Upoważnienie polskich organizacji o zasięgu ogólnokrajowym zrzeszających międzynarodowych przewoźników drogowych do wydawania zezwoleń zagranicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 25 maja 2002 r.
w sprawie upoważnienia polskich organizacji o zasięgu ogólnokrajowym zrzeszających międzynarodowych przewoźników drogowych do wydawania zezwoleń zagranicznych.

Na podstawie art. 26 pkt 2 i art. 32 pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 1371 i z 2002 r. Nr 25, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Upoważnia się polskie organizacje o zasięgu ogólnokrajowym zrzeszające międzynarodowych przewoźników drogowych, określone w załączniku do rozporządzenia, do wydawania zezwoleń zagranicznych.
§  2. 
Organizacje, o których mowa w § 1, obowiązane są do:
1)
prowadzenia ewidencji wydawanych zezwoleń zagranicznych,
2)
prawidłowego rozliczania należności z tytułu opłat za wydane zezwolenia zagraniczne,
3)
posiadania wydzielonego pomieszczenia umożliwiającego sprawną obsługę przedsiębiorców w zakresie wydawania zezwoleń zagranicznych,
4)
przechowywania zezwoleń zagranicznych w warunkach zapewniających należytą ich ochronę przed zaginięciem, zniszczeniem lub utratą z innych przyczyn, a także w warunkach zapewniających dostęp do zezwoleń tylko osobom upoważnionym przez organizację,
5)
wyposażenia pomieszczeń w urządzenia gwarantujące bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów,
6)
zawarcia umowy o ubezpieczeniu zezwoleń od wszelkiego ryzyka na kwotę nie niższą niż kwota stanowiąca iloczyn liczby zezwoleń zagranicznych będących każdorazowo w posiadaniu organizacji i opłat należnych z tytułu ich wydania,
7)
przekazywania do Biura Obsługi Transportu Międzynarodowego w Warszawie, zwanego dalej "BOTM", danych, dotyczących w szczególności:
a)
przedsiębiorców zrzeszonych w organizacji,
b)
liczby pojazdów samochodowych uprawnionych do wykonywania przewozów,
c)
ważności badań technicznych pojazdów samochodowych,
d)
rodzaju, ilości oraz numerów pobieranych i rozliczanych przez poszczególnych przedsiębiorców zezwoleń zagranicznych.
§  3. 
1. 
W razie naruszenia przez organizację warunków, o których mowa w § 2, kierownik BOTM wzywa organizację do usunięcia powstałych nieprawidłowości, a w razie ich nieusunięcia może skierować do ministra właściwego do spraw transportu wniosek o pozbawienie organizacji upoważnienia do wydawania zezwoleń zagranicznych.
2. 
W przypadku określonym w ust. 1 organizacja obowiązana jest do natychmiastowego wstrzymania wydawania zezwoleń zagranicznych oraz zwrotu do BOTM pozostających w jej dyspozycji zezwoleń zagranicznych.
§  4. 
1. 
Organizacja pobiera zezwolenia zagraniczne w siedzibie BOTM, po przedstawieniu pisemnego zapotrzebowania ilościowego na poszczególne rodzaje zezwoleń.
2. 
Organizacja wydaje zezwolenia zagraniczne tylko przedsiębiorcom w niej zrzeszonym, którzy są uprawnieni do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego.
3. 
Szczegółowe zasady pobierania i wydawania przez organizację zezwoleń zagranicznych określa porozumienie zawarte przez nią z kierownikiem BOTM.
§  5. 
1. 
W razie zaginięcia, zniszczenia lub utraty pobranych zezwoleń zagranicznych organizacja obowiązana jest do niezwłocznego powiadomienia BOTM oraz sporządzenia protokołu, w którym szczegółowo przedstawia okoliczności tego zdarzenia oraz rodzaj, ilość, a także numery utraconych zezwoleń.
2. 
Protokół, o którym mowa w ust. 1, organizacja przekazuje do BOTM nie później niż w terminie 7 dni od dnia stwierdzenia utraty zezwoleń.
§  6. 
1. 
Organizacja ponosi odpowiedzialność materialną w przypadku zaginięcia, utraty lub zniszczenia zezwoleń zagranicznych.
2. 
Organizacja jest obowiązana do przekazania kwoty opłat należnych za te zezwolenia, w terminie 30 dni od dnia ich zaginięcia, zniszczenia lub utraty.
3. 
Wysokość należnych opłat, o których mowa w ust. 2 oraz w § 2 pkt 2, określają przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 grudnia 2001 r. w sprawie określenia wysokości opłat za czynności administracyjne związane z udzielaniem i wydawaniem uprawnień na wykonywanie transportu drogowego osób i rzeczy oraz za egzaminowanie i wydawanie certyfikatu kompetencji zawodowych (Dz. U. Nr 150, poz. 1685), a tryb ich przekazywania - przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 grudnia 2001 r. w sprawie wysokości stawek prowizji od opłat pobieranych w transporcie drogowym oraz sposobu jej pobierania i rozliczania (Dz. U. Nr 154, poz. 1811).
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  1

