze specjalnościami danego kierunku studiów, w tym co najmniej jednego nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy.
§  4. 
1. 
Minimum kadrowe w uczelni zawodowej, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 7, dla każdej specjalności zawodowej stanowi zatrudnienie, w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej:
1)
dwóch nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego, o specjalnościach naukowych, w których uzyskiwane są dyplomy na tej specjalności studiów,
2)
czterech nauczycieli akademickich, w tym co najmniej trzech posiadających stopień naukowy, o specjalnościach naukowych, w których uzyskiwane są dyplomy na tej specjalności studiów, posiadających udokumentowane doświadczenie zawodowe zdobyte poza szkolnictwem wyższym.
2. 
W uczelni zawodowej prowadzącej specjalność artystyczną niezbędne jest zatrudnienie, w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej dwóch nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego bądź posiadających kwalifikacje artystyczne II stopnia, reprezentujących dyscyplinę artystyczną związaną z daną specjalnością, w tym co najmniej jednego nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy.
§  5. 
1. 
Osoby, o których mowa w § 3, 4 i 7, mogą być zaliczone do minimum kadrowego nie więcej niż w dwóch uczelniach.
2. 
Do minimum kadrowego, o którym mowa w § 3 i 4, mogą być wliczone wyłącznie osoby posiadające co najmniej tytuł zawodowy magistra lub równorzędny.
§  6. 
Liczba studentów odbywających studia na kierunku lub specjalności zawodowej nie może przekraczać trzydziestokrotnej liczby nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelni w pełnym wymiarze czasu pracy i realizujących proces dydaktyczny na tym kierunku lub specjalności.
§  7. 
Do dnia 1 października 2005 r. minimum kadrowe w uczelni zawodowej stanowią:
1)
dla kierunków "pielęgniarstwo" i "położnictwo" - zatrudnienie, w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej:
a)
trzech nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego, o specjalnościach w zakresie nauk medycznych,
b)
czterech nauczycieli akademickich posiadających stopień naukowy, o specjalnościach w zakresie nauk medycznych,
c)
czterech nauczycieli akademickich posiadających tytuł zawodowy magistra i prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej oraz udokumentowane doświadczenie zawodowe zdobyte poza szkolnictwem wyższym,
2)
dla specjalności "pielęgniarstwo" i "położnictwo" - zatrudnienie, w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej:
a)
dwóch nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego, o specjalnościach w zakresie nauk medycznych,
b)
dwóch nauczycieli akademickich posiadających stopień naukowy, o specjalnościach w zakresie nauk medycznych,
c)
czterech nauczycieli akademickich posiadających tytuł zawodowy magistra i prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej oraz udokumentowane doświadczenie zawodowe zdobyte poza szkolnictwem wyższym.
§  8. 
Uczelnie zawodowe utworzone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia i niespełniające warunków określonych w rozporządzeniu dostosują się do tych warunków nie później niż do dnia 1 października 2002 r.
§  9. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 lipca 2001 r. w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać uczelnia zawodowa, aby utworzyć i prowadzić kierunek lub specjalność zawodową (Dz. U. Nr 78, poz. 834).
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.8.64

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki, jakie powinna spełniać uczelnia zawodowa, aby utworzyć i prowadzić kierunek lub specjalność zawodową.
Data aktu: 10/01/2002
Data ogłoszenia: 31/01/2002
Data wejścia w życie: 15/02/2002