WYKAZ POLSKICH ORGANIZACJI O ZASIĘGU OGÓLNOKRAJOWYM ZRZESZAJĄCYCH MIĘDZYNARODOWYCH PRZEWOŹNIKÓW DROGOWYCH UPOWAŻNIONYCH DO WYDAWANIA ZEZWOLEŃ ZAGRANICZNYCH

1. Centralne Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych i Spedytorów z siedzibą w Warszawie,

2. Dolnośląskie Stowarzyszenie Przewoźników Międzynarodowych z siedzibą we Wrocławiu,

3. Górnośląskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych z siedzibą w Katowicach,

4. Krakowskie Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych z siedzibą w Krakowie,

5. Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Międzynarodowych z siedzibą w Lipnikach,

6. Lubelskie Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych z siedzibą w Lublinie,

7. Lubuskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych i Spedytorów z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim,

8. Łódzkie Stowarzyszenie Przewoźników Międzynarodowych i Spedytorów z siedzibą w Łodzi,

9. Małopolskie Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych z siedzibą w Nowym Sączu,

10. Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych i Spedytorów "Podlasie" z siedzibą w Siedlcach,

11. Ogólnopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Obrony Przewoźników w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Międzyrzecu Podlaskim,

12. Okręgowe Stowarzyszenie Przewoźników i Spedytorów "Wybrzeże" z siedzibą w Gdyni,

13. Opolskie Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych z siedzibą w Opolu,

14. Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji z siedzibą w Warszawie,

15. Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Pasażerskich Międzynarodowego Transportu Samochodowego z siedzibą w Warszawie,

16. Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych z siedzibą w Gdyni,

17. Sądecko-Podhalańska Izba Gospodarcza z siedzibą w Nowym Sączu,

18. Stowarzyszenie Prywatnych Przewoźników Międzynarodowych z siedzibą w Warszawie,

19. Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych "Dolny Śląsk" z siedzibą we Wrocławiu,

20. Stowarzyszenie Przewoźników Krajowych i Międzynarodowych oraz Spedytorów Ziemi Ostrowskiej z siedzibą w Ostrowi Mazowieckiej,

21. Stowarzyszenie Przewoźników Międzynarodowych Transportu Samochodowego z siedzibą w Katowicach,

22. Stowarzyszenie Przewoźników "Podlasia" z siedzibą w Białymstoku,

23. Świętokrzyskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych z siedzibą w Kielcach,

24. Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych z siedzibą w Olsztynie,

25. Wielkopolskie Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Samochodowych z siedzibą w Poznaniu,

26. Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych i Spedytorów z siedzibą w Szczecinie.

1 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 lutego 2003 r. (Dz.U.03.47.402) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 kwietnia 2003 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.68.627

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Upoważnienie polskich organizacji o zasięgu ogólnokrajowym zrzeszających międzynarodowych przewoźników drogowych do wydawania zezwoleń zagranicznych.
Data aktu: 25/05/2002
Data ogłoszenia: 06/06/2002
Data wejścia w życie: 14/06/2